CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lee_sakura

Misteri gunung-gunung di Malaysia

Acikgomen replied at 1-4-2019 03:55 PM
Dik, nak minat masuk utan ni, selain outdoor gear yg nampak gempak dan mcm best, paling utama iala ...

ye betoi, mental kena kuat sgt2, walopon hiking gear mahal beribu ringgit sekali pon...kalo dh terjebak dgn aktiviti hiking ni jgn lupa family juga sbb kebanyakkan trip pd hujung mggu, so pandai2 la bahagikan masa

Akhlaken replied at 1-4-2019 04:56 PM
saya ada gambar hasan yat ,gambar terakhir kat puncak sebelum hilang..hmm, macam mana ya nak up gamb ...

Share lah...upload mudah aje..bleh dah pilih gmbr jgn lupa tekan insert

Teringin nak g hiking tapi nak masuk hutan..aduhai...risau..Macamana la org2 yg buat rumah dalam hutan tue kan?

Iols x igt dh taip kat sini ke belum
Tapi ni masa btn kat gunung ledang dolu
Biasa la..iols ni mmg jenis penggeli ulat
Kawan.iols.cite..masa dia naik.tu..nak dekat sampai puncak..dia nanpak banyak ulat besor besor...
Sampaikan ulat.bulu pung besor..
Tp org yang bawak tu dh cakap..jumpa.benda pelik jangan tegur
Jadi kawan iols ni diam.je...
Sampai pj baru cite...huhu
Xspt dibayangkan kalau iols yang nampak...eeee.......
Tabik la uols semua boleh tahan segala mala ujian binatang bagai ni...

shernazz replied at 3-4-2019 04:39 PM
Iols x igt dh taip kat sini ke belum
Tapi ni masa btn kat gunung ledang dolu
Biasa la..iols ni mmg ...

Kt sini, pernah jumpa ulat gonggok besor macam lipan..Kalau kereta trlanggar pun, bunyi krappp....huhuhu...

qeefqiss replied at 3-4-2019 05:13 PM
Kt sini, pernah jumpa ulat gonggok besor macam lipan..Kalau kereta trlanggar pun, bunyi krappp.... ...

Jadi.mmg btol la ek..
Adoi ngerinya...huhu.mau menjerit iols.kalau.nampak ni..hahaha

Follow Us
shernazz replied at 3-4-2019 05:25 PM
Jadi.mmg btol la ek..
Adoi ngerinya...huhu.mau menjerit iols.kalau.nampak ni..hahaha

Betol..Kalau haiwan2 dalam hutan tue rasanya memang besar2 kot..Tue ulat bulu pun besar..Kalau ulat gonggok besar macam lipan, agak2 kalau ular, besar mana la agaknya ye..aduhai..

Dulu masa zaman lutut masih kental, gigih jugak aku memanjat. Kadang2 tiap2 minggu masuk hutan. Gigih!

Ada sekali aku dgn kawan-kawan pergi panjat gunung liang.. fuhhh kelakar betul kejadian kat situ. Dari awal memang dah kelaut program. Dah la aku kerja malam, dengan tak tidur terus shoot pergi KKB. Pastu patut kol 8 dah start panjat..gogo pulak tak sampai2. Pergi beli ayam dia cakap. Beli ayam punya lah lama sampai tengahari tak sampai. Siap kejar ayam pergi sembelih bagai agaknya. Akhirnya lepas zohor kol 2-3 petang gitu baru start panjat. Memang tak sampailah ke destinasi.

Dengan pokok tumbang la apa la...Aku dah macam Zombie jalan hoyong hayang mengantuk punya pasal. Aku sampai tahap buang beg atas trek offer member2 sapa nak pikul aku bayar 100

Tapi kawan2 pujuk...aku pikul balik

Aku bukan pewai...aku mengantuk. Muka dah merah2 tahan ngantuk. Rasa nak tidur je atas trek tu.. last2 plan asal nak camp kat permatang kensel. Kitorang camp kat camp lubuk hantu. Cari pasal betul. Tapi sebab aku dah mengantuk..pergi ke lantak lah lubuk hantu ke lubuk pocong ke..janji aku nak baring tidur. Masa sampai lubuk hantu pun dah maghrib. Pacak khemah mandi makan terus tumbang. Kem ni kat tepi sungai. Kami2 je camping kat situ. Masa tu Line up tak ramai pun.. 8 orang je kot. Group hiking aku memang tak ramai.

Aku jer lah yang tergolek tidur tak sedar diri.. yang lain2 sampai tengah malam masih borak lagi. Siap masak megi tengah malam...kejut aku bangun suruh makan megi pulak. Aku makan sambil pejam mata.

