CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: larakun

MASALAH JIWA

Lagubestbest replied at 16-12-2016 12:36 AM
Entahlah. Redha terhadap Allah, insyallah Allah akan redha pada kita balik. Bila Allah redha, banyak ...

ye benar.keadaan sekeliling juga memainkan peranan.dah saya dikelilingi orang yang biasa (tidak religious),maka sukar untuk saya berubah.keluarga dan tempat kerja faktor penting yang mendorong perubahan saya.rakan-rakan pejabat pun tak ada yang berpakaian elok menutup aurat dengan sempurna.walaupun bertudung dan solat.tak kira tua atau muda.kebanyakan mereka biasa-biasa sahaja.maksud saya tak alim (tapi tak tahulah kalau waktu malam mereka bertahajud dan selalu bersedekah).

saya solat dan menutup aurat.namun solat orang biasa dan menutup aurat sekadar bertudung walaupun pakaian saya tidak ketat.

saya pernah dilanda satu masalah yang berat satu ketika dulu dan saya betul2 kembali pada Allah.solat taubat,solat tahajud,puasa sunat,memakai pakaian yang sangat sopan,melabuhkan tudung...namun hanya sementara.

saya bimbang kalau-kalau Allah murka apabila saya ditimpa musibah,baru saya nak berubah sedangkan kini jiwa meronta-ronta nak berubah.saya tak mahu datang musibah barulah saya akan berubah seperti dahulu.

Saya ingin mendekati para alim tapi siapalah saya.antara orang yang berjaya dan orang alim,sifat hormat saya lebih kepada orang alim walaupun mereka tidak berharta dan dikenali.

kadang-kadang saya ingin lari dari keadaan sekarang dan pergi ke satu tempat menyendiri.mungkin dengan cara itu lebih mudah untuk saya mendekatkan diri pada Allah. saya pernah berkelana ke kuala lumpur seorang dir dan menginap di sebuah hotel selama 3 hari.Ya Allah memang benar,ketika itu saya rasa sangat dekat dengan Allah dan saya dapat beribadat dengan sebaiknya.saya lupa masalah keluarga,masalah kerja dan masalah dengan kawan-kawan.saya rasa tenang apabila bersendirian.

namun,kembali ke kehidupan normal menjauhkan kembali saya dari Allah.kesibukan kerja,konflik bersama orang sekeliling menyebabkan saya fedup dan seolah menjadi manusia yang terpaksa jadi laser, hati cepat marah dan asyik bergaduh lantaran politik di tempat kerja.tu belum masuk hal emosi, dengki rakan sekerja,tak puas hati dan sebagainya.

larakun replied at 16-12-2016 09:37 PM
ye benar.keadaan sekeliling juga memainkan peranan.dah saya dikelilingi orang yang biasa (tidak re ...

Tang aurat, ala.. banyak je baju yang boleh mix & match jadi sopan. You boleh pakai tudung biasa, kemudian sangkut shawl/ selendang tebal satu bagi tutup dada. Jgn follow fesyen skrg, follow rule berpakaian buku teks agama form5.
1. Hijab

2. Blanket Scarf

3. Loose Blouse and Loose Bottoms

Edited by mbhcsf at 17-12-2016 02:20 AM

assalamualaikum.

cara nak sayang Allah ?

nak istiqamah?

pertama dengan ilmu.
kedua dengan amal..
ketika  be consistent
cabar diri...

tapi dengan ilmu dan kalau kita dekat dengan ilmu , u know...kitaakan tunduk dan akan rasa takjubnya kuasa  Allah itu ...

i begin to realise this when i was doing my master learning about advance embryology of the brain

macam mana  sel sel dari  hasil proses senyawaan tu dibentuk dan disusun atur dalam spinal cord kita tu jadi motor neuron and  other neurons....

u know prinsip dia amat mudah - asasnya macam kertas  turas sains tu chromatography  effect ...dan dengan izin-Nya sel sel tu bergerak ...yg kita belajar form 2 tu chemotaxis semualah ...it makes more sense to me at that very moment - the aah moment.

cantik sangat ...

di situ lahirnya satu  perasaan lintasan hati saya dalam jet lag ikuti kuliah tu ( sebba i miss my orientation week the week before  ..that lecture was on11/10/2010 ...

