CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mijot

All About Bandung, Indonesia - Part 17

Close [Copy link]
berdebar2..my flight esok ni..huhuhu..last minit bru nk comfirm hotel n transport..huhuhu

nak tanyelaaa
sy nak pegi bandung jakarta ari khamis ni..
jd plan nak beli prepaid kad kat indon.. ...
kopmerah Post at 12-7-2011 14:51

Cuba u beli Mentari prepaidcard (Indosat FlatCall) - 600Rupiah/min (+-20sen/min), just call 01016 + country code + prefix + number, example [01016][60][12][1234567]. Saya selalu pakai yg ini, x taulah mungkin ada lain yg mungkin murah lagi mintak forumer bagi cadangan....

FO mmg banyak kat sana ..yg paling saya suka dan byk taste saya kat rumah mode,mode plus,  sec ...
aya77 Post at 17-6-2011 17:25

Terujanya...bc trip u. Blh share x cmana cara nk tawar menawar smpai dpt rega kita nak. Impress bc u dpt tawar murah sgt!!

Reply 262# Rushrush

oook thanks

tgh survey hotel ni.tgk the ardjuna boutique hotel at jln ciumbuluit no 152, mcm canti je.ade sape2 pernah stay sini?

off topic jap.. sape ada kitab abah tu.. nak mtk tulun send kat true_niea@yahoo.com.. makasih

Follow Us
saya baru balik dari jakarta bandung last week
my opinion:
1st: xsuggest pegi 2 tempat (1 Jakarta 1 Bandung) jika xmenggunakan tours
2nd: saya stay kat Orange Homes, Bandung and that location is quite far to all FO & Pasar Baru
3rd: Most taxis xnak pegi ke Orange Homes as area situ jammed

Sori ya....sy baca lompat2...blom dpt tix lg. Dah dpt sok br study betol2

Kitab abah tu apa ya...curious jgk nk tahu

Assalamualaikum...

Semalam saya baru balik dari Bandung.  Jalan tak berapa macet seperti yang kebanyakkan tulis.  Mungkin kerana cuti sudah habis dan budak mulai masuk sekolah.  Saya menulis ini untuk share dengan kamu2 yang bakal ke bandung dalam bulan ini terutama sebelum Ramadhan menjelma.

Hari Pertama.
Penerbangan MH 859 1200hour.  Oleh kerana ibu dah ayah tak pernah naik ERL so kami ber 8 naik ERL dengan total RM35.00 x 6 orang (lagi 2 tu kanak2 je)  Mudah naik MAS ni sebab boleh check in Bag di KL Sentral.  Kami Hampir tidak sempat mengejar waktu check in (tamat 2 jam sebelum flight boarding) kerana transport telah tersalah waktu.  Dia ingat kami mahu jam 2100 hours sebenarnya kami inginkan jam 0900hours.  Setelah panik selama setengah jam, barulah transport gantian sampai.  Tu baru boleh menarik nafas lega.  Walaupon telah confirm seminggu dan sehari sebelum tetap salah waktu.  Macamana ni?

Lepas siap check in beg semua (setiap seorang ticket berbayar dapat 25kg luggage... banyak boleh shopping ni).  Tapi tujuan asal saya ke bandung cuma ambil2 gambar dan berjalan2 sahaja.  Bukan nak membeli sangat.

Anak2 buah begitu teruja menaiki Van besar hyundai itu dan juga ERL.  Maklumlah 1st timer.  Sampai di KLIA terus makan2 tengahari alas perut dengan Croissant je... itu pon dah berharga MYR12.00, tapi sedap giler.

Jam 1200 berangkat jam 1315 waktu tempatan baru sampai Bandung.  Lapangan terbang Husein Sastranegara Bandung.  Airport saya kira kecil la, sebab kena turun guna tangga (kat KLIA tak boleh amik gambar kat landasan)  Makanan dalam flight cuma ada COus Cous dengan Beef Stew, sepotong kek buah, 3 ketul coklat cadburry, 150mililiter air spritzer, juice, coffee kalau nak. Agak mengenyangkan la.

Sesampai aja di bandung, Pak Zul telah menanti dengan sangat setia.  Mengangkat lugage ke Van besar sambil jalan2 ke van, ada pula paparazzi bandung mengambil kami sekeluarga.  Saya muka agak berkerut (lagak macam artis lindsay lohan baru keluar mahkamah) kononnya mengelak diambil gambar.  Kakak saya pose dengan menarik.  Saya tak tau... hehehe.  So kalau korang2 ada yg mengambil gambar sila pose dengan cantik ya.  Baru gambar jadi cantik.

