CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nieyda

bape cost utk bina rumah baru????.....

bagus thread ni...byk ilmu pasal nak buat rumah boleh dapat..

aku cadang nak buat rumah. Aku dah bagi cadangan floor plan dan design rumah kat arkitek. Aku minta arkitek tu ubahsuai yg mana patut supaya design tu jadi lebih pratikal dan sesuai dengan cuaca di malaysia. Kalu sape2 yg ada idea meh pakat2 komen pasal design umah ni, supaya idea2 bernas kau org boleh aku gunai pakai utk menambahbaik rekabentuk rumah ni. Dari segi saiz, aku cadang rumah tu built up area dia dlm 3000s.f. Secara kasar, agaknya berapa kos nak bina rumah ni kalu basic aje Aku dimaklumkan kos pembinaan rumah (basic aje) utk sekaki persegi adalah antara RM110 ke RM140 (kalu buat besar ada kemungkinan kontraktor akan bagi diskaun.

ni pic rumah yg menjadi asas design rumah yg aku nak buat. Rumah ni actually ada basement (for store and audio room) dan juga loft. Aku tak nak le basement dan loft tu.

[ Last edited by  zzcbr at 28-1-2009 07:53 PM ]

Originally posted by zzcbr at 28-1-2009 04:02 PM
aku cadang nak buat rumah. Aku dah bagi cadangan floor plan dan design rumah kat arkitek. Aku minta arkitek tu ubahsuai yg mana patut supaya design tu jadi lebih pratikal dan sesuai dengan cuaca  ...

Takde porch ke? Floor plan ?

Originally posted by CivicSI at 28-1-2009 09:41 PM

Takde porch ke? Floor plan ?

mmg tak de porch...i tak berapa suka letak kete depan  umah especially depan main entrance (pintu depan)...cadangnya nak buat buat porch asing daripada umah. Itu pun kalu cukup budget  kalu tak cukup letak aje keta berbumbungkan langit

Originally posted by zzcbr at 28-1-2009 09:33 PM

mmg tak de porch...i tak berapa suka letak kete depan  umah especially depan main entrance (pintu depan)...cadangnya nak buat buat porch asing daripada umah. Itu pun kalu cukup budget  kalu ...

Rasanya dgn cuaca di malaysia ni yang banyak hujan, porch memang menjadi keperluan. Lain lah kalau tuan rumah rela kena hujan atau menunggu hujan berhenti untuk masuk rumah atau kereta. Apa-apapun saya menghormati cita rasa tuan. Kalau kemudian hari nak letak porch mungkin kena letak agak jauh sikit dari rumah agar bentuk rumah tidak terlindung disebabkan porch.
Design rumah ni nampak simple dan tak banyak liku. Rasanya kos tak lah mahal sangat berbanding rumah yang berliku-liku. Cuma pintu main entrance tu perlu dipastikan agar tidak tempias hujan semasa hujan lebat. Lain -lain tak dapat nak komen sebab floor plan and side view tak dipaparkan.

Originally posted by zzcbr at 28-1-2009 16:02
aku cadang nak buat rumah. Aku dah bagi cadangan floor plan dan design rumah kat arkitek. Aku minta arkitek tu ubahsuai yg mana patut supaya design tu jadi lebih pratikal dan sesuai dengan cuaca  ...

Assalamualaikum zzcbr,

Dari pemerhatian teman:
1. hujung atap nya perlu di lebarkan lagi
- utk menggelakkan dari tempias dan kulat di dinding kelak
- menurunkan suhu ghumah
2. border pada tingkap2 di sekeliling ghumah

Design ghumah beriklim sejuk agak berlainan dgn di negara kita.

Di dalam memilih ataupun melakarkan design, kita perlu melihat:
1. sudut matahari terbit dan terbenam
2. cuaca
3. perjalanan or kitaran angin di sekeliling rumah
4. umur tuan ghumah
5. konsep yg ingin di terapkan

Wsalam

Rate

1

Follow Us
Originally posted by vivitar at 31-12-2007 02:45 PM
teman masukkan gambor umah teman ikut fasa ye....so teman mmg harapkan buah pikiran mengkome semua...al maklum le teman tukang sendiri....

http://img214.imageshack.us/img214/2631/rumah2lf5.jpg ...

bila nak paste pelan lantai..nak tgk gak dlm rumah seluruh..mesti dah duduk dah kan rumah ada gambar terbaru?

Originally posted by CivicSI at 29-1-2009 10:42 AM

Rasanya dgn cuaca di malaysia ni yang banyak hujan, porch memang menjadi keperluan. Lain lah kalau tuan rumah rela kena hujan atau menunggu hujan berhenti untuk masuk rumah atau kereta. Apa-a ...

Thanks. Actually i dah ada rumah ya ada porch kat depan umah. Porch tu boleh masuk dua kete. Walaupun amat selesa terutamanya bila hari hujan tapi rasa menyemak dan serabutlah pulak.

Rumah yg nak buat ni kununnya nak buat cam weekend house lah or rumah masa dah pencen nanti Cadangnya porch tu nak buat kat sebelah tepi siap ngan laluan berbumbung ke pintu sebelah tepi umah tu.

Hari ni Arkitek tu bagi deraf design umah, berbeza sakan dari apa yg i nak padahal hal aku dah bagi pic dari setiap angel rumah tu. Dia buat juga porch tu, and dia punya quatation alamak koma sekejap aku ~ RM500k

Originally posted by niceghost2005 at 29-1-2009 11:22 AM

Assalamualaikum zzcbr,

Dari pemerhatian teman:
1. hujung atap nya perlu di lebarkan lagi
- utk menggelakkan dari tempias dan kulat di dinding kelak
- menurunkan suhu ghumah
2. border  ...

