CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: flowerfrog

Laki aku nak berhenti kerja (update post 231)

flowerfrog replied at 16-1-2017 12:58 PM
ko pernah jual ke part kereta? full time? bukak kedai? aku rasa cita2 laki aku nak ada kedai kot.  ...

mcm berminat pulak nak beli spare part kete dgn husben tt. aku mmg tgh nak tuka bumper kete aku. dh pecah. mana dia dapat barang?

flowerfrog replied at 16-1-2017 01:20 PM
first time dengar pengalaman ni .ku ingatkan bisnes makanan ni masyuk sentiasa. tapi ye la sekaran ...

Bisnes makan kalau nak masyuk, tips dia... sewa murah...jgn fefeeling nak angkut franchais bagai kalau takde saving at least 300k.
Lokasi kena tepat. Kalau boleh start kecik kecik je dulu. Mcm iols dulu, teruja nak usahakan restaurant siap sedia tapi lupa diri takde modal. Tak pikir pasal kos nak take over tu tinggi. Duk membayar la hutang...kedai takde, dahlah hutang boleh beli sebijik condo.

Semput rasa......nak jadi jutawan kosmetik la pulak  

Edited by lilydandelion77 at 16-1-2017 02:07 PM
aurorae replied at 16-1-2017 12:46 PM
aku rasa kerja yang masih on demand ialah jadi babysitter jaga anak orang.  Tapi memang susah berg ...

Mmg terpikir dah nak jadi babysitter. At least anak ada kawan. Tapi mak aku kata hang ni tak 'OK' lagi...refering to my marriage problem  

At last aku buat offer kat kawan kawan lama yg mana nak berdating dgn laki, nak clubbing ke..meh la tinggal anak dgn aku. Tapi semua duk jauh kat KL....

MyNameIsIris replied at 16-1-2017 01:47 PM
sabarlah u... mungkin ada hikmah... banyak-banyak berdoaeh pandai naw nasihat

btw, i dulu ...

Mak iols pun duk berbuih hari hari suruh berdoa  
Takut nau anaknya jadi MJ hahaha iols cakap elly mazlein letops je bu! Mengamuk dia kata aku takde aura pun mcm elly.. sentap! Dah new year ni iols okay okay jah. Buat hal sendiri  

Iols rasa nak start balik homecooked lunch ni. Bila client bayar payment yg pending tu nak buat modal. Lepas ni nak print out menu letak kat ofis ofis. Nak galakkan group buy. Iols tatau la kot iols masak tak sedap ke tapi dulu masa ada resto, i yg masak. Ada je repeat customers...entahlah..kot mmg iols tak reti masak  

flowerfrog replied at 16-1-2017 12:51 PM
kannn..aku pun rasa macam gitu. benda nya sampai nak berhenti kerja. aku tak sanggup wei,bukan bes ...

Sama macam laki aku la..tak lalu keje opis dah...nak keje sendiri...bila ada keje sendiri lupa diri plak...

Buat bisnes ni, lima tahun baru selesa makan untung... kalau lima tahun takde apa apa achievement maknanya salah langkah tu.

Nnt mu keluarkan kertas tunjuk kat laki expenses keluarga sebulan termasuk saving. Lepas tu discuss pattern sales jualan spare part dia tu...dia kalau ada kemahiran lain mcm repair kereta ke apa tu plus point utk plan next business. Nak kaya jgn berhenti buat satu bisnes je..

lilydandelion77 replied at 16-1-2017 02:00 PM
Mak iols pun duk berbuih hari hari suruh berdoa   
Takut nau anaknya jadi MJ hahaha iols cak ...

cuba dapatkan feedback... sedap ke idak
tekak sendiri dengan tekak orang lain rasanya

Follow Us
MyNameIsIris replied at 16-1-2017 02:08 PM
cuba dapatkan feedback... sedap ke idak
tekak sendiri dengan tekak orang lain rasanya

Dah pernah buat tester..dah ada feedback semua..ok katanya.tapi tu lah...maybe promosi sekadar kat fb...tu pun on off buat sponsored ads. Nak mintak siakapkeli viral kena bayar pulak.

Dugaaaaaaaaan.

flowerfrog replied at 16-1-2017 01:14 PM
ye dia memang happy dengan berniaga. kenapa tak berniaga sambil bekerja? tak pernah pun halang dia ...

bawak bincang elok2 ea.. time dok panas ni jangan la amek keputusan melulu..

lilydandelion77 replied at 16-1-2017 02:11 PM
Dah pernah buat tester..dah ada feedback semua..ok katanya.tapi tu lah...maybe promosi sekadar kat ...

slow-slow.. insyaAllah 1 hari nanti rezeki tu akan datang

untuk tak OT, husband tt ada saving cukup tak? nampak business dia macam bagus. tapi nak business ni kena kental. duit business tak boleh guna sekaligus, boleh guna beberapa % je dari untung dulu. baru boleh rolling modal segala. caines kalau business, diorang ada spare duit lain.
tapi kalau husband tt insist nak resign juga, tt ckp awal-awal boleh tolong sikit je...

