CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: endus

napa keje govt susah nak dapat

sepupu belah mak aku ade degree of banking dr uitm. biasiswa jpa, grad as dean's list hokkay. tak penah sekalipun dipggl intebiu. memanjang tak melepasi syarat kelayakan je. jgnkan yg 41 ke atas die apply yg 17 pun tak lepas2.

sepupu belah bapak aku plak pointer under 3, 2 sem tu dpt 2.5 ke bawah nyaris2 nk kene buang. grad keje kt kfc tu je sblm amek mtest. lulus jadi cikgu

pastu pengalaman aku sendiri pegi intebiu n17 (nak gelakkan tu gelakkan la hade aku kisah? ) interviewer tu nampak je pointer aku soalan pertama 'kenapa tak mintak jawatan yg sesuai dgn degree?'. aku jujur jawab dah apply tapi tak penah dipggl interview pun kecuali ptd sbb ptd ade exam n alhamdulillah aku lepas exam tu. memanjang status tak melepasi syarat kelayakan. syarat kelayakan hape pun aku tak sure la. kawan2 aku yg pointer lg low dr aku pun selamat je dpt keje kerajaan.

so aku pun tak paham mcm mane pemilihan spa ni. celah mane die nk menapisnye tu pun aku tak tau. tp yg aku tau, kawan2 aku yg selamat keje kerajaan ni mcm2 gossip ade. yg bercinta ngan anak murid sendiri, masuk meeting ngan ketua pengarah dengan rambut punk, yg masuk pertandingan ratu cantik pun ade

hungryhenry posted on 5-8-2014 12:02 PM
aku ade persoalan

nape yek:

maybe sebab swasta more to performance merit... lebih byk pengalaman, lbh bagus dlm kerja tu. but in govt.....errrr, ntah la. salu org kerja govt ni sbb jaminan di masa tua kan. ntah. aku pun x sure. aku keja private jgk ni... kalau nengokkan kawan2 aku, mana yg keja bidang teknikal (jurutera, pegawai sains etc) tu mmg kalau result gempak dapat la. and no kabel2 ar... tp yg mtk keja ptd tu eheheh mmg ada yg guna kabel la although not all. apsal org suka jadi ptd ah? gaji swasta aku rasa besar lagi.... cuma xde jaminan ja. anytime bule kena kick

chinta89 posted on 5-8-2014 12:16 PM
ak pun sedih tgk.. dah umor 58-60 tp sanggup sambung kontrak plk..pdhal usia senja dah. korang x p ...

yg ni aku setuju. sbb jawatan sah2 mcm piramid...yg kuli ramai tp jawatan kat atas sikit. bersaing dgn org lain satu hal...org atas yg degil tanak kosongkan jawatan pun satu hal. mana la org bawah nak naik kalau bos kertu selamanya nak dok atas.

RED 666 posted on 5-8-2014 02:18 PM
bukan setakat ada pencen, malah ada graduiti beratus ribu dan rawatan percuma di hospital gomen se ...

bab gaji aku tak setuju. dulu aku kja swasta tiap bln berjimba, tp bila masuk gov 6 bln sekali pon susah nak berjimba. gred bwh mmg menyakitkan, tp gred atas mmg menguntungkan. tp dah pilihan aku nak keja gak ngan gov. redho jelah. tp aku masuk gov tnpa kabel2 besar atau pun kecil. sendiri usaha dan tawakal je.

aku dpt tnpa guna kabel...alhamdullilah..

Kaalu citer pakai Kabel, memang dah lama dah aku masuk keja gov. buat ape payah2 bersaing ngan korang... NI CITER KALAU YE. dah lama aku buat... aku halo2 je kat bapak aku yang dah JUSA A tu.. NI CITER KALAU YE boleh pakai kabel. masalah nya memang tak bole la. semua kemasukan dipantau . Dan dengan kaedah online sekarang nih .. hanya yang benar layak sahaja terpilih. aku dah fed-up dah apply gov ni. asyik2 tak melepasi syarat... aku stay je la swasta.. member aku baru quit masuk gov dapat pegawai alam sekitar . Punya la nak sangat masuk gov sampaikan  gaji  kurang  RM1500 dari basic sekarang pun amik jugak..

