CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: hr_ikhlas

‘Nur Amalina tidak hanyut'

Aku setuju dgn kenyataan MAZA tu "  Kita perlu lebih dulu (bagi priority) memerangi maksiat yang dilakukan secara terbuka sebelum kita sibuk2 nak cari maksiat yang tersembunyi"

- kena pandai imbang, kena ada hikmah dalam menegur...jangan sampai orang kata kita tak ada usaha amal makruf nahi mungkar, dek sebab berpegang kpd asas tak mahu cari maksiat tersembunyi......dan jangan pula sampai jatuh hukum fitnah/adu domba/mengumpat, semata mata nak perangi maksiat.

Aku berpegang pada konsep wasatiyah, dalam apa jua situasi, berpada pada
RedDevils Post at 5-1-2012 11:50 PM

Dr Asri tak kata TAK MAHU. Dia sebut pasal keutamaan. Harap doc tak tersalah faham kat apa yang Dr Asri cakap.

Jadinya, kalau kita aplikasi larangan itu, si Amalina dah sah sah dapat dosa, sebab dia posin ...
RedDevils Post at 5-1-2012 23:44

Aku pun bukan suka nak buka aib si amalina ni pasal tak perlu pun kerana dia sendiri yg membuka aib sendiri apabila menayangkan gambar2 sebegini dalam ruang facebooknya (public domain). Kalau dia seorang yg berhati2, dia boleh foresee gambar macam ni tak patut letak dalam FB sebab bakal mengundang spekulasi dan fitnah orang lain. Dia patut ada pertimbangan yg dalam dalam menjaga bukan saja maruah diri sendiri tetapi juga air muka ibubapa dan keluarga dia. Begitu juga, ibu dia yg dikatakan begitu mengikuti perkembangan diri anaknya di luar negara hingga dakwanya menelefon setiap hari ke Scotland tu pastinya turut boleh mengakses FB anaknya itu dan melihat foto-foto tersebut, tetapi selama ini tidak menasihati Amalina agar segera memadamkan foto2 macam itu. Adakah si ibu redha dgn foto2 anaknya itu sedang kita tahu ibunya seorang pendidik. Hanya apabila foto tu dikecoh-kecoh dlm media baru FB dia di restrict kan aksesnya.

Memang thread ni dah terlalu panjang. Aku pun pasti mesej2 yg perlu dah sampai kepada Amalina ni dan dia pun dah mengakui kesilapan dia. Kalau Mod rasa perlu, tutup je la thread ni. Nampaknya perbincangan pun dah redundant, berulang2 benda yg sama.

ppppfffttthhhhhhh....tetiba jadi baik....sblm ni tundun ke hulu tundun ke hilir....semua org yg tak sependapat dgn dia bermakna bela kesalahan amalina.....

Aku berpegang pada konsep wasatiyah, dalam apa jua situasi, berpada pada
RedDevils Post at 5-1-2012 11:50 PM

Sebut pasal wasatiah.
Benda ni tak terpakai pada benda wajib macam elak maksiat, jaga aurat dan lain2.

Takut nanti ada budak macam minah gedik tu nanti dok kata dia nak wasatiah bab berpakain, so dia dedah sket2 jer instead of dedah semua.

Dr Asri tak kata TAK MAHU. Dia sebut pasal keutamaan. Harap doc tak tersalah faham kat apa yang Dr ...
Babai Post at 5-1-2012 23:53

Okey, agreed, I mean dalam ayat tu, kita salah keutamaan, salah priority

Aku pun bukan suka nak buka aib si amalina ni pasal tak perlu pun kerana dia sendiri yg mem ...
emasriba Post at 5-1-2012 23:55

dia ada salah dia...mak dia pun ada salahnya juga, kita2 di sini pun ada salah kita

Follow Us
Mak dia tu memang habis la. Pasni jangan harap nak nak nasihat student suruh pakai elok2.
Ini baru implikasi pada mak dia saje. Belum pada budak2 yang jadikan minah gedik tu idola.

Aku pun bukan suka nak buka aib si amalina ni pasal tak perlu pun kerana dia sendiri yg mem ...
emasriba Post at 5-1-2012 23:55

memang dah berulang ulang mesej yg cuba disampaikan dalam ni, tapi pada aku, tak adil utk aku terus katup thread ni, sebab kita mungkin dah jemu jelak bincang ....tapi , mungkin ada forumer yang baru berkesempatan nak baca..so let it be here...maybe for few days more

ppppfffttthhhhhhh....tetiba jadi baik....sblm ni tundun ke hulu tundun ke hilir....semua org yg tak  ...
hzln Post at 5-1-2012 23:55

wakakakakka..u teruskan lah berdebat dgn Babai mek

I nak masuk tido ni

ppppfffttthhhhhhh....tetiba jadi baik....sblm ni tundun ke hulu tundun ke hilir....semua org yg tak sependapat dgn dia bermakna bela kesalahan amalina.....
hzln Post at 5-1-2012 11:55 PM

Dengan orang yang macam Doc, rasanya ok jer nak cakap elok2. Sebab dia pun jenis cakap elok2. Tak sokong buta2.

