CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 7539|Reply: 70

Dilema : Patut ke tukar kete baru?

Assalamualaikum, Salam Jumaat uolsss!

as usual, aku selalu dalam dilema.... kali ni pasal nak tukar kete baru pulak.. Patut ke tak?
kete Myvi aku sekarang ni elok lagi... dalam luar elok lagi macam baru
setakat ni performace pon still elok, takde masalah apa

then kete tu just guna untuk pegi balik keje... pastu jalan2 sket pegi Ipoh, Melaka, Johor camtu
kalau nak balik kampung salunya aku amek flight/ETS
tadi agent dah call cakap loan untuk kete baru dah approved.. tetiba aku risau cam bazir jer

actually motif aku tukar kete ni saja nak merasa kete bukan local..
kebetulan, aku plak baru je confirmed keje kt company baru
btw, aku tak beli rumah lagi... simpanan ada la sket2

- installment myvi : RM608
- installment kete baru : RM860

mohon korang boleh advise... aku terima segala pujian, nasihat, carutan atau hencapan
thanks uolsss!

amik honda ke mizz?

better invest kat rmh sis dr kereta..

betul tu sis, better invest in property, kereta depreciate value while property appreciate value. sementara takde ape2 commitment lagi ni better beli property. beli rumah flat murah pun takpe lepas tu sewakan. untung2 sewa je dh boleh cover monthly installment rumah

boleh hencap eh tapi bagi salam dulu

Assalamualaikum..

Dikk.. ko ni dah kenapa?? kete tu kalau dah elok pakai jela dulu sampai mereput. Lagipun kalau dah ada simpanan sikit2, buat la beli rumah sebab i bet kalo ko bole commit jumlah RM800++ tu maknanya ko pun boleh byr installment rumah apartment/flat dgn jumlah cmtu. Which one more value? As for me, i more to property.

Aku dulu mcm ang lah..muda kan...xdak komitmen..beli keta byr mahal bulan2..pastu dah meningkat usia dgn ada family rasa rugi beli keta mahal2..baik beli umah yg mahal2..

hal kereta tu aku nak bgitau, kdg2 aku kesian tgk org bawak kereta baru..masuk lubang, nak paking susah, org saja calar..bump kat jalan belambak2..blum masuk moto ka kereta duk p gesel dgn kereta ang..aku dah semakin praktikal la ni bab kereta..tu ja lah aku nak kata...

di saat org lain bersungguh nk hapuskan hutang...rajin bebenor kamu buat hutang baru dik

kereta myvi tu elok lagi..xde masalah lgsg..dok layan keinginan nk pakai kereta bukan lokal utk tayang kt sape..

takyah ngengada...

baik ko menyimpan..or pi nk beli rumah..tambah aset..tatau la kalo rumah dh ada byk kn

ni byk sgt la duit nih..

dik ooi..menyimpan la xyah membazir..

ok sekian.

Follow Us
best nyer manyak duit... aku ni keta da 12 tahun and da abis bayaq... cadang nak amik keta baru.. tp kebetulan dpt beli umah... so, pakai je la keta yg ada.. da nazak gak... tp sebab pikiaq beli umah ja...

so..cadangan aku... pakai ler smpai tenat keta tu... tp kalau sebab bekerjaya... mmg seswai la keta import ni kan... apa omputih ckp tu? elegan yek?

Edited by melukut at 19-2-2016 03:24 PM

kalau beli kete import,monthly installment maybe ko bleh bayar...tp ko akan rasa 'sakit' bila tiba waktu nak service , road tax insurance bagai...aku dulu pon masa tuka keje difference gaji RM1K gak tp lepas 2 tahun baru aku berani sket nak komitment ade kete...tu pon myvi je..jenuh laaa akak ipar aku 'nasehattt' suh pakai vios...katenyee laa baru nampak mcm pegawai2 sket (citt poodah...takat nak pakai kete semata2 nak tunjuk kat org)....cuma silap aku sbb tak beli rumah awal2 dulu tp ade la beli tanah...so, pakai kete import ni sbnrnya lebih kepada boleh bangga dgn org ko pakai kete mahal tp at the end ko gak yang menanggung kalau kete wat hal...

