CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aiva

Rasa Berdosa

Close [Copy link]
aiva replied at 8-11-2016 03:33 PM
alieyrina:
ha ah itulah yg kami adik beradik bengang dan pending segala tindak tanduk

Dlm meleraikan masalah ini, tak boleh main wasup2, perlu ada pertemuan seisi keluarga dan berdepan dgn ibu, bermesyuarah sebaik2nya. Luahkan bantahan anak2 terhadap sikap ibu yg mengajak orang luar ke dlm rumah. Sbg seorang ustazah, itu bukan satu perbuatan yg molek diperlihatkan kpd anak2 dan cucu2. Bila anak2 menegur, bukan nak cari derhaka, tapi demi menjaga marwah semua, juga berdosa.

Akan tetapi, kalau boleh bertanya ibu sdr tu berapa umurnya.  Mungkin juga ibu memerlukan perhatian dan layanan bagaikan drp seorang anak yg tak diperoleh drp anak2nya sendiri atau suami. Perhatian dan layanan spt apa yg dimaukan oleh ibu mungkin anak2 yg lebih tau. Kalau ibu sebok mengajar ngaji, tentulah ibu tak ada masa untuk merasa sepi, sedangkan di rumah ada suami.  Forumer sekalian mungkin cuba memberikan nasihat yg belum tepat kerana kisah sebenar ibu kita tak tau.

Edited by aiva at 9-11-2016 10:04 AM

Star_el
sama dengan pandangan adik lelaki aku
adik lelaki aku cakap mak kami perlukan perhatian
call dia tanya dah makan ke belum
hakikatnya setiap hari aku datang rumah mak
tanya dah makan ke belum
ker nak komunikasi dalam phone?
komunikasi dalam rumah lagi ok jer
pasal ketandusan kasih sayang ni
dari aku remaja mak aku tak berpuas hati jer dengan ayah aku
ada jer tak kena dengan ayah aku

nolya
ikut kata adik yg dok serumah dengan ayah dan sedari dulu lagi ayah yang mencari nafkah even lepas pencen 30 ribu ayah masukkan dalam akaun mak, sekarang rumah bil air api semua ayah bayar, ditambah pulak adik perempuan aku yg dah bercerai dok bersama dengan mak ayah, adik perempuan aku ni yang support barang barang dapur dan duit pun bagi

pada pandangan aku lah kan
kami ni dah bagi semua kat mak aku
duit, kasih sayang, hormat
aku pening dengan mak aku
ko tahu apa itu SYUKUR
nak cerita pada mak aku ermmm dia pandai cakap
itulah manusia

ikutkan umur ayah pun dah lanjut Alhamdulillah belum dapat penyakit bahaya cuma gout la itu pun under control, usia dah lanjut taring nak marah marah tuh kurang sikit lainlah masa muda
tegas, ayah banyak bawak diri ke surau, bila azan jer ayah aku keluar banyak menghabiskan masa kat luar bila bini macam ni dia pun dah tak kuasa nak marah macma macam jawapan
adik aku cakap mak aku boleh keluar ajak budak tuh bila ayah aku tanya budak lelaki nak bawa mak aku kat mana

sekarang ni apa yg aku lihat mak aku yg over, budak tuh win sebab dapat meraih perhatian mak daripada kami sekeluarga

betul lah tak cium bau syurga solat la macam mana pun baca lah al quran macam mana pun
kalau isteri pun tak dapat nak dibimbing terheret juga ayah aku ke lembah neraka tu

kami adik beradik sebenarnya ada kelemahan tak bersatu bukanlah tak bersatu dalam pendapat
dalam kes ni kami semua tak suka
cuma kami ada 6 orang

adik no 4 perempuan kawin dok puncak alam (jauh)

adik no 6 perempuan masih belajar diperlis kalau balik kl cheras adik no 6 ni suka bekerja so jarang lepak rumah

adik aku no 2 dan no 3 dan no 5 yg dok kat rumah mak ayah

adik no 2 perempuan ni sedang dalam krisis rumahtangga laki dia hantar dok rumah mak ayah aku (no 2 ni dari kecik sampai besar anak mak, dalam adik beradik kami panggil dia si bodek, dalam kes mak aku sekarang ni, dia paling hipokrit siap boleh borak borak dengan mamat tuh, sampai adik no 3 sound setepek perangai kakak dia)

