CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Ashmuhd

Kenapa saya Pendiam dan Tak Pandai Komunikasi?

Kebabomb replied at 1-7-2016 07:04 PM
TT seorang yang kuat sebenarnya..zaman remaja dah hidup sendiri tanpa pengawasan ibu-bapa...belajar  ...

Terima kasih, betul banyak saya akui kalau saya ada apa apa masalah saya tak pernah terfikir nak call ibu ayah saya dulu, selalunya saya akan selesaikan  diri sendiri sahaja atau mintak tolong kawan-kawan

Naatasha replied at 2-7-2016 01:45 AM
Berat mata memandang, berat lagi bahu memikul.. Been there, done that  Hidup dlm keadaan tu membua ...

Alhamdulillah dah dapat office mates yang best syukur, Sebenarnya saya pun ada citer sendiri pasal dalam ofis, tak tau baik ke tak tapi kan saya ni dah mula kerja dari tahun 2012, dua-dua bos lelaki, so saya sebenarnya lebih melihat mereka sebagai "ayah angkat" daripada boss saya. 1st 1st memang scary tapi bila lama -lama dah macam biasa pulak dengan diorang dan saya lihat diorang ni sebagai role model saya,sampai ada kawan saya cakap saya dah terikut  perangai boss saya. Nasib baik boss saya orangnya baik giler, so macam takde masalah kalau ikut perangai diorang. Tapi saya tak pernah la nak bagitau boss atau kawan-kawan saya pasal masalah ini. Yang paling sakit hati bila tanya saya duduk mana,sebab saya dulu kan duduk subang, tapi kena pindah balik ke apartment kat Kl sebab mak saya cerai ayah saya dan ayah saya setuju bagi mak saya apartment itu. Jadi kena la pandai-pandai buat cerita yang saya still stay kat sana la.hahaha. Tak tau lah rasa agak malu kalu nak bagitau parents saya sebenarnya dah cerai setelah kahwin 35 tahun .

miz_butcher replied at 2-7-2016 07:14 AM
Sedih baca cerita tt bi. Tulah kadang2 orang yang mulut bising ni tau nak merendah2 kan orang yang p ...

Betul saya nak share benda ni sebab kalau ada bapak ke atay furture bapak kat sini jangan lah nak ego sangat ingat diri terlampau hebat sampai kutuk anak sendiri basicallly jangan kufur. Ayah saya pernah  hina kereta saya yang saya bawa dulu sebab kecil dan dia pernah benarkan saya bawa kereta mewah dia sebab kata saya tak layak. ada banyak lagi la jenis penghinaan yang dia buat kat saya. Mak saya pulak dia suka hina fizikal saya kata saya nampak macam orang bodoh, kulit saya gelap so orang tak nak kawan dengan saya dan macam-macam lah. Kalau nak fikirkan sekarang kadang-kadang saya kena jaga mak saya ni pun saya  betul kena bersabar, minggu lepas saya bawa dia pergi shopping raya bukan nak berkira tapi dalam sekelip mata dia boleh habiskan rm300 lebih beli barang-barang. dan yang tak best tu barang-barang dia beli bulkan wajib atau perlu sangat, setakat nak tunjuk gah sahaja kalau orang datang beraya. Sebenarnya yang  datang pun 2 pakcik saya dan family diorang sahaja. Tu yang kadang-kadang rasa nak explode jer, dulu haram kalau nak keluarkan rm30 untuk duit makan kat saya sampai saya selalu kena berlapar. bab baju tak payah cakap la, saya masih gunakan baju kiko sampai form 3 sebab tak ada baju baru, Tapi kalau tengok closet baju ibu bapa saya mak ai all branded. Tak taulah kenapa ada ibu bapa macam ini.Macam ex gf saya cakap kenapa lah ibu bapa lahirkan saya dan kakak saya kalau mereka tak nakkan anak. Macam tak logic je

Ashmuhd replied at 4-7-2016 08:37 AM
Alhamdulillah dah dapat office mates yang best syukur, Sebenarnya saya pun ada citer sendiri pasal ...

X yah malu.. Kite sbg islam mmg kena prcaya jodoh, pertemuan, ajal,  maut ni...

Terus majukan diri. Awak sudah cukup dewasa untuk menentukan arah hidup awak.
Pastikan TT menjadi suami dan ayah yang lebih baik daripada ayah anda. Cari ibu yang baik untuk anak TT.
Sejarah lama jadikan pengajaran.

tt bukan keseorangan ramai senasib

Follow Us
Xpe tt aku percaya pengalaman ini akan membuatkan tt jadi a better parent nanti.