TT..xyah le kalu tambah utang kalu keta elok lg....jaga je baik2. target pakai lg 5 tahun ok ler.

kurga replied at 19-2-2016 02:54 PM
best nyer manyak duit... aku ni keta da 12 tahun and da abis bayaq... cadang nak amik keta baru.. tp ...

ko msih guna keta lama lg ye kur....xpe kalu jaga baik2 mesti ok je.....

aku pun masih guna keta yg umurnya 19 tahun.

Pada pendapat aku tak yah la nak tukar kereta. Myvi tu okay sgt la. Kau beli la rumah, so nanti dah ada rumah sendiri kalau ada rezeki lagi boleh la tukar kereta lain. Bg aku satu kepuasan bila dapat beli rumah sendiri, at that time org dah tak kisah kau pakai kereta apa janji kau ada rumah sendiri. Haa gittew! Beza banyak jugak la monthly myvi dgn kereta baru kau tu, 200 lebih kan? So x payah la nk pening2 tambah hutang yg utk benda yg susut nilai ni.

Awat beli keta kenapa x beli rumah, umur making tua tempoh loan making kurang, hang pompuan patut ada rumah sendiri, jika cerai ka andartu ka hang dah ada rumah sendiri, nnt dan tua takkan masih nak menyewa atau asik pindah rumah sewa, hidup x tenteram jika masih duk rumah org atau menumpang rumah org, bila2 masa boleh dihalau keluar, jika masih bujang bilik boleh sewakan at least separuh hutang rmah dibyr oleh penyewa

nak merasa pakai kereta bukan local, sila hubungi agen kereta sewa berdekatan

itik_magic replied at 19-2-2016 03:23 PM
ko msih guna keta lama lg ye kur....xpe kalu jaga baik2 mesti ok je.....

aku pun masih guna ket ...

aah itik... keta zaman bujang tu... bnyk kenangan... da berapa kali sangkut tgh jalan... tp masih setia.... hehehe
ko 19 tahun pon ade keta lain...

Jgn ikut org ke APA. Pakai Je dulu,duit invest untuk property lah..umah makin lama makin mahal.

Dah beli rumah? Kalau belum baik lebihan duit yang ada sekarang di kumpul sedikit demi sedikit untuk downpayment beli rumah. Ada rumah baru ada gaya.

Reason nak tukar kereta baru tu tak kuat ....sebab kereta masih elok berfungsi... Kereta tu hanya alat kenderaan untuk bawa kita dari point A ke point B.. I tengok kereta ni hanyalah sebagai besi bergerak..huhu..

My suggestion : cancel loan kereta baru dan berusaha untuk bayar habis kereta  yg diguna pakai sekarang. Lepas dah habis hutang kereta, dah boleh start menyimpan kaw kaw untuk deposit loan rumah pula... simpan je dulu walau takde plan nak beli rumah kat mana utk waktu sekarang...... Dah settle hal rumah, boleh fikir pasal kereta baru..masa ni mungkin dah berkeluarga..so pilihan kereta pun nanti dah lain... the sweetness of delay gratification...

kalu kucing jadi tt kucing nk beli tanah. pastu pakat2 dengan husband/bf buat rumah kontena.

Apekejadah kumpul keta banyak2? Kenselkan aje...takpun trade in..

Ai ade dua keta tapi satu tu bagi mak ayah pakai..sebagai tanda balas jasa mak ayah..

Dik,
Kalau kete tu masih elok, baiklah kete tu kekalkan dulu and dalam pada tu guna duit yg ada utk kumpul deposit rumah baru. Kete ni, awal2 nak hidup, beli yang apa adanya, selesa, cukup elok bawak travel, tak perlu yg mewah, prestij dan bikin ohsem orang memandang, itu semua tak penting. Adik pun baru nak start keje kan. Dengan keadaan ekonomi negara yang tak stabil ni, kos hidup tinggi, harga rumah tinggi semua, baiklah adik guna duit itu utk keperluan lain. Kete, mahal2 ni beli hari ni esok dah jatuh harga. Biarlah bijak dek merancang hidup. Lagipun bila angkut kete import/mahal dari kete awak sedia ada, coct maintenance pun pasti naik jugak, nak service, roadtax, insuran, minyak dll. Jgn hidup dalam pembaziran.