CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: imane

anda selalu jadi pembeli?

lagi satu,kalau bab duit nih, lebih baik kita anggap diri kita pelupa, daripada kita ckp orang lain yg pelupa ...

Originally posted by redsinner at 30-7-2008 04:31 PM
aku rasa setakat ni aku paling kejam kot.
kalo red balik malaysia mmg parents red je yg tau. sedara mara + kengkawan? tak sume. ada sekor 2 jer yg tahu. itupun siap buat surprise.
kalo ada  ...

hahahah, senang citer ek..takde lar mengirim2 bagai..

Reply #12 eyzlyn's post

haku ni bukan bisness minded lyn, tuu yang payahhh sangat tu... lebih lebih lagi ngan sedara mara ipar duai. haku ni family besar.. kalo belikan kat si A, kenalah belikan untuk semua orang kan..

kalo ngan kawan lak, haku tak sampai hati nak ambik extra charge... guane gamok lyn?

[ Last edited by  ninik99 at 31-7-2008 01:10 AM ]

Reply #14 nour2001's post

for me, hadiah ngan 'pembelian tu.. two different things.
kalo hadiah, sesuatu yang kita beli ikhlas mengikut kemampuan kita tapi kalau orang suruh belikan sesuatu tu for sure lah tak kira harga kan.. kalo benda murah, boleh jer kita sedekahkan.. tapi kalau mahal camna lak?? cam pinggan mangkuk.. kalau kita mampu takpe.. tapi kalau sebaliknya kan ke dah menzalimi diri kita sendiri.. sekalipun nak jaga hati orang, kebaikan pun kena berpada pada.. peringatan kepada i ni sebenarnya...

tapi dalam kes you, you mampu dan sedara mara you saling memberi.. yang tu kira adil la kan.

i kalau barang less than 10-15 pound seorang i consider sedekahla... tapi kalo more than that?? botak kang pale laki i.. sedara mara terdekat saja(adik beradik ipar duai anak anak sedara) dah lebih 50 orang... kawan kawan baik lagi.. aiyyyoo...

ada jugak kes mertua dtg berjalan rumah kita kat oversea, tapi beli untuk anak2 dia jerk...mana2 menantu tak dpt pun buah tangan..menantu kat rumah tu sure terasa kan...kita takpe, sebab dia jalan rumah kita, so tak payah beli pun untuk kita.tapi menantu yg kat malaysia tu pun dia tak beli...

Originally posted by ninik99 at 31-7-2008 01:04 AM
for me, hadiah ngan 'pembelian tu.. two different things.
kalo hadiah, sesuatu yang kita beli ikhlas mengikut kemampuan kita tapi kalau orang suruh belikan sesuatu tu for sure lah tak kira harg ...

haa, yg ni i setuju 100%
pembelian tu lain...yakni orang mengirim pada kita, takkira mahal atau murah, kena guna duit dia

hadiah tu yakni kita yg seikhlas hati membeli guna duit kita untuk sedara mara di malaysia

kan byk perbedaan tu...

Follow Us

Reply #25 imane's post

lebih2 lagi kalau itu menantu perempuan.mesti merajuk panjang..kalau menantu lelaki tak de lah terasa sgt..

Originally posted by nour2001 at 31-7-2008 06:41 AM
lebih2 lagi kalau itu menantu perempuan.mesti merajuk panjang..kalau menantu lelaki tak de lah terasa sgt..

merajuk satu hal, tapi tak boleh nak tunjuk merajuk...kui kui kui...

kena hati2 hugak.. org yg suka pesan, but liat nak bayar.. kiter laak yg kena kejar for our money.. end up mcm peminta sedekah jer lak... i slalu kena mcm nie.. yer2 nak bayar in 1 or 2 days.. tapi bila mintak mcm2 alasan.. kiter laa teruk kena bayar interest case yg guna kan credit card laa

Reply #25 imane's post

this is related to me before..
mak mertua dtg rumahku, belilah mcm2.. semua anak menantu dia belinya.. kecuali aku...

tapi aku tak kisah... sbbnya dia beli tu pakai duit aku.. then dia bayar kendian secara ansuran masuk akaun aku...

zalim kah aku.. rasanya tak. takkan aku nk tanggung semua ole2 dia nak beli bg org lain kan. pastu dia tanak mintak kt anak dia.. merangkap laki aku... sbbnya nak dia nnt bising. dia mintak tolong guna duit aku... ( duit poket yg laki aku bagi kat aku... )

then kan.. utk dia punya sendiri, dia beli n anak dia bayar.. ( laki aku).. huhu... then laki aku bagi dia USD100 setiap dua minggu utk belanja apa dia nak beli.. on top pada yg laki aku dh pay utk dia.

