CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Noraslinda

Gaji tak cukup???

havoqs posted on 30-6-2013 12:39 PM
1)Buat list perbelanjaan bulanan. Kategorikan yg mana keperluan, yg mana kehendak. P1 tu perlu ke? B ...

betul gak..aku pun kurang sedekah gak hehe..ok lepas ni nak sedekah byk2 nak puasa dah kan hehe

masa aku mula kerja dulu.. aku siap buat akaun mana perginya duit gaji aku belanjakan..
simpan semua resit2..

zehra2 posted on 30-6-2013 04:12 PM
masa aku mula kerja dulu.. aku siap buat akaun mana perginya duit gaji aku belanjakan..
simpan sem ...

ye ke?emm aku akan cuba

gaji aku lg kecik dr ko. tapi bole je menyimpan. tak byk la tp tiap2 bln mmg ada la. cam aku, hutang yg nk kna bayar tiap2 hutang belajar jela. aku pegi keja naik moto,moto dh habes bayar.so okla. tmpt keje pn dekat.kalo naik moto 15 minit je.kalo tak gerak mana2, 1 tank tu bole pegi 1 minggu lebih.pastu, kalo bole,dok la dekat dgn tmpt keja.walopon bilik sewa mahal, rm 250,middle room, share2, tp aku selesa sbb takyah penat2 kna harung jem lama2.

lagi satu, tgk duit byk habis ke mana.cam aku, byk habes ke makan sedap2. so aku limitkan, nk mkn sedap2, 3 kali seminggu.yg lain2 tu makan simple2 sudey. bole je hidop, asalkan makan.

kalo nak selamat, dlm 1 bln, bawak buku 555,pastu catatkan setiap perbelanjaan.jgn tercicir 1 pon.dari situ la baru tau diri sendirik byk keluar duit ke mana. cam dulu aku pakai yes 4g yg top-up. bila tgk balik catatan,rupa2nya spend almost rm100 tiap2 bln utk top-up,padahal dgn cara penggunan aku ni,lg jimat pakai bil. skrg ni bayar tiap2 bln rm 68 je.

limitkan dalam 1 bln berapa belanja utk shopping. jgn kalut sgt nk shopping2.contoh la, kalo bulan ni aku dh byk keluar shopping utk kasut, walopon ada bekenan 1 baju tu, aku hold dulu.next month baru beli baju yg aku bekenan tu.ada rezeki,ada la.kalo takde,cari jela baju lain.

sekian dr aku yg baru memulakan hidop kat area2 kl ni.

Rate

1

puccafan posted on 30-6-2013 04:45 PM
gaji aku lg kecik dr ko. tapi bole je menyimpan. tak byk la tp tiap2 bln mmg ada la. cam aku, hutang ...

aku kadang2 cuba gak mcm tu..tapi bila tgk org pakai mahal2 ni teringin lah huhuhu

sabar.aku pon camtu gak.dah la rumet aku ni gaji 2700.meleleh je air liur tgk dy shopping.beli baju kat mng, perfume VS. nak sedapkan hati aku, aku pn beli la satu seluar dari mark & spencer.sib baik time tu mmg memerlukan seluar baru.tu pon,harga after less.kalo tak,nan hado la.hehe.

takpela.nak pikir positif,camni la.pikir kalo harta byk, nanti kat akhirat kna hisab lama.

Follow Us
keje kat kl nie mmg susah...gaji susah nak naik,barang2 pulak makin naik...sblm nie gaji aku rm1500,byr duit kete rm500,p1 rm100,astro rm100..alhamdulillah,seb bek asben bayarkan duit umah,dan adela bg duit nafkah tiap bulan utk beli brg2 dapur..so aku bolehla buat simpanan sendir.macam aku dlu,ot byk2,target boleh dpt duit lebih sikit,simpan sikit and dalam rm200 utk duit makan jer..sikit mmg sikit tp pandai2 jimat utk makan...skg nie dah 4 bulan menganggur sbb resign dr tempat lama..resign sbb xtahan asyik kene push,kene marah2 ngan bos..skg nie baru terasa susah sgt,sbb dah biasa tiap bulan dapat gaji,skg nie harapkan duit nafkah yg asben bg.kdg2 jeles ble tgk kat fb ade kawan2 blh pegi jalan2,beli brg mahal2...tp  aku kene control duit yg aku simpan masa keje dlu. so gaji mmg kite akan rase xpenah ckp..tp kene simpan jgk even sikit dr gaji kite..

