CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: archilless

Masalah Obsessive Compulsive Disorder (OCD)

byll posted on 17-9-2014 09:24 AM
Actually my family yg bwk I prgi jumpa doc every month(everyone in my family brgilir2 bwk) cuma kb ...

see your family care bout u.....hope u tak hampa kan diorg.....

part mana about u yg u buat u rasa low self esteem?

I know they care so much bout meu especially since am the youngest plus our family ada byk sgt probs (sjk saya kecil lagi)cuma tu la kdg2 saya x cerita dgn diaorang sbb mereka sgt2 busy dan I dont want to burden them (they have done so much for me jadi x ssahkn diaorang).which part yg low-self esteem?keyakinan diri kut plus saya mmg seorang yg sgt socially awkward.dan bila nk ckp dgn diaorg atau present kat dpn msti akan ada anxiety attack. Last edited by byll on 17-9-2014 09:41 AM

byll posted on 17-9-2014 09:39 AM
I know they care so much bout meu especially since am the youngest plus our family ada byk sgt probs ...

camnie lah....bukan semua org ada outgoing personality.....some of us ada reserved personality.....dedua nie ada pros & cons....u ada reserved personality, tak semestinyer tu tak bagus....jgn compare diri u dgn org yg ada outgoin personality....kalu u compare ngan diorg, then u will be sad....terima diri u se adanyer....

psl panic time presentation tu, perkara biasa jer.....most ppl ada masalah tu....tapi bila dah lama2 dah biasa buat, lama2 panic tu akan hilang sendiri...

u masih muda lagi.....masa dpn masih panjang lagi....think positive....the mind is very powerful tool....use it wisely....

You are right.and psl compare diri tu mmg betul sbb sjak saya kecil lagi my mom suka compare saya dgn anak org lain(psl pelajaran esp)sbb my mom kata benda tu akan boost,kasi bakar smgt tapi I view it as benda yg lagi let me down tapi alhamdulillah mostly anak2 yg my mom dok compare tu,alhamdulillah I lagi excel la(mybe what my mom cuma nak bakar smgat I cuma cara dia salah tapi I x blame her infact I lagi bersyukur cuma tu la my mom wktu I kecik skolah dulu suka sgt compare kan)dh besar2 ni x lah cuma dia bebel tu ja.tapi apapun thank you so much Midori.In shaa Allah I akan cuba step by step buat apa yg patut.Thank you so much for yr reply.I really appreciate it in shaa Allah I ll try step by step.

byll posted on 17-9-2014 10:25 AM
You are right.and psl compare diri tu mmg betul sbb sjak saya kecil lagi my mom suka compare saya dg ...

takde manusia yg sempurna dlm dunia nie....termasuk i, mak u dan u sendiri....atleast now u dah nampak kebaikan dari your mom yg suka compare2 u ngan kawan2 psl study...

btw takde org dlm hidup dia akan bahagia sentiasa....dan takde org dlm hidup dia akan menderita sentiasa.....hidup nie umpama roda....good luck to u...

Aku prnh trfikir tentang mana dtgnya Tuhan. Astagfirullahaladzim.
Klau dilayan, boleh gila dibuatnya... So amek jln dekatkan diri dgn Allah taala. Berzikir dan istigfar byk2 bila dibisik benda yg bukan2 nie.

Jgn brsendiri. Aku nasihatkan ko libatkan diri utk pergi usrah.
Mcm ko laki, pilih la utk brjemaah kt surau/masjid waktu maghrib dan isyak. Pengisian dlm tempoh tu sgt byk. Kita akan rasa rendah diri bila kita dlm keadaan wuduk, duduk ditempat solat dan brzikir ingat dosa2 yg kita buat. Senang cite, hati akan tenang yg amat tenang.

Klau kt rumah sambil2 nk tidur, atau ko brsendirian...baca buku2 agama/motivasi. Dgr ceramah online. Terlintas je utk fikir mengarut tu, cpt2 istighfar..klau xtahan sgt..solat sunat... Keadaan mcm nie ko kena penuhkan yg kosong dlm diri ko dgn iman.

Baiki balik amalan dan hubungan kita dgn Allah taala. Tutup semua ruang utk setan brbisik yg bukan2.