Terus ke Hotel Guci yang tak jauh dalam setengah jam perjalanan aja atau kurang, mungkin kerana hari itu merupakan hari terakhir cuti sekolah disana.

Sangat hampir dengan jalan dago, kartika sari jln dago.  Lepas check in dah solat, kami semua keluar ke jalan dago.  Saya telah membeli ice cream durian (ada seulas durian didalam boleh campur pulut hitam juga susu sejat kot) tapi saya makan yg kosong dengan durian seulas.  Takut cirit birit.  Saya membeli t-shirt bandung dengan harga IDR20K sepasang (beli terus 5)  Fridge magnet jenis getah itu 4pack (6pieces) dalam IDR100K boleh dapat 5 pack di cidabuyut tak salah saya.  Saya tak beli keychain sebab ramai sangat yg berkerumun.  Ada ramai yang nyamen gratis (baskin' di jalanan) sila jangan derma, nanti 10ribu rakyat indonesia datang kepada kamu.

Membeli beberapa helai baju untuk dipakai esok hari (sangat kosongkan bag) Dan dah penat ronda2 FO baru pergi makan di Kedai Padang (untuk 7 pax 6 air botol + tax 10% dalam IDR193K) Terus ke Paris Van Java yang berada di Jalan Setiabudi tak silap (macet bangat) kerana dia buka store sehingga jam 12malam (sekolah nak start esok) so, borongla apa yg patut.

Balik, sebab masih kenyang singgah kat circle K (macam 7 e) beli air botol sikit utk minum.  Dalam hotel kami disediakan air mineral satu tangki.  Sedikit jajan indonesia.

Pagi2 jam 530 sudah kena solat subuh sebab jam 6 sudah syuruk.  mandi2 walaupon sejuk.  keluar bf pagi di hotel.  ada beberapa makanan seperti kita, bubur, nasi goreng roti, omelet tempe goreng dll.  keropok morni pon ada ya.

Hari ni cadangan asalnya nak ke Tangkuban Parahu (Perahu terbalik bahasa kita)  tapi tak jadi terus ke Pasar Baru Trade Centre.  Pagi2 buta jam 9 ni, kedai baru je nak bukak.  Parking pon masih banyak lagi.  Ada musolla di Lantai 8.  So terus ke lower ground tengok2 telekong, dan beli 3 pasang. 1-sulam goyang (ni import dari Bukit TInggi) harga pasti lebih mahal dari bukit tinggi kan - IDR375,000 (tetap beli sebab saya sukakan part kepalanya yang terletak juga di dagu sesuai utk pergi umrah dan haji)  beli juga jappanese cotton (yg org dok heboh2) dalam IDR 175K serta telekong dalam bag yang sangat murah dalam IDR35K satu (boleh beli sekodi 20pasang kurang dari IDR700K.  Sebenarnya saya berkenankan bag telekong di lantai 4 (sama macam erra fazira punya yang dibeli di Jakarta) IDR 550K beb, saya tak beli sebab materialnya tidak sesuai dengan saya.  Kalau ikut hati mahu aja kubeli.

Jam 930 masuk jam 330 petang masih disitu tak keluar lagi.  Camana ni?  Ibu saya dapat membeli sepasang baju batik husband and wife dalam IDR290K (harga katalog IDR154800 satu) so ok la kan.

Orang kata beli pisang cheese disini, tetapi saya tak berani pula.  Sebab pak supir dah pesan, kat bawah itu hati-hati, ramai yang pencopet.  So tak jadi beli terus.  Dah tak larat mengikut ibu mencari2 saya berjalan2 sekitar sehingga lantai 7 (beg imitation banyak disini)

Petang sikit kami ke Cidabuyut.  Pak supir bilang ada banyak barang2 kulit.  Kat sini pon boleh beli t-shirt (antara 15K - 55K sehelai bergantung saiz).  Barang kulit disini cop Bandung, yang lain2 cuma imitation terutama bally (KLCC mahu cecah RM3,000 sepasang)  Ha disini saya membeli ole2 makanan.  Pisang sale, pisang cheese sepeket baru IDR10K beli >IDR100K dapat sepeket apa2 percuma.  Saya ada beli beberapa manisan (1kg sebenarnya kakak saya yg timbangkan) dodol dan apa2 ntah.  Total semua IDR105K.  Total kami sekeluarga mencecah IDR500K (masyuk org tu hari ni) tuan punya kedai sangat baik beri kami rasa semuanya.  tanya sedap, disuruh rasa.  adui, rasa la semua.  kat sini jalan memang macet. mungkin kerana waktu kerja tamat.  rata-rata menggunakan 4WD atau APV atau MPV jarang dapat jumpe kereta sedan atau myvi.

