CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Noraslinda

Gaji tak cukup???

awan_kelabu posted on 1-7-2013 08:57 AM
tau pun
kalau duit x berapa byk, kena rajin survey, test, compare, bukan ikut org je

baik lah bos

Noraslinda posted on 1-7-2013 08:56 AM
nape??baru nak join..cer citer cikit

MLM ape yg awak nak joint tu..
cer cite....
huhuhu....

khailya posted on 1-7-2013 09:01 AM
MLM ape yg awak nak joint tu..
cer cite....
huhuhu....

tak de lah member ada ajak join biz lah,elken lah itu lah ini lah huhuhu

Noraslinda posted on 1-7-2013 09:04 AM
tak de lah member ada ajak join biz lah,elken lah itu lah ini lah huhuhu

ohhhh .. tak kisah la ape2 pun...
klu awak rase awak boleh buat..
dan ade semangat yg kuat.. awak boleh la buat yer..

modal permulaan tu...ermm pilih yg terbaik yer...

** me... serik sudah dengan MLM..

khailya posted on 1-7-2013 09:11 AM
ohhhh .. tak kisah la ape2 pun...
klu awak rase awak boleh buat..
dan ade semangat yg kuat.. awa ...

awk join mlm apa??

Noraslinda posted on 1-7-2013 09:13 AM
awk join mlm apa??

sebelum2 ni la...
penah buat Hai-O , dan ade la lagi...
huhuhuhu...

Follow Us

haritu iols gi beli burger malaysia...burger tepi jalan tu lah....iols tgk menu dia, banjo RM2.70....mahalnyer skrg...teringat lagi, dulu2 iols beli banjo baru RM1.20...dulu kalu RM5 tu kalu mkn nasi bungkus, mcm2 lauk dah bole amik.....now paling koman RM8....haritu gi makan nasi briyani ayam kat mamak, 2 org, minum teh o ais, the bill RM35....RM15 per plate ker nasi briyani skrg?

Benda2 camnie, buat iols rasa insaf sgt.....TT ada RM600 tuk belanja sorang sebulan.....org lain ada RM600 tuk belanja satu family........think about it....bersyukur lah....

buat list perbelanjaan tiap2 bulan, serius pastu ada yg boleh jimatkan..mcm aku, aku install apps money lover dlm tepon..so tiap2 ari aku masukkan perbelanjaan aku, nk tau duit aku ke mana..

havoqs posted on 30-6-2013 12:39 PM
1)Buat list perbelanjaan bulanan. Kategorikan yg mana keperluan, yg mana kehendak. P1 tu perlu ke? B ...

setuju dengan sedekah.. insyaallah tt kurang rasa sempit tu..

tiramisuu posted on 1-7-2013 09:48 AM
buat list perbelanjaan tiap2 bulan, serius pastu ada yg boleh jimatkan..mcm aku, aku install apps mo ...

application tu untuk hp ape je??sumsung boleh ke?

Noraslinda posted on 1-7-2013 09:50 AM
application tu untuk hp ape je??sumsung boleh ke?

saya pakai npon samsung ace je

saya gaji kecik jgk, tp bab sedekah dgn bagi duit kat mak ayah tu mmg betul..sbb saya pegang, duit byk mana pn xkan cukup..yg penting cara nk manage duit tu, dgn nafsu kehendak tu kena kontrol skit la

Dulu ada mak cik ni nasihat aku

berbelanja mengikut keperluan bukan mengikut kehendak

contoh: beli beras
masa tu beras ada lagi ke tak dekat rumah? kalau kau tak beli beras.. Kau ada benda lain lagi tak nak makan? beras ni penting tak buat kau? kalau kau tak beli beras memudaratkan kau tak masa  tu..

contoh: beli baju
rumah kau ada baju lain tak? baju yang lain tu boley pakai lagi tak even tak cantik or lusuh? so kalau kau tak beli baju tu kau rasa baju tu boley memudaratkan kau tak..

so farr ada yang aku amal kan ada yang tidah hahahaha
aku pon berlajar berjimat n cermat since aku bujang tapi menangung ibu n nenek yang x bekerja gaji pon lebih kurang kau je..
heheheehehe

edmin gaji 1800
edmin exec ke ke edmin kerani
kire dah cukup tinggi tu

kalo dah papa tu..jgn lak belagak nak bergaye...nanti jadik kedana

Gaji RM1800, mmg kene control nafsu ngan benda2 branded laa..tak bole la ko nak beli set makeup Bobbi Brown, MAC, Estee Lauder sumer tu..beli Maybelline, Revlon, or ZA pun ok je..kalau kulit ko xde masalah and ko plak reti apply, yg murah pun nampak mahal ok..

