CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2977|Reply: 16

Dilema. Stay or Leave?

Close [Copy link]
2 bulan lepas syarikat kata nak pindah ke Sepang, sb sana sewa murah sikit, lebih luas cuma lokasinya je yang agak ceruk ulu banat. Lepas tu since apek dgn ada 1 pakcik ni duduk dekat kitorang dah janji nak carpool. Tetiba dia kena sack. Husband macam berat hati nak bagi atas sebab kos, time consuming.

Pindah Sepang:
cost - extra 600 (toll+petrol excluding maintenance)
time - extra 45 mins
distance - extra 130km plus return

Tak lama tu ada 1 company panggil interview, confirmed on the spot. Di antara kelebihannya :
- extra pay RM1k
- 5 hari bekerja (sekarang sabtu alternate)
- 8km lebih jauh dr yg sekarang (sekarang 4km dr rumah)

Esok nya, bos sekarang kata stat bulan depan dia akan tambah RM600. For info, I sorang je yg ada increement dan mcm tak logik sb sekarang company tgh ada tight financial problem. Mcm pelik kan. Ilmu apa dia pakai mcm tau-tau je I dah dapat kerja baru. 29hb I tetap bagi jugak resign letter sb dah janji dengan company lagi satu akan masuk kerja 1hb Julai.

Seperti dijangka, dia tak bagi berenti. So mcm mana eh?
Cara kerja pun ok, boleh serasi.
Pendapat korang?

Kurangkan masa di jalan raya. Sebolehnya cari tempat kerja yang dekat.
Company sakit masih lagi nak stay ke? Baik cepat lompat kapal baru.

offer baru bagus , belah jer dik.

btw sama la kita 1 Julai kerja tpt baru

ambik je job offer tu
alah 8km tak ada la jauh benor
lagi dah dapat more than rm1k tambah dari gaji asal
saya dulu kerja, naik..
keta (20 minit)-komuter (45 minit)- lrt(30 minit)
pernah juga naik
keta(5 minit)-erl (35 minit)-lrt(30minit)
keluar matahari belum naik..balik matahari dah jatuh (gelap>gelap)
tapi sebab suasana kerja yang bagus dan satu kepala...bertahan je la..

Taste masing2 la pasal pilih kerja ni...mcm i nak dekat je.pasal gaji no 2..sebab i pikir mcm x de life klau kerja dah 8 jam.tambah pulak berejam dgn jalan jem.so masa utk diri sendiri mmg tak de la.

untungle dpt pay lbih..hmm

Follow Us
Petang smlm kena panggil lagi. Suruh stay lagi, dia kata yg pindah ke Sepang cuma kilang. Untuk office dia akan sewa shoplot area sini utk office.

Dan dia mengaku sb sekarang tgh ada masalah jadi dia mintak stay utk bantu company.
Ada 2 projek yg burst sb staf lama ni buat taik. Bila query, melenting tak ingat sekarang syarikat tanggung akibat.

Sekarang ni proses buang taik dah lepas, tinggal nak tutup lubang sikit-sikit. Tak dinafikan masa mula-mula start MRT tu, staf mmg mewah. Dan bos pun bagi kepercayaan dekat staf utk buat kerja. Tapi lama-lama tgk mcm ada yg tak kena. Melayu, cina, perempuan, lelaki sama je. Kalau dah mmg jenis ambik kesempatan.

Tapi, I selesa dkt sini. Bos pun tak banyak drama, politik semua.

COmpany baru nanti apa je kelebihan dia selain gaji up1k
benefit lain, skopkeja menarik tak.. ada career growth tak

nampak dr ayat TT mcm tak perlu pindah pon
sebab lain orang lain matlamat keja
ada yang cari environment
ada yang pentingkan jobscope
ada yang tgk gaji je
ada yg asal dekat dgn rumah
ada yg asal senang cuti

cuba minta bos counter offer 1k tu
mana tau leh dapat
sebab ramai org yg tukar keja tanpa sbb yg rational nyesal

Ipo replied at 2-6-2016 05:59 PM
ambik je job offer tu
alah 8km tak ada la jauh benor
lagi dah dapat more than rm1k tambah dari gaj ...

Tabahnya....ipo.
Saya mmg cari kerja nak dekat dgn rumah. Tak sanggup meredah jem lama-lama atas jalan. Jenis tak sabar. Tapi bila bos kata kilang je pindah jauh. Utk office, dia akan sewa shoplot lain area situ jugak. Yang syarikat lagi satu dah sign letter offer.

mushroomsup replied at 3-6-2016 01:06 PM
COmpany baru nanti apa je kelebihan dia selain gaji up1k
benefit lain, skopkeja menarik tak.. a ...

Tak sempat cakap, dia tambah lagi 100 yang mana total RM600. Tu pun bila HR senyap-senyap tunjuk surat yg bos sign.

