CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mummychiaz

Meh la Share Resepi Makanan Untuk Baby.

Post Last Edit by pipi_gebu at 28-3-2012 15:57

Reply 1080# runie

Baby saya 8m++..hehehehe...

Boleh aje bekalkan bubur nasi, buat dua bekal 1 puree 1 lagi bubur nasi... Selalunya protein better bagi 8m... Baby runie dah 7m kan tak lama dah tue, sbar sikit jer lagi leh la bg ayam dah.... My baby 7m dah bagi bubur nasi dah.. Masa awal2 bagi saya just campur ngan carrot,keledek,labu, buah atau sayur...sekarang nie dah boleh makan ayam so, masukkan ayam...
Perut baby usus masih muda lagi so slow2 kita intro mkanan kat diaorang.. Xpe jer bagi makan puree buah jer berkhasiat per...Macam labu sgt tinggi khasiat tau... Sedap pula tue...

Reply 1081# pipi_gebu

itu lah,sbenarnya terpk gak nk wat puree 1bekal n bubur nasi 1bekal...puree utk bfast n bubur utk lunch...labu xpnah try lgi,sbb takut brebut dgn anak...hihii,sbb maknya nih pun suka mkn labu..hehheee
byk yg gebu ajar runie,mekasih yer...

Reply 1082# runie

Sedapkan labu...Saya pun suka habiskan my baby punya nasi ngan labu tau...

Reply 1075# pipi_gebu

ooo...ok...thanks ekkk

Reply  runie

Sedapkan labu...Saya pun suka habiskan my baby punya nasi ngan labu tau...
pipi_gebu Post at 28-3-2012 16:31

yup...labu mmg sedap...antara labu n carrot...baby saya lebih suka labu...n masa nak suap tuh...ibu dia masukkan skit dlm mulut ibu...hehhehe....

Reply 1085# suraya77

hehhee...lemak manis je rasa labu tu kan...hehhee...tpi xpndai pilih labu kalo g beli...huhuu

Follow Us
Reply 1079# pipi_gebu

salam pipi gebu...anak sy skrg nk da 6 bulan, tp menu asyik same je... sy plak yg rase boring   sy buat bubur nasi siap2 stok utk seminggu.... beras sy basuh, keringkn ngan kuali (menggoreng sampai air beras kering) sy blend beras ([pkai blender kering) dan msuk dlm bekas. bila nk masak... sy masukkan dlm air mendidih beras tu.... jdlah bubur nasi. sy simpan dlm tapuware & simpan dlm peti ais.... utk sayur sy gunakn carrot & brokoli... sy blend asing2 & simpan dlm bekas asing2 jgk pastu sy simpan dlm peti ais.... bile nk anta anak ke taska, sy msukkn bubur + carrot + brokoli = dlm satu tapuware....

soalan sy....
* betul ke cara sy simpan makanan tu? dan pg2 sy x panaskan dulu....sy msukkan semua dlm 1 tapuware, nt diorg akan panaskn sblm bg baby sy mkn.
* bole bg menu2 yg sesuai utk baby sy....
* mcm mn nk buat 3 bekas... utk sarapan, lunch & mkn petang?

smlm saya masakkan bubur dgn corn manis.patu letak ikan apa tah. mcm ada itam2 skit... selera gak makan tp 6 suap je.patu geleng kepala..haih susah betul dia nak makan.makan sikit tp poo poo kerap

Reply 1087# faqihah82

Salam Fadihah, sorry lambat sikit reply you coz lama tak log in..hihihi...

Pasal soalan awak kan..ok je cara buat rice powder tue..

1) Cara penyimpanan tu ok,tapi bila nak masak tue saya rasa awak kena masak la dear.. Masuk kan air dlm periuk then tambah rice powder tue.. Make sure awak kacau sentiasa sampai mendidih dan pekat bubur tue.. Then baru masuk kan puree sayur awak tadi...Kalau awak taknak masukkan lagi sayur time awak masak beras td pun xpe..just buh dlm tupperware then bagi kat bs@nusery suruh diaorang masukkan waktu nak panaskan nanti..

2)Baby faqihah dah 6bulan ker baru masuk 6bulan?? Kalau baru masuk 6bln saya rasa belum masa untuk makan brokoli lg la dear, tunggu 8bulan baru bg ye..Anak saya baru masuk 9m, baru je tadi saya masukkan brokoli dlm menu dia..hehehe.. Carrot ok.. Menu yang sesuai plak saya rasa puree buah is the best la time 6m..Sebabnya perut baby kan masih muda, kecik dan baru nak belajar untuk proses makanan so puree buah lebih senang untuk dihadam oleh usus yang kecik tue.. buah yang selamat adalah seperti pisang, avocado, pear, apple, keledek, apricot n etc...