Originally posted by lilo_kill at 31-7-2008 06:20 PM
this is related to me before..
mak mertua dtg rumahku, belilah mcm2.. semua anak menantu dia belinya.. kecuali aku...

tapi aku tak kisah... sbbnya dia beli tu pakai duit aku.. then dia ba ...

tu lah ,dah mcm trend kan.kalau inlaw dtg rumah kita di oversea, kita mmg tak dpt buah tangan yg di beli dari sini.agaknya reason diorang sebab diorang dtg rumah kita. so takde la beli apa2...maybe diorang dah bawak barang dari malaysia sebagai buah tangan untuk kita, contoh diorang bawak ikan kering, ikan bilis, belacan,cili kering,bungakantan, daun kesom etc etc, tu kira buah tangan lar untuk kita..dia tak mintak duit...keh keh keh

tu sebab bila dtg oversea, dia dah tak payah beli untuk kita ,..tapi kan hati menantu kena gak jaga...menantu bawak jalan shopping, sesambil dia beli barang untuk anak2 sendiri  di msia,beli lah satu for menantu kan..kalau budget rm500, bahagi sama rata..kalau ada 5 org anak dan menantu hantu(hehe) ,sorang rm100...camtu baru bahagia..hehehehe

Originally posted by flames at 31-7-2008 02:08 PM
kena hati2 hugak.. org yg suka pesan, but liat nak bayar.. kiter laak yg kena kejar for our money.. end up mcm peminta sedekah jer lak... i slalu kena mcm nie.. yer2 nak bayar in 1 or 2 days.. ta ...

ini i tak pernah alami lg, pengirim i mmg jenis bayar....cuma tu la ada miss communication..grr

Reply #32 imane's post

i think the best way la kan, lain kali setiap pembayaran , terus catat. apa-apa kena catat, supaya kita tak lupa. ini boleh mengelakkan terlupa dan seumpamanya.

Reply #31 imane's post

saya rasalah memang kebiasaan kot kalau mertua dtg rumah kita tak belikan apa2 tuk kita..sbb dia pikir beli utk anak2 dia yg tak dpt ikut berziarah ni...mcm tu jugaklah kalau mak sendiri dtg sini, belikan barang2 utk my siblings/cucu/menantu tu semua tapi tak pernah belikan apa2 tuk saya...tapi saya tak kisah pun, yg penting dpt jumpa mak tu..lagipun mak tu ada lah bawak brg dari malaysia...kalau belikan barang2 tu pulak duit mak memang tak terusik sbb suami pesan mak nak apa2 belikan je..my mom pun kadang2 naik segan sbb guna duit menantu..huhuhu...sib suami tu bukan jenis kedekut..

hujung bulan ni mak & adik nak mai sini duk sampai nov inshalla...dlm kepala ni dah mcm2 nak mintak derang bawak..kicap cap kipas udang (4-5 botol besar r),jamu nyonya meneer,acuan kuih melayu, tudung & baju kurung tuk anak2 tu..huhuhu...monday nanti kirim duit via westernunion inshallah..

Bagus your hb, nour...alhamdulillah. Parents happy dgn kita, Allah redha.

Originally posted by nour2001 at 31-7-2008 05:54 PM
kalau belikan barang2 tu pulak duit mak memang tak terusik sbb suami pesan mak nak apa2 belikan je.....

Originally posted by nour2001 at 1-8-2008 07:54 AM
saya rasalah memang kebiasaan kot kalau mertua dtg rumah kita tak belikan apa2 tuk kita..sbb dia pikir beli utk anak2 dia yg tak dpt ikut berziarah ni...mcm tu jugaklah kalau mak sendiri dtg sini ...

iye lah kan...mmg adat lah tu...
and your mom pun beruntung, guna duit your hubby beli cenderahati...alhamdulillah..murah rezeki..
tambang pun dah mahal skrg..so mmg duit belanja kalau ada yg support , ringat sikit..hehehe

jgn lupa kirim sardin malaysia cap ayam..baru ada umph...

Reply #35 bitterchoc's post

alhamdulillah...

Reply #36 imane's post

baru je balik dari bank hantar duit tiket to my sis..tiket mas mahal betul la!..nak ambik SIA kena waiting list lah pulak.. .kalau boleh nak mak tu dtg awal tapi berebut dgn adik pulak..dia tu anytime beranak..kasi canlah kat dia, beranak sulung...

sardin cap ayam tak boleh bwk..ada kat sini pun...huhuhu..kicap cap kipas udang tu je yg very hard to get here..dah merayau bnyk tempat tak jumpa..adeh..kerinduan yg amat dgn kicap ni.. .5 botol besar stok satu tahun tu..harap lepaslah kat kastam..

Reply #1 imane's post

w'salam..

pada i, nak senang i tak terima mana2 kiriman..

if diaorg nak beli sesuatu tu ke lebih baik datang je my house, dok kat my house..

pas tu pi la shopping..

i pula kalau nak mengirim apa2 i make sure duit masukkan dlm account org yang nak belikan barang utk kita tu..receipt kita simpan lah sebagai bukti..kalau bagi by hand pun at least kena ada apa2 bahan bukti so that both parties tak lupa..

cerewet jugak pompuan ni yek ?
kalau nak memberi tu biarlah ikhlas
kalau niat dah tak ikhlas
tak payah lah beri / belikan ke hapa

cakap terus terang
tak ada duit nak beli
kalau belikan pun tak ikhlas
kan mudah
hilang semua prasangka buruk