1800 tu ckup byk la.. pndai2 la jimat..  akak aku gaji 1600 je lepasan grad (keje sementara sblm cari keje tetap). boleh je hidup..mewah lg kot. duk beli henpon mahai2..mkn pn mewah..pemurah duk belanja fmly, kwn2..barang dia pn mostly branded (akak aku tu boros sikit..yg ni jgn ikut). skrg ada ura2 nk beli kete lak.. dgn nk byr duit ptptn lg.. aku tgk mampu je dia. kene pndai2 la bajet n menabung la.. kalau kita rasa cukup, cukup la.. kalau duk pikir tak cukup, mmg tak penah rasa cukup la.. thinks wisely n positive..

SaraNina posted on 30-6-2013 07:12 PM
1800 tu ckup byk la.. pndai2 la jimat..  akak aku gaji 1600 je lepasan grad (keje sementara sblm car ...

setuju ngan ko...
gaji banyak mana pon tak kan pernah cukup..
kecuali kite sendiri kawal perbelanjaan kite

Nasihat aku, kalau dah keja 1 tahun dua jgn terus pakai kereta..

Itu yg menyebabkan korang sesak dan senak..

Belajar pakai motor dulu..

dgn penggunaan motorlah korang boleh save duit banyak.. Balik kampong naik bas takpe...

aku start keja tahun pertama naik bas.... pertghan tahun kedua aku keja, aku pakai motor kapchai..
Bila dah stabil, tahun kelima aku keja baru aku beli kreta......

Lepas beli kereta tu duit simpanan aku masih berkepuk-kepuk dlm bank...
Berjoli? Aku suka karaoke dan tonton wayang jek... Itu pun masih berbaki..

Pengajaran?
Jgn cepat beli kereta hanya nak menunjukkan status ko sudah bekerja... Yg sengsara ko nanti..

Rate

1

tak yah cakap tk cukup la...nnti menteri2 kata.. "apa lagi u mau"?

duit ptptn tue skip skip ajer bayarnye..  

stingbeh posted on 30-6-2013 08:29 PM
duit ptptn tue skip skip ajer bayarnye..

mcm ada org byr keta pn skip2, 2 bln skali...bil tepon data plan 100 lbih sebulan pn ada yg byr 2 bln skali tau...betul2 kejadian ni

SulurBidar posted on 30-6-2013 08:02 PM

Itu yg menyebabkan korang sesak  ...

start keja 2011 smpai skang aku naik lrt, then amek cab....budak2 kilang aku kata org kaya je bleh naik taxi hari2...dorg x tau, bajet aku naik lrt+taxi utk sebulan tu lg siket dr kena byr keta bulan2+minyak..

lgpn parents aku x bg beli keta klu gaji x bersih 3k..

kadang2 majikan kedekut depa fikir hidup pekerja hanya makan tidur saja, tak membeli rumah, tak berkeluarga, tidak bercuti, tidak berinternet hidup
bergaji kecil effectnya sangat besar untuk jangka masa panjang- lambat membeli rumah, lambat sambung belajar, semua perkara menjadi lambat, lambat berumahtangga, melambatkan kejayaan, nak ikutkan umur 40 tahun baru dapat menyempurnakan kehidupan dan boleh jadi ianya semakin lewat dan mungkin tidak dapat apa2 sehingga mati

hurmmm..aku dulu pernah jer gaji 1600..kurang 200 dr gaji hang..
dekat setahun lebih jugak..entah napa leh bertahan gaji camtuh sampai setahun lebih dulu

time tuh kena byr kereta 470, byr bilik sewa 150, byr ptptn 100, det minyak time tuh mmg sep sgt, sebulan 60 hengget kurangkan jenjalan weekend..

kat parent pun leh bg 100 jer sebulan..huhu

Tak sama zaman 2000 dengan 2013 sekarang ni. Pg pasar bawak 50 hengget macam beli barang harga 10 hengget. Duduk bandar besar mng paham terasa peritnya. Tapi make do with what u got. Berbelanjalah seperti gaji anda. Jangan merungut. Sebab orang lain lebih poor dari kamu. Sementelah kamu keja tu., cari carila kerja yang lebih setimpal. Kalau pandai berniaga do it online.. Lebih mudah

Rate

1

Aku chamber - rm600 jek basic. Pegi court, pej tanah etc dapatla 1k plus.. Sekarang aku mampooo beli beats dr dre ori banyak banyak

SulurBidar posted on 30-6-2013 08:02 PM

Itu yg menyebabkan korang sesak  ...

Yg ni aku suke bai...

"engajaran?
Jgn cepat beli kereta hanya nak menunjukkan status ko sudah bekerja... Yg sengsara ko nanti..
"

makin besar gaji makin banyak bende nak beli..cam aku la ..pastu menyesal kemudia hari sbb da xde duit