adik no 3 perempuan sudah bercerai setahun dok rumah mak ayah (no 3 ni paling kuat menentang hubungan mak dengan mamat tuh )

adik no 5 lelaki tunggal baru nak bina kerjaya kontraktor sebelum ni dia kerja on off
sekarang ni sangat sibuk bila dah buat pejabat sendiri lagi sibuk
dia pun paling kuat menentang cuma dia tak dapat handle masalah mak sebab dia tengah gila kerja pulak

aku anak sulung, mak aku usianya 60 tahun tapi dia bukan jenis makan usia kalau tengok usia tak macam 60 macam 40 lebih jer mungkin kelebihan mak aku ni badan kecik beranak 6 pun badan tak gemuk ramai orang kata body mak aku cantik ini dikalangan kawan kawan mak aku cakap, dorang kagum dengan penampilan mak aku, dari segi pakaian, tudung semua tuh ...

Star_el replied at 8-11-2016 08:47 AM
ke ntah2 mak tu suka as anak cmtu? Yelah org tu je rajin melayan dia, respek dia.
Kekdg org tua n ...

tu kena post mortemlah bagi korang adik beradik..
pakat ramai2
tengoklah mana yang tak kena kenalah perbetulkan
jika benar cam tulah
hati orang tua nie kena jaga..kalau tak camnielah jadinya
yang menyesal sapa...korang jugak

bahayanyaaa... pelik sungguh..
ko tak sound laki tu ke?
tak try riki2 dia datang dr mana, kenapa duduk sini, bgtau je kornag x selesa, suruh dia pergi cari ustaz lain sebelum korang report polis haha.
bukan nak sangka buruk, tah2 laki tu anak mak ko dari sumber yang korang tak tahu?
sebab dari gaya ko cakap, ayah ko mcm no function..

Adik lelaki you umur berapa? Mintak dia pegi slow talk dengan lelaki tu. Suruh keluar dari rumah tu sebab dah menimbulkan fitnah. Sepatutnya  benda gini ayah you yang buat. Tapi dah ayah you gitu. Try mintak adik lelaki you handle plak.

Lelaki tu pon bukan budak lagi. Takkanlah bodoh sangat tak faham2 benda gini. Nak amik kesempatan kat mak you agaknya. Mak you jenis berduit tak? Takut kang bukan jer tumpangkan rumah. Duit belanja pon dia kasi.

Rate

1

azizpazle replied at 9-11-2016 10:15 AM
tu kena post mortemlah bagi korang adik beradik..
pakat ramai2
tengoklah mana yang tak kena kena ...

haha senanya yg panjang2 kt bwh tu nak tuju ke TT.
Psl mak aku tu, dah kitorg adik beradik keje jauh, tinggal adik yg sekolah lg. Dh geng dia je dpn mata

Follow Us
azizpazle:
ntahlah cik azizpazle
dari segi apa yg mak aku nak lah sepanjang aku hidup dengan mak aku
mak aku ni SPM gred 2 dia kecewa ayah aku tak bagi dia bekerja
dia bakar semua sijil
sepanjang jadik surirumahtangga kepada seorang penjawat awam
kira mewah jugak lah kehidupan mak aku ni
rumah kuarters kerajaan dua tingkat bilik 5
ayah ada rumah di shah alam seksyen 17  dah pencen mak aku tak mo dok shah alam sebab dah bina kerjaya ustazah di kl so ayah aku pun sewakan jer rumah shah alam kat student uitm...