saya terpegun ..tersedar seakan hati saya ditempelak ..oleh si MAHA BIJAKSANA Al HAKIM ini..lihatlah Hebatnya  ALLAH ...at that very moment ...my god..beautiful..sangat ...u know really ...dalam mengantuk tu tu tersedar ketika diagram  tu ditunjuk..

dan apabila kembali pada Quran surah Ar Rahman ...saya dapart relate ilmu itu dengan  apa yg Allah katakan pada dan selepas tik aitu dengan lebih penghayatan effect tu lebih mengesankan...kalau dulu baca je and then okay like that but now...yeah , u begin to deeply and at emotional ,elvel appreaciate Allah ...yups tak tahu nak cakap macam manalah it is ...hmm susahlah nak cakap...complex

seriously..nak menghayati ni kena sedar...

when you know that benda yg sukar sangat bagi kita dok kaji bertahun tahun ...take for granted...amat Mudah bagi allah nak jadikan u akan automatically tunduk ...dan patuh dan tak nak pun nak argue lelbih atau berkurang sopan dengan Allah pun ..tak berani aih.. ya allah...
kita realise secara emosinya  semuanya
ALLAH si Pemberi NIKMAT itu

dan juga berupaya MENGAMBIL nikmat itu

sebab itu pada i berakhlak dengan ALLAH dan rasul dengan sepenuh penghayatan amat penting...
sangat penting

this notion eventually makes you strong and makes you want to wish everyone sayang Allah rasul dan masuk syurga sama...
u akan rasa kerdilnya dan hebat-Nya Allah ini ..sayangnya Allah ini memang DIA jadikan kita sebaik baik kejadian tapi sayang  kita ...take him for granted sebab nikmat itu dirasi tanpa sedar ...

but you know...itulah kot to be honest...i hayati itu , i tersedar hakikat itu ketika itu dan kesannya  sampai hario ini dan i harap Allah tak bolak balik hati...
Allah is so Bijaksana , Maha Bijaksana Maha Cantik seriously...
sebab tu  hati saya terguris bila org cerca ALLAh ..sebab u tak patut buat begitu pada si Pencipta yg amat amat  sayangkan kita
so cara nya  subjectrive  tapi bagi i sedarkan diri hayati sesuatu dengan mendalam dengan hati setelah persepsi kita mengumpul mencerna maklumat  atau segala gala di persekitaran...

Allah tu cantik
so u try to seek something yg u dapat appreaciate yg mana ada hubungkait langsung dengan Allah  atau something yg you rasai nikmat itu yg you akan rasa effectnya yg Allah ni u know segala galanya ...i dunno try to find any nikmat allah bagi dan lihat , cetuskan kesedaran diri yg kita ni siapa , dunia ni apa je...apa apa pun allah ade...why not try majlis ilmu secara konsisten cari kelas kelas, it is okay sikit sikit pelan pelan ..jaga solat and grab quran ..dont leave quran

rezeki kita asing m rezeki org lain ada bahagiannya ..so...bila u realise this...u tak ambil pusing benda yg remeh or trivial...yg tak penting ...

baca as suggested by forumners...hadirkan 'hati' dalam penghaytan apa apapun nikmat ALLAH

di situ mula kesedaran dan keinginan untuk sama sama berjuang menjadi mukmin...

Rate

1

Salu nya apa kita nasihat or suh oang lain buat tu sebab kita sendiri tak mampu buat

Manusia ni baik tapi nafsu diri salu menang

So dia tau mende tu baik tp dia salu kalah so dia nasihat oang lain buat, self sabotage ni.mende biasa
Nk jiwa tenang mudah je, ingat Allah swt je, masa baring, duduk, diri, jalan kamu salu ingat Allah swt, maka tenang ler jiwa, manusia so called orang islam hari ini ada religion or ugama tp depa tak dok tuhan, so tu sembah duit, dunia, anak suami isteri dan mcm mcm

Follow Us
larakun replied at 16-12-2016 01:32 PM
Ya Allah beruntungnya awak sekali dijentik terus berubah.saya ada pernah terdetik perasaan begitu. ...