Thanks. Memang dah maklum bahawa hujung atap tu perlu lebih lebar bagi mengurangkan kesan tempias hujan. Atas tingkap pulak rasanya perlu buat (apa org panggil aku pun tak tahu) macam ada atap sikit lah bagi menghalang tempias.

Thanks...lagi lagi

floor plan ngan interior view umah tu ada tapi aku scan and save pakai pdf pulak, so tak boleh lah nak upload ke photobucket.  Ni ada satu lagi pic view sebelah kanan rumah tu pulak.

sorry...aku dah resize pic ni, tapi tak nak kecil lak dia

[ Last edited by  zzcbr at 29-1-2009 04:34 PM ]

Originally posted by zzcbr at 29-1-2009 02:46 PM

Thanks. Actually i dah ada rumah ya ada porch kat depan umah. Porch tu boleh masuk dua kete. Walaupun amat selesa terutamanya bila hari hujan tapi rasa menyemak dan serabutlah pulak.

Ruma ...

Pehhh 500K dasyat tapi rumah plus porch kat depan mmg semaklah ..nanti tile  kat porch tu nampak kotor nak2 time ujan, aku pun tgh wat rumah gak poarch pun aku asingkan kat tepi sket...kalau aku rajin aku pastelah nanti gambarnye senang2..rumah pun lum siap lagi..tapi rumah alu taklah sampai harga ko punya pehh dasyat kalau aku terus icu

Balas #211 mancabon\ catat

Tepek lah pic.

Since rumah tu bukanlah nak duduk urgent, aku ada terfikir nak buat rumah kosong aje lah dulu (wiring and piping termasuklah).... lantai taruk lepa semen, bilik air pun kosong...pendek kata kosong sekosong-kosongnya Kira buat projek jangka panjang yg boleh isi masa lapang aku hujung minggu lah lepas ni. Kalu buat macam ni, selepas struktur rumah tu siap, utk melengkapkan rumah tu, aku kena cari pekerja dan beli barang2 sendiri. Agak2 kalu buat macam ni, banyak tak kos yg dapat dijimatkan.

[ Last edited by  zzcbr at 29-1-2009 05:26 PM ]

Originally posted by zzcbr at 29-1-2009 02:46 PM

Ruma ...

Kalau weekend house or pencen, kalau saya lah, buat setingkat sahaja dan tak perlu sampai luasnya sampai 3000 psf.
Mungkin setakat 2k psf berserta complete softscape and hardscape disebabkan rumah ni jarang diduduki.

Mengenai sampai 500k tu mungkin material ataupun finishing nye yang mahal. Boleh tanya akitek tu detailnya.

Originally posted by CivicSI at 29-1-2009 16:15

Kalau weekend house or pencen, kalau saya lah, buat setingkat sahaja dan tak perlu sampai luasnya sampai 3000 psf.
Mungkin setakat 2k psf berserta complete softscape and hardscape disebab ...

Yeah...............CivicSI

You got a point there.........................
Kalau utk pencen............buat jer laaa ghumah setingkat.
Tu lum lagi dapat penyakit GHOUT or 3 sedara yg lain.

Kalau setingkat pung, jangan ler banyak sangat split level nya.
Lapang, simple dan 'cool' lagi romantic.

Landscape nya menghijau serta kedengaran air terjun memecah keheningan suasana.

Originally posted by CivicSI at 29-1-2009 05:15 PM

Mungkin setakat 2k psf berserta complete softscape and hardscape disebab ...

kalu ikut floor plan aku...master bedroom ada kat bawah dan juga kat atas...so, kalu sakit lutut nak panjat tangga, duduk kat tingkar satu, bila dah kuat selepas makan telor separuh masak, boleh le duduk kat tingkat atas

Balas #214 niceghost2005\ catat

tu yg aku cadang kat sebelah living ngan dining tu nak buat dek...kununnya petang2 boleh sunbathing sambil menikmati kehijauan garden, malam pulak boleh canddlelight berbumbungkan langit bertemankan bulan dan bintang...

Balas #216 zzcbr\ catat

Citarasa mewah....nak rege murah...apa leerrr bro nih... ....

Balas #217 AnisSuraya\ catat

org normal mmg macam tu...nak dapat kepuasan maksimum dari sumber yg terhad...ini masalah asas ekonomi ni. Kalu yg tak berkelakuan macam ni, maksudnya tak normal lah

[ Last edited by  zzcbr at 29-1-2009 10:32 PM ]

Reply #218 zzcbr's post

ni statement hasben akak nih...seme nak murah...dia tak pikir tentang harga tu tinggi sebab kita bayar kepakaran orang yang membuat..

selalu nyer jawapan akak. pd hasben akak la....."tak yah kuo sesen pun...ko amek jer unpaid leave setaun ko buat umah sendiri..lebih murah n menjimatkan..."

Originally posted by niceghost2005 at 29-1-2009 05:59 PM

Yeah...............CivicSI

You got a point there.........................
Kalau utk pencen............buat jer laaa ghumah setingkat.
Tu lum lagi dapat penyakit GHOUT or 3 sedara yg lai ...

ya Sheikh.....
Kalau sebelum pencen dapat menikmati nyaman air terjun serta landscape yang hijau..lagi bagus..
Dok sibuk menyediakan rumah untuk pencen.. tup-tup diri sendiri x sedia.. Ghout la..diabetes la..darah tinggi la..