Bab baju plak, beli la yg murah bwh RM100..Smlm aku gi IOI Mall ada sales kat MNG Outlet..murah gila..selai scarf RM9-RM19, baju semurah RM13..byk lg laa..wpun rejek tp xde la nampak cacatnye..di sini la ko kene bijak..kalau MNG yg kat butik ko xde RM200 mmg x bole shopping laa..tu pun dpt selai je kot aku beli 2 scarves and 2 blouses, total just RM67. Murah kan?

Kete plak jgn la beli yg mahal2 Honda bagai..kalau dah terbeli kete, cube hadkan penggunaan..kalau opis ko dkt ngan LRT station, gi la naik LRT..Kete ni liability tau bukan asset pun..

Makan plak, x salah kalau ko bwk bekal dari umah..jimat giler tau..lantak la org nk ckp ko kedekut ke old fashion ke. and jgn la tetiap minggu ko nak mkn kat Chillies, Italiannese, Kenny Rogers bagai..sebulan sekali dua udah la..mkn kat food court je dah la..sedap gak..especially food court KLCC and Ikano.

Aku ada jumpa quote ni by Will Smith x silap; "Too many spend the money they do not earn, to buy things they do not need, to impress people they do not like."

Cubalah, TT

Rate

1

Aku pon gaji lagi rendah laa, rase ckup2 jer nk hidup.
Tapi masih rasa bersyukur sangt dapat keje walapupon dengn gaji yg xsebrapa nie.
Dan alhamdulillah keje dekat dengn umh dn masih duduk dengn parents.
Parents pon masih bekerja.
Duduk dngn dieorng nie dapat la bantu2 dieorng sikit.
Tips aku nk jimat senng jer.
Kurang kan aktiviti luar macam shopping atau window shoping.
Ko window shopping pon konferm2 meleleh tngok barang2 yg ko nk sngt2 beli kn.
Kecuali boleh than nafsu membeli ko tu
Kadng dengn xsengaja terbeli pulak.
So duk umah jer...
Aku member ajak klua paling2 pon lepak ngeteh jer.
Nk melancong bagai memng x laa kn.
Sedar dngn diri yg xmampu ini.
Aku dh 3 bulan xshopping apa2 sebb belum ade keperluaan nk beli barang lagi.
Xtau laa kn mase nk raya nnti.
Aktiviti lua cuma terlibat dengn sport jer, futsal dn badminton.
dalam seminggu mestila bersukan kn.
Untuk parents aku hulur laa dalm RM100 kdng2 lebih
Dan belanja dieorng makan kat lua 2 bulan sekali dieorng pon paham.
Dengn parents jngn berkira sbb dieorng xpernah berkira masa membersarkan kita.
Aku lagi suka habiskan duit untuk parents dari benda2 xberfaedah.

Aku pn masih mencari job yg boleh mingkatkan lagi taraf kehidupan ini.
Hidup memng banyk dugaan nya yg penting sabar.

Rate

1

berbelanja ikut kemampuan..jgn ikut nafsu
never ever ever nak pakai credit card
jgn ngengada nak mohon personal loan