Allah berkuasa dlm setiap hati hambaNya.
Harap lah semoga Allah Mengampuni kita smua dan anugerahkan kasih sayangNya pd kita...

adheq replied at 16-12-2016 01:40 AM
Iman ni ada naik ada turun. Sebab tu raihan dah pesan iman tak dapat diwarisi dari seorang ayah yg b ...

A'aah saya selalu berdoa dipertemukan dengan orang-orang yang religious supaya mudah untuk saya merubah diri. untung juga kalau dapat pasangan yang boleh membimbing saya menjadi muslimah sejati.tapi mana mungkin orang-orang alim sudi hendak menerima gadis biasa seperti saya.teringat kata2 nak dapat suami soleh kita kena jadi solehah dahulu.tapi tanpa sokongan seseorang agak sukar untuk menjadi solehah.alangkah lebih baik dan lebih mudah sekiranya pasangan hidup kita dapat membimbing kita untuk menuju akhirat kerana dialah orang yang paling dekat dengan kita...sigh sukarnya nak menjadi baik.banyak dugaan dan cabaran dalaman dan luaran

larakun replied at 17-12-2016 10:16 PM
A'aah saya selalu berdoa dipertemukan dengan orang-orang yang religious supaya mudah untuk saya me ...

Ada kawan atau pasangan yg membantu, it really does help. But always always remind ourselves, itu semua dari Allah. Kawan, pasangan, alim ulama sekalipun, itu semua adalah channel. Ultimately, guidance is from Allah. Pergantungan kita utk petunjuk adalah dari Allah, bkn manusia.

Just to share, masa zaman belajar dulu ada sorg kawan sy nak berubah. So dia join usrah. Lepas dia dah mula bersinar (hehehe), dia buat group usrah sendiri (kira mcm anak syarikat gicheww ) & dia jadi naqibah (ketua group usrah) & ajak kawan2 terdekat join (termasuk sy ). Tapi group usrah weols mcm x la formal sgt mcm group usrah yg lagi besar. I'm not really a fan of usrah but it does help to recharge your imaan (secara konsisten). I was okay with that group because it consists of my friends and kita just sama2 nak jadi lebih baik. Anyway, it didn't last long sbb lepastu habis study heheh.

Sorang lagi kwn sy, dia rajin pergi majlis2 ilmu & volunteer aktiviti keagamaan. Dari situ dia buat kawan. Then sama2 dorang pegi majlis2 ilmu & share knowledge.

Some others commit to going to masjid utk solat jemaah, ceramah etc.

So my dear lara oh lara , apa usaha awk pernah cuba utk atasi masalah yg ni?

Makan la nasik, perut kenyang hati pun riang.

adheq replied at 17-12-2016 11:43 PM
Ada kawan atau pasangan yg membantu, it really does help. But always always remind ourselves, itu  ...

kalau di ipt mungkin tak sukar untuk join usrah.tapi bila dah kerja ni,tak jumpa dah group usrah.area saya pun tiada aktiviti keagamaan.saya just ke masjid dan solat sesekali.itu pun kalau kebetulan berada di masjid berhampiran dan tiba waktu solat.tapi memang indah saat berada dalam masjid.saya seolah lupa masalah dunia.kalau boleh terasan nak sentiasa berada dalam keadaan macam tu.seperti saya beritau sebelum ini,andainya boleh,saya nak lari dari tempat ni dan berkelana sorang diri.tapi tuntutan kerja demi rezeki,apakan daya.
saya selalu mendengar ceramah di youtube atau dengar lagu-lagu kerohanian.tapi iman tak cukup kuat untuk istiqamah.sekadar timbul penyesalan an insaf,tapi hanya sementara.

Edited by irbadh at 23-12-2016 08:06 AM

Bismillaah walhamdulillaah, semoga selawat dan salam senantiasa dicurahkan kepada penutup para Nabi dan Rasul, Nabi Muhammad, yang moga kita dikumpulkan bersama beliau di telaganya kelak dengan izin Allaah.

Assalaamu'alaykum, semoga Allaah memberi saudari pertunjuk serta permudahkan urusan saudari dalam usaha untuk memperbaiki diri untuk menjadi hamba Allaah yang solehah serta diberi istiqomah hingga ke akhir hayat.