mak aku tak suka masak tapi bila masak memang sedap
tapi disebabkan malas masak dia paksa aku usia 12 tahun masak
so aku sedari usia 12 tahun dah memasak untuk family adik beradik aku
malah buat kerja rumah, basuh baju sidai baju semua tuh aku buat iron baju sekolah aku adik beradik pun aku buat tak de hal lah tuh
sebab mak aku selalu merungut pasal bapak aku tak bagi dia kerja
merungut ayah aku keluar kerja dan rajin outstation
disebabkan aku nak cover ayah aku punya kesibukan kerja dan tak mo mak aku bising bising
aku buat semua kerja kerja rumah
bukan aku nak mngungkit malah aku syukur  dapat mak mertua fussy akaorang kampung memang aku boleh tackle walaupun dulu bakal mak mertua tak setuju laki aku nak kawin dgn aku semata mata aku orang kl takut tak pandai buat kerja dapur so kat situ aku berterima kasih dengan mak aku dek kerana kemalasan dia tak mo masak tak mo basuh baju akibatnya aku punya pelajaran drop down aku penat aku malas buat kerja sekolah

oklah benda dah lepas tapi itulah peel mak aku
tak macam mak orang
sepatutnya aku yang patut ada mak angkat
yg kurang kasih sayang mak sebenarnya kami adik beradik
sepatah adik lelaki aku cakap
mak nak kasih sayang macam mana lagi dia besarkan kita pun ala ala rock

caramellatte:
nak sound pun mak aku backup giler
aku pernah kena tampar dengan mak aku
pasal kes lain tapi lebih kurang jer kesnya
tak mo cerita lagi buruk pulak aku cerita pasal mak aku
pendeknya aku tahu lah kalu aku sound mamat tuh
aku kena tampar punya

Assalammu'alaikum TT.  Sabar ye.  Semoga Allah lembutkan dan buka hati mak TT.  Semoga lelaki itu pun sama sedar bahawa niat yg baik tidak menghalalkan cara.

aiva replied at 9-11-2016 10:02 AM
Star_el
sama dengan pandangan adik lelaki aku
adik lelaki aku cakap mak kami perlukan perhatian

susahnya jadi anak kan, padahal mak bapa tu bukan manusia maksum pun.
Pape jadi anak gak yg bersalah.
Aku cuma mampu doakan jelah mak kau terbuka hati dia utk berubah.
Dan mungkin mcm kata forummer len, try reason with the guy.
Tak apalah hasilnya camne, yg penting usaha korang tu.

pinkypetal replied at 9-11-2016 10:38 AM
Adik lelaki you umur berapa? Mintak dia pegi slow talk dengan lelaki tu. Suruh keluar dari rumah tu  ...

adik aku umur 27 tahun
adik lelaki memang nak sound tapi hari tuh dia pun cakap kalau dia dah sound bukan setakat sound tumbuk lagi ada
memang terpaksa suruh adik lelaki
nanti aku update

mamat tuh dah 2 malam tido rumah mak aku
pagi tadi aku nampak selipar mamat tuh kat luar rumah mak aku

pernah suatu malam adik lelaki aku balik kerja kul 3 pagi
dari awal lagi adik lelaki aku dah call mak aku jgn bagi mamat tuh tido bilik dia
bila adik lelaki aku balik dia tengok mamat tuh sedap tido katil adik lelaki aku
kebetulan adik perempuan no 2 nampak
cepat cepat adik no 2 suruh adik lelaki tido bilik adik no perempuan no 3
sudahnya adik no 2 dan no 3 perempuan perempuan tidur ruang tamu
anak angkat lelaki tido sedap dalam bilik

sebenarnya malam tuh adik lelaki aku dah hangin satu badan dah
orang penat balik kerja ingat nak tido terus
kalau tak ditahan pukul 3 pagi confirm meletup rumah tuh
adik lelaki halau budak tuh
so memang nasib budak tuh belum kena makan dia

betul apa nak jadi
jadi lah kali ni
aku tengah tunggu tengahri sikit nak jumpa adik no 3 pasal mak aku ni
hari tuh ingatkan mamat tuh dah tak datang
ni dah 2 malam berturut tido lagi kat rumah

Drp cerita, ibu sdr tidaklah seburuk mane nasibnya. Nafkah masih terjaga  dan perhatian anak2 tetap diperhatikan juga, tidaklah terabaikan mcm tu saje.  Kancah  sebegitu ada  dlm  kancah rumahtangga, cuma  kena  pandai  mencari cara kerana  sandiwaranya  terolah  sulit dan serba salah dibuatnya.  Orang2 dlm rumah juga tak membantu. Setakat anak bercerai kemudian  anak2 kembali duduk dlm keluarga, ibu yg malas masak sekalipun pandai, itu perkara biasa.  Nak difikirkan jahat pun, dlm rumah masih  banyak mata menjadi saksi.  Cuma  bila  ibu mengajak  tetamu luar dan diberi layanan  yg melebihi patutan,  itulah yg tidak lazimnya.

