CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: slippergombak

[Jenayah] Syed Mokhtar monopoli keperluan kita seharian....

Anak_Nogori posted on 25-10-2012 03:12 AM
Saya sebenarnya malas nak komen dlm thread ni..tapi komen jugak..

Cuba kalau bung moktar buat bis ...

ta auwllohh.... patut laaa selalu kantoi.. bebal ropanya... aloo dah masuk page ke 14 laaa.... wallauwei....

AHMADVW posted on 25-10-2012 07:39 AM
bab zakat tu kono tanya tuan punya badan,, dlm kubur nanti pun sorang2 xleh mintak subsidi, talian ...

org kata.. tangan kanan wat amal.... tangan kiri dok belakang songlap..... musti nampak molia kan....

Isshhh, konsep monopoli pun tak faham, macam mana neh?

slipper,
kenapa nak menidakkan move dia untuk lebiih banyak control port kat malaysia. That fella is not into property like YTL, Setia, Sunway etc. Adakah mereka-mereka ini tidak monopoli pembangunan hartanah kat malaysia?

Sejak awak sejarah kerjaya dia, dia dah masuk bidnag logistic w/pun setakat berapa biji lori. Jadi bila kawan tu nak expand ke laut ka, ke darat lagi ka, udara ka itu adalah business. Takkan nak dok  takat tu je kot? Kalau pihak lain lebih trustworthy dengan strategic industry kerajaan, compete la dengan bukhari group.

macam hughie kata, w/pun bukhari take over gula dr kuok tapi supply masih from kuok. Ia bukan sst yg memalukan, malah ia adalah strategic move. Kerajaan malaysia mungkin menyampah dgn kuok sb dulu2 time dia pegang gula, nak raya je, gula hilang. Sekarang ni bila kuok dihalau secara strategic, kurang adalah yg kerajaan and bukhari boleh duduk semeja berbincang, kawtim apa yg patut.

Kalau pun govrernment jamin hutang2 dia, apa kata sapa yg tahu bab ni bagitau apa terms and conditions. Seperti yg saya cakap sebelum ni, dia pegang banyak strategic industries samada strategic untuk political survical pihak tertentu, kaum tertentu atau negara secara keseluruhannya.

Mungkin dulu, perkara ni dipanggil bail-out, tapi sebab ramai kecoh marah kerajaan bail out, maka model baru diperkenalkan. Bukhari is there spt proxy.

sebagai orang islam, bila orang buat benda betul dan bagus kita kenalah puji. kalau buat salah, kena tegur.

Ini kawan tu bayar zakat, bantu agama, diburuk sangka. Lebih sikit tuduh monopoli.

Cek la dulu, sektor apa dia punya core. Kenapa setengah portfolio dia tak expand, ada yg expand. Kadang2 bila nak venture into international market atau nak acquire global company, kena lah ada portfolio bagus. Kerajaan kita pun tiru cara Temasik Singapore. Konon private (padahal Temasik tu gov investment arm) pi la cari mana2 company luar negara atau project untuk invest. Jd mungkin selain nama2 yg common spt khazanah, pnb, kerajaan guna bukhari group yg nampak independent.

baulu posted on 25-10-2012 09:28 AM

slipper,
macam hughie kata, w/pun bukhari take over gula dr kuok tapi supply masih from kuok. Ia bukan sst yg memalukan, malah ia adalah strategic move. Kerajaan malaysia mungkin menyampah dgn kuok sb dulu2 time dia pegang gula, nak raya je, gula hilang. Sekarang ni bila kuok dihalau secara strategic, kurang adalah yg kerajaan and bukhari boleh duduk semeja berbincang, kawtim apa yg patut.

hihihi lepas tu bising salhkan kerajaan pasal apa tak kontrol. Bila kerajaan appoint macai macam bukhari kontrol gula, depa bising pasal monopoli. hihihi tak paham kawan

pyropura posted on 24-10-2012 10:32 PM
...mungkin ini boleh membantu mencerdik kan puak2 tertentu:

Hutang Baukari Ereb Yaman sebanyak  ...