Saya ada terbaca juga thread @el84, sebab rasa macam ada point yang boleh relate, saya pun terasa nak berkongsi dari sekelumit pengalaman saya yang tak seberapa ni. Saya ada banyak benda nak dikongsikan sebenarnya, tapi saya bagi guideline la sikit dulu, yang mungkin boleh kita reflect diri kita. Antaranya:

point 1 - Apa tujuan kita diciptakan di dunia ni? (sila rujuk surah adz-dzaariyaat [51]: ayat 56).

Sama-sama kita muhasabah diri, tujuan kita diciptakan di dunia supaya membuatkan kita lebih bersemangat untuk mengejar kenikmatan di perkampungan yang kekal abadi iaitu lah negeri akhirat. Kita kenal pasti apa yang kita nak sebenarnya dalam hidup ni. Tak lain tak bukan semestinya ialah redho Yang Maha Esa kan?

point 2 - Masing-masing diuji dengan kadar kemampuan masing-masing. Itulah hikmah di antara sifat-sifat Allaah Yang Maha Indah, Al-Hakeem (Yang Maha Bijaksana) yang tak terjangkau oleh akal kita yang terbatas ni. (sila rujuk surah al-baqarah [2]: ayat 216)

Omputeh kata apa bunyinya: 'the grass is always greener on the other side' ke mcmna bunyinya? Yang penting sebenarnya adalah cara kita bermuhasabah diri kita dengan segala ujian dan dugaan yang Allaah berikan kepada kita agar kita selalu menjadi hamba-Nya yang bersyukur sebab tidaklah Allaah datangkan musibah kepada kita melainkan kerana dosa-dosa kita sendiri. Dan ini merupakan peluang terbaik sebenarnya untuk kita mengharap ampunan dari Allaah serta rahmat-Nya yang amat luas. Point saya di sini adalah jangan pernah sesekali bersangka buruk dengan Allaah, kerana apa yang kita sangkakan itu, itulah yang Allaah akan beri.

Di sinilah sebenarnya konsep tawakkal itu, di mana kita letakkan sepenuh pengharapan dan kebergantungan kita hanya kepada Allaah dan moga kita diberikan kesudahan hidup yang baik (husnul khotimah). Dan titik permulaan bagi semua ini adalah du'a. Merintihlah kepada-Nya yang telah menciptakan engkau dari segumpal darah wahai hamba Allaah. Never underestimate the power du'a.

point 3 - Point yang terakhir adalah apa yang kita semua perlukan iaitu lah kesabaran yang tinggi serta perjuangan (mujahadah) yang berterusan. Kerana seseorang itu diuji dengan kadar keimanan dirinya. Dan orang yang paling berat ujiannya adalah para Nabi dan Rasul.

Saya akui, bahawa di kala kita berseorangan ni memang terasa berat. Setiap orang ada preference how to find their way out. Dan apa yang saya nampak zahir pada TT, ialah TT nak kahwin dan ianya satu tujuan yang murni, moga Allaah mudahkan dan pertemukan TT dengan lelaki yang soleh yang dapat membimbing TT di dunia dan dipersatukan semula di syurga nanti.

Tapi make sure TT kena ready la dari segi jasad dan rohani, sebab TT ada mentioned, biar miskin harta tetapi ada ilmu, make sure TT tahu apa yang TT nak sebab once TT dah berazam untuk transition kehidupan dunia TT kepada kehidupan akhirat yang kekal abadi, Allaah pasti akan uji TT. (sila rujuk surah al-ankabuut [29]: ayat 1-3)

Sebagai seorang muslim, naik turunnya iman tu adalah perkara biasa, kerana kita tidak sempurna, senantiasa terjebak melakukan kesalahan dan dosa setiap hari sebagaimana mafhum hadis nabi yang bermaksud (selawat dan salam ke atas beliau):

'Setiap amalan itu pasti ada masa semangatnya, dan setiap masa semangat itu pasti ada masa malasnya. Barangsiapa yang kemalasannya menuju kepada sunnahku (petunjuk Nabi), maka dia mendapat petunjuk. Namun barangsiapa yang keluar dari petunjuk tersebut, sungguh dia telah binasa.' (hadis direkodkan oleh imam ahmad, ibnu hibban dan selain mereka dengan sanad yang sohih sesuai syarat al-bukhori dan muslim).