Since sdr ada adik lelaki, maka adik lelaki itulah  yg harus berbuat sesuatu/bertindak terhadap  lelaki trs.  'Culik' dia ke satu tempat (ajak ayah sekali), beri amaran  dan jika perlu 'bagi cukup-cukup'.  Sebelumnya, tanya lelaki itu apa maksud dia sebenar hadirkan diri  dalam keluarga sdr sedangkan kehadiran dia tak disenangi, malah mengundang fitnah dan dosa.  Minta dia baik2  jauhkan diri drp  keluarga sdr, atau kalau masih perlu jumpa ibu,  jumpa aje di luar, di masjid atau di surau.  Seterusnya yg lain2 itu,  Allah jua yg maha tau. Adik lelaki,  sesibuk mane pun kerja  tak boleh angkat tangan untuk menangani hal2  yg melibatkan ibu.  Ibu, seburuk mane pun  tetap ibu.
Pujuk dn mintalah ayah  bangkit, jadilah suami yg  ada harga diri.  Jika ayah  tak berdaya, maka adik lelaki  boeh mengambil tempat sbg pengganti.

nolya replied at 9-11-2016 11:34 AM
Drp cerita, ibu sdr tidaklah seburuk mane nasibnya. Nafkah masih terjaga  dan perhatian anak2 tetap  ...

Jika ayah  tak berdaya, maka adik lelaki  boeh mengambil tempat sbg pengganti.

yup
ok..
aku akan minta adik lelaki aku bertindak sebab ayah tak boleh nak buat apa apa
adik lelaki sebenarnya minta ayah bertindak tapi tindakan ayah tunjuk msg adik lelaki tuh pada mak memang buat kami adik beradik bertekak dan
tepuk dahi dan geleng kepala

nanti aku update bila adik lelaki aku bertindak
doakan jer yang terbaik
terima kasih

aiva replied at 8-11-2016 03:20 PM
Innrukia:
ustaz kat kuala lumpur ni banyak motif mamat tuh aku tak pasti
mak aku tuh dah menopouse ...

Pglmn aku lbh teruk dr ini dan aku x boleh ceritakn. cuma kuncinya kite kena sbr.Jgn mudah melatah..apa2 kene igt dia yg lahirkn kite.sekaligus,mematangkan aku dlm khidupan ni.aku fhm sgt bila ibu lebih mementingkn org luar drpd darah daging dia sendiri. Mmg pedih tp kena harungi.

Nasihati lah ibu kau dgn pkataan yg elok2 dan lemah lembut.ckp la beribu kali pun x pe.dgn harapan,mgkn tdetik dlm benak fikiran dia dan akan berubah.kite ni sbg anak,x bole naik suara wlu sedikit pun.kau kena fikir juga,sampai bila dia larat nk sediakn mkn minum dan tmpt tinggal bdk tu?then,plahan2 kau dekati ibu kau tu knp die buat mcm ni. Ambil hati ibu kau blk dan ckp la dr hati ke hati.

Selain tu bserah pd Tuhan yg Maha Esa.

Step ni aku praktikkan dlm khidupan aku dgn ibu aku d mana adik beradik aku sndiri pun telah putus asa dgn kdgilan n cara hidup ibu aku. Byk ksilapn yg ibu aku telah buat. Dan tiap kali dia jatuh,aku myambutnya. Ipar duai aku mmg x camput tgn,fed up mgkn. Cuma aku bernasib baik suami aku memahami situasi ni.

Ni pun,tgh set minda nk myambut ibu utk kali ke berapa..aku sndiri lupa,jika kali ni dia jatuh.

