CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zackkuda

Buntu nye aku....perlu ke berhenti kerja.

ko nk pindah luar kl
tak rasa rindu dekat anak ko lagi 2 org tu kah nanti?
awal2 yelah sanggup nk travel weekend
lama2 penat tu terasa
silap2 anak pn x kenal sapa ayahnya
yang bongsu pn perlu juga kenal siapa emaknya
parent dah berpisah, jangan anak2 jadi mangsa
jangan sbb nk lari daripada masalah, anak2 ko korbankan

ramai dah bg pendapat
tinggal ko cuba hadam dan clearkan fikiran
skang ni hati ko tu dah tetap nk benti keje, dah tetap nk pinah luar kl
itu sbb apa yang forumer bg pandangan, ada saja jawapn balas daripada kau

kalau ko x dpt job dgn gaji macam skang
amiklah dulu mn yang ada
asalkan rezeki ko tak putus bulan2

dan cuba bincang dgn mak ko
ye, aku tahu ko x nak susahkan mak
tapi bincang utk pendapat
mn tau, lepas bincang dgn mak, perasaan kau lebih lega
jalan penyelesaian lebih kau nampak

apa kemahiran yg TT ada? cam suami carly... dia ada skill grafik, video editing etc... 3 bulan lepas carly berhenti kerja sbb masalah pengasuh dan anak dh start nk sekolah rendah... suami pun amik keputusan utk berhenti kerja sbb x de life kerja dgn orang... sabtu ahad pun kena kerja... so bermulalah karier dia dari rumah... alhamdulillah, skg dh masuk 2 tahun stgh dah... sebab skill dia tu, income sentiasa ada untuk kami anak beranak... nk kerja sendiri ni nk kena tgk kita mahir apa... kalau kita x de pun skill nk buat pancake tu, baik usahakan apa yg kita mahir... insyaAllah... ada rezekinya...

good luck bisnes..kalau ikut puan ainon di fb, 2 tahun bisnes ni tak leh harap untung sgt..lbh kpd cari pengalaman..3 tahun tu kalau bisnes lingkup biasa je

kenapa sgt pokus pd pencake tu? sure ke ada demand, bisnes ni ikut demand, bukan ikut citarasa kita

better try jual online dulu

carly_lah replied at 9-5-2016 01:42 PM
apa kemahiran yg TT ada? cam suami carly... dia ada skill grafik, video editing etc... 3 bulan lepas ...

Saya boleh memasak. Aritu plan nak bukak katering kecil-kecilan dulu. Sbb tempat keje wife selalu buat makan2. So kami yg jadi caterer nyer. Sbb tu sy lebih berminat bisnes makanan. Pancake ni xde lah susah sgt. Cuma nak dpt cara pembuatan tu yg x tahu. Dah lebih 10x try n error, tapi menghampakan.

acikhan replied at 9-5-2016 01:22 PM
Aku duk n9 nie anak ko sebaya ngan ank aku leh g Skool sama2..Skool dekat je jalan kaki laki aku pun ...

Terima kasih...

Baik nyer. N9 kat mane. Kalo PD ok gak test market kat situ. Ramai sikit org.

buat TT... jgn purcaya sgt pd taste kite... maksudnya jual pancake tu.... sodap bg kite bkn musti sdp pd org lain...
maksud aku gini.... mcm bisnes goreng pisng.... fenomena pisang cheese.... brp lama bleh bertahan? kojap je... pastu sendu.... nak bisnes guna media sosial je dulu... takyah nak berhenti kerja.... plan btul2... konpiden saja takleh jd....
kena ade backup plan siap2....
klau nak buat gak pancake tu ubah suai la ngan citarasa tempatan.... nak belajar tu tgk je utube....

semoga berjaya.... nak pesan start pelan2....

Follow Us
gekkou replied at 9-5-2016 01:28 PM
ko nk pindah luar kl
tak rasa rindu dekat anak ko lagi 2 org tu kah nanti?
awal2 yelah sanggup nk  ...

Jangan lah ckp aku nak pisah kan anak dgn mak n adik beradik. Xde niat. Yg 2 org tu dah sekolah. Insyaallah ade cara nyer untuk dorang bertemu.

zackkuda replied at 9-5-2016 01:49 PM
Saya boleh memasak. Aritu plan nak bukak katering kecil-kecilan dulu. Sbb tempat keje wife selalu  ...

kalau macam tu, buatlah masakan yang awak tahu, yg susah x jadi... memula mmg org nk beli... lepas depa dah rasa, org x mau repeat dah kalau x jadi... buat nasi lemak rm1 pun ok asalkan sedap... nasi lemak singgit banyak permintaan tau... x dpt singgit... singgit stgh pun still ok lg...

dino replied at 9-5-2016 02:02 PM
buat TT... jgn purcaya sgt pd taste kite... maksudnya jual pancake tu.... sodap bg kite bkn musti sd ...