On top of that, semua ini dilakukan atas dasar ilmu yang benar yang bersumberkan al-qur'an dan assunnah berdasarkan kefahaman para sahabat nabi serta apa yang telah disepakati oleh para ulama' kaum muslimin lebih-lebih lagi pada tiga generasi kurun umat Islam yang terawal (iaitu assalaf assoleh) serta orang-orang setelah zaman mereka yang mengikuti jejak mereka (assalaf assoleh) dengan baik. Kerana hanya dengan ilmu yang benar akan membuatkan kita consistent serta berpegang teguh dengan apa yang kita yakini sebagai kebenaran beriringan dengan amalan kita. Bukan sekadar ikut-ikutan, atau terpengaruh dengan adat dan budaya yang tidak selari dengan al-qur'an dan assunnah wallaahu a'lam.

Sedikit saya kongsikan, kalau time saya tengah down, saya suka baca sejarah hidup para sahabat Nabi, bagaimana perjuangan serta kekukuhan mereka berpegang teguh dengan agama yang sanggup menghinakan dunia demi akhirat mereka dan itulah kehidupan yang lebih baik lagi kekal abadi. Moga Allaah redho ke atas mereka semuanya para sahabat Nabi. Antaranya kisah mush'ab bin umair yang begitu menyentuh hati. Mungkin TT boleh cuba.

Saya kongsikan sedikit, perkataan Hasan Al-Bashri (seorang 'alim di zamannya), beliau bertemu serta meneguk ilmu dari para sahabat Nabi. Ketika beliau ditanya tentang perihal sahabat Nabi. Antaranya dia berkata bahawa para sahabat Nabi itu:
- Nampak tanda-tanda kebaikan pada penampilan luar dan perilaku mereka.
- Mereka berpakaian kasar kerana sederhana. Cara berjalan mereka menunjukkan kerendahan hati. Ucapan mereka sesuai dengan amalan.
- Makanan dan minuman mereka berasal dari rezeki yang baik. Siang hari mereka lalui dalam keadaan dahaga (kerana berpuasa). Tubuh mereka kurus.
- Akhlak mereka bagus. Bahan makanan mereka dari kualiti yang rendah. Mereka merasa cukup dengan sedikit dari dunia demi akhirat mereka.

Banyak lagi kalau nak senaraikan. Saya excerpt sikit je. Semoga Allaah memberikan kita petunjuk agar dapat kita menjalankan apa yang Dia cinta dan redho serta istiqomah sehinggalah kita bertemu dengan-Nya walhamdulillaah.

p.s: Sorry, agak panjang lebar. Kalau nak baca lebih lagi, boleh refer post saya di thread berikut, @el84 jemput baca juga:

http://mforum.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=692831&highlight=agama%2Bdipersoalkan

http://mforum.cari.com.my/forum. ... hlight=suluk&page=3        -->post #68
http://mforum.cari.com.my/forum. ... dari%2Bdapa&page=10

disclaimer: saya bukanlah seorang yang 'alim mahupun wara' ataupun siapa2. saya cuma ingin berkongsi sebatas apa maklumat yang saya tahu dan saya kongsikan dengan tujuan untuk beramal yang semoga dengan coretan yang kecil ini menjadi amal soleh buat saya yang Allaah akan ambil kira pada hari ditimbangnya segala amal.

Rate

1

irbadh replied at 19-12-2016 12:50 AM
Bismillaah walhamdulillaah, semoga selawat dan salam senantiasa dicurahkan kepada penutup para Nabi  ...

thank you atas perkongsian ni..I sebenarnya masih lagi cuba utk memahami apa yg tersurat sebelum memahami apa yg tersirat..cuba utk faham apa yg dibaca..ilmu agama I cetek..amalan pun ditinggalkan lama jadi mmg agak susah utk I memahami dan seterusnya mengamalkan semula..tapi syukurlah banyak perkongsian di forum ni yg sedikit sebanyak membantu I dan mungkin orang lain juga..

Kamu wassap je ostad rebina tu laraaa, offer jadi nomo 4 haaa alasan nk.blajo islam.gak

Kan mudah?

Edited by aurorae at 21-12-2016 10:09 PM

siapa rakan2 dan orang sekeliling sangat penting  untuk terus berada dalam keadaan yang  kita  inginkan.   Nak beramal dan istiqamah perlukan kekuatan dalam kumpulan, supaya boleh saling  menegur dan menasihati.