Esoknya bangun dengan semangat baru yang berkobar-kobar nak menawan puncak.

Tapi sebab camp kat bawah...jauh lah nak trekking sampai puncak..tapi takpe..gigih.
Masa trek tu...aku dengan Lee, Gogo Leen dan Sony. (Nama tipu)

So, awal-awal tu kitorang berempat ni lah jalan lenggang kangkung menikmati alam..padahal malas nak laju2. Sesambil aku selfie tu aku borak dgn gogo.
Aku cakap, "aku tak faham kenapa orang kata Liang ni seksa sebab aku rasa trek landai je...trek pun lawa bersih terjaga gitu...takde semak teruk pun. Ala2 bersiar-siar dalam hutan gitu."
Gogo pulak kata, "kau ni biar betul?"
Tapi memang aku rasa landai betullah...tak penat langsung. Tapi gitu2 jer lah perbualan.

Bila sampai kat permatang, jumpalah group lain..diorang camping kat situ...dah summit pun, tengah packing nak turun katanya. Kitorang pulak teruskan sampai puncak. Tapi hujung2 tu tinggal aku dengan Lee je berdua. gogo dah lepas ke depan. Aku asyik cakap kat Lee, apa pasal aku rasa macam kat kandang lembu? Aku asyik terbau hamis lembu. Korang tau tak bau lembu? Macam tu lah.. hairan aku masa tu, ada kampung ke apa bau lembu kuat sangat..tapi tak logik laa sebab atas gunung kot..takkan lembu nak panjat sampai atas. Lee pulak reply kata mana Ada bau lembu. Aku betul2 bau lembu tau tak. Lee asyik sangkal je..aku je beriye kata ada lembu. Kadang2 kuat betul bau hamis lembu tu..hamis binatang. Kadang2 tak bau pulak. Pelik betul..sampai ke puncak aku dok cakap.

Lepas summit yang ala2 je..Beirut pun takdo..kami pun turun. Turun berlari kau...laju...tapi sampai permatang tu je lah aku mampu lari sebab lepas tu injured Terus..lutut aku sakit .. kena marah kat gogo

Kat permatang tu dah kol 3-4 PM kot..so kitorang plan sapa yg laju boleh berlari turun ke camp lubuk hantu, packing sementara tunggu yg slow2 ni..aku la tu. So, 4 org paling laju lari turun. Aku, gogo dgn Sony jalan biasa2 je. Masa ni lah kejadian bermula. First sekali, jumpa ular kat trek. Berlagak pulak ular tu...halau2 pun takmau dia berambus dari trek tu..kepala tegak je..warna hijau pulak tu. Tolak dengan kayu pun tak lari.. terpaksa kitorang merempuh hutan sebelah trek nak mengelak ular.

Lepas tu...trek tu dah tak landai.kemain pacak masa nak turun. Aku cakap kat gogo, bukan tadi kita naik trek landai ke..ni apahal pulak pacak kemain..sakit lutut aku. Gogo cakap, masa bila trek landai? Dari awal dah pacak. Tak ke pelik?

Kitorang borak sambil trek turun. Sometimes diam je layan trek. Sampai Sony remind kitorang continue borak.. terus borak dia cakap..jgn diam je.. Sony ni Christian okey..dulu lah..skrg dah revert. Anyway, bila dia dah remind tu kitorang pun terus la merapik2 borak menceriakan suasana...

Sampai satu masa tu tetiba pulok bau wangi...adoiiii malas betullah. Masa tu dah kol 5 lebih...kol 5 dalam hutan tu dah lambat ok...dah redup...dah nak senja.

Gogo cakap, ko jalan je tengok trek sudeh.. jangan pandang atas katanya... Aku pulak dah macam nak berlari dah laa..walau lutut sakit kemain, jalan laju-laju..nak cepat2 sampai lubuk hantu.

Sampai lubuk hantu dah senja. Diorang dah packing2 semua. Tapi kitorang tunggu maghrib dulu baru gerak. Sebelum gerak tu, azan dulu weh

Dari lubuk hantu nak keluar tu tak jauh dah laa..paling lama 2 jam je. Sebelum gerak kami jalan beratur dgn Lee jadi leader kat depan sekali, Sony jadi sweeper. Aku no 3 terakhir, belakang aku gogo. Rules nya, jgn suluh tempat lain..suluh jalan kau je.

So, kami pun keluar. Dalam gelap lah ni... Rules semua kelaut. Pantang ada bunyi, tertoleh. Bunyi kat pokok terus toleh. Nak keluar tu kami sesat banyak kali, entah masuk jalan mana2 entah. Pusing banyak kali. Sebab jalan rapat2.. orang belakang rasa lain je terus cakap jalan dah salah. So pusing balik. Memang meraban2 dalam gelap. Lee kadang2 jadi blur, berhenti tanya orang belakang mana jalan..tak nampak jalan bagai. Sampai satu tahap, siap ada 'orang' panggil nama dia.
Tetiba ada suara pompuan panggil "Lee!!"