Tempat baru 5 hari bekerja, yg sekarang Sabtu separuh hari dan alternate. Dgn gaji lebih 400 dari sekarang berdasarkan surat yg ditunjuk oleh HR tu la.
Office baru tu dia kata utk dept. akaun & kontrak je. Department lain semua pindah pegi Sepang.

Tapi since dia tak bagi bagitau org lain, rasa mcm syarikat nak re-structure je. Tapi secara senyap. Ramai dah staf bagi surat sebab ikut pada diorang punya understanding 1 Julai ofis akan pindah. Kilang pun dah start pindah mesin sikit-sikit pegi sepang. Untuk bahagian production, syarikat kata dia akan bayarkan sewa rumah utk diorang duduk. Bukan semua yg dia offer, sesetengah org je tu pun ofer senyap-senyap. Saya boleh tau sebab bilik saya sebelah bilik bos. Bila tanya budak tu dia pun cerita.

Staf lain ingat saya last day 29 jun ni.  

Aku ada satu kisah pindah kerja, kena kat diri sendiri. Dulu aku kerja di JB, gaji tak besar sagat, 2k je pun. Tempat kerja memang best, bos satu kepala, rakan sekerja pun satu kepala. Senang cerita semua ok lah cuma bab gaji je kecik. 2K solid takde apa2 elaun lain. Tempat kerja pun dekat, naik motor 5 minit je.

One day, aku try apply kerja tempat lain and dapat. Lepas seminggu company tu suruh datang sign offer letter, aku pun pergi lah sign offer letter dengan gaji 2.6K je. Lebih 600 dengan gaji skrg. Tempat kerja jauh sikit dalam 20 minit naik motor.

Pendekkan cerita, tempat kerja skrg nak berenti kena notis 3 bulan, sedangkan tempat kerja baru bagi aku masa sebulan dari tarikh sign offer letter untuk start kerja. Sampai masa, aku dah mula rasa menyesal sbb tempat kerja lama memang best sebenarnya walaupun gaji kecik. Notis berenti dah bagi so nak tak nak kena berenti jugak lah. Dalam masa yang sama, aku rasa mcm tak nak kerja kat company baru tu. last2, aku tak lapor diri kat company baru pada masa yg ditetapkan.

Dua bulan lepas tu (masa ni aku dah berenti kerja kat company lama dan tgh carik kerja baru), aku dapat surat saman dari  company yg aku dah sign offer letter tu. jumlahya 6 bulan gaji beserta kos guaman. rupanya dah tertulis dalam offer letter tu, kalau nak berenti kerja kena 6 bulan notis. terduduk jugak aku masa tu, mano nak cari duit byk tu, tambah2 plak tgh takde kerja.

so moral of the story, kalau dah sign offer letter tu, better pergi  jelah kerja kat company baru tu. jangan sampai kena saman sudah lah.

to TT my suggestion is:

kalo TT masih rasa nak stay kt company lama tapi sebab dah sign surat offer, TT kawtim dgn bos lama ckp nak keja sebulan je dulu dgn company baru. kalo betul TT rasa nak kembali ke company lama, resign je la dari company baru tu. rasanya TT takkan kena saman sbb utk staff yg prohibition period, tender adalah sebulan.  Kt company lama akak dulu, ada je kes camni, staff yg dah resign, after 1 month tup2 tgk masuk balik.

sebab tu la, kita kalo nak cari keja baru pikir masak2 dulu betul tak keputusan yg kita ambik tu, jgn pikirkan emosi je. Sekali dah dapat offer baru, dilema pulak

penat oo daily commute jauh2 gitu..
tryla kerja tempat baru..
semua tempat pun sama jek, ada pros & cons nya..
amek masa sikit nak adapt tapi sooner or later kita akan selesa jua..

bobby2008 replied at 3-6-2016 10:40 PM
Aku ada satu kisah pindah kerja, kena kat diri sendiri. Dulu aku kerja di JB, gaji tak besar sagat,  ...

moral of the story, baca dulu apa2 yang kita kena sign. jangan main sigggnnnnnnnn je.

wadiunong replied at 6-6-2016 09:33 AM
to TT my suggestion is:

kalo TT masih rasa nak stay kt company lama tapi sebab dah sign surat o ...

Tempat baru kalau masih dlm probation kena bagi notis seminggu.

Sy ssh nk biasakan diri dgn persekitaran yg baru....tpi sbb jauh sgt....baik pilih .tmpt keje yg dekst....jimat masa......jauh2 nak drive hari2 seksa gak rasa.....

Update baru: Problem solved

Yang pindah Sepang cuma bahagian production & jabatan yang bekaitan je. Hq pindah juga, tapi dekat-dekat area situ jugak.

Lega rasa hati. Parking pun tak kena bayar.

Dah boleh katup dah tred ni momod.

@prettyuglybabe