Tengahari makan di restoran tak ingat nanti saya edit bila saya check balik buku note.  Tetapi makanan paling mahal disini dalam 586K utk 7 pax.  Gila kau.. makan 36 hinggit sorang sekali hadap habis.  Ada ikan bakar (ikan bakar darat je pon )

Ok lupakan.  

Hari ke 3, kami dah siap2 awal pagi untuk ke Tangkuban Parahu.  Siapin wang masuk IDR50K seorang dan IDR15K sebijik kereta (supir free ya untuk pengetahuan semua)  Yg tak ada transport tu carik Ibu Rani (kawan saya dapat rate IDR450K perday) kami sekeluarga dapat Satu koma Empat (IDR1,4Million pergh kaya giler) untuk 4 hari 3 malam package)

Sampai tangkuban parahu dalam 1hours away from bandung city centre, sangat sejuk.  Lepas bayar2 tiket terus lagi naik keatas, dan nampak kuda2 dan naik dan turun, baru parking.  Jangan dilayan orang-orang yang berjual kat atas tu.  Kalau nak beli beli didalam kedai (AMARAN KERAS YA)  Kalau tak nak senyum geleng kepala dan tangan ok!!! Dia pasti tak ganggu.

Amik2 gambar, sesuai sangat waktu pagi sebab tak de kabus.  Petang ada kabus nanti gambar tak cantik.

Lepas tu, lalu Kg Gajah utk ke strawberi picking area.  Ada bayaran juga.  Dalam IDR18K per person kalau tak kutip strawberi, kutp tambah lagi jadi IDR22K tak silap.  Dapat air strawberi free.

Lepas tu pergi Kg Daun makan2 best giler.  Yg ni tak mahal sangat antara IDR30-50K (makanan je la ek) air avocad tu kira lain.  Sangat cantik pemandangannya.  Must visit place.  Toilet sangat bersih.  Musolla memuaskan.  Terus ke Rumah Mode (satu jalan dari Kg Daun ni)  ada sale lagi... Dapat rembat 2 helai esprit.  Sangat cun, ambil gambar dan balik.

Malam dah penat gi pulak carik telekong ibu yg tak jumpe2 itu.  Last last beli juga kat jalan dago ada kedai2 kecil.  Kakak ke Toko tiga (saya jaga mukhriz yang tidur kepenatan - pak supir ni baik offer nak jaga tapi, budak ni bangun kang menjerit satu hal plak)  Toko Tiga jual levi's ori dan lee cooper, lois ke dan lain2 ada kat sini.  last season punya stok.  wajar pergi kot.

Beli air satu cartoon 24 pieces air mineral (cucuk guna straw tu) kat mana2 giant pon boleh baru IDR18K dari nak beli sebotol2 kekadang dia charge sampai IDR10K di pasar baru (INGAT NI)

Makan malam cuma nasi goreng (kami semua tak lapar sebab dah makan banyak dan lewat) tapau dalam 4 bungkus dalam IDR64K aja.

Hari Last

Oleh kerana duit pon hampir habis, kami ke Kartika Sari (beli 2 papan brownies beharga antara 30-35K) sedap - sila check expired date ya.

Ambil2 gambar keluar terus ke Amanda.  Browies ini lebih moist sangat sedap harga varies dari IDR24K, 28K (ni marble paling moist dan sedap) saya beli Tiramisu tak rasa lagi (tapi masa saya type ni dah habis dah kat office)... tapi tak boleh tahan lama.  Kek Lapis kawan Pak Zul sekotak saiz standard 6" x 6" atau besar sedikit dalam IDR75K.

Sebab flight jam 2 petang kami masih lagi ada masa dalam sejam gitu, terus ke Secret, Heritage kot.  Beli2 sikit terus ke Airport.  Utk barang2 yg fragile kena wrapping guna plastik tu dalam IDR35K.  Airport tax kena dalam IDR75K untuk setiap tiket berbayar.  Tak kena access luggage sebab sorang dapat 25kg utk luggage.  So tak perlu pening.

Naik Boeing 737-300 tak salah MH858 waktu balik ke Malaysia. Kali ni lunch makan nasi dengan ayam apa tah.  Lain2 masih sama.  Masih panas2.  Sampai di KLIA beli tiket limo dalam RM298 utk van.  Jam 7 malam dah sampai rumah.