ko sekolah ke tak? Tepekik telolong tak pasal. Cuba ko guna kepala hotak kau yg kau anggap cerdik tu sikit. Aku rasa kalau guna kepala lutut pun patut booleh paham lagi.  Kalau syarikat/bisnes kepentingan negara/kerajaan mestila kerajaan mau jamin sana sini. Takkan nak dibiar aje tegadai kalau suasana pasaran yang tetiba kacau? Abihtu  nak biar ajer segala macam port, pos, maybe KTM tegadai ke pihak asing kalau yahudi tokey kapitalis kenceng market....woi! piiraahh
Last edited by apam on 25-10-2012 09:51 AM

Follow Us
baulu posted on 25-10-2012 09:28 AM

slipper,

ok lah.. aku cuba berlembut laa.. untuk kali yg ke 20 aku ulang dan ramai kat sini dah terangkan dan dah masuk page -16 masih gak tak paham2 juga... asyiik kehulu kehilir melayu dengki melayu.....

motif disini adlaah.. monopoli.... menguasai kepentingan perkhidmatan rakyat negara malaysia kepada SATU ORANG.... dia bukan GLC, dia bukan KERAJAAN, dia individu.. dia swasta.. fullly swasta.. corporate.... got it...

dalam erti kata satu org.. makan minum perkhidmatan rakyat malaysia pada 1 ORANG....

nampak tak!

bukan jeles.. bukan dengki, bukan iri hati... bukan nak jatuhkan melayu berjaya.... point disini tiada kena mengena nak jatuh sembamkan dia... cuba laa bukak minda tuh dan belajar memahami di page 16 nih.....parah sangat akal tuh tertutup....

bangun pagi nak minum pagi buat air kopi, masuk gula - gula sapa punya...??
pastuh nak makan roti bakar, pakai roti gardenia... -  roti gardenia sapa punya...???
masuk dalam pembakar roti... pakai letrik... - letrik amik dari IPP - IPP sapa punya...??
dah siap2 nak gi keje, beli moto modenas - modenas sapa punya...??
parking moto kat MRT, malas nak berhujan panas... - MRT sapa punya...??
tgh hari nak makan nasi - beras sapa punya....??
balik ke rumah petang balik keje... berehat sekejap, nak kuar gi shooping barang... naik keta proton.. - proton sapa punya..??
hidup insuran kereta pakai insuran Uniasia.... - Uniasia sapa punya....??
hujung minggu nak balik kampung... utus surat kat mak ayah di kampung... jilat2 setem hantar ikut POS... - pos sapa punya...??
nak balik kampung naik ketapi laa... naik KTMB... KTMB akan datang diserah pada sapa..??
sampai johor.. melawat port tanjung pelepas.... port tanjung pelepas sapa punya...??

cina yg ko dok ulang...ulang...ulang...ulang...ulang.....ulang... monopoli ekonomi selama nih berapa org..?? seorang kaa..?? atau ramai2..???

cina selama nih pegang, monopoli soktor pembuatan, pengedaran, pembangunan tapi player nyer bukan sorang... berpuluh2 org... mereka bagi sikit sorang kat sesama mereka... tak makan sorang.... tidak macam nih...

kalau pecah monopoli nih bagi kat melayu2 lain serba sedikit... org kita makin ramai yg jadi kaya raya... contoh... PROTON - bagi laa kat syed zainal dan dato nazmi, beras, bagi laa kat beras faeza, KTM, TNB pulang kat bawha goverment control... dia attack la port dia kaa.. construction dia kaa.... jadi ramai lagik bleh kaya dan senang kan....

macam sekarang nih dia monopoli perkhidmatan dan keperluan rakyat malaysia semua pada satu org.. kalu dia bangkrup camna... apa effect pada kerajaan...?? apa effect pada rakyat...??? jgn pandang dari sudut baroqah dia sedokah kehulu, tajaan kehilir... tapi dari aspek universal... dari aspek negara....anak mahakutty si mokhzani tuh dalam senarai bilionare malaysia gak.. ada tak org dok ekcoh sana kecoh sini pasa dia masuk dalam list bilionare... cuba pikir sket....

masih tak nampak lagik....??? kalu masih tak nampak dan masih meratib jeles kehulu.. jeles kehilir.... nak jatuh melayu kesana... nak jatuh melayu kesini... ko bleh laa meratib puas2 melayu jatuh melayu... kita perlu protect monopoli syed baukari nih sepuas hati...