3)untuk soalan nie plak, kalau awak bagi satu menu je sehari saya rasanya 1 bekas dah cukup dah..cuma lebih kan sikit n nanti bs mesti pandai2 la nak agaknya bpe byk yg dia nak bg.. Klau baby baru 6m makan puree buah, sekali sehari pun dah memadai sebenarnya.. Tapi awak kena tgk juga kalau baby awak still lapar boleh la bagi 2x sehari..Pagi n petang.. Bukan apa, takut baby taknak menyusu plak nanti sebab terlalu kenyang makan...

Reply 1088# rienafaiz

Ok la tue walaupun 6 suap..Janji dia nak makan juga.. Berusaha lagi nanti mesti akan jumpa apa makanan yang dia suka nak makan sebenarnya..
Sedapnya dapat makan bubur jagung kan...(motif tetiba)..hahaha

Reply  rienafaiz

Ok la tue walaupun 6 suap..Janji dia nak makan juga.. Berusaha lagi nanti mesti ...
pipi_gebu Post at 12-4-2012 16:05

jagung sedap sbb dia dh manis kan?smlm dia mkn banyak.nenek dia masak sup sayur smlm ada sawi dgn tahu bulat yg lembik tu kan,saje suap dia dgn nasi,alhamdulillah dia makan.tapi tulah ada garam skit..sbb tu makanan utk org tua.

Reply 1091# rienafaiz

Sedapnya...nanti riena pesan kat mak, untuk cucu takyah buh garam, asingkan sikit then baru buh garam untuk oarng dewasa punya lauk lagi better...hihihihi

Reply  rienafaiz

Sedapnya...nanti riena pesan kat mak, untuk cucu takyah buh garam, asingkan sik ...
pipi_gebu Post at 12-4-2012 16:33

dah ..dah ckp dgn mak kalau nk masak sup asingkan.jgn letak garam.agaknya dia suka sup2 x pon suka makanan apa yg kita mkn.sebab smlm rebus pumpkin,x nak makan dia..haihh

Reply 1093# rienafaiz

Kalau dia suka sup, riena masak je sup kat dia tapi pelbagai kan bahan2 sup tue..tiap2 ari tukar sayur..labu pun sedap kalau wat sup ngn ayam... Kalau boleh jangan bubuh garam la.. Sesapa pun termasuk baby kalau kita masukkan garam dlm mkanan mesti diaorang akan suka.. Kalau riena masak sup sendiri then nak juga bagi rasa garam dalam sup tue, boleh masukkan batang celery (klau anak takde allergic dgn celery la) sebab celery mengandungi sodium @ garam....
Riena pesan la tak mak slow2, cakap kan keburukkan masukkan garam awai untuk anak.. Lama - lama dia paham la tue..

Reply  rienafaiz

Kalau dia suka sup, riena masak je sup kat dia tapi pelbagai kan bahan2 sup tue ...
pipi_gebu Post at 12-4-2012 16:49

sebelum ni x masak guna garam.kebetulan smlm saje suap dia.tgk2 dia nak lagi and lagi.arini x tau nenek dia masak apa.biasa bubur +peas+ jgung.ayam aritu dia naik merah2 kat leher.

Reply 1095# rienafaiz

Yang dah masuk dalam perut tue biarkan jela..pejam mata dan tak payah ingat dah..hihihi..

Baby riena allergic ayam ker? Dah buat 4 days rule untuk ayam... Kalau dah still naik merah2 baik stop dulu kasi ayam kat baby... Biar dia jadi vegetarian la dulu..hihihi

Reply  rienafaiz

Yang dah masuk dalam perut tue biarkan jela..pejam mata dan tak payah ingat dah ...
pipi_gebu Post at 12-4-2012 16:59

buat 2 rules je then naik merah2 mendadak..so stop ayam.apa2 susu lembu pon x boleh.kalau makan lain2 x de plak naik.eemmm celery pernah letak x de pulak naik merah2.labu pon alhamdulillah x hangin.cuma bila dia makan tu dalam 3 4 jam mesti poo poo.cepat betul dia proses...

Reply 1097# rienafaiz

Maybe baby riena allergic ayam ngan susu lembu.. sekarang minum susu apa? kalau fm kena cari yang bukan susu lembu punya la.. xpa, byk lg sumber laian yang di aboleh makan..kadang2 time kecik mmg diaorang allergic pada sesuatu benda tp bila semakin besar kesan allergic tue akan berkurang...

Reply  rienafaiz

Maybe baby riena allergic ayam ngan susu lembu.. sekarang minum susu apa? kalau ...
pipi_gebu Post at 13-4-2012 10:58

skrg minum suus pediasure.serasi..x de naik merah2 dan x batuk berkahak.alhamdulillah...

Menu Ayra untuk tengahari nie....

Beras perang + ayam + labu + brokoli

Siap diblend halus...

Rate

1