Tt kena cuba hilangkan perasaan dendam tu. Tt mcm ada love hate relationship dengan parents. Aku pn ada melalui mcm tt ni. Tp lps tu aku akan rasa bersalah pula. Bila rasa sakit hati tu dtg aku cuba paksa diri utk ingat balik good things yg parents aku pnah buat utk aku. Takkn takde lgsg kan? Tp mmg susah la hehe

Pasal knp pendiam dan tak pandai berkomunikasi tu aku rasa sbb parents byk abaikan masa membesar. Tak spend time. Tak layan anak bercakap. Masa membesar anak tanya soalan kena marah. So anak tu jadi awkward dgn org walaupun dh dewasa. Practice berckp depan cermin. Jgn ckp laju2. Ckp kuat2 bila baca artikel. Dan be confident.

Panjang crita tt.. x sangka ble baca smpi habis. Parents cmni klu dah tua n x bermaya baru nk mintak ihsan anak2. Baru nk cari anak2 balik nk mnta simpati mcm crita thread sblh pacik tua ada 8 anak tp sorg pn x balik. Pastu mnta simpati masyarakat, knon nk bg nmpk anak2 dia tu yg derhaka.. padahal dia sbnarnya orgtua derhaka.  Eh ade ke thred gini.. ke aku baca di fb?

Apapun tt, Allah jnji.. di setiap ujian hebat yg DIA bg, mesti ada sinar bahagia dipenghujungnya. Mungkin DIA nk bg tt istri dan anak2 yg baik, kluarga mertua yg penuh ksih syg. Bersabarlah. Tiap org ada ujian masing2. Macam aku    biarlah. Moga kita semua makin tabah.

Berat dugaan u dua beradik ye. I doakan tt berjodohan dengan pasangan dan in law yang melimpah ruah dgn kasih sayang.

yer tt memang malang nasib u, tapi malang lagi nasib orang lain yang parents perangai macam your parents, hari2 gaduh, kedekut dgn anak sendiri tapi anak orang lain murah hati pulak, barang2 branded tapi dengan anak2 suruh share2 sampai 7 keturunan TAPI tak reti2 nak cerai aka penderitaan yang tiada akhirnya.

All those kejadian yang you anggap sebagai malapetaka, biar I sebut benda2 yang you kena tgk in different perspective. you dapat apartment, study in private college and pernah membesar kat oversea. Tiap kali you dihantui kisah silam you fikir 3 benda ni. Not all parents baik hati/mampu bagi apartment sebijik kat anak tanggung study. Some students buat kerja buat loan nak tampung study/life diorang tau.  Pastu you ada experience hidup kat negara orang lain yang tak semanis kurma buat you punya pengalaman hidup rare sikit. kan?

Actually point I satu je, be positive. You introvert yang normal. Pendiam dan tak reti komunikasi tapi elok je ada gf dengan kerja. Kiranya you reti buat kerja and mengayat la kan?

hai tt..
feel sory for u and your femly..
but i know u strong enough to face it all, and u already did that..

back to the topic,
psl pendiam tu, yup maybe terkesan dari hidup u
urself develope that feeling to protect u
so, u jd pendiam and pendam everything..
pendiam tu sebab u yang develop feeling tu..
so, it can be change..

mcm forumer lain kata, try to accept it, maafkan parents u..
i know its hard, tapi cuba redha and terima femly u seadanya..
u nak femly u hapy mcm org lain, then try to make it..
its never to late until u try it..
communicate with ur mom, ur sis
try to build ur femly back..

~tp, pendiam pun xjadi masalah..
if u cant talk, try to express it in writing..

Ashmuhd replied at 1-7-2016 03:41 PM
Tu la masalah saya kadang kadang bila orang tanya saya nak menjawab pun susah, kadang kadang saya  ...

i feel u bro

pengalaman masa silam terutama zaman kanak-kanak sangat memberi kesan bila dewasa.. aku jadi introvert bukan pasal masalah parents or whatsoever tapi ada lah peristiwa2 yang menyakitkan

dah dewasa ni walaupun taklah pulih 100% tapi yang penting ingat Tuhan, cari kawan2 yang fun and happening

Ashmuhd replied at 1-7-2016 03:41 PM
Tu la masalah saya kadang kadang bila orang tanya saya nak menjawab pun susah, kadang kadang saya  ...

i feel u bro

pengalaman masa silam terutama zaman kanak-kanak sangat memberi kesan bila dewasa.. aku jadi introvert bukan pasal masalah parents or whatsoever tapi ada lah peristiwa2 yang menyakitkan

dah dewasa ni walaupun taklah pulih 100% tapi yang penting ingat Tuhan, cari kawan2 yang fun and happening

ninja boy replied at 4-7-2016 09:15 PM

emm... betul. bukan TT sorg, ramai lagi senasib..cuma tak cerita je

teringin nak share juga hal2 berat bab parents ni, tp nnt dulu lah ye. utk kali ni nak ckp pasal isu pendiam dan introvert ni. kalu dinilai2 ciri personaliti, saya juga dikategori introvert. sy tak menolak fakta, punca tak byk cakap dan tak bercampur ni kebanyakkannya terbentuk dari cara bagaimana anak dilayan ibu bapa?

