CARI Infonet

Forgot password?
 Register

[MERGED] Matematik dan Sains in BM or in BI

bg aku, maths n science in bi  memang sedikit sebanyak improve bi bebudak, tp sedikit sebanyak jugak melemahkan penguasaan dlm subjek maths n science... dalam bm mun byk yg hancus....apalagi dlm bi...dan sebagai cikgu yg mengajar di kawasan perkampungn , kerja kami jd 2, sbb bila terang dlm bi, bebudak tak faham, terpaksa ajar in bm, tp masih kekalkan istilah2 bi...kalo ajar fully bi...jadi syok sendirila pulak n objektif  pengajarn tak kesampaian...
adalah satu hari ini, aku ajar problem solving, dlm tu ada word "sold" aku tanyalah what is the meaning of sold...mcm2 lah jwpn...nak mudahkan diorang aku bagitau sold ni past tense of sell...n aku tanya pulak maksud sell..adalah sorang budak tu jwb shell yg stesen minyak

kesukaran belajar math dan science dalam bi bukanlah jadi isu utama..semuanya boleh dilakukan asalkan diberikan masa ...

kerajaan dan rakyat tidak boleh expect pelaksanaan pnp mate dan sains dalam bi perfect dalam sekelip mata bila sistem pengajaran sebelum ini bertahun tahun bukan dalam bi...kena 10 tahun ker...20 tahun ker..problemnya bila expectation dan penilaian kerajaan dan ramai pihak terlalu tinggi..sekelip mata semua pandai dalam bi..

isunya yang utama ialah...mahukah kerajaan dan rakyat belajar sns dan mate dalam bi...kalau mahu teruskan...tidak perlu isu ini dikaitkan dengan kemampuan boleh maju ker tidak walaupun ada kaitan ...sebabnya ada negara yang tidak mementingkan bi pun boleh maju..ada negara yang mementingkan bi boleh maju... ..walaubagaimanapun kelebihan boleh berbahasa lebih dari satu sebenarnya adalah mempunyai banyak kelebihan....

saya sokong hapuskan ppsmi..menurunkan peratusan murid lulus...guru pula perlu ambil masa nak habiskan sukatan pelajaran   nak mengajar ikut sukatan sekaligus nak mencapai hasil pbelajaran mmg sukar..kelas elit, mungki  krg masalah..bagaimana kelas hujung?

Originally posted by ah_mao at 27-1-2008 03:34 PM
lagi suka belajar maths n science in english.

tapi tolonglah.cekgu2 sumer tak reti nak ajar in english.
naik menyampah pulak.

bukan senang nak tune dari aliran BM ke BI terutamanya cikgu2 lama dan mungkin baru. Di maktab atau U, mereka belajar dalam BM. Bila di sekolah nak kena ajar dalam BI. Setakat kursus ETEMS bukanlah cukup nak jadikan seseorang cikgu Sains dan Maths mahir dalam BI. Jangan salahkan cikgu2.

mmg x aci... u know whut... math n science sounds like only 2 subject... tp bila dah naik form 4 n 5.. ia melibatkn byk subjek yg lebih berat mcm physic, chemistry, add maths, biology n etc... bkn 2... tp lebih... cuba bygkn.. students yg terlibat yg pengajaran dlm bi mgkin rasa kesal psl terpakse memaksa diri bljr subjek tersebut walaupun x mampu.. ataupun ada yg bercita-cita nk jd doktor tetapi x dpt krn x sggup bawa subjek tu dah terpakse mengambil aliran sastera yg lebih mudah... rasanya diorg byk kehilangan... napa la zaman skrg sibuk pulak nk tukar ke bi.. cuba tgk cth angkasawan negara yg 1... die bljr dlm bm... kecewa dgn tndkn KPM

Follow Us

sokong M3 SC dalam bahasa kebangsaan

yups,bersetuju sngatn apabila sains dan matematik kembali dalam bahasa Melayu... sudah la pada mereka sains dan matematik itu sukar, apabila diajar dalam bahasa Inggeris, bertambahlah pada mereka "subjek math dan sains itu susah"... bobo hanya bersetujuvmaths and science ok diajar dalam bahasa Inggeris jika bermula peringkat STPM atau pra-U, yg mana pelajar2 memang memilih untuk further study dalam bidang berkenaan... UPSR-PMR-SPM, mereka terpaksa amik subjek itu, jadi biarlah mereka dipupuk untuk minat sains dan matematik... setidak2 mereka tahu general knowledge of sc and maths... kepada yang menyokong sangat SC/M3 dalam english - adakah anda guru? tanye la pada guru kerana mereka lebih faham situasi -

memang amat disayangkan apabila murid2 jadi mangsa politik... ni je la yang aku tak berkenan... harap pimpinan baru selepas pilihanraya akan lebih baik, prihatin dan mengambil kira pelbagai faktor sebelum memutuskan satu2 keputusan atau cadangan terutama dalamn bidang pendidikan sek rendah dan menengah

bobo pun further study dalam engineering di matrik IIUM... maths and sc dalam english  (actually semua termasuk subjek agama dalam english)... pada bobo, BI dalam m3 dan sc tidak membantu memperbaiki mutu komunikasi BI kerana BI dalam SC dan M3 banyak kepada kaedah teknikal, dan secara direct. lihat sahaja bagaimana kita membuat laporan sains berbanding menulis laporan mesyuarat (sbg contoh)...  banyak bezanya.. laporan sains ringkas dan padat manakala laporan mesyuarat menggunakan ayat yang lengkap, penuh, format yang lebih panjang.....