Follow Us
Aku obses pasal basuh tgn je...benda ni terjadi start aku dlm form 4..jerawat aku banyaj .time tu aku ingt lahi si artis Camelia cakap jerawat semua tu dr kuman...sejak tu aku akn bsuh tgn aku walau xsbun..juz basuh gitu2 je lepas pegang apa2. Tp xla teruk sgt tu...tp time benda tu jadi aku mmg paksa otak ckp, jerawat tumbuh jugak walau aku jaga tgn aku..huhu..

Normal tak kalau selalu fikir..cthnya..kalau aku naik tangga tu,mesti jatuh kaki seliuh,sambil terbayang keadaan jatuh.
pastu kalau suami pergi keje,terbayang dia accident,kereta remuk teruk.
Terbayang anak naik basikal,kaki tersepit,putus jari.
semua benda2 ni berulang kali dtg dlm fikiran.
Kalau nampak kereta lalu,terbayang kereta tu dtg langgar kita.
Iskkk..byk la benda2 buruk dtg dlm fikiran ni.
Benda2 ni dtg dlm kepala,terus takut,pejam mata,berdebar-debar. Kalau suami xde dpn mata,terus call. Anak kat nursery terus call. Call mak kat kg etc..
Risau ttg perkara yg tak jadi punnn

slayang posted on 18-9-2014 02:13 AM
Normal tak kalau selalu fikir..cthnya..kalau aku naik tangga tu,mesti jatuh kaki seliuh,sambil terba ...

Tak normal. Ko ada mental disorder. Tahniah. Sebab aku pun vegitu.

byll posted on 17-9-2014 08:18 AM
Hi,thought I was the only who have the same problem rupanya ramai lagi :/.cuma mungkin mine is even  ...

Ko bercinta nanti hilang la masalah tu.

Ko ni lonely jah. Pehtu terlebih kesian diri sendiri.

Aku dulu macam ko juga.

Aku tau lah.

Btw ko malas solat, berdoa segala tu sebab ko sindri yang nak. Bukan setan. Setan takda kuasa untuk buat ko ikut kehendak dia. Dia mampo cucuk2 ko jah. Kalau ko termakan hasutan setan, itu pilihan ko sindri. Aku tak percaya manusia jatuh dalam dosa karna setan - aku percaya itu pilihan dan kehendak manusia sindri. So sila jangan jadi manusia lemah.

Last edited by chazey on 18-9-2014 10:25 AM

nampaknya ramai geng dlm ni... terasa normal plak
bila bel baca2 betul2...bel notice yg bel ada skit OCD even b4 dpt problem yg membuat keadaan bertambah teruk
bel hampir2 juga nk pegi jumpa psych jugak sbb dah tak thn asyik fikir nak mati
nak mati bukan sebenarnya konon dah sedia tapi just nak end the pain...
even now tgh type pun bel sedang bergegang air mata...
bel ada byk persamaan dgn slayang...

aku tak pasti sama ada aku ada penyakit mental mcm OCD ni...tapi ni ciri2 aku:

1. masa kecik aku sgt pendiam dan sgt suka mengira... aku kira segala benda yg aku boleh perhatikan..corak kt lantai, tiang2, dsb...

2. masa kecik2 aku selalu pikir soal kematian..sampai pernah aku tak tido dan aku perhatikan langit dari tingkap bilik aku sampai terbit matahari...

3. intrusive thoughts pun start dari aku kecik sampai umur aku 20an...mmg soal ketuhanan..banyak gila pertikaian...dan langkah aku amik selalunya beristighfar atau solat taubat...mmg terasa la anxiety, rasa bersalah etc2...

4. bila aku stress aku takleh function...aku akan tido setido-tidonya...yg ni sampai skrg ada lol..

5. aku berasa rimas kalau kt eyesight aku ada sesuatu yg 'merintang' contohnya buku yg tak tersusun betol2...