• mungkin parents byk bantah - suruh diam, kalau anak tanya apa2.
  • mungkin tekanan anak2 melihat ibu bapa byk bergaduh yg dialami oleh TT (gaduh2...ko nak mencela tanya/sembang/gurau pun takut. takut coffee table landing kat muka..gituh efek dia hehe)
  • boleh jadi dari cara ketidakpercayaan ibu bapa terhadap anak...kalau boleh semua ibu bapa nak buat utk anak - takut anak buat salah (padahal berbuat salah atas perkara betul semasa kecil adalah normal utk pembelajaran, tp pada ibu bapa itu menyusahkan) jadi si anak takde confiden, tak berani ke depan, takut buat salah, takut buat decision sbb selama ni mak pak dia yg buat.

jadi...perkara2 yg terjadi pada TT dianggap normal la...sbb dah style ibu bapa kita mcm tu, jadi jangan ditanya kenapa anak2 memilih rakan-rakan untuk berkongsi masalah berbanding mereka. dan alhamdullilah, TT dari keluarga yg "unik" dan boleh dikatakan bermasalah juga, TAPI TT masih dalam kewarasan. ikutkan boleh je TT nak buat hal, mengamuk, tak ambil tahu pasal mak, pi dok oversea tak balik2, boh penumbuk sedas kat bapak (maklumla dah lama pendam), tak sambung belajar dan pelbagai lagi masalah2 perangai buruk yg bakal menebalkan rekod2 polis kat malaysia ni. you can do it boy...tapi kenapa tak buat?? sbb... TT sbnrnya mencari diri sendiri dan mencari ketenangan, bukan masalah. hidup ini terlalu singkat utk buat masalah.

LuLu^Lost replied at 13-7-2016 07:18 PM
emm... betul. bukan TT sorg, ramai lagi senasib..cuma tak cerita je

teringin nak share juga  ...

0) Bergaduh laki bini setiap hari siang malam hidup x tenteram, mengganggu kitaorg nak tido, dah tak cukup tidur tiap2 hari tidur kat kelas sekolah. waktu tidur jam 1.00 sampai 5.30 pagi
1) tiada hak bersuara, apa yg kita nak cakap tiada guna cakap sebab akan dijawap menyakiti hati, tiada penyelesaian masalah dan tiada tindakan diambil, asik dikritik dan maki hamun ja, tak guna bersuara
2) selalu disebut perkara negatif - perkataan bodoh dan maki hamun, kena lempang kena sebat talipinggang hantuk kepala didinding, walaupun exam sentiasa A, kita tak sedar kita pandai, ketika spm tiada bayangan dalam kepala boleh masuk universiti hanya dibayangi kerja kilang dan kebun jah. guru2 ketika itu hanya kerja asal ada gaji jah, bukan spt sekarang ada kaunseling nak pi mana selepas pmr dan spm
3) perkembangan diri x ikut usia - umur sepatutnya pakai spender umur berapa spender pulak kongsi2, baju sekolah kongsi2, baju sekolah 2-3 tahun berganti, beg dah koyak baru beli, bukan diorg xde duit untung berniaga dan kebun ribu2 tiap bulan. dihalang memiliki komputer siap suh pinjam orang, tiada galakan mengambil lesen memandu atau memiliki henpon
4) Tiada riadah pi jalan2 - tidak pergi shopping complek, family tiada usaha mengadakan kereta sendiri sehingga sekarang, bukan diorg xde duit income niaga dan kebun beribu2 sebulan x abis pakai
5) Diajar menjadi orang paling rajin didunia, tidur petang tak boleh, diajar sentiasa sibuk, tidak dibenar tengok tv, kena tolong family berniaga berkebun etc, padahal ibu bapa aman2 aja tidur petang dan tonton tv
6) Tiada hak ke atas rumah - rumah itu parent yg punya, tiada bilik sendiri, tv & radio parent kongker siang malam, kita x boleh tonton tv, semua barang di rumah bukan kita punya kena izin guna
7) Asik menjaga hati orang - x boleh bising, elektic air kena jimat, tak boleh buat mereka marah
8) tak pernah bercakap dgn diorg - diorg kat dapur kitaorg lari depan, diorg pi depan kitarang pi berkebun belakang rumah. kalau boleh x mau bersmuka dgn diorg ada ja nt tak kena kena maki ka, ahad sanggup pi sekolah