CardiGans85 replied at 9-11-2016 11:52 AM
Pglmn aku lbh teruk dr ini dan aku x boleh ceritakn. cuma kuncinya kite kena sbr.Jgn mudah melatah ...

sabarnyer ko
aku sebenarnya dah jauh hati ni dengan mak aku ni
terasa sungguh dengan kata kata diaaku tak de kekuatan nak bercakap dengan mak aku sekarang ni
aku tengah ikut rasa sekarang ni
ko tahu aku taip ni pun tengah berjurai air mata
semalam aku menangis nangis kat tebing rumah aku
sampai laki aku balik dia ternampak aku nangis tapi dia tak tanya pulak
anak aku yg satu tahun la tengok aku nangis nangis teresak esak sedih
yerla kan busuk busuk pun mak kita yer tak

aiva replied at 9-11-2016 12:01 PM
sabarnyer ko
aku sebenarnya dah jauh hati ni dengan mak aku ni
terasa sungguh dengan kata kata d ...

Sbb tu kena igt yg Tuhan beri kita ujian ikut kemampuan hambaNya.lebih2 lg bila kita minta kekuatan dariNya, Dia dtgkn ujian yg mcm2 spt hal keluarga yg begini utk jdkn kite lebih kuat.

Ibu kita tu sorg je,x de galang gantinya. Penah juga aku bw diri sbb jauh hati tp suami aku ni nasihat aku sbb lg2 dia anak yatim piatu dr remaja.terus.insaf aku ni.

Kena la hargai org tua kita selagi bernyawa. Jd, bila ms dorg dah tiada nnt,xde la rs ralat sbb kite dah berbakti sdaya mgkn. Aku pun,xde ayah dah lama dr aku tadika.tgl ibu je.tp sorg ni la yg pening..hehe

Ape2 pun,kau sabar la ye..fikir rasional,aku tau x mudah..tp tabah la hadapi ni semua.

CardiGans85 replied at 9-11-2016 12:14 PM
Sbb tu kena igt yg Tuhan beri kita ujian ikut kemampuan hambaNya.lebih2 lg bila kita minta kekuata ...

InsyaAllah terima kasih

aiva replied at 9-11-2016 03:05 AM
adik aku umur 27 tahun
adik lelaki memang nak sound tapi hari tuh dia pun cakap kalau dia dah so ...

Banyakkan bersabar ya you.. Dalam solat doa banyak2 supaya hati ibu you dilembutkan. Nanti you update sini apa yang jadi bila adik you confront lelaki tu. Nasihatkan dia janganlah sampai bertumbuk. Cakap terus terang korang tak selesa dia duduk situ dan arahkan dia keluar. Cakap dengan tegas. Biar nampak macam arahan pon takper. Yang penting dia keluar.

Lepas tu korang adik beradik ramai2 jumpa ibu korang, explain kat dia kenapa korang buat tindakan sebegitu. Yes dia ustazah.patot dia sendiri yang paham tapi takper, korang explain jugak. Jangan lupa bagitau korang buat gitu sebab sayangkan ibu ayah. Selitlah kat mana2 ayat yang korang sayangkan family korang. Mintak maaf jugak kat ibu kalau korang ada sakitkan hati dia. Dia ibu, macam mana pon dia. Dia bukan maksum tapi darjat dia tinggi.

Jangan lupa update sini ya apa jadi lepas adik you confront lelaki tu.

ni msti mak kau yg ketua keluarga..laki yg tkt bini salunya kes2 camni.aku bygkn mak kau selalu mrh/ tengking bapak ko.
so mak tt ustazah ke?

takat spm gred 1 eh 2 membongkak,ego..
kalau ayah ko bagi diA keje mau pula dia merungut letih.
macam2 alasan dia bagi..

hakikatnya mak tt hormon remajanya naik balik,means dia kembali remaja macam umur 18..
so xheran kalau dia menggediks,harap2nya xsampailah ke bilik tidur..
orang monopos nafsu xberkurang pun,cuma xde period jer..
tapi perasaan dia kat budak jantan tu bukan sebagai anak..
depan ayah tt dia tunjuk derhaka..