Sekian untuk kali ini.

Reply 211# zazreen^80

sebelah Rumah Mode ada Rumah Mode Plus. Boleh try.

Reply 261# nazha_n9

boleh juga beli, abang ipar beli TelekomSat ke apa tah.  Tapi, nak kena register la bagai, sampai habis credit call servis centre.  rupanya salah no dia call.  Tak perlu sangat guna prepaid sana.  Sebab kalau ada supir, pasti tak sesat insyaaallah.  Jalan kat Bandung ni semuanya jam.  So hati2.

Reply  zazreen^80

sebelah Rumah Mode ada Rumah Mode Plus. Boleh try.
syareeza Post at 14-7-2011 16:49

oooo ade ye....thanks

Assalamualaikum...

Semalam saya baru balik dari Bandung.  Jalan tak berapa macet seperti yang keb ...
syareeza Post at 14-7-2011 16:43

Salam. Syareeza, thanks atas laporan terbaru kamu...
Sy tak sempat baca semua page dlm ni; bnyak sgt heheh
Sy ke Jakarta esok...dpat sikit2 info dr google, klu nk beli telekung etc nak murah
lagi, kena pegi kilang dia...hampir 2 jam dr Bandung...mcm jauh gak tu

Salam. Syareeza, thanks atas laporan terbaru kamu...
Sy tak sempat baca semua page dlm ni; bnya ...
ummy11 Post at 14-7-2011 18:15

Salam semua....
Setahu saya (based on sembang dgn ramai penjual di JKT & BDG) telekung2 aka "mukena" di Indon hampir kesemuanya datang dari dua tempat......(1) Tasik Malaya ...dan (2) Padang/Bukit Tinggi, Sumatera. Tasik Malaya X jauh sangat dari BDG, terkenal dgn "mukena tampal", so quality x sebaik Padang/Bukit Tinggi, harga pun murah. Kalau nak telekung murah, pergi ground floor Thamrin City (aka JaCC), Jakarta, murah lagi dari Pasar Baru, BDG. Ada satu stall kat situ tempat menteri2 Indon order telekung.
Ada satu lagi tempat sebelah selatan BDG, x ingat nama dia.... sekarang ramai org2 biz dari Malaysia pergi angkut brg kat situ..tapi kat sini tak jual "eceran"...cuma "grosir"; quality sama dgn Tasik Malaya.
Saya ni lelaki so info kat atas ni berdasarkan pemerhatian sepanjang beberapa kali di BDG and JKT, plus info dari isteri saya yg asyik membeli sakan tiap kali pergi. Mungkin info dari org pompuan tepat lagi kot!

Salam semua....
Setahu saya (based on sembang dgn ramai penjual di JKT & BDG) telekung2 aka "muke ...
Rushrush Post at 14-7-2011 21:44

Wsalam...
Thanks for the info, rush.Menarik,mesti cari tmpt tu.
Pasal kilang tu sy pun tak sure sgt...katanya, tmpt tu bkan telekung jer,
tp hampir kesemuanya mempunyai kilang kt sana,harga mmg murah la.
Diorg ada kilang blakang rumah jer.
Rumah lak banglo belaka,sape tau ye?.Probnye, nama tmpt pn tak tau
Dpat info dr sorang blogger ni,tp tmpt tak mention..haru haru...

salam ainunaina,

sy kawan kopmerah
dia mintak no hp you sbb dia ada masalah xde supir kt bandung
she's there right now...pls pm me ur hp no ek

eh dah ada kt atas..ok i'll text her

Yeahhhh , petang ni dah nak berangkat ke bandung namun pagi ni kena gi pejabat dulu.

Post Last Edit by rozzelle at 16-7-2011 12:47

Saya baru balik dari Bandung semalam. Nasib baik cuti sekolah depa dah habis, jadi tak la jem sangat jalannya. Saya tak shopping sangat sbb bawak budak. Lagi pun badannya XXL, susah cari saiz.
Ni serba ringkas laporan saya untuk makluman.