RM600 utk belanja sebulan tu cukup..tinggal dgn mak ayah kan? rajin2 la bw bekal..P1 tuh x perlu rsnya sila terminate Last edited by chaintea on 1-7-2013 12:12 PM

iols pas grad dulu pon gaji kurang lg ada la..bersih dlm 1400 gitula..duit keta 300..tu pun pakai hujung mggu jek sbb tmpt keje ngan opis dekat jek ms tu..jalan kaki pun boleh..sewa rumah 100..broadband amik yg maxis 48 sebulan..cukup sgt..hp pakai yg top up..sebulan sekali balik kg naik bas dlm 100 habis..bg mak pun kadang 100 kadang 50..baju jarang beli baru sbb keje pakai uniform..jimat..haha..lgpun ms tu x bernafsu pun nk pakai branded items..even skrg pun x de nafsu sgt..yg lain2 buat belanja harian..saving time tu mmg x leh buat sgt sbb hujung bulan ada balance dlm 100-150 gitu..tu pun utk emergency apa2..x smpai setahun dpt offer lain..so grab aja..

to tt, besar periuk, besar la keraknya..belanja berpada2la..u untung duduk dgn parents..leh jimat byk..cuma jgn kedekut utk top up barang dapur kt rumah..tt beli apa yg kena byr bulan2 tu..perabot ke?..internet tu pun amik yg minimum sudah..kecuali nk pakai 1 family..tong2 ngan adik beradik yg lainla..

Rate

1

pada I..kalau RM600 tu utk belanja diri sendiri sorang2..sangatlah cukup...boleh nyimpan lg tu sikit..

skrang, aku nye duit bulan2 pusing2 utk duit minyak dan makan kat opis hanya RM300. kurang jauh daripada ko TT. aku tak tau camne aku boleh survive. perjalanan aku setiap hari pergi balik hampir 100km sehari. so aku rasa, maybe pasal pakai kete 1.5 aje kot dan aku jenis tak bawa laju, cuma 90km/j maka jimat duit minyak disitu hihih..

tapi masa aku mula2 kerja dulu tahun 2007, gaji aku dalam 2k, aku tinggal dgn parents gak, cuma bezanya aku lunch mmg bawa bekal sndiri pasal majoriti kat tempat kerja aku makan lunch kat meja sambil bt keje. hari jmaat aje yg makan kat luar. aku kete, mengharapkan ihsan kete famili pasal ayah aku masa tu dah pencen so kete tak guna pun. dia gi mana2 naik motor aje. cuma kena ringan2 kan duit sikit la kuarkan belanja rumah. parents mmg tak minta, tapi kita ni menumpang, kena la pandai2 bawa diri.

masa aku mula2 kerja dulu TT, aku memang takde sangat nafsu nak beli barang2 branded, minyak wangi bagai. aku rasa maybe pasal dah puas beli barang2 tu pakai duit PTPTN masa belajar dulu   so bila dah kerja, tak terasa teringin sangat nak beli. hehe. perasaan tu dah moderate. memang sekeliling aku pakai barangan branded2, tapi pasal aku dah imun masa zaman uni, so bila dah kerja, dah tak terasa sangat.

TT aku rasa, kalau kita gaji 5k tapi belanja cam org 10k, tetap takkan cukup smp bila. amik cite cam aku la TT, even tempat aku keja baru revise gaji, naik dalam 1-2k, aku rasa cam besar sangat naiknya, tapi aku pelik nape aku tak dapat rasa duit tu. memang la tak rasa apa pasal aku baru tukar kete baru, so duit gaji naik gi kat kete tu, maka aku tetap rasa gaji lama yang sebelum revise gaji. nanti dah kawin, dah ada anak, lagi pening. so aku rasa buat masa skang, ada baik ko mulakan simpan tracking expenses ko. yang penting didahulukan. yg kemudian, di lengahkan.yg penting, jgn lupa saham akhirat *derma kat surau, kasi makayah.

so skarang ni, aku rasa ada elok ko manage dulu belanjawan ko, ko boleh create and save file excel dalam handphone dan setiap kali buat belanja, ko terus catatkan dalam kategori yg ko dah sediakan. pasal handphone kan sntiasa ada dengan kita, so mesti boleh terus tulis apa perbelanjaan dibuat on the spot. tapi dalam pada waktu yg sama, tak salah ko mula cari prospek kerja baru. lagipun dah 4 tahun gak ko kerja (campur skali dgn opis lama). even fresh grads skarang pun, standard gaji asas lebih kurang 2.5k.

Last edited by tipuware on 1-7-2013 01:16 PM

Rate

1