Ajeee gila betul. Lee siap menyahut lagi..apa dia cakap. Dia ingat gogo panggil dia. Kitorang pulak dok cakap, "bukan kitorang panggil. Terus jalan."

Masa kena jerit tu haruslah menyuluh sana sini...dah bergentayangan pulok kat atas..hareeee betul

Sampai ke akhir kami tersesat. Dah nak sampai trailhead pun boleh salah amik jalan. Tersesat lagi...nasib baik sedar.. eh eh kita salah jalan ni, patut kita berada kat sebelah sana. Pusing balik.

Akhirnya sampai juga ke trailhead. Nampak je kereta terus lega, jalan laju. Takde nak tanggal2 kasut atau ganti baju bersih, kemas2 ni. Terus je campak beg kat bonet..melompat masuk kereta pecut terus. Selalunya tukar baju dulu, bukak kasut supaya kereta tak kotor.. ni takde...kitorang pecut terus sampai Petronas..baru bersihkan diri

Walaupun trip agak tragis...tapi kitorang enjoy dan syukur selamat sampai dan tak insaf pun...lepas tu naik gunung lain pulak.
Btw, air sungai kat liang sangatlah lazat. Aku sempat bawa keluar sebotol share ramai2. Lazat sungguh. Tak puas2 minum.

Dan bau hamis tu maknanya Maybank berdekatan..aku je tak tau..patutlah Lee malas nak layan pertanyaan aku...rupanya dia pun saspen. Tu yang Sony suruh continue borak...so bising dan dia tak mai dekat. Inesen sangat aku masa tu ingat lembu..tak terfikir pun rimau

Sekian story boring aku..lepas tu aku dah tere sikit.. camping sorang di luar negara pun steady je.

Oh btw, Kami OT sampai kol 12 malam kot. Berjam-jam juga dibawa ke dalam kesesatan.

qeefqiss replied at 3-4-2019 05:29 PM
Betol..Kalau haiwan2 dalam hutan tue rasanya memang besar2 kot..Tue ulat bulu pun besar..Kalau ula ...

hutan tebal mmg byk serangga yg rare, mcm cacing besar ibu jari warna biru kelabu & panjang hampir 1meter, cacing warna merah cili...tu blom lg jumpa kesan tapak kaki harimau, gajah, kambing gurun, beruang...pokok2 buluh ukur lilir besar peha manusia...byk lg la yg rare & paling best air mineral sdap baq hang...dr dlm tanah mengalir, dgn sejuk plak

Betol..Kalau haiwan2 dalam hutan tue rasanya memang besar2 kot..Tue ulat bulu pun besar..Kalau ula ...

Kan..
Berani la hikers neh naik..
Maybe depa suka dptkan aura positip..kan kalaunkita nak dptkan aura positip..masuk.hutan..dekatkan dgn alam semulajadi..in shaa allah..semangat kita akan naik gitu

JunkMail replied at 3-4-2019 06:31 PM
Dulu masa zaman lutut masih kental, gigih jugak aku memanjat. Kadang2 tiap2 minggu masuk hutan. Gigi ...

Laa..igt.maybank tu tmpt org berak
Rupanya rimau
Hahaha

betul rs nye. thn 2013 iols naik kinabalu, jumpa cacing besar. seramm n geli

lee_sakura replied at 3-4-2019 06:51 PM
hutan tebal mmg byk serangga yg rare, mcm cacing besar ibu jari warna biru kelabu & panjang hampir ...

dalam hutan tu mmg macam2 ada..mcm ai ni rumah arwah nenek kat kaki gunung semanggol...belakang rumah mmg hutan tepi rumah sungai kecil. memang dah terbiasa tgk haiwan liar tapi yg sekali dapat masuk rumah kala jengking merah ...tak boleh lupa kala jengkin tu besar Ya Rabbi!
kalau petang2 duduk kat balkoni rumah dapat la tgk ungka...monyet tak yah citer la...lutong bontot merah tu...ehhh banyak la termasuk harimau & babi hutan.

yang penting jgn la kita buat benda mengarut tu sahaja.

misteri ni di hutan pun ada..di lautan pun ada

Pernah gak naik beberapa gunung..tp so far x pernah la encounter yg pelik2

JunkMail replied at 3-4-2019 06:31 PM
Dulu masa zaman lutut masih kental, gigih jugak aku memanjat. Kadang2 tiap2 minggu masuk hutan. Gigi ...

weh aku rindu track liang bila baca cerita ko ni hahaha. antara track gunung paling best bagi aku. tp ko dah kenapa nak naik tu kan pacak sesaje kot. kat mana landai nye. btw time aku turun dr liang pun ada kes bau busuk dgn wangi ni. tp kitorag bolayan kan aje. continue jalan dalam group and sambil jalan sambil bersembang taknak bagi sunyi sgt and taknak bagi pikir bukan2.

awan kapet kat liang tu buat teringat2 ok

rolypoly replied at 4-4-2019 05:51 PM
weh aku rindu track liang bila baca cerita ko ni hahaha. antara track gunung paling best bagi aku. ...