Hari Pertama
           Sampai lewat 20min sbb bertolak lewat dari lcct. Sampai dah ada supir menunggu- Pak Udin under Pak Tedi/K.Lina management. Kami 8 dewasa dan 4 kanak2, naik isuzu coaster yang besar dan selesa. Terus pegi ke Jalan Alkateri, ingat nak tempah langsir tapi tak menarik. So kena gi Nilai 3 la balik ni. Then terus ke Pasar Baru. Kami makan kat kedai Kalimantan sbb supir ni suggest. Saya nak gi Pak Chi Met tapi malas nak bertekak ikut je la sbb masing2 dah kelaparan. Tekak tak boleh terima Jus alpukat. Yang sedap es kelapa jeruk dan durian belanda.
            Kain lace memang sangat murah. Saya tak kenal jenis kain, saya beli kain apatah- sejuk sangat rp 50k per meter. Murah ke tak saya pun tak tau tapi saya survey satu dua kedai harga diberi sama je.
           Telekung pun saya tak kenal jenis2nya. Main belasah beli. Saya mintak supir tunjuk kedai Toko Laris tapi supir ni mungkin dapat tips dari kedai2 kot sbb dia kata dia bawak kedai Rizky. Kalau tak puas hati baru gi kedai Toko Laris katanya. Since kami ni mengejar masa, beli aje la. Jap cotton 170k. Yang lain pun harga gitu. Telekung budak Rp 35k. Pastu beli telekung yang murah sket buat survenior ada sulam terabur bunga melati harga dalam 65k. Mintak tawar tak dapat dah.
           Kami dinner kat Restoran Sederhana. Biasa je rasanya. Total dalam 380k- dalam rm 140. Ok la sbb kami kuat makan. Pastu gi FO Central dan Grande. Hujan selebat2nya masa ni. Then baru chk in orange home. Bersih, air pun kuat/laju shower.
Hari Kedua
          Dah janji ngan supir kul 5.30am bertolak ke safari/puncak. Ingat nak breakfast kat rindu alam restoran tapi masih tutup sbb baru pukul 8.30am. So jumpa restoran Dulang- masakan sunda. Cantik tempatnya ada kolam dan angsa. Budak2 memang excited jumpa binatang tak kira la menatang apa. Duduk sampai dekat kul 10am baru ke safari. Tiket dapat harga local rp 75k sbb supir tolong beli. Kalau harga pelancong sorang 150k. Safari memang best! Tapi sbb kami kejar masa hanya pegi baby zoo je. Sbb yang penting saya aim untuk bergambar ngan rimau. Show sume tak pegi. Memang kena datang balik!
          Dari Safari kami ke Cibaduyut, best dapat jaket kulit - kulit biri2 rm 198/ rp550k. Beg tangan/ wallet dll- Kalau nak barang kulit kat sini memang ok.
          Kami dinner kat Atmosphere Cafe- western/asian food. Sangat2 recommended. Ambience best gile! Food superb! Harga murah dari KL. Kami makan mcm2 (jgn lupa kami kuat makan ) harga total rp1.3 million. Pastu gi Heritage/Cascade. Kalau yang suka beli barang ada jenama kira murah, tapi saya jenis beli tak ikut brand, so mcm biasa je rasanya.
Hari Ketiga
         Bertolak ke kawah putih 5.30am. Cantik dan sejuk! Kenderaan sendiri rp 150k, sorang kena rp 25k. Bau sulfur tak kuat sangat.On the way balik petik strawberry- dia kira berat strawberry je- so satu kilo rp 50k je.
        Dari sini ke pasar baru -kul 12 dah ada kat pasar baru. Beli telekung kat kedai lain pulak. Dapat lagi murah. Yang semalam 170k dapat 150k je. Tak ingat plak nama kedai tapi betul2 depan escalator. Kami shopping floor by floor tapi gi kedai yang dekat2 escalator je. Pastu gi Lavie- tak best langsung sbb barang tak kualiti sangat.
        Dinner kat Dcoast- recommended sbb sedap dan murah. Mcm biasa kami makan banyak siap order ketam saiz besar 16 ekor! Total rp1.3million- sebenarnya 1.247 tapi saya konpius pi bayar 1.3million. Pastu bila tanya balik, mati2 waiter tu kata saya bayar 1.250 million. Malas nak gaduh, saya diam aje. So, kat sini hati2 kalau bayar bagi betul2 duitnya.
Hari Last
      Pegi pasar kosambi beli sale pisang! Sedap sangat sampai 9kilo bwk balik. Yang bluberry sedap. Kacang Bandung 5kilo beli. Best! Nampak sangat kuat makan! Beli brownies bakar 16 paket kat Kartika Sari. Amanda tak pegi sbb tak larat nak beli dah. Singgah Rumah Mode. Banyak pilihan. Tak sempat rasa aiskrim duriannya.

Total berat barang 105kg! Tu tak masuk hand luggage.
In summary Bandung memang best!

jalan nak gi ke Tangkuban Perahu tuh pusing2 mcm nak gi camreon highland ker..???..muntah aku nnti...mohon penjelasan pd otai2