Makcik nak cerita pasal anak makcik.  Dia masuk univ di luar negara.    Dia belum kenal komuniti melayu lagi, yang ada komuniti malaysia,  yang majoritinya cina.  Persatuan pelajar malaysia juga hampir semua cina.    Pelajar2 melayu yang sikit tu rupanya tinggal jauh dari univ kerana sewa rumah lebih murah.  Anak makcik ni dia agak degil, bila makcik cadangkan hubungi pelajar melayu dulu untuk cari rumah, no,  dia tau apa dia buat.  Makcik kenal sikap dia, jadi makcik biarkan je dia belajar dari kesilapan.  Dia cari asrama berdekatan u.

Lepas mendaftar masuk asrama, baru tahu adalah uniseks, share  kitchen dan bilik air juga.  Dia mandi dan bersihkan diri awal lagi sebelum subuh untuk elakkan beriring dengan gegirl dan jejanz (gay) yang nak mandi juga.  Di sebelah dapur ada bar untuk pelajar melepaskan stress.  Tak sangka pula boleh minum arak dalam asrama.  Jadi dia berasa keseorangan dan jauh dari kehidupan Islam.  Minggu2 pertama   itu sajalah yang dia cerita kat makcik.   Kami cuma boleh bagi nasihat dan cadangan, dia mesti jadi proaktif. Dan jangan putus berdoa pada Allah.  Doa dan usaha mesti seiring.  Masa ni takde guna membebel, cuma nasihat je.

Jadi langkah pertama adalah cari persatuan Islam, cari masjid  berdekatan (walau jauh juga sebenarnya) , cari mana2 muslim yang baik yang boleh jadi kawan.    Dia mendaftar persatuan muslim,   berkenalan dengan muslim2 yang rajin ke  masjid.   Tapi majoriti adalah postgrad  dan yang sudah bekerja,  dah ada hidup sendiri dan cuma dapat jumpa seminggu sekali.

Akhirnya dia jumpa juga dengan seorang rakan senior (muslim dari cina) yang sangat baik dan jadi mentor.    Setiap hari bawa anak makcik ke masjid berjemaah.  Setiap perkataannya dan perbuatannya memang terjaga.   Seorang yang lurus, jujur dan selalu tegur anak makcik.   Makcik sangat bersyukur anak makcik  dapat kawan yang baik begini.    Mudah-mudahan  berterusan.

Edited by mbhcsf at 22-12-2016 02:12 AM
aurorae replied at 21-12-2016 09:33 PM
siapa rakan2 dan orang sekeliling sangat penting  untuk terus berada dalam keadaan yang  kita  ingi ...

assalamualaikum
Makcik hehehe seronok saya baca pengalaman anak mak cik  tu ..bless her ...semoga pengalaman ini mematangkan dan mendekatkan  dia lebih kepada ALLAH ..selalunya  pengalaman beginilah juga yg ditempuhi oleh rakan rakan yg dah berjaya dan  ada yg dah bekerja di eropah puna s professionals...dan when you be with these individuals yg baik , berjaya u akan teruskan mencontohi ...so alhamdulillah kawan kawan yg baik berjaya dan positif dan beradab dengan allah adalah juga rezeki...keep on praying ...

sebenarnya ramai pelajar kita yg kat  seberang laut - pada saya saya galakkan saja sebab kat situ  u akan kenal  Allah, kenal islam dan kenal apa erti solat dan al quran

sebab?

there will no  other malays or malaysians pun , no mum or dad - dan hanyalah doa mereka sahaja yg dititipkan  untuk dimasukkan iman, keselamatan dunia akhirat di mana mana.

so saya tersenyum dan germbira anak mak cik actually dapat experience hidup dalam  self catered accomodation. ini pengalaman pertama , ye? welcome hehehe , she learnt/ okaylah ni apa yg saya suggestkan ialah  bila duduk di oversea communication - kena bagus dan assertive - ni mak cik boleh nasihatkan sesiapa yg nak pergi belajar ke seberang laut , tak ada salahnya pun ..cuma kena adapt and tahu batasan mana nak  tolerate , yups.

