CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: cikna99

Bloggers Gardening Member (Ver.4)

Close [Copy link]
1439# alifinara

alahai syida.. dapnyer cendawan tu. pernah ler mkn 2-3 kali masa kecik2 dulu. skrg tak pernah jumpa cendawan tu. pernah ler baca buku citer seram katanya cendawan tu naik pas ari ujan. tataulah tol ker idak

1441# MMISS

Cendawan tu akan naik dr batang/kayu pokok getah yg ditebang. Dia akan naik selepas hujan turun.

Cendawan tu mertua saya simpankan di kampung. Kat sana byk dan senang nak dapt berbanding tempat saya ni.

Setiap kali makan/nampak cendawan ni akan teringat pada 1 drama lama lakonan Marlia Musa bertajuk, "Nasinya Tumpah".

Ada sesiapa yg ingat drama tu?

Drama tu sedih...

Kisahnya lebih kurang begini....

Marlia Musa jadi kakak sulung, jaga adik2 (ada 3 org kot bawah dia termasuk baby dalm buaian) semasa ibubapa dia pegi bekerja.

Dia dan adik2nya terjumpa cendawan ni kat kebun, kutip bawak balik dan masak. Masa nak makan, dia ada bergaduh sampai adik lelaki dia merajuk dan nasi tertumpah. So adik lelaki dia tu tak makanlah hidangan yg kakak dia masak tu.

Pada masa yg sama ada seorang pemuda ni minat dengan Marlia Musa.

Tak berapa lama selepas konflik berlaku antara adik beradik nih, ibubapanya pulang dr bekerja dan mendapati anak2nya meninggal....sedeyyyyyy......termasuk baby yg dalam buaian dgn darah keluar dr mulut masing2 kecuali adik lelaki yg nasinya tumpah tu.

Kemudian pemuda tu pun datang dan dlm tangisan dia beritahu dia dah racun cendawan tu...kenapalah mereka ni pergi ambik .....

Jadi yg selamat cuma adik lelaki tadi...sebab nasinya tumpah.

Lebih kurang mcm tulah ceritanya.

Masa tu saya budak2 sgt. Drama tu memang amat berkesan di hati saya.

Rate

1

boleh buat ulang tayang citer tu.  mcm pernah tgklah shida...ermm

oh naik kat kayu getah.. padanlah sini susah nak cari...

miss ingat pernah tgk drama tu. rasanya masa sekolah rendah. mmg menyayat hati tapi tak ingat langsung siapa pelakonnya. mmg tak lupa yg dorang meninggal pas mkn cendawan beracun tu

shida,

citer lama tue akak ingat....memang menyayat hati....cendawan tue memang sedap.....kalu masak berempah lagie sedap....sampai tercekik n tertelan air liur....hehheh pastue lawan ngan sambal goreng ikan bilis.....waduh waduh....

1442# alifinara

sy ingat citer tu...
sampai sekarang sy fobia nak makan cendawan kukur  
walaupun teringin...

Follow Us
wahh..nampaknya kita semua ni sezaman yeee....he..he..he....

MMISS,
Saya pun ingat sorang tu jer pelakonnya si Marlia Musa....yang lain2 memang tak masuk dlm memori ni.

wah sedapnya menu berbuka masing2... kecur air liur saya ...

kisah cendawan kukur yg Marlia Musa berlakon tuh adaptasi daripada cerpen karya Fatimah Busu ...

kuarga saya pernah mengalami nasib ala2 nasinya tumpah nih .. cuma bukan cendawan kukur, tapi cendawan putih2 topinya tu yg banyak tumbuh di kebun kelapa sawit ..

tragedi berlaku 12 tahun yang lalu...

alkisahnya, cik dah,, jiran emak pi kutip cendawan kat kebun sawit sebelah rumah dia .. dia bg kat emak n bgtau klu mak masak, pi bg dia semangkuk ...

waktu mak basuh cendawan tuh , dia dah rasa pelik sebab berminyak2..tapi dia masak juga..

