CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kotakbaju

ISU JUMLAH BELANJA KAHWIN (UPDATE 106#)

rasa mcm relevant aje ape lelaki tu cakap..

if im in his shoes.. ayah awak da pernah reject.. he made such effort jugak sblm ni.. sampai la dia decide biarkan keluarga pilih..  but at d end of d day, die pilih awak.. tp awal2 lagi die da suh tanye kan pasal hantaran tu.. sbb tu yg die termampu.. he is not doing any wrong pun.. dia pun ade keluarga. juz imagine bile bawak rombongan tetibe pinangan di tolak.. buang masa dan duit jugak...

so kenduri pun kenala dgn budget rm5000 tu. itu sebenarnye duit hadiah belanja. bukan tjawab bakal suami. ayah awak yg patut keluar duit adakan majlis. (if soal duit masjlis dipertikaikan). sbb itu tanggungjawab seorang ayah utk anak nya utk adakan majlis.  

persoalannya.. adakah awak bersedia terima bakal suami awak seadanya. sebab dia x dpt nak berikan kemewahan.

Im going to marry next month insya allah. my dad mmg tak letak langsung duit hantaran. Terpulang pd lelaki. tetapi my bakal suami mmg hadiakan duit belanja kahwin. In fact his family pun tatau berapa nilai hadiah belanja kawin kecuali my family. Sedara mara pun tak tahu. yang hanya dihebahkan nilai mas kahwin yang dia bagi. n we as family perempuan sendiri pegang prinsip duit hadiah tu biarlah rahsia.

sis..kalau laki tu btul nk kt sis..msti die usaha abis2..bkn desak2 cmtu..aku paling pantang org desak aku cmtu..geram plak aku dgr cte sis ni..die tu kne ade telur jmpe ayh sis dpn2.

bab2 hantaran tu time meminang bru bincang..kite pmpuan duk diam2 je..laki tu kne bincang ngn ayh kite..kite xde hak nk bgthu bab2 hantaran semua ni..aku rs ayh sis xberkenan dgn die sbb tula die wat cmtu..aku dulu kawin semua ayh tggung termasuk duit hantaran sbb ayh aku kata ank die bkn baik sgt(akula tu)..pihak laki bwak cincin dgn mas kawin rm 80 dgn hntaran 7 dulang..bahagia smpai skrg..

KarTell replied at 1-4-2016 02:02 PM
Kenapa pulak dia takde hak nak tentukan berapa nilai hantaran yang dia nak bagi? hantaran tu h ...

maksud aku, biar lah mak bapak yg bincang. kenapa pulak laki tu yg nak paksa dia ambik jugak 5k tu. takpe lah tu pendapat ko.
bagi aku, aku tetap tak setuju laki tu tentukan hantaran. bagi aku biarlah mak bapak yg bincang, dan ya hantaran yg berpatutan. tu hak mak bapak utk tentukan, bukan hak laki tu.

lilcountess replied at 1-4-2016 02:44 PM
ayah awak letak hantaran tinggi tu mungkin cara menolak tapi berkias. ada aja org tua-tua buat mcm t ...

saya setuju

roti_hotdog replied at 1-4-2016 02:58 PM
sis..kalau laki tu btul nk kt sis..msti die usaha abis2..bkn desak2 cmtu..aku paling pantang org des ...

part yg lelaki tu patut jumpa ayah tu saya setuju. dlm masa sebulan tu apa salahnya datang jumpa org tua. dah tahu awak pernah direject, ayah tak berapa berkenan cuba lah put more effort utk ambil hati. mana tau kalau bf tu dtg dgn ikhlas hati jumpa & bgtau ayah dia ikhlas nak kawin dgn TT tp dia cuma mampu setakat tu ja, ntah-ntah si ayah terus lembut hati? pernah dengar cerita noh hujan jumpa tan sri ayah mizznina? dia mengaku terus terang takat mana aja kemampuan dia. tak ingat pulak in detail tp ada lah psl dia mampu sara bg makan minum semua tp dia tak mampu nak mewahkan mznina. elok ja tan sri tu berkenan. mungkin sbb nampak dia jujur & ikhlas. dlm kes TT ni, saya nampak bf tu sebenarnya takkan rugi apa pun. TT yg akan tersepit nnt kalau jadi apa-apa. fikirlah panjang sikit. sbb cara tulis problem pun dah gaya mcm nak tulis novel so saya harap TT ni jgn lah terus tersangkut dalam khayalan & angan-angan yg semua akan jadi mcm dlm novel. realiti hidup mungkin tak sama

i x kisah bab hantaran ni.. lantak ko lah di sana.. yg aku herankan, belum jadi laki dah memaksa itu ini.. pastu siap memaksa menyakit hati org tua.. otak letak dekat mana? lutut? si ayahnye tu dalam2 marahkan anak, ikut jugak anak nak ke rumah makcik.. tak boleh rase ke betapa sygnya ayah tu kat anaknya.. balik keje letih, melayan kerenah anak yg tak besar2.. org tua tu xde niat lain selain dr nak menjamin anak die tak susah akan datang.. betapa susah die nak besarkan.. susah sgt ke bab nak dgr ckp ayah?

