CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: latahzan

share pengalaman dlm dewan mahkamah syariah

belum di sahkan lg..hehe tggu kputusan DNA nnti aku bgtau hehhe
hafiz_1312 Post at 19-5-2012 14:09

bagi kat aku..10min aku leh sahkan...jantekah?..atau tino kah?

belum di sahkan lg..hehe tggu kputusan DNA nnti aku bgtau hehhe
hafiz_1312 Post at 19-5-2012 14:09

ok satu malaya nak tau ni....  

bagi kat aku..10min aku leh sahkan...jantekah?..atau tino kah?
panasnyelavaitu Post at 19-5-2012 14:16

hamboi cik panasnyalavaitu..mmg panas!

skrg x boleh komen lg nnti kena saman lagi..hahah

Post Last Edit by BabyPorsche at 20-5-2012 12:01
Reply  baby_isk

cerai luar mahkamah boleh kena denda atau penjara atau kedua2 nya
kahwin tanpa  ...
hafiz_1312 Post at 5-5-2012 12:04

Salam...

Ini pengalaman me.

Even peruntukan Seksyen 125. Perceraian di luar Mahkamah dan tanpa kebenaran Mahkamah, ENAKMEN 7 tahun 2008 ENAKMEN UNDANG-UNDANG KELUARGA ISLAM (KEDAH DARUL AMAN) 2008, : "Jika seseorang lelaki menceraikan isterinya dengan melafazkan talaq dengan apa-apa bentuk di luar Mahkamah dan tanpa kebenaran Mahkamah itu maka dia adalah melakukan suatu kesalahan dan hendaklah dihukum denda tidak melebihi satu ribu ringgit atau penjara tidak melebihi enam bulan atau kedua-duanya.",  ex-husband tidak dikenakan apa2 penalti.

Both of us hadir ke Mahkamah Syariah, filekan sendiri tuntutan. Dengan segera (even both of us masih dalam situasi terkejut : penceraian berlaku 'slip of tongue' kerana rasa marah yg out of no where datangnya) pada hari itu juga kami ke mahkamah dan filekan tuntutan. Pendaftar mahkamah yg terima tuntutan dan keluarkan saman terhadap me (Defenden) (ex-husband sebagai Plaintif) ala2 blurr sebab both of us hadir secara aman dan damai. On the spot me dapat saman dan tarikh mahkamah seminggu after that.

Me tak ada buat tuntutan apa2 since we are not rival and my ex-husband seorang suami dan ayah yg bertanggungjawab. And we are still in love. Its complicated actually. No third party (boyfriend or girlfriend). Just...its complicated.

After a week, both of us went to the court, jumpa hakim, dia tanya untuk kepastian dan fahamkan both of us implikasi talaq yg dibuat. Beliau sign surat Kebenaran Daftar Penceraian.

Then, bawa surat tu ke Pejabat Agama. Pejabat Agama terima dan keluarkan Surat Cerai a week later.

Rata2 yg me dengar, Kedah memang tak kenakan denda. Budibicara hakim agaknya.

Salam...

Ini pengalaman me.

Even peruntukan Seksyen 125. Perceraian di luar Mahkamah dan t ...
BabyPorsche Post at 20-5-2012 11:58

cam mudah je urusan kat kedah ni...  

Follow Us
Salam...

Ini pengalaman me.

Even peruntukan Seksyen 125. Perceraian di luar Mahkamah dan t ...
BabyPorsche Post at 20-5-2012 11:58

denda ni bkn ats budibicara hakim..denda ni adalah kuasa pendakwa syarie kt jabatan agama islam tu..masa kita submit surat cerai dia akan tgk lah klu cerai luar mahkamah dia akn rekod kerana dh langgar enakmen..so dia akan siasat nnti..klu rasa perlu dia akn pggil semula ke mahkamah untuk perbicaraan berkenaan denda..benda ni biasa ambil masa nk panggil..kdg2 setahun baru panggil..klu x kena tu alhamdulillah lh..dia atas budi bicara ketua pendakwa syarie...klu kt kl atau selangor, majoriti akan kena pggil semula dlm tempoh 3 hingga 6 bulan untuk naik mahkamah bicara pasal denda plak..

klu cerai tu tanpa sebab hnya kesilapan semasa bertengkar suami tersalah cakap, mmg sng..g je mahkamah suami ngaku cerai sehari setel..

Post Last Edit by BabyPorsche at 20-5-2012 15:08
denda ni bkn ats budibicara hakim..denda ni adalah kuasa pendakwa syarie kt jabatan agama  ...
hafiz_1312 Post at 20-5-2012 14:24

Masa submit surat cerai? What do you by that? Nak submit ke mana surat cerai tu? For what purpose?
Me tanya Pegawai Hal Ehwal Islam dan Pegawai Mahkamah, they said, nothing..thats all (apa yg me and ex-husband perlu lalui). Except, me hanya boleh collect surat cerai after iddah. My ex-husband may collect anytime.