aku sebenarnya dah biol dan tepu akal nih nak terangkan pada species bila masuk page 16 masih tak paham2 lagik.....

slippergombak posted on 25-10-2012 09:53 AM
ok lah.. aku cuba berlembut laa.. untuk kali yg ke 20 aku ulang dan ramai kat sini dah terangkan d ...

subjek pemahan lemah sgt ni,
mybe dpt e /9 atau gagal dlm spm dolu

jika dipecahkan monopoli, perkhimatan dan penggunaan pengguna kepada rakyat malaysia mungkin akan menjadi lebih murah bila ramai kompetitor yg dapat berniaga....dan ini akan menguntungkan rakyat malaysia mendapat pilihan harga yg murah.... sebaliknya dengan dasar sekarang ia dipegang seorang, dia bleh naikkan harga sesuka hati dan rakyat terpaksa menelannya....

izinkan kawe kasi pencerahe sikit kat urben2 perasan cerdik kira hutang org ni. Pasal apa kerajaan terpaksa privatise sesetengah bisnes. Ni pasal yahudi dan balaci2 kat bleha dunia sini bagi tekanan kengkunun kene ikut ekonomi pasaran la, pasaran terbuka la, telus la, meritokrasi la dan macam2 kenceng lagi. Depa siap suruh kerajaan jangan compete dengan syarikat2 private yang dah lama dok monopoli pasaran yang bukan peduli pun rakyat makan ke tak. Jadi sedikit sebanyak kerajaan terpaksa ikut jugak la. Bila nak privatise kene cari macai yg dipercayai dalam kes ni mungkin si Baukari tadi la. Kerajaan kene fair jugak takkan semua nak suruh baukari tanggung kan. Dan takkan nak dibiar ajer segala kepentingan kerajaan tergadai hanya semata sibaukari gagal bayar hutang yg dikira pada keadaan sesuatu masa jika pasaran suatu masa nanti dikenceng dek yahud macam tahun 98 dulu?

oo yaaa. cai cai tanya apsal tak bagi kat banyak2 melayu isle lain? lojik nya pegang satu kepala lagi senang dari pegang banyak kepala. Tapi ade pro n cons la kan

slippergombak posted on 25-10-2012 09:55 AM
jika dipecahkan monopoli, perkhimatan dan penggunaan pengguna kepada rakyat malaysia mungkin akan me ...

bab ni aku sokong. Tapi aku rasa kalau dibukak semua pasaran tanpa kawalan, yang paling awal tepekik kat kerajaan mintak kontrol balik pasaran mungkin tokey2 kapitalis bangsa asing yang sekarang dok sebok sokong PR. Bukan si baukari rasanya. Sekarang ni pun depa mintak GLC tak masuk/compete dalam pasaran bisnes depa. Apsal? nak monopoli sampai kiamat kaaa?!! Tak caya cuba kau baca manifesto kerajaan PR.

apam posted on 25-10-2012 09:59 AM
oo yaaa. cai cai tanya apsal tak bagi kat banyak2 melayu isle lain? lojik nya pegang satu kepala lag ...

pegang satu kepala lagik senang dari ramai... kah....kah....kah.....

kalu camtuh.. suruh syed baukari jerk laa meniaga semua benda dalam malaysia nih semuanya.. semua bank kaa.. contrcution kaa... plantation kaa... petroleum kaa.. perjudian kaa .....semua merge dok bawah syed baukari sorang jah..senang nak kontrol satu kepala..... penin byk kepala.....

AHMADVW posted on 25-10-2012 09:55 AM
subjek pemahan lemah sgt ni,
mybe dpt e /9 atau gagal dlm spm dolu

tak tau laa dia faham tak konsep one man show control ker tidak....

apam posted on 25-10-2012 10:06 AM
bab ni aku sokong. Tapi aku rasa kalau dibukak semua pasaran tanpa kawalan, yang paling awal tepek ...

cukup2 laa ko tunjuk kebodohan semua salah PR jerk.... dah laa masuk2 tread otomatik meratib ronny liew trus....

kat sini yg bising dan bukak citer, ahli parlimen UMNO... seorang senior dan ketua UMNO sabah.... aku accept dan setuju apa yg dia cakap walaupun aku pembangkang, aku PR.... bukan bodo cam ko, baca tajuk trus melalak cina DAP.. ronny liew...

pastuh bila hujah nak gak kait pembangkang yg tak pegang apa2 kuasa dalam negara... kan bodo amat nampak level ko tuh.... jadi.. nih dah page 16... dah page 16 tau.... ko khatam kan dulu baca.. paham betul2.... baru ko terjah....

malu laa sket.... melayu dengki melayu.... pembangkang iri hati.. nak kayakan cina DAP laa bagai....

nah hadiah kat ko....