esok kalo ade masalah dengan laki, nak balik mengadu kat adik bradik, kat mak bapak jugak.. bukan hantaran je bab duit ni.. nak hidup pun kena ada duit.. kalo dr awal si lakinya mcm ni, mmg ko menanggung lah nanti biawak hidup.. jgn menyesal.. x kenyang nye dengan cinta semata.. masuk jamban pun 2hengget skrg.. nanti sile bukak benang lain pulak dik..

i pantang sungguh anak menyakit hati mak ayah ni semata utk lelaki yg belum ada hak atas ko dik..

Follow Us
Fimie replied at 1-4-2016 01:59 PM
Tak patut bf awak buat mcm tu..yela maybe la jumlah rm5k tu mmg yg dia mampu dan islam pun galakkan  ...

hantaran ni bukan hak sesapa
dlm hukm syarak, takde duit hantaran pun
ada mahar saja sebagai hadiah dari seorang suami,
tupun mahar tu hak mutlak isteri
suami ke makbapak isteri ke anak ke sedara mara ke
semua takboleh sentuh duit tu kecuali dgn keredhaan isteri tadi
hantaran2 ni adat melayu je yg kita lebih2kan
ikut la sape nak buat kenduri beso dia la kuar duit
3 perkara yg harus di segerakan ye:-
1.solat 2.jenazah 3.nikah

apa2 yg melambatkan tiga perkara di atas, eloklah kita jgn amal

samada lelaki atau pempuan atau kedua2 mempelai bersedia tak bersedia matang tak matang, itu perkara lain

sebab tu ada yg kata jual anak, sebab ko mintak duit hantaran beribu
dah tu pulak ko pandang duit hantaran tu perkara utama dari perkara2 lain
contohnye dah belambak, siap baru2 ni ada viral lagi pasal duit hantaran kan

jom sesama kita berlapang dada dgn apa yg rasulullah saw dah tetapkan utk kita umat dia

tanggungjawab tu soal penting, tapi hanya kerana tidak mampu bagi hantaran banyak itu bukanlah
antara ciri2 manusia tidak bertanggungjawab dik

sekali pun masa diskas dedua mempelai nakkan hantaran yg murah,
itu hak depa dua org, bukan hak makbapak sesapa pun

mmg semua makbapak yg ada anak pempuan bagi segala2 yg depa mampu kat anak depa
tapi itu bukan pengorbanan ibu bapa dikkk
itu tanggungjawab amanah depa yg Allah dah bagi
namun iye lah, sebagai anak kita sanjung perbuatan itu sebagai satu budi yg kita kenang sampai mati
namun tak perlulah kita sampai berkorban segala2nya semata2 nak balas budi depa
nabi tak kata pun wajib balas budi makbapak
nabi cuma kata berbaik2lah berkasihsayanglah berbelas kasihlah terhadap ibu bapa (bagi yg pempuan)
kalo lelaki pulak, bezanya makbapak tu tanggungjawab depa
itu pun tanggungjawab depa selepas depa melepasi tahap di mana depa mampu berdikari,
melepasi tanggungjawab depa kat isteri dan anak, lepas tu baru tanggungjawab kat makbapak

dan ingat ada beza bila akak kata mcmni antara tanggungjawab dan ketaataan
lelaki tanggungjawab 1. diri sendiri 2. isteri 3. anak 4. makbapak

dan ofkos lelaki kena taat kat makbapak, dia tak perlu taat kat bini dia
tapi bila kata taat ni pulak tak bermaksud taat buta tuli
taatlah selagi perkara yg diminta itu tidak melangkahi hukum syarak

termasuklah bab nikah kawin yg kita ckp ni haaa
eh kang lagi panjang akak bebel

Rate

1

lilcountess replied at 1-4-2016 04:07 PM
part yg lelaki tu patut jumpa ayah tu saya setuju. dlm masa sebulan tu apa salahnya datang jumpa o ...

kan sis..mcm terdesak sgt nk berlaki org cmtu..bpak kalau dh xrestu mmg ade yg xkena dgn laki tu..cthnye cmnila..bleh desak2 org sruh ikt ckp die..berkira plak tu..lpas kawin nnt cmnela..tu kira mcm ugt..aku dh pnah kena cmni..klau xnk trime 5000 tu xjd kawin..bangangnye lahai..aku xtau knape aku geram sgt..mgkin sbb aku dh pnah kne cmni..nmpk kita ni desperate sgt kt dia...pliz sis..cr org yg gilekn sis..bkn sis yg gilekn die..dhla xde effort lgsg nk ambik hti bpak mertua..sesuka hati je nk ltak hrga..dtg merisik nk bncg pn x..bleh main ugt cmtu..kalau akula..pegi mampos ler..rmai lg laki lg baik..sori ter emo plak...