di mana - boleh je tanya pejabat accomodation tu ada tak ladies only , kat my uni dulu ada depa bagi annexe. usually boleh je kalau pejabat accomodation tu ade, so masa nak apply tu boleh call and email depa sebenarnya. bebenda ni ialah negotiable. If good uni that will listen to your needs.

dan  kalau nak cari rerakan muslims dari uni - boleh je masuk islamic society ( Isoc ) semua uni kat UK ada islamic society yg buat talks , depa boleh bagi info...

dan saya tak boleh remehkan kepentingan usrah bila jauh dari komuniti malaysia ( ustah umum yeeee ) haha i know - bukan yang extreme tapi yg umum yang bagi pengisian...tapi saya tak ikut pun sebab work schedule busy dan i try  to join tahlil every khamis so kalau nak socialising  for awhile with malay community dan berada dalam majlis ilmu  sangatlah ada platform untuk itu so yups.

ada je masjid yg buat talks ...and ade je boleh lepak ...once in say 3  weeks , banyak juga talks yg berguna actually.

so not  that bad ...alhamdulillah, i mean yeah.

tapi di situ  anak makcik  saya rasa akan fahami dan hayati   the importance  of  appreaciating  Allah tu siapa, yg solat tu apa dan al quran tu apa...comfort zone tak akan mengajar seseorang itu menghayati sebab semua ' biasa' dan ' expected' tapi apabila diri kena bergerak sendiri dan berasa dalam situasi yg hanyA Allah saje yg tolong then ...yes atthat time  akan terasa langut tu  tinggi atau rendah.

if not kalau berada dalam comfort zone - kitatak akan berasa  ' nikmat ' itu
kekadang benarlah musafir itu seseorg tu dekat dengan Allah...

i love the experience...ia membentuk persepsi , keupayaan menilai - sebab selalunya kita akan terperangkap dengan frasa open minded, open minded tak semestyinya kita membuat otak kita sebagai pembentung  buangan loji terima je semua , kan? tapi sebagai organ yg ada akal untuk menilai , ada beza tu. kerana rezeki exposure  inilah juga kita belajar menilia apa ygbaik dan menolak ap ayg buruk, sebab tu saya nyatakan bahawa minda dan otak bukanlah pembentung loji kumbahan yg menerima ap aadanya tanpa menilai/ tanpa tapisan. Penilaian sesuatu adakah kemahiran berfikir peringkat tinggi berasaskan sumber sumber yg sahih dan disepakati oleh pakar pakar yg benar dan mahir.

tapi semuanya bergantung pada niat ...

mana mana pun pergi stay grounded

tak dinafikan juga makcik dalam zaman saya ada  yg bersekedudukan  dan etc lagilah. ada je my lady prof cakap siap bawa bf ke dalam bilik tidur sekali lain tilam lain aras  so tak nampak ' tidur bersama'  yes ade je ...so takut kan nauzubillah if like that? tapi siapa Maha Melihat ? no mum and dad? but Allah ...tapi tulah...

yups...so yes ...

i guess...menjadi ibu dan melalui pengalaman makcik ni saya sedar yang  as parents  kita tak leh nak heret anak kita ke hulu hilir with us, tapi kena didik  yg Allah itu siapa , solat itu apa, tapi tulah saya sedar  kepentingan doa ibu bapa  dan berkatnya itu.

solat yg diterima adalah yg mampu menahan orang itu daripada dok buat maksiat - dari dosa besar ngumpat ( makan darah daging sendiri ) hinngalah ke apa apa;   ada hadis untuk ini. pun.

tapi kebanyakan org salah faham banyak hal ini

selalu frasa diucapkan dia solat  so and so tapi  blabla awat dia buat lagu ni then  dari persepsi yg sempit itu lahirlah generalisasi yg  tak adil.

ada beza faham islam , faham ibadat dan hayati islam.

dan ada beza akhlak  dengan being hipokrit  dan beradab, sebab ada je berkata dia jahat tapi tak hipokrit yes? is it ? ada beza akhlak dengan hipokrit  sebab kita tak akan dok melunjur depan mertua kan atau terbuka kangkangan kaki ( ni maaf bahasa kasar ) depan orang kan? sebab? sebab tak nak jadi hipokrt dan pentingkan self expression ? kan? tapi,   kalau faham beza dedua ..then kita akan tahu beza akhlak dan bila waktu to be yourself dalam situasi bagaimaan dan tatacara kelakuan mana.