6. kalau aku memasak aku tend to wash my hand berkali-kali...

tapi aku dpt jugak merasakan sesetengah masalah di atas dah makin berkurangan...maybe bila makin meningkat usia atau pelbagai faktor yg lain...

mcm yg aku nak highlightkan...intrusive thoughts...aku pernah rasa stress bila fikirkan kenapa aku mcm byk soalan2 buruk pasal agama/Tuhan... rasa mcm nak menjerit dlm jiwa ni kenapa kenapa kenapa? lol... but eventually aku terbaca hadith tentang konsep iman/x beriman tu yg mana kita perlu membenarkan dlm hati, mengiyakan dgn perkataan dan perbuatan baru la dikira...so kalau setakat meracau dlm hati tu tak qualify la utk aku jatuh sesat ke apa ke lol...

and then aku start membaca dari pelbagai sources, bertanya dgn pelbagai jenis manusia biar muslim atau non-muslim... akhirnya aku tenang dgn apa yg ada dlm diri aku ni...sejak tu intrusive thoughts tu lama2 fade away...

slayang posted on 18-9-2014 02:13 AM
Normal tak kalau selalu fikir..cthnya..kalau aku naik tangga tu,mesti jatuh kaki seliuh,sambil terba ...

inilah anxiety dissorder..kebimbangan / kerisauan yang melampau...dulu masa tengah anxiety teruk gila,rasa macam aku hampir nak mati..nak drive takut lori langgar.. walaupun aku berhati2, aku bimbang orang lain yang tak berhati2.. tengok anak bermain kat luar,bimbang takut kena culik..hadoiii...hidup diselubungi anxiety amat2lah menyiksakan jiwa... sesungguhnya allah tidak akan menduga seseorang hamba sekiranya tidak bersesuaian dengan kekuatan mereka...hmmm..

chazey posted on 18-9-2014 10:17 AM
Ko bercinta nanti hilang la masalah tu.

Ko ni lonely jah. Pehtu terlebih kesian diri sendiri. ...

Haha,bercinta?err no thanks.Saya ni jenis cepat bosan dgn orang.err so yeah.Really?then what did you do to overcome smua bnda tu?Hahaha,solat.errmmm so far alhamdulillah solat tu saya memang cuba konsisten kan 5 times a day,cuma mungkin bab doa tu x sungguh2 kut.True,just like I said diaorang cuma cucuk2 ja tapi diri sendiri,nafsu yang dok sangat nak ikut TT TT.I really don't have that much strongwill.Hrmmm,tu la whatever it is back to our ownself.Tapi tu la since I have depression,jadi memang rasa lemah lesu tu ja.I sleep a lot like seriously,cuba exercise ke apa but it didn't show much progress.

byll posted on 18-9-2014 03:43 PM
Haha,bercinta?err no thanks.Saya ni jenis cepat bosan dgn orang.err so yeah.Really?then what did y ...

Jadi ko hengat aku bukan jenis cepat bosan macam ko? Aku siap pernah bercita2 tamau kawen k?

Nanti ko jumpa lelaki/pompuan yang benar2 ko cintai, ko happy, ok la tu uol...

Serius masalah sebenar ko sekarang cuma ko lonely jah.

Of course sinta bokan penyelesaian masalah ko, malah mungkin buat ko tambah fenin kapla, tapi hormon endorfin yang dirembeskan sepanjang tempoh ko merasa happy tu boleh bantu ko sedikit sebanyak sebagai terapi positif chuol.

Orang macam kita ni bukan senang berkawan, bukan senang mahu open up dengan orang. Kita iniew cenderung hidup dalam dunia sindri. Sebab itu kita perlu orang yang betul2 sayang kita, yang kita percaya, untuk bagi kita kekuatan. Uol untung, ada parents yang sayang uol. Juga ada kawan2 rapat. Walau sikit, hargai la meka. Uol jangan fikir mahu bunuh diri lagi ya. Uol blom keliling dunia, blom p umrah, haji bagai sudah mahu mati. Choi uol. So jangan depress2 yach. Cuba buat aktiviti baru, apa ja benda yang boleh buat uol happy. Aku tak penah makan ubat untuk kontrol depression (aku jenis demam pun tak reti telan panadol sebab tak nak badan terlalu bergantung dengan dadah sintetik disguised as ubat neh), jadi aku tak faham perasaan dan keterbergantungan orang yang perlukan ubat ni. Namun pendapat tak pro aku, uol coba la untuk tidak terlalu bergantung dengan ubat juga. Uol tengok Robin Williams - telan2 ubat anti depression, lama2 bunuh diri juga. Entah mengapa teori tak saintifik iol mengatakan keterbergantungan dengan ubat ini boleh membuat penyakit mental seseorang bertambah teruk. Namun ini pendapat tak pro, mati iol kalo dokter2 baca iniew.