MyNameIsIris replied at 16-1-2017 02:18 PM
slow-slow.. insyaAllah 1 hari nanti rezeki tu akan datang

untuk tak OT, husband tt ada saving c ...

True. Kena tgk cara chinese niaga. Jiran resto iols dulu chinese ni ada own beberapa cawangan kopitiam...dia tak pernah guna duit outlet A untuk tampung outlet B. To him, bisnes rugi kena cepat2 tutup.
Saving guna hanya utk 6months survival. After that biz sepatutnya dah ada income sendiri.

TT kena rajin baca tips usahawan kat fb. Puan Ainon tu tt boleh pm tanya. Dia biasanya akan jawab. Good luck TT

lilydandelion77 replied at 16-1-2017 02:25 PM
True. Kena tgk cara chinese niaga. Jiran resto iols dulu chinese ni ada own beberapa cawangan kopi ...

most of us selalunya duit untung tu guna untuk belanja terus
macam iols niaga dulu, iols guna 10% je untung, yang lain simpan... duit niaga makanan lain, duit niaga tudung lain

my suggestion:
1. suruh dia bertahan utk 6 bulan. dlm tempuh tu, semua gaji pass kat u utk simpanan bila dia start full time.

2. bila dia nak rolling modal, beli spare part, mesti guna duit business. duit gaji x leh guna utk business.

3. this way, dia kan nampak dia punya cash in / out.

4. suruh dia buat income statement dan cash flow statement. baru betul boleh nampak samada business dia untung ke rugi. cash in banyak ke cash out banyak.

5. make sure business dia cod only.  jgn offer credit to anyone, not even family and friends.

flowerfrog replied at 16-1-2017 12:38 PM
aku keje jugak. anak 2 orang..ye dia memang usaha sungguh2 bisnes dia. kalau pergi mana2 sampai ru ...

Kalau dpt byk mcm tu kira ok lg la..jnji dia rajin usaha..dr duduk rmah tido..apapun kena bincang..kn paksa2 keje..dia xda hati pulak..keje pun main2..

ini pandangan saya...

1. bersyukurlah......sebab suami ....masih hendak bekerja dan mencari nafkah untuk awak dan anak anak.....

2. rasa risau dan tak yakin...bahawa berniaga mendatangkan pendapatan.....lihatlah berapa ramai yang berjaya.....dengan usahannya sendiri.....jika dibandingkan dengan kerja makan gaji....masih mampu menanggung isteri dan anak anak.

3. awak bincang dengan suami.....kalau awak hendak berhenti dan terus berniaga....saya tidak halang....tapi berikan keyakinan kepada saya...yang awak mampu...menanggung kami.....sebagai permulaan...awak beri saya setiap bulan rm500. biar saya simpan.....bagi membuktikan awak memang lawak untuk berniaga.....

4. setiap orang dilahirkan dengan keistemewaan tersendiri......ada yang pandai berniaga, ada yang pandai bodek boss,ada yang sekadar....makan gaji. awak boleh tengok minat dan kemampuan suami awak....skil yang tersembunyi.....kalau minat dan skill berniaga ada padanya....berilah sokongan...

5. berniaga spare part kereta...tak akan rugi....memang menguntungkan....selagi rakyat malaysia pakai kereta.....dan selagi ada pengeluaran kereta......every day....ada kereta baru keluar....dan akan disenggara mengikut jadual

6. yang penting dia minat dan usaha....insyallah ada kejayaannya...jangan patahkan semanggat dia....kalau dia berjaya......awak juga yang akan tumpang sama.hanya awak yang tahu kemampuan suami untuk menceburi bidang ini.

flowerfrog replied at 16-1-2017 12:53 PM
Dia kata dia tak suka dengan bos. dia dah tak boleh tahan. saje je cipta alasan macam tu. bukan ba ...

Orang ni kalau dia dah nekad nak berhenti mmg dia x de jiwa dah nak kerja

flowerfrog replied at 16-1-2017 12:47 PM
Tak pasti plak apa kepakaran dia. kalau nak cerita sejarah kan..laki aku pernah join  MLM sebelum  ...

Laki kamu mmg cita2 tinggi tapi cara tu mcm kelam kabut sbb dari cerita kamu semua x kemana yg dia usaha nampaknya. Adekah dia x bersungguh2 ke apa. Nk cebur satu2 benda bukan sebulan dua nampak hasilnye.  