Selamat bertunang tt so mcm mane hntrn? 5k ke 10k ke cancel terus?

elmen replied at 1-4-2016 04:37 PM
i x kisah bab hantaran ni.. lantak ko lah di sana.. yg aku herankan, belum jadi laki dah memaksa itu ...

well said!!

Lollipop111 replied at 1-4-2016 08:45 AM
Awk tolonglah top-up kan bakinya. biasa itu jalan tengah terbaik utk selamatkan keadaan.
Awk nh a ...

Aku dh bincang dgn bf. Kami berdua dah setuju untuk tambah lagi belanja kawin. So kami kongsi berdua bagi cukup jadi rm8k.

Settle bab tu.

Majlis esok taktau lagi mcm mna jadi. Aku berserah saja pada tuhan. Andai kata jadi, maka jadilah. Kalau tak jadi, maka aku terima saja.

Mungkin tuhan dah tetapkan apa yg terbaik buatku.

mdmy replied at 1-4-2016 09:00 AM
aunty nak nercakap sebagai seorang orang tua dan ibu. Orang lelaki ni kalau dia nak seribu daya, t ...

Aunty,

Nasihat aunty ni sangat menyentuh hati saya. Seolah2 nasihat dari arwah ibu saya. Terima kasih atas perhatian aunty terhadap masalah saya ini.

Skrg saya dah buat keputusan. Saya berserah dengan ketentuan tuhan. Andai kata majlis esok ni ada masalah atau apa saja yang berlaku, mungkin tuhan dah takdirkan sesuatu. Saya percaya tuhan akan beri sesuatu yg lebih baik untuk saya.

tiramisuu replied at 1-4-2016 10:09 AM
Errr...5ribu tu jd belanja kawin ke utk simpan?Klau dh cinta mati,ko topup la..yg ko pun satu,tak bi ...

Aduhai, apa boleh buat. Aku pun kadang2 buat tindakan yang salah juga.

Isk, karang esok aku lari jugak ni karang. Pening memikir sapa betul sapa salah ni. Aduhh..

tiramisuu replied at 1-4-2016 10:37 AM
Kemungkinan tt nk makan hati lps kawin adalah sgt tinggi..

Betoi ka ni??

Aku runsing dah ni. Lani aku dah tak boleh nk fikir apa dah ni.

Jajabeans replied at 1-4-2016 10:43 AM
TT ape kate ko topap lagi 3 ribu. simpan laa duit sementara menunggu menjelang hari perkahwinan nant ...

Ya mmg itu dah aku bincangkan dgn bf tadi. Dan dia bersetuju

Kenapa komen yang ini sangat berlainan dari komen yg lain, aku dah pening nk menurut pendapat yg mna 1 ni.

kotakbaju replied at 1-4-2016 05:37 PM
Aduhai, apa boleh buat. Aku pun kadang2 buat tindakan yang salah juga.

Isk, karang esok aku lar ...

lek lek aa..  lepas tunang sok, suggest kat tunang ko tu ajak abah ko gie maen jetski ke, banana ke, scuba ke, mancing ke (foc tau!). ambik ati org tua. kasi ada chemistry. dont worry, bleh kawtim. elakkan diri ko jadi 'middle person'.

tiramisuu replied at 1-4-2016 11:50 AM
Aku pn pelik..seolah2 beban nk buat majlis belah ppuan, lelaki tu kna byr..bg aku, majlis belah pp ...

Apa yg kau cakap ini mmg ada betulnya. Adat kadang2 jadi menyusahkan.

sally03tomato replied at 1-4-2016 12:06 PM
tuh la.. mak pak aku keje gaji kecik... lebih rendah dari kerani tp bab kawen anak2 semua dia spon ...

Untung la kau ada family yg memahami. Aku ni dah la tak rapat dengan ayahku. Sehari tu boleh bilang berapa patah pekataan ja aku sembang dgn ayaku. Kadang2 tu langsung tak bertegur sapa. Mmg dari kecik lagi aku tak brapa rapat dgn ayahku. Aku rapat dgn arwah mak.

cik_tonggek replied at 1-4-2016 12:27 PM
first and foremost, duit hantaran tu bukannya wajib pun pihak lelaki kena patuh
adat kita saja yg  ...

Akak, rasa bersemangat la sikit saya bila baca komen akak ni. Tima kasih banyak2 ya.

Hopefully esok saya tak nangis huhuhu.

alieyrina replied at 1-4-2016 01:54 PM
Kalau daerah ka pekan dekat2, tong2 la  duit buat mejelis 1 tempat jah..tetamu pun jgn pggl ramai sg ...

Ni citer kalau masing2 dok dekat.

Yg saya ni jauh bebenor tempatnya. Sorang utara, sorg lagi dok tengah2 nk ke selatan hehe.