Follow Us
cutebaby5907 posted on 5-8-2014 12:03 PM
ya kabel
tp dulu la sblm guna sistem macam la ni
la ni x tau la plak

yg tu biasa... heheh.. kabel kan.. interbiu kat PSM ker? kontrak? sebab jps pon ade budak yg baru ni dpt tetap da lapor diri...
kalu kontrak mmg kabel la bnyk.. kalau tanya balik dorang.. mmg nnt ade jawab kezen, mak , abg , kakak keja suk..

cutieslilies posted on 5-8-2014 12:43 PM
pucuk pangkal rezeki... aku xder kabel ponn...

guna yg baru ni aku rase mmg susah guna kabel... l ...

yups... yg ni aku setuju... sebab ade org nak mintak tolong pakcik aku nak masuk gomen... pakcik aku sound senang jer.. anak dia pon dia x dpt tolong... nape nak tolong org lain...

zull4rs posted on 5-8-2014 02:12 PM
Kalau bercakap pasal pencen, aku setuju dgn ko. Tapi kalu nak kata sbb gaji besar, aku kurang setu ...

betul... aku kerja... da dekat 10 tahun.. compare ngn adik aku keja kat badan berkanun.. bnyk lg gaji dia dari aku walaupon dia baru keja dalam 6 tahun... tp gaji dia da potong aku... aku sokongan jer..

GAJI BESAR BERJUTA PN KALO X BERKAT XGUNA JGA

poison_paradise posted on 5-8-2014 02:34 PM
Member aku cgpa 2.0 je dpt keje gomen pegawai 41.. Tak pakai cable pon.. Nasib kot.

maybe dia lelaki... atau pon skim dia masuk tu x ramai yg mohon..

nuza posted on 5-8-2014 12:34 PM
sape pernah dapat interview atau kerja through jobsmalaysia..
mohon kongsi.
sebab tgk website tu m ...

jobsmalaysia tu lagi haramjadah...takde fungsi pon..
nyampah gila konon byk sgt keja kosong...
padahal satu pon tak pernah kena panggil..

annehuda posted on 5-8-2014 03:03 PM
sepupu belah mak aku ade degree of banking dr uitm. biasiswa jpa, grad as dean's list hokkay. tak pe ...

aku rasa yang tapis-2 ni bukan pegawai la.. maybe kerani-2 jugak...

biar betik sepupu ko tu biasiswa JPA pon x dpt join govt..

aku pernah interbiu kat company semi gov.. ni citer tahun 2008 la..
masuk intebiu 5 org..
pastu dia tanya siapa anak atau sedare yang felda/ tanah rancangan.
something like that la..
disebabkan aku bukan siapa2.. aku diam jer la.. ada 3 org dalam tu anak camtu.

pastu dia tanya apa kesukaan kita.. dan sila bgtau apa kelebihan kita mcm nasyid ke, nyanyian ke,
pastu minah sebelah aku berzanji, mamat kerusi hujung bernasyid..
aku yang terpinga2 terpaksa menunjukkan skill presentation aku.. citer pasal multimedia..
walaupun aku rase masa tu mcm aku bodoh giler sebab terkejut tengok minah sebelah aku berzanji dengan sungguh2..

masa tu aku konpem aku tak dapatlah...
so aku membuang waktu jer dalam tu sambil layan telinga dengar org nyanyi dlm bilik intebiu....

bila keluar dari bilik interview, aku tengok ada sorang minah ikut ada sorg makcik staff tu..
dan aku dengar makcik tu cakap dkt sorg lagi staff, suh bawak minah ni gi masuk bilik ketua sebab sijil dia semua ada sign ketua pengarah/tan sri company tu dan ada surat bertulis rekemen yg ditandatangani oleh  tan sri ni....

jadi aku yakin ada kabel baru bleh masuk gomen.. dan juga ada segelintir je yg masuk disebabkan usaha dan rezeki..

sy keja gomen...jabatan sy ni blh dikatakan kekurangan staf. bila nak buat keja / projek...asyik org yg sama je.   sampaikan sebulan tu mmg byk kali la kena outstation...tak sempat nk bernafas rasa dgn banyaknya keja..