Kesan
1) Tak kuasa jaga hati orang, mengakibatkan malas nikah mau hidup sendiri dan lepak sama kawan positif janji hidup aman2 tanpa gaduh2, janji cukup tidur, tanpa berebut2
2) Cepat2 beli rumah dan tinggal sendiri, itu rumah dan barang2 saya yg punya, tiada siapa kontrol rumah dan barang saya. parent datang rumah tiada tv rasakan hidup tanpa tgk tv
3) Kembalikan apa2 yg tertinggal - tonton semua movie dan tv series zaman dulu sampai sekarang, dah tua2 ada beli mainan2 yg kemudiannya sedekah kat anak org sbb asal memiliki sekejap jadila
4) dulu2 beli komputer dalam 2-3 bulan terus pandai, ambil lesen dan beli kereta 1 tahun dah jalan2 setiap pelusuk kg/bandar/daerah negeri, tempoh 3-4 tahun dah drive merata2 semua semenanjung malaysia, singapore dan sebahagian thailand.kenapa potensi saya disekat ketika dahulu
5) hidup mejadi konfiden selepas bekerja, memiliki rumah, harta dan dikelilingi kawan2/bos2 yg membina yg positif
6) bila balik kg akan memperlihatkan betapa bizinya hidup saya, ketika beraya siap tidur di rumah org beraya siap jahit seluar, shoping waktu malam, dan byk kerja seolah2 saya x pernah berehat. kenapa sesegitu
7) di negeri sini semua shoping mall dah jalan2, taman2 perumahan dan kg2 pun jalan2, mau tau semua taman perumahan itu kat mana dan nama jalan ini kat mana.
8) gangguan kerjaya - terdapat hal2 family yg mengaggu kerja saya, diorg xde tranport, x berdikari, x pandai selesai masalh, x pandai ambil tindakan. semua call saya utk selesaikan. mencuri hari ahad waktu rehat saya. kalau tiap2 minggu sebegitu mmg saya ponteng kerja hari isnin.saya malas layan dan tepis2 apa yg patut. kehidupan mereka patut mereka yg susunkan apa yg patut sejak dulu lagi dan jangan jebakkan/libatkan org lain dalam masalh diorg. nak suh saya berhenti kerja semata2 jadi driver/tukang kebun/tukang shopping/segala tukang2/ setel sana sini hal diorg ka

ninja boy replied at 4-7-2016 09:15 PM

Betul, rasanya di kalangan org kita ni ramai yg macam ni jugak,

mystica replied at 6-7-2016 07:10 PM
Xpe tt aku percaya pengalaman ini akan membuatkan tt jadi a better parent nanti.

Tt kena cuba hi ...

Betul saya sebenarnya ada love hate relationship dgn mak saya, saya kesian kat dia sebab ayah saya dah ceraikan dia, tapi pada masa yang sama dia masih nak menunjuk nunjuk  yang dia ni di golongan "elite"". Baru ni raya saya anggarkan dalam 1k jugalah digunakan untuk persiapan raya, duit pun dari kakak dan saya. Sebab mak saya tak bekerja walaupun sihat.

Entah la kalau ada peluang saya nak bagitahu ibu saya yang saya pun tak mampu tanggung kos kehidupan dia , terutama bila dia pergi shopping. Tapi fikirkan semula mak sendiri kut, jadi tak jadi pulak. Pening kadang kadang fikir benda benda macam ni.

erk.. pamjangnya cerita...

i pun introvert..

dan bipolar kadang2..

masa silam mmg memusnahkan jiwa..

u r not alone..

at least u pernah merasa dok oberc..

Ashmuhd replied at 14-7-2016 08:11 AM
Betul saya sebenarnya ada love hate relationship dgn mak saya, saya kesian kat dia sebab ayah saya ...

teringat cite kwn.... tak tahu la hubungan anak beranak mcm mana..... tp die cite mak die ajak sopping perabut... die tensen....
nak mengelak...sbb maknya klau dah nak tak kira harga nak suh beli... rm5k ka... kena beli...
mmg tugas anak membahagiakan ibu bapa... tp ibu bapa yg baik takkan mintak bkn2.....

clarizsa replied at 14-7-2016 02:03 PM
erk.. pamjangnya cerita...

i pun introvert..

bipolar tu mcm mana uols.... iols slalu teringat polar bear jah