hasilnya, mak ngan adik bungsu ( 5 tahun)  masuk icu , sorang adik pompuan masuk outpatient (9 tahun), sorang adik pompuan (10 tahun)  pengsan on d way berbasikal ke sekolah agama (selamatlah jatuh tepi jalan, klu jatuh time atas jalan besar ?)... yg terselamat sbb tak sempat makan, kakak saya and anak sepupu yg duduk dalam buaian ( time tuh along dh nk makan, tp baby tuh nangis plak)... time nih saya ngn adik lelaki kat asrama, abah plak keje ...

kesannya, skrg nih hanya saya dan along jer makan cendawan kat umah tu. mak ngan adik bungsu saya, tgk cendawan pun dah mabuk ... katanya, siksa waktu treatment kuarkan racun drpd badan ... air berbotol2, segala macam ubat kena inject etc etc etc ..

waktu tu, kata doktor harapan utk adik survive tipis sbb faktor usia, tp alhamdulillah Allah masih panjangkan usia dia ...

Moral of the story, mcm cerita nasinya tumpah tu, kalau nk petik apa2 kat kebun org, minta dulu izin dia, yer lah nk elakkan benda2 macam ini lah ...

Rate

1

syida.. awak muda kita sthn jek n ramai member lamni lebih kurang age tu jek

teja.. betul2 terjadi lam family awak yer. ciannya mujur dpt diselamatkan. tol gak tu kalu nak amik harta org baik kita mintak dari owner. tu pengajaran dr citer neh amik harta benda org tanpa keizinan akibatnya kita tanggung

Sayalak..alhamdulillah takde masalah pasal makanan..tolak batu/kayu ngan tanah jer....suami saya pun sama..teringat kisah semalam..suami saya claim, seluar dia makin ketat..anak saya yg sulung pun nyampuk..'tuler, papa makan byk sgt..mana badan papa nak gemuk'..suami saya jawab..'abis tu dah mama masak, papa makan jela'..saya pun apa lagi..'ha, kalau camtu mama malas masaklah'..yg buat kami gelak, anak saya yg ke-2 tu..dia ingat saya betul merajuk tanak masak..boleh dia cakap..'mama, jgnlah merajuk..abang suka mama masak..mama masak sedap..mama jgnlah tak masak yer'..siap menangis dia..gelak besor kami semalam..pada hal mama dia bukan pandai masak, nak masak kena tgk resepi {:2_74:}
nota kaki: baca pasal gulai tempoyak buat kecur liur jer..haha..isk.isk...balik nih nak buatlah..

Rate

1

1448# tteja

Ohh....tak sangka Tteja ada pengalaman sendiri dengan kisah nasinya tumpah.  Fuhh....alhamdulillah, semuanya selamat ye. Mesti ada hikmah di sebaliknya.

fera, saya pun seluar selalu jadi ketat kalau kat pelantar.
sebabnya diorang guna air panas basuh pakaian so sebab tu seluar tu mengecut (alasan dan helah bela diri terbaik ni )

1452# cmf_harris
Harris, ni dah balik umah basuh ngan air sejuk tentu dah kembang balik kan seluar tu...

Shida, sedapnya cendawan sisoor...{:2_76:}

Tteja, mujur tak jadi apa2 yer...

Harris, kena beli seluar yg thn air panas tuh

1444# MMISS

MMISS...drama tu was based on a novel...

kak har, takde dia tak kembang balik. once mengecut kalau basuh air sejuk kat rumah pun dia masih mengecut hahaha seluar2 sekarang kow quality la, asyik2 mengecut je. memanjang kena beli seluar baru yg saiz besar supaya bila dia kecut pun boleh pakai lagi

fera, hana dok cakap kalau tak reti kontrol makan jgn beli seluar ada saiz. dia suruh pakai seluar jerut atau tracksuit sebab pinggang ada getah...

Hari ini Ulangtahun Cikna yang ke berapa.....he..he..he....

Selamat Menyambut Harilahir kepada Cikna.
Semoga sihat sejahtera, murah rezeki dan cun selalu.

Selamat Ulangtahun kepada Cikna....Yang ke berapa yer.....

Selamat ulangtahun ye cikna

1459# Sunor arini harijadi cikna ke?HAPPY BIRTHDAY TO CIKNA...:pompom:..HAPPY BIRTHDAY TO CIKNA...:pompom:..semoga sihat selalu,murah rezeki....