keja byk tapi jabatan as a whole takmo tambah staf...katanya tiada penambahan staf baru dari SPA. so bekerja la kami dgn staf yg sikit tapi keja gila babas banyakkkkk.

yg sy difahamkan oleh kwn yg keja di HQ, setiap jabatan kerajaan ni dah ditetapkan bajet gaji semua staf2 dlm jabatan setiap bulan, setiap tahun. so jabatan kena work within that bajet. contohnya baru ni jabatan sy ramai yg naik pangkat...bila naik pangkat, gaji pon naik..tapi bajet tetap sama. so mcm mana nk buat? org HQ akan buat kira2...mana2 jawatan kosong yg belum diisi akan dimansuhkan untuk digunakan bajet gaji jawatan kosong tu utk menampung kenaikan gaji pegawai2 lain yg naik pangkat. once jawatan dah mansuh....jgn harap la akan wujud balik jawatan tu dlm jabatan. ni antara salah 1 sebab kenapa susah nk dpt keja gomen...depa dah mansuhkan jawatan2 yg kosong tu...

kurga posted on 5-8-2014 03:50 PM
aku rasa yang tapis-2 ni bukan pegawai la.. maybe kerani-2 jugak...

biar betik sepupu ko tu b ...

serius. sbb aku dan die mmg sama2 join isi borang online spa ni. skrang die dah selamat keje kt prudential dah pun. tak penah sekalipun dipggl intebiu smpikan die pun redha jelah.

blinkazwa posted on 5-8-2014 04:04 PM
aku pernah interbiu kat company semi gov.. ni citer tahun 2008 la..
masuk intebiu 5 org..
pastu di ...

kawan aku masa intebiu kpli disuruh nyanyi lagu rakyat or kanak2 yg die tau. lepas plak tu. pointer? below 3 je.

Aku g interview masa final year uni. Balik sini, 2 bulan terus dapat posting. Untuk bidang aku, gaji di private beza antara rm1500-rm3000 gak ikut tempat n company. Kwn aku Yg keje kat Hq kata ramai Yg dah resign nak masuk balik gov sbb stress keja kat private. Mmg betul ramai Yg keja gov sbb nak dapatkan benefit. Staff aku husband dia kontraktor, bawak kete import g keje. Maksudnya dengan gaji hsbnd dia, dia leh je jadi housewife duk goyang kaki. But instead, dia keja untuk dapat benefit. Bab loan rumah paling aku suka, xpayah nak sediakan wang muka wang beza bla bla bla. Apply je, once lulus terus potong gaji. Sesuai dengan ummah yang x banyak saving cm aku ni, tp nak beli rumah.

Aku pikir usaha dan rezeki ko la...kalo dah tertulis situ rezeki nko...dpt la....aku after f5 gi interbiu scholarship 1 kampeni ni...berdas2 aku kene twmbak ngan panel...kerek tul panel tu...aku kire berkerat rotan tak nak keje la kampeni tu kalo dpt pung...pas abis degree aku keje sana sini but temporsry position....then bos situ kerek jgk...1 day aku sesajer bk tenet,b4 tu member aku pakai,ada la job opening...aku try je la...dah rezeki aku dpt..member yg lgk terer tak dpt...n aku kembali keje di sub kampeni yg interbiu aku aftee f5 tu....

kurga posted on 5-8-2014 03:31 PM
yg tu biasa... heheh.. kabel kan.. interbiu kat PSM ker? kontrak? sebab jps pon ade budak yg baru  ...

aku mase tu bodo2 lagi
mane la tau kabel ke hape
mmg la yg interview tu tanye.."ade x sedara mara jiran tetangga keje sini??"
"aku pun dgn jujurnye ckp xde..." dh mmg xde kan???
rupe2nye kene jwb ade...puiiii!!!
aku interview kat JPS SUK tingkat brape ntah
10 tahun dolu
xpela...dh bukan rezeki aku nk wat guane kan

pastu syarat2 kate utamakan anak jati selangor
kat MBSA tu, penolong pengarah, pegawai ntah dari mane ntah
melaka la, sabah la...hoho