Find your inner strength. If you can't, let God fights for you. Remember: God cares. Last edited by chazey on 18-9-2014 04:17 PM

mynameisdot posted on 18-9-2014 12:18 PM
aku tak pasti sama ada aku ada penyakit mental mcm OCD ni...tapi ni ciri2 aku:

1. masa kecik aku  ...

Aku pun rasa peningkatan usia buat apa jah mental disorder yang aku ada makin berkurangan.

Juga macam ko, bila aku faham dan acknowledged kelemahan aku dan embraced sapa aku sebenarnya, aku rasa lagi tenang.

chazey posted on 18-9-2014 04:30 PM
Aku pun rasa peningkatan usia buat apa jah mental disorder yang aku ada makin berkurangan.

Juga ...

yep... setuju

chazey posted on 18-9-2014 10:10 AM
Tak normal. Ko ada mental disorder. Tahniah. Sebab aku pun vegitu.

Tak normal lah eh aku ni. Kalau bgtau laki aku apa yg ada dlm kepala aku ni,mesti dia tak caya.

Aku xleh dgr siren ambulans/polis.. Time tu gak semua aku call,kalau xde dpn mata aku.bila call aku xde la ckp psl dgr siren tu semua,cuma nak dgr suara,utk pastikan dorang selamat..cuma tny kat mana skang ni,tgh buat apa,tu je.

Baru2 ni..ulang2 kali dtg dlm kepala ni, dari ruang tamu,nak ke toilet,aku sanggup tak pegi,sbb aku duk terbayang aku jatuh terlentang dlm toilet. Lamaaaa benda ni dlm kepala aku.bila keadaan terdesak,aku pegi gak toilet,tp aku pegang dinding,almari,apa saja benda yg ada kat situ,dgn harapan aku takkan jatuh terlentang.

Iskkk..apa nk jd dgn aku ni

xoic726 posted on 18-9-2014 02:56 PM
inilah anxiety dissorder..kebimbangan / kerisauan yang melampau...dulu masa tengah anxiety teruk g ...

Anxiety dissorder..hhhmm..
Iskk..bila tahu benda ni adalah penyakit, bila fikir2 blk, banyakkkkkkk sgt anxiety aku.
Dulu2 tak pernah pun ada camni, sejak 3-4 thn kebelakangan ni,makin teruk.
Macam tak percaya qada' dan qadar plak. Na'uzubillah..

kalau ko rasa malas nk mengaji pun, sekurang2 nya ko dengar cd atau ko download bacaan suci Al-Quran dlm pc dan hp... aku kalau ada perasaan risau, aku selalu dengar zikir2 dlm youtube dan surah2 tertentu yg buat aku tenang mcm surah Ar Rahman, surah Al Mulk dan Juz Amma... kadang ikut baca sekali... ulang2 dari pagi sampai mlm... lepas solat aku berbual dlm hati "Ya Allah, Kau lah yg Maha Mengetahui isi hati ku, tenangkan lah jiwa ku, permudahkan urusan ku di dunia mahupun diakhirat... berikanlah aku petunjuk ke jalan yg benar dan yg diredhai... please guide me as I am so lost... ampun kan aku, Ya Allah... Ya Allah, Kau lah Maha Penyayang dan Maha Pengasih lagi Maha Pemurah" ... kadang tengah buat kerja, driving atau memasak pun aku cakap dlm hati mcm tu dan zikir Subhanallah, Walhamdulillah, Walaillahaillah, Wallahuakhbar, Astaghfirullah... sampai rumah beri salam biar setan dan jin tk leh masuk dlm rumah... rumah kau pun kena selalu di Azan kan dan mainkan cd ayat2 suci Al Quran... buat la hari2 selama yg boleh....