4.        Untuk menentukan dirinya tidak dicabar ketua cawangan tidak akan benarkan sesiapa yang lebih terpelajar daripadanya masuk UMNO cawangannya. angan, tidak akan dilayan. Tujuannya ialah supaya cawangannya tidak mempunyai banyak ahli kerana mereka tetap akan menimbulkan masalah dan sukar dikawal, bahkan sukar disogok pun.

5.        Sebab itu tidak ramai ahli profesional yang dapat menjadi ahli UMNO. Sebaliknya semakin ramai daripada pemimpin PAS terdiri daripada doktor, peguam, jurutera dan lain-lain profesyen.

6.        Oleh kerana ketua cawangan biasanya tidak memiliki pelajaran yang tinggi dan beliau menentukan ahli lain dalam cawangannya mempunyai ilmu pengetahuan yang lebih rendah daripadanya, maka apabila ketua terpaksa berhenti kerana sebab-sebab tertentu, maka penggantinya akan terdiri daripada yang kurang berkebolehan daripadanya. Dengan itu kualiti kepimpinan akan merosot sepanjang masa.

slipper, apa yg one man shownya?

Hanya dia pegang gardenia, ko takde choice lain ke nak mkn roti jenama lain? Kalau hari2 ko hadap gardenia, tu namanya bini ko monopoli ko.

Ni pun kali ke2 aku nak tanya. Ko takde pilihan gula lain ka sebab bukhari yg supply gula dalam rumah ko? Semua orang dok menghadap gula dari kilang bukhari ke?

Kalau ko order barang dari overseas, ko kena pi tg pelepas ke nak buat custom clearance kalau ko duduk selangor? Semua business dipaksa masuk through tg pelepas kah?

Nak kata semua bisnes diconquer bukhari tak jugak. Punya la diversified dia punya aktiviti ko nak panggil tu monopoli? Even dalam satu product/services supply chain, rasanya dia tak conquer. Kat sinilah business yg kecik sikit boleh ambil peluang.

Hanya kerana dia prominent figure dan dipercayai kerajaan, Bung Mokhtar dah bising? Alasan drama dia je tu, lepas tu dia kenakan parti pembangkang punya perangai. Dia kan dah nak expire, kenalah sekali sekala upkan sikit diri sendiri.

Probably the correct term is, monopoli hutang kerajaan yek?

Kurang2 cek la sikit, commodity items apa...... pastu ko cek la sapa players dia. Adakah semuanya kerajaan bagi kat bukhari?

Kita tengok port2 kat malaysia, berapa banyak port. Lepas tu ko cek la sapa players dia. Adakah semuanya bukhari pegang?

Cuba tengok logistic atas darat. Adakah Bukhari lah yg pegang bas, lori, tanker, teksi, putra, lrt, mrt, malaysian shipping co,? Atau setakat ktmb?

Kalau ko kata setiap contoh kat atas ni bukhari pegang, aku setuju dia monopoli and it is a one-man show.

baulu posted on 25-10-2012 10:20 AM
slipper, apa yg one man shownya?

Hanya dia pegang gardenia, ko takde choice lain ke nak mkn roti  ...

ya auuwwlllohhh.. masih tak paham gak.... roti jerk compare nyer....

slipper,

aku bagi roti pun ko takleh counter, nanti aku bagi strategic business deal ko lagi pening. Mana satu monopoly, apa concept one man show, apa expansion.

ko dari awal dok kata ala2 bung mokhtar tu, yg semuanya dimonopoli oleh bukhari kan? So, aku punya point ialah nak counter ko punta pemahaman ala2 bung.

baulu posted on 25-10-2012 10:29 AM
slipper,

aku bagi roti pun ko takleh counter, nanti aku bagi strategic business deal ko lagi peni ...

kalu ko takleh hadam point dan persoklan aku, wat per nak sembang pasal roti lak kan...???