Hahahaha itulah yang kawan aku pandang satu macam. Aku memang happy jalan lenggang kangkung trek landai. rupanya hanya ilusi sajo.

Tapi memang dalam kenangan aku trek landai...takleh tukar dah. Kalau orang tanya pasal liang aku terus cakap liang banyak hantu...juga banyak penghisap darah. Berpesta pacat kau... Kenyang seminggu

Edited by kitab at 5-4-2019 06:01 PM
chichik replied at 21-7-2016 09:40 AM
Haii uols..

Ok ni pulak pasal kisah trip ke gunung CBL tahun 2010 kalau tak salah aku. Gunung CB ...

ke CBL tahun 2017..

so far the best gunung ive ever hiked...scenery subhanallah cntekk sungguh..

kt kwsn air terjun lansir tu mmg ada kolam puteri, cuma skrg dah xleh g situ..bahaya sket
air sungai sgt jernih sampai ke dasar & kwsn puncak yg bersih...even pernah ada group hiker yg lain, kutip biji nasi dalam air sungai sbb xmo kotorkan sungai..

atas sana 'dijaga' dan mmg tenang kt c2..

jika diberi peluang kedua, insyaAllah akan mendaki ke CBL lg..

Aku pernah skali je naik gunung.. Tu pun gunung kinabalu.. Rsanya xda encounter bnda2 yg seram walau 80% aku jln sorg2 masa trun n naik.. Memang tobat dh nak ikut hiking ni..
Ni gara2 kwan aku la ajak aku join team kolejmet aku yg chinese. Dorg ni jnis fit rjin trun naik bukit, jogging la..
Msa hri nk naik flight ke sabah kwan aku ni lenggang kangkung xbwa peralatan hiking pun.. Dia just ckp dia nk dok hotel xnk naik gunung.. Rsa nk nangis jer aku masa tu. Tp dh bayar smua.. Gagah juga naik. Skali malim ktaorg bgthu yg porter xda utk angkat beg kitaorg naik gunung. Dia lah yg kena jdi porter. Jdi dia xdpat nk guide kitaorg. Lg lah aku bengkek.. Msa mula2 larat la aku nk seiring sejalan dgn kolejmet cina.. Last2 dorg pun tggalkan aku.. Dh la msa pergi ikut mersilau. Trek dia jauh skit so xrmai hiker yg pilih jln tu. Nasib baik ada laki sorg dlm tim aku yg sudi tggu gak aku.. Tp jarak pun dlm 200m gak aku dgn dia. Bila aku smpai kat tmpat dia tggu.. Dia gerak.. Mwmg penat.. Smpai kat junction antara mersilau n tipohon.. Xingat dh nama.. Aku sruh kwan aku ni tggalkan aku. Sbb dia laki kan.. Msti nk pecah rekod nk smpai awal.. Maka jln lah aku sorg2 start dri junction smpai ke laban rata.. Smpai dh gelap kot.. Tp alhamdulillah xda apa2.. Dgn nk terkucil. Nasib baik ada toilet kat spnjang jalan tu.
Msa tu aku ckp dlm hati.. Ckup lah smpai laban rata.. Smpai laban rata esoj pkul 2 pksa gak diri naik smpai puncak.. Org nk trun aku bru smpai msa tu.. Siap kwan2 bergmbar lompat.. Aku nk angkat kaki pun dh x larat.. Msa trun tu tggal aku n pkcik malim jer kat atas.. Siap kitaorg duduk lepak mkn coklat.. Aku dh xtrun guna tali.. Mggelongsor jer smpai trkoyak sluar.. Bila dh smpai laban rata malim tu tpksa tggalkan aku sbb dia kena angkut beg2 kitaorg.. Trun la aku sorg2 ikut tipohon.. Dgn hujab lebat lgi..
So kalau x fit cam aku ni fikir lah msak2..  Tu yg prtma n terakhir kot aku ikut aktiviti pnjat gunung ni.. Bukit larut kat tmpat aku pun xpenah aku daki smpai puncak..