Ehhh dino. Pancake tu mmg sedap lah. Aku hari2 mkn kat krabi. Sekarang ni pun asyik teringat pancake tu jer.

Ape online bisnes yg aku boleh mulakan. Ade idea x?

tiramisuu replied at 9-5-2016 01:43 PM
good luck bisnes..kalau ikut puan ainon di fb, 2 tahun bisnes ni tak leh harap untung sgt..lbh kpd c ...

Sbb pancake ni rare. Ssh nak jumpa kat sini. Roti canai garing mamak ade lah. Modal pun x byk. Cuma perlu beli kuali roti canai jer.

ape bisnes online yg boleh buat?

zackkuda replied at 9-5-2016 02:10 PM
Ehhh dino. Pancake tu mmg sedap lah. Aku hari2 mkn kat krabi. Sekarang ni pun asyik teringat panca ...

bkn isu sedap.... maksud aku menda hari2 org nak makan.... ade menda org muak...tu maksud aku....
psl taknak la tgk bisnes tu skjp2.... kena improvise.... bleh je teruskan ngan idea pancake tu.... tp buat la citarasa msia.... idea je....
tp aku syorkan cari market dulu... maksudnya.... utk majlis kawin ka.... majlis org gomen ka.... promo dulu.... buat ikut tempahan.... takyah bkak gerai dulu pun takpe.... sbb byk syor bisnes.... pantang larang die terus bkak kedai..... belanja renovate segala.... kesediaan market tu blum tahu lg...
maksudnya mcm kat trg tu keropok.... market keropok dah ade... senang la nak bisnes tu.... cari pasaran seme tu....
aku pun bkn tahu sgt psl bisnes.... tp sbb dulu mmg cdg nak berhenti pokus... projek2 tp biasa la mcm2 mslh... duit tak masuk... payment lambat.... tp bkn bab mkn2 la.... cuma prinsip sama la....

wahhh...a really big step ni tt..
nak benti kerja..nak move out dari kl..nak jaga anak sendiri..
bukan menda kecik tu..
calm down dulu..pikir dengan tenang..
buat sementara ni biarla yg bongsu tu duduk ngan mak dia dulu..
kalau tt betul2 nak jaga dia, iols cadangkan tt start apply kerja lain yg normal shift..
once dapat kerja baru & stabil baru jaga anak tu..
jangan rush & degil sangat tt..kesian anak tu nanti kalau jadik pape..

dino replied at 9-5-2016 02:27 PM
bkn isu sedap.... maksud aku menda hari2 org nak makan.... ade menda org muak...tu maksud aku....  ...

Aku ade bgtau kat atas. Aku dgn wife mmg ade kemahiran memasak. Selalu ambil upah untuk majlis jamuan tempat wife keje. Dan aku berkebolehan untuk buat mini pizza. Dan selalu dpt temlahan dari kawan2 wife aku. Aku juga pandai buat lasagna dan selalu juga org tempat. Tapi aku x minat nak teruskan. Sbb penat dgn keje n bisnes ni. Buat 2 keje dlm satu masa. Lgpun remeh sikit keje ni.

Aku mcm dh dpt semangat untuk teruskan keje sekarang. Mmg sayang nak berhenti dgn gaji sekarang. Takut nanti dah berhenti x dpt travel lagi dah.

spankee_fili replied at 9-5-2016 02:49 PM
wahhh...a really big step ni tt..
nak benti kerja..nak move out dari kl..nak jaga anak sendiri..
b ...

Kadang2 fikir pun mcm x yakin yg aku boleh buat. Mungkin semangat boleh mengatasi segala nya.

1. 70K banyak bro, simpan la, zaman gawat sekarang ni, keje la dengan orang dulu...

2. Tak terfikir nak terus kawin ke?Ramai je anak dara, janda, balu yg elok2 boleh jaga rumah dan anak...kehidupan harus diteruskan bro, nikah/cerai happens everyday....

