CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23856|Reply: 91

Berhenti PhD di luar negara dan sambung di dalam negara

Hi!

Saya perlukan pandangan sama ada patut saya teruskan pengajian PhD saya sekarang ini atau pun habiskan di dalam negara sahaja..hmm...Saya sekarang di tahun ketiga, program saya sebernarnya 4 tahun sebab ada subjek kena ambil. Tetapi SLAB bagi 3 tahun di samping saya berasa teramat tidak happy di sini, so saya berusaha untuk menamatkan pengajian selama 3 tahun saja. Bermakna ada lagi setahun. Akan tetapi, supervisor banyak memberi komen negatif tentang saya, progress saya yang tidak banyak dan membanggakan seperti student dia yang lain. Disebabkan bidang kajian saya ini adalah tidak pernah saya belajar sebelum ini(langsung tiada basic semenjak undergrad dan master). Oleh itu prestasi saya sepanjang tempoh PhD ini tidak stabil. Sebulan saya OK, sebulan lagi saya memang rasa saya tidak mampu teruskan kerana terlalu sukar (tiada basic). Saya juga meragui sama ada saya mampu menghasilkan thesis yg membolehkan saya grad. Saya tidak happy dengan research yang saya lakukan, saya tidak berada disini (keadaan di sini menyebabkan saya selalu jatuh sakit) dll.  Saya cuba sedaya upaya meyakinkan diri saya akan tetapi prestasi saya so-so sahaja dan mudah untuk drop. Harap dapat pandangan anda semua.   

Rate

1

Kalau sambung dlm negeri kena bayar tak? Means uols pegi sana atas tajaan ke mcmmana, and kalau sambung dlm negara ni kena bayar penalty tak? Kalau kena bayar takyah.

Hmm.. Kalau ko nak berenti dan sambung local kena bagitau your universiti sekarang (yang di Malaysia) dengan KPT. Diaorang akan bagi guide untuk solve benda ni. Bincang dulu dengan ketua jabatan/dekan universiti yang bagi scholar tu untuk elakkan kena bayar denda yg beratus ribu tu.

Rate

1

aiskrimpelangi posted on 25-12-2013 11:05 AM
Kalau sambung dlm negeri kena bayar tak? Means uols pegi sana atas tajaan ke mcmmana, and kalau samb ...

Setau aku kes mcm TT selalunya tak kena bayar melainkan pemegang scholar tu gagal PhD. Maknanya memang masa viva tu kena reject thesis. Kalau setakat ada masalah mcm ni, universiti akan sedaya-upaya tolong supaya pemegang scholar dapat habiskan PhD. Tak kiralah ditempat yang sama (tukar SV contohnya) ataupun sambung local.

kalo sambung local, adakah TT akan teruskan sambung tesis yg sama? TT dh buat selama 3 tahun, kan.. kalo tuka tajuk dan sambung master kat local uni, penajaan akan sambung lg ke? kwn aku ada gak camni, tp x sekronik ni la kesnya sbb tesis dia pun dh nk abis.. lps abis cuti yg dibagi dek pihak uni dia ngaja tu, dia balik malaysia dan sambung buat tesis kat sini.. tp lps ni dia akan pegi balik utk viva dan sbgnya la...

adalah TT nk tuka tajuk terus? my fren pun ada ckp yg sama masa dia thn ke 2 -3 Phd dia, mmg dia kurang blaja basic dan tu yg buat dia susah sikit nk teruskan tesis tp dia slow2 abiskan gak... skrg dia masih on the way nk siapkan tesis.. kena kuat semangat sgt2.

awak bawah tajaan mara ker???bukan ker mara kalu x gagal habiskan pengajian awk kene bayar balik pinjaman..x silap ratusan ribu..kalu x silap

Follow Us
Emmm, kenapa ye bidang yg u buat ni lain drpd bidang u sblm ni? University yg pilih area or tajuk tesis phd.?

I doakan semoga Allah mudahkan urusan u.. Stay there or to proceed here...

thanks all....utk semua komen...saya bawah tajaan KPT + ipta.....dulu sebelum sampai ke sini saya tidak tahu sebegini sukar. Memang bukan bidang saya. Sebab di sini kajiannya leboh kepada teori.....hmmm....sekarang cuti krismas, saya masih memikirkan apakah langkah yang patut saya ambil...saya memang tidak mahu berhenti dari menjadi lecturer cuma phd di sini sahaja.

little_sis posted on 25-12-2013 01:19 PM
kalo sambung local, adakah TT akan teruskan sambung tesis yg sama? TT dh buat selama 3 tahun, kan..  ...

saya berminat dengan kes kawan awak tu.....dia dapat cuti dari uni tajaan dia? dan menghabiskan tesis di Malaysia? boleh jelas kan sikit tak sebab saya ada terpikir jugak begitu

nurulasmaa posted on 25-12-2013 01:48 PM
awak bawah tajaan mara ker???bukan ker mara kalu x gagal habiskan pengajian awk kene bayar balik pin ...