Susah susah murtad sahaja lah amalina, payah sebenarnya jadi Moslem ini.
Nescaya kamu akan dihalau oleh alim ulamak Moslem jikalau kamu ingin dekati agama.

Itu adalah pangalaman saya dengan alim ulamak Moslem yang saya tidak akan lupa sampai bila bila.

Post Last Edit by Babai at 6-1-2012 00:07
Nescaya kamu akan dihalau oleh alim ulamak Moslem jikalau kamu ingin dekati agama.

Itu adalah pangalaman saya dengan alim ulamak Moslem yang saya tidak akan lupa sampai bila bila.
Changa Post at 6-1-2012 12:03 AM

Orang giler saje yang halau orang yang nak dekat dengan agama.

BTW, minah tu jadi menggedik camtu sebab nak mendekatkan diri dengan agama ek?

Nescaya kamu akan dihalau  ...
Changa Post at 6-1-2012 00:03

jadi moslem dan jadi moslem melayu adalah dua perkara berbeza

Orang giler saje yang halau orang yang nak dekat dengan agama.

BTW, minah tu jadi menggedik cam ...
Babai Post at 6-1-2012 00:05

Gila atau tidak namun itu lah pengalaman saya apabila ingin mendekati agama Islam.

la tak habis lagi rupanya ustaz/ustazah internet berceramah rupanya...

Dengan orang yang macam Doc, rasanya ok jer nak cakap elok2. Sebab dia pun jenis cakap elok2. Tak  ...
Babai Post at 6-1-2012 00:01

aku tak nampak sesapa pun yg sokong buta2, yg refuse utk directly condemn tapi resort to sarcasm tu tak semestinya sokong pun, lebih kpd menyampah dgn sikap holier than thou sesetengah org saja

Dari Kamus DBP

tundun II        1. Br, Mn tengkuk (orang, kuda): rambut Aini potongan pendek, ~nya terdedah; 2. bahagian sebelah atas kemaluan perempuan.        Kamus Dewan Edisi Empat

tundun I        Jw tandan (kelapa, pisang).        Kamus Dewan Edisi Empat

sekarang sara pulak nak jadi tukang kira dosa kita semua

1. dosa amalina sbb letak gambar yg personal di FBnya
2. dosa manusia yg ambil gambarnya tanpa izin (sudah pasti rakan FBnya ) dan disebarkan merata tempat
3. dosa TT benang nih sbb bukak thread nih
4. dosa kita semua sbb bincang hal keaiban org

dan tahukah.. antara dosa tersebut, yg mana lebih besar?
dosa amalina bukak auratnya tehadap bukan muhrimnya
atau kita yg berjemaah memperkatakan tentangnya?

pendapat sara berdasarkan pemahaman sara terhadap agama Islam :
dosa bukak aurat itu dosa kita dgn Allah SWT... Allah SWT maha pengampun, mengasihani terhadap hambaNYA

dosa kita yg mengumpat dan sape2 yg suka sebarkan gambar tuh adalah dosa yg sama dgn dosa membunuh malah lebih besar lagi sbb plus makan daging saudaranya yg telah mati yakni daging busuk
DAN dosa antara kita dgn manusia, tidak akan terampun selagi kita tak mohon maaf terhadap amalina.

sbb itu sara byk berdiam diri, walopun hati sara terngetit2 nak taip
sara sedaya upaya tak mau masuk 'geng' mengumpat sama
cuma sara masuk dlm perbincangan bab LOIN dan GROIN serta TUNDUN ... tapi sara niat melawak ttg terma itu sahaja.

p/s : kalo dan dan ni jugak korang nak kata sara setazah lantak komer, tapi sara dah tak tahan nak menahan mengatakan sesuatu drpd perkara ini korang imaginasikan kpd hal2 yg lebih besar yg elok sara tak sebut.

Sebut benda yang zahir pada semua orang (gambar tu semua orang dapat tengok sendiri) tu kira ngumpat jugak ke?

kalau sesiapa nak menasihati amalina
email dia, dan khutbah jumaatkan lah akan perilakunya itu
kalo tak skype lah dgn dia
sbb itulah cara berdakwah yg betul
bukan sarkasm (dlm Islam tak ada sindir menyindir sbb akan memutuskan silaturrahim)
bukan kutukan / celaan

tapi tak tau le pulak kalo silibus berdakwah (yakni nak membetulkan diri org lain ke jalan yg benar dan lurus) dah boleh masuk unsur2 kutukan dan celaan tu plak!