3. Tak pernah rasa pancake krabi tu, tapi dulu kawan aku cite, dulu dekat satu negeri kat Malaysia ada skandal straw plastik dicampur dalam minyak yg diguna utk goreng goreng pisang tu, tu sebab rangup dia meletup2.......lagi satu aku ada dengar tepung gorengpisang tu kadang2 diorang campur ammonia, memang ada tepung ammonia utk masakan (ammonium carbonate) atau baker's ammonia......tapi ntah betul ntah tidak la diorang guna utk goreng pisang sebab ni tepung utk roti....

Edited by tiramisuu at 9-5-2016 03:13 PM
zackkuda replied at 9-5-2016 02:14 PM
Sbb pancake ni rare. Ssh nak jumpa kat sini. Roti canai garing mamak ade lah. Modal pun x byk. Cum ...

rare saje, lebih kpd taste ko je sbnrnya. so adakah target ko utk org dh g krabi? mcm mane dgn org yg tak pernah g? mcm mane ko nk market pd org yg tak pernah rasa?

ada 3 bisnes senang jual adalah makanan, pakaian dan satu lagi aku lupa apa, sbb aku bc kat fb

kalau aku, aku jual abc dan ais jagung. aku jual kat pasar malam, petang2 jual kat tmn permainan. ni angan2 saje sbb fokus aku bisnes ni utk marketing, bila org dah kenal nama, senang nk jual bende lain. takpun nasi lemak, buat versi bungkusan plastik clean and clear, so nasi lemak tu semua org nmpk isi nya apa dan kuantitinya..tapi setau aku nasi lemak letih utk preparation

follow fb puan ainon mohd utk tips2 bisnes

zackkuda replied at 9-5-2016 03:08 PM
Kadang2 fikir pun mcm x yakin yg aku boleh buat. Mungkin semangat boleh mengatasi segala nya.

tula tt...risau benor sebab nak bawak anak kecik tu..
kita yg adult ni pun susah nak adapt, apetah lagi budak kecik...nak jauh dari siblings...
takpe tt..berdoa banyak2 mintak petunjuk..
share masalah ngan orang terdekat..
jangan simpan sorang2..
yang penting bertenang dulu..buat keputusan dalam keadaan tenang..

zackkuda replied at 9-5-2016 11:29 AM
Maid ni kos tinggi. Mmg x mampu. Tapi kalau dah xde pilihan, terpaksa ambil kot.

Agak2 boleh ke ...

Ada modal RM70k untuk berniaga tapi nak amik maid pun berkira.

skang kan trend benda siggit. ayam singgit, nasi lemak singgit..boleh la try kot. duk lumut la, situ ada navy ada nurse, jadi pengasuh malam mungkin senang cari. 70k tu pon jgn la guna semua buat modal, simpan la kt tempat yg ada untung sikit cm tabung haji ke beli ssp ke. pancake krabi tu dh lupa dh rasa cmne, tapi masa first time makan mcm roti canai je.. pancake krabi ngn dipndip punya doh ada lebih kurang tak? ce TT g test. xpon TT jual apam balik nipis yg 50sen tu. pelbagaikan inti die mcm kt krabi tu. takpon buat crepe. crepe coklat, pisang etc. tapi harga xyah memahal. skang org nak murah je.. lepas tu jual sekali bandung tarik ke, air jagung buh soda ngn aiskrim tu. tetibe aku lak meleleh air liur cm sedap pulak masa menaip..

Kalau ikut pengalaman saya yg dh banyak kali jatuh bangun, nak buat bisnes ni kena kaji dulu permintaan, kena jual apa yg org suka, bukan apa yg kita suka. Kalau tt ada kemahiran memasak, boleh buat bisnes katering kecil-kecilan, lagipun dh ada pengalaman kan. Untuk party hari jadi atau kenduri doa selamat. Kalau sedap dan harga berbaloi, mesti byk sambutan.
Tapi kan.. saya rasa sedih la baca kisah tt ni. Menitis jugak airmata ni.. tt ni seorang bapa yg baik, sebab sanggup nak jaga anak bila berpisah, jarang ada lelaki mcm tt ni, kebanyakan lelaki akan serah anak pd mak mereka bila berlakunya perceraian. Nak tahu jugak sebab apa bercerai, kalau boleh selamatkan, selamatkan la.. kalau perceraian tu mengundang byk masalah, kenapa tak pertahankan je. Kesian adik beradik terpisah, mak terpisah dgn anak, bapa terpisah dgn anak. Minta maaf kalau saya terlajak bertanya.. kalau tak nak jawab pun takpe.. saya faham.