Sebenarnya ader pro ngan kontra ngajar math dlm bi...ikut pengalaman aku praktikum dulu..
aku ngajar math..jd kena dlm bi...
tp kalu semua dlm bi kesian bebudak..jd kita kena guna dwibahasalah...
memula terg dlm bi pastu dlm bi..tp terms tekankan dlm bi...byk gak abis masa
nak buat camnih...tp penting supaya budak paham...
yg aku kesian kalu budak tu pandai math..tp bi kurg..kan ada otak kanan otak kiri..
mungkin math bdk tu pandai tp biler dibuat dlm bi dorg cam putus asa skit...
masa keputusan periksa ada gak aku wat analisis..
ader dak nih math A..BI C...jd aku tanya dier..
camner math A bi C??bukan ke math pun dlm bi..
jd dier jawab.."saya main agak soalan dier nak aper"..
nih yg aku takut..kalu agakan dier btul xper..kalu salah bukan ke rugi...
sebab budk byk problem math byk kat problem solving..
Aku kesian bebudak yg pandai math tp menjadi halangan sebb bi..

tuh la psl... napa la sibuk sgt nk tukar2 ni? bazir duit, bazir masa n paling teruk skali students x dpt ilmu... hmmmm...... sdey r.. cmne r negare nk maju.. tgk negara jepun cukup la! guna bahasa sndiri jauh lebih maju.

Aku tak setuju langsung tukar balik ke BM...Memang la payah nak blajar guna bi,tp dah 3 tahun aku blajar untuk pmr guna bi,tetiba taun ni bila masuk form4,nak kena tukar balik ke bm...

Kalau blajar guna bi,sesuatu istilah tu kate lah ko tak tau....let say "chlorophyl"..ko mesti akan rujuk kamus gak kan untuk carik aper la maksud perkataan nih...cek kamus,baru la tau...ooooo..klorofil...

Kalau dlm bm,hanya 1% jer akan cuba carik aper maksud perkataan tu dlm bi...
fikirkan lah wahai hishamudin dan pak lah....jgn ko suruh buat dlm bahasa tamil sudah...

aku lagi suke kalo tukar balik ke bm..kite sndiri nak study pon cepat n mudah paham..
kalo kot bi,nak study pon xdek mood..lagi2 sains..sbb bi aku lemah..

kembalilah ke bahasa melayu.. x de bantahan... kasihan pribumi kita... merintih sendiri..

weh.. dwibahasa lar.. belajar 4 tahun BI, tiba2 tukar BM.. pening juga..

pening2..kejap nak dlm bm.. kejap nak dlm bi.. paper spmku last year.. tah pape je dia translate direct bm ke bi.. ku hanya mampu tersenyum. hahaha. tp aku still stuju sc n maths dlm bi..

yg dah blajar dlm bi..teruskan ajerlah dlm bi...
kalu nak tukar balik ke BM kenalah start dr dorg form 1 atau darjah satu...
cam dorg wat memula masa nak tukar ke bi..
jd bebudak pening...

Originally posted by nurulda at 14-2-2008 11:47 PM
yg dah blajar dlm bi..teruskan ajerlah dlm bi...
kalu nak tukar balik ke BM kenalah start dr dorg form 1 atau darjah satu...
cam dorg wat memula masa nak tukar ke bi..
jd bebudak pening...

yes.... i have the same thinking

Tapi since ada yg rasa cannot handle in BI, and tak kisah tu have it in BM, so kena buat dwi bahasa la....

If nak implement Maths and Science in BM 100% balik, start only pada budak2 yg nak std 1 next year.
(budak2 Form1 next yr still dalam dwi bahasa sebab they all la 1st batch yang belajar maths and science in English kan)

aku skang ngajar sains thn 5 skolah felda...
aper yang aku tgk,budak2 ni kalo aku translatekan soalan jd BM,diorang laju jer wat ayat.kalo tak..nganga jer...
balik la ke BM balik....
aku sian tgk anak melayu.
yang membangkang tu kesnyer sbb dah blaja and budak2 yang dah pandai.
camner dgn budak yang tak pandai2??
yang dah thn 6 pun terkial2 lagi.
lg 1,math and sc ni,englishnya tak selari ngan kurikulum BI.bhsnya tak sama standard.
hanya guru yang phm masalah guru...

Reply #63 elnor_81's post

yup.. betul..

i agree.. totally agree..

percentage yg lemah lg tinggi dr yg bijak pandai..

aku pon ajar tusyen bi kat felda..

sian diaorg nihh

aku ngajar kelas depan subjek matematik.. tahun 6..

tp tgk keputusan peperiksaan baru ni.. rasa cam takut sangat...

tak pernah lagi matematik menjadi subjek kritikal. selama ni BI je yg jadi subjek kritikal..

bayangkan.. ada 3 kelas.. 2 kelas takde sorang yg lulus.. kelas dpn lak separuh je lulus.. tu pun hanya 4 org dpt B.. tak pernah lagi rasa dlm sejarah sekolah aku budak2 thn 6 kelas depan dpt keputusan seteruk tu...   ...