Or you just familiar dengan Kuala Lumpur dan Selangor je? Ke sama?

Anyway, me nikah di Terengganu. So, surat nikah dan kad nikah me diambil dan dihantar semula ke Terengganu oleh Jabatan Agama Kedah.

Plus, tak ada pula Pendakwa Syarie masa me kat mahkamah syarie that day. They call our name and terus mengadap hakim dalam kamar.

cam mudah je urusan kat kedah ni...
wangbesar Post at 20-5-2012 13:56

Sort of..my ex-husband dah pasrah nak tahan telinga if kena ceramah dengan Hakim. Tapi, lega dapat hakim yg muda. Dia just beritahu dan tanya apa yg perlu. Lepas dia tulis necessary dalam file, he asked us to wait at counter mahkamah. 10 minutes later, kami dapat Surat Kebenaran Daftar Cerai.

Masa submit surat cerai? What do you by that? Nak submit ke mana surat cerai tu? For what purp ...
BabyPorsche Post at 20-5-2012 15:05

silap..masa submit perintah mahkamah ke pejabat agama untuk dapatkn surat cerai..so masa tu lah diorg akan rekodkan..u punya kes tahun bila?

Masa submit surat cerai? What do you by that? Nak submit ke mana surat cerai tu? For what purp ...
BabyPorsche Post at 20-5-2012 15:05

pendakwa syarie ni bkn duk kt  mahkamah..dia duk kt pejabat agama..so masa nk mohon surat cerai tu, pegawai tu akan rekod..dan rekod tu dia akn submit kpada pndakwa syarie...u all xkn tau dia submit tu...tu antara org2 dlm pejabat agama tu je lah..so pndakwa akn tgk lh klu dia nk pggil dia akn hantr satu notis nnti suh dtg mahkamah..

silap..masa submit perintah mahkamah ke pejabat agama untuk dapatkn surat cerai..so masa t ...
hafiz_1312 Post at 20-5-2012 15:16

This year. Me tanya hakim sendiri and he said tak ada buka apa2 file kerana we immediately filing pengesahan lafaz cerai luar mahkamah. If last year cerai then this year baru nak filing, memang kena buka file (i think macam yg u sebut untuk siasatan, perhaps).

pendakwa syarie ni bkn duk kt  mahkamah..dia duk kt pejabat agama..so masa nk mohon surat  ...
hafiz_1312 Post at 20-5-2012 15:18

owh...tapi most yg me tahu bercerai luar mahkamah di kedah memang tak kena denda. lucky us yg filekan di kedah agaknya. sebab me pun tak ada buat tuntutan apa2.

dan Ustaz tu pun kata there is no more urusan except collect surat cerai. My ex-husband dah collect. Me not yet. Busy bee...

owh...tapi most yg me tahu bercerai luar mahkamah di kedah memang tak kena denda. lucky us yg fi ...
BabyPorsche Post at 20-5-2012 15:23

oo mybe kedah lg sng..sy pun ada dgr cmtu..nk kawen dua pun sng kn kt sana..hehehhe

Reply 454# hafiz_1312

dengar2nya pun macam tu.

keputusan adalah bergantung kpada hakim..tp tgk tahap mana pembuktian tu dpt dikemukakan dan dpt ...
hafiz_1312 Post at 18-5-2012 08:32

katakan tuntutan fasakh..kalau alasan tak berapa kuat..walaupon proses tuntutan cerai dah makan masa setahun..ada tak kes di mana hakim suh berbaik semula?

geram la aku ngan laki aku ni..aku nak tuntut cerai je..satu sen duit dia pon aku tanak..tu pon susah..

geram la aku ngan laki aku ni..aku nak tuntut cerai je..satu sen duit dia pon aku tanak..tu pon susa ...
vitamin_c Post at 21-5-2012 08:50
reason dia tak nak cerai? anak?

Reply 458# cmf_blingblings

tak tahu lah knp..kitorang takde anak apetah lagi harta sepencarian..aku dah setengah tahun tak bercakap dan tak jumpa dia..dia saje nak aku terseksa kot..susah bersuamikan lelaki ego yang pentingkan diri..sabar jela

Reply  cmf_blingblings

tak tahu lah knp..kitorang takde anak apetah lagi harta sepencarian..aku  ...
vitamin_c Post at 21-5-2012 16:19
oh, mmg dia sengaja dera kaulah...6 bulan tak jumpa, kau ada sbb utk failkan, kalau  dia tak datang pun lama2 hakim akan jatuhkan juga...ada lelaki ni jenis ego, kalau aku tak dpt biar org lainpun tak dapat..