tajaan kpt + ipta..tu byrn blk tu pun membingungkan saya

clueless_girl posted on 25-12-2013 08:47 PM
tajaan kpt + ipta..tu byrn blk tu pun membingungkan saya

kire awk nie di taja oleh universiti tertentu la eh..kire awk nie pensyrah u tersebut.?? saya ada membe dia buat phd jugak tapi tajaan mara..kalu x silap saya kalu dia gagal menamatkan pengajian dia kene bayar balik pinjaman tersebut...tapi dalam kes awk ..tajaan universiti tertentu.awk kene rujuk balik u awk..sebb setahu saya pihak u akan beri tempoh masa tuk siapkan phd..jika dalam tempoh masa tersebut pensyarah gagal menamatkan pengajian maka kene buat surat tunjuk sebab kenapa..sebb saya ada kawan..tajaan universiti jugak n kpt...dia x sempat tuk habiskan PHD dalam masa yang ditetapkan kire banyak jugak dia x sempat siapakan...tapi pihak u bagi tempoh lanjutan selama 6 bulan x silap saya...ape2 pun awk kene rujuk penaja awk laa...sekarang penaja paling besar adalah pihak u tersebut..so awk kene inform diorng ttg permasalahan awk nie...

Rate

1

clueless_girl posted on 25-12-2013 08:40 PM
saya berminat dengan kes kawan awak tu.....dia dapat cuti dari uni tajaan dia? dan menghabiskan te ...

kwn aku tesis dia slow progress, problem dia cam ko gak la basic x kuat tu yg dia slow tu.. dia lecturer kat ipta, dh abis 4 thn x silap cuti blaja so lps tu dia kena balik malaysia lapor diri utk masuk bertugas gak.. mmg dia kena jumpa boss dia utk explain semua la.. dan kat uni yg dia buat tesis tu, sponsorhip blaja tu supervisor dia tolong uruskan, sbb dh abis dah tempoh penajaan dia oleh uni yg dia ngaja kat sini.. dan kat sini, sambil2 mengaja dia teruskan jugak abiskan tesis, dan maybe next year kena gi balik jumpa supervisor bagai.. nk settlekan semua tu..

aku rasa cam kes ko ni lain sikit kan....

little_sis posted on 25-12-2013 09:59 PM
kwn aku tesis dia slow progress, problem dia cam ko gak la basic x kuat tu yg dia slow tu.. dia le ...

lebih kurang sama, cuma saya x abes lagi sponsorship 3 tahun tu. Tapi saya akan usahakn untuk berbincang dgn sv kat sini. Boleh tak saya hire 2nd sv di malaysia dan tulis thesis di malaysia sahaja. Saya nak cuma elakkan kena denda beratus2 K tu dan jugak untuk kebaikan study saya juga. mungkin research objective akan lebih sesuai dengan saya sekiranya ada 2nd sv tu...mungkin..hmmm

Salam, tt. First off, tahniah dpt Smbg phd! Tak semua org sanggup. Kalau ipta akak, kalau x habis phd mmg kene bayar blk semua biasiswa and gaji yg dpt selama 4/5 thn tu so kalau boleh Cuba habiskan jgk phd tu. Ada kawan kat sini dulu (I'm in the us) almost three years pastu x ngam dgn sv dia mintak tukar ke Australia alhamdulillah dpt, dah habis pun phd dia. Yg penting don't give up and bincang elok2 dgn kpt and ketua jabatan or dekan ipta kat msia. Best of luck ok!

Rate

1

awak..ada kwn kte fail..kpt jugak..lepas tu dia smbung dkt msia..local uni..bukan smbung tulis thesis or second super..tp mmg terus belajar uni baru..projek sama..tp grad je..tak kena bayar apa2..ikut polisi uni awak..kena bincang dgn org atas..
grad uni local la tp

clueless_girl posted on 25-12-2013 10:23 PM
lebih kurang sama, cuma saya x abes lagi sponsorship 3 tahun tu. Tapi saya akan usahakn untuk berb ...

Mana boleh appoint 2nd PhD local. Ko kena berenti dari universiti oversea tu. Dan register semula di universiti local. Yg buat 2nd PhD local selalunya utk orang yg mg ada collaboration saja i.e sv local collaborate sv oversea. Lagipun ini melibatkan peraturan dab tatacara universiti. Mana boleh suka hati nak buat mcm ko kata tu.

Rate

1

cepheid posted on 26-12-2013 09:49 AM
Mana boleh appoint 2nd PhD local. Ko kena berenti dari universiti oversea tu. Dan register semula  ...

x boleh ke? tapi ada kes jugak yg buat mcm tu..saya pernah dengar. bukan suka hati saya sahaja. cuma one of alternatives.

tinker_bell posted on 26-12-2013 03:22 AM
awak..ada kwn kte fail..kpt jugak..lepas tu dia smbung dkt msia..local uni..bukan smbung tulis thesi ...

oh....fail tu maksudnya dah tamat tepoh tajaan lah kan? hmmm...saya dah email dean tgh tggu apa dia reply..

toby79 posted on 26-12-2013 02:01 AM
Salam, tt. First off, tahniah dpt Smbg phd! Tak semua org sanggup. Kalau ipta akak, kalau x habis ph ...

terima kasih awak...

clueless_girl posted on 26-12-2013 06:17 PM
oh....fail tu maksudnya dah tamat tepoh tajaan lah kan? hmmm...saya dah email dean tgh tggu apa di ...

bkn sbb tamat tempoh tajaan..dia fail phd terus..supervisor dia tak nak luluskn sbb tak mmenuhi standard sv and uni..