dan akhlak seseorang dengan Allah dan rasul akan dictate hubungan dia dengan manusia dan akhlaknya. ini seriously sangat important. sebab ini akan latih seeorangberprinsip dan membinakekuatan dalaman, dan tak bacul menegakkan prinsip.

selalunya bila semua ini in place insya ALLAh tak confuse

so anak makcik alhamdulillah ..ada kesedaran itu...
tapi self catered accomodation ni kalau request girls only ada ..my uni dulu boleh ...bukan saja pekajar local muslim yg suka tapi pelajar foreign students lain pun yg wanita suka juga tinggal bersama kawan waniat yg islam , siap buat barbecue  dinner lagi ...hahaha

but pengalaman duduk dengan masyakart tempatan dalam self catered accomodation mematangkan...i suka experience itu u learnt a lot...

Salam tt,

Kisah tt lebih kurang mcm aku. Aku bukan lahh pempuan social, bukan kaki cucuk langit, bukan kaki minum tp aku gak bukan muslimah yg taat perintah allah. Aktiviti sharian aku, pergi keja, mlm lepak dlm bilik tgk tv. Boring2 keluar wayang dgn kwn perempuan. Nampak normal kan tp sbenarnya ada 2 benda yg aku mmg bdosa, pertamanya aku ckup susah nak solat & keduanya pmakaian aku yg seksi. Bila aku pakai seksi, aku rasa yakin dgn dri sendiri. Penah aku terfikir utk bhijab tp niat hanya dlm hati jaaa sbab aku fikir kalo dah bhijab aku dah tak boleh pkai seksi. Kalo korang nak kutuk aku, silakan sbab aku tau mmg aku teruk. Dl aku penah mnangis dpan sejadah mohon ampun taubat tp skarang aku buat lagi. Kadang2 aku tfikir kenapalah aku lahir ke dunia ini tp aku tak mgikut suruhan Allah, serius mmg aku slalu fikir mcmtu bila aku rasa mcm down sangat.

mbhcsf replied at 21-12-2016 11:13 PM
assalamualaikum
Makcik hehehe seronok saya baca pengalaman anak mak cik  tu ..bless her ...semoga ...

anak makcik lelaki... macam cerita budak perempuan ke?    Rasanya tak de accomodation untuk lelaki je.  Tapi next semester dia dah  dapat rumah sewa dengan student muslim,  bukan melayu.   Dekat univ juga.   Semuanya yang dia jumpa semasa berjemaah di masjid.

tengku_anggun00 replied at 22-12-2016 09:52 AM
Salam tt,

Kisah tt lebih kurang mcm aku. Aku bukan lahh pempuan social, bukan kaki cucuk langit,  ...

Dah tengku anggun kne lah seksi baru jejanz seksa hahaha

Solat tu yg utama

Masuk waktu je solat, paksa diri, toksah pk lepas lepas, train ur brain alarm sendiri, masuk waktu solat, slo slo blajo btuikan bacaan lam.solat, solat tu waktu spesel ko dgn.pencipta ko, hamba n her.creator haaaa

Klo ikhlas, solat tu.ada boomerang effect, ko terhindar dr.buat mungkar, ini janji dlm quran haaa

Bab pakaian tu, baju kurung labuh pun ada jantan npmk.seksi, so ko.tokleh control otak orang lain ok

Success breeds confidence, pada aku pakai seksi or hensem.or self grooming nk bukti diri konpiden tu jerat iblis jer, cuma TIPUDAYA

Ko fikir baik baik, ko da tanam in ur mind to look sexy means u r in control or konpiden, ur brain accept this.as ur own CONVICTION.

Dah tu.klo pakai.baju koyak bertampal or biasa biasa je tentu.oang tu lack konpiden pada belief ko , btui dak?  Ni da kire wrong assumption

I read a book even without its cover , this is the belief aku train otak sendiri, aku.bukan je tak judge buku dari cover, takdokkk cover pun ok to me, ko  rasa beza? ,

TT... i doakan moga niat baik u dipermudahkan... myself pun banyak kekurangan...

Tapi ade satu ceramah i dengar once kita buat satu dosa nak keluar balik daripada dosa tu adalah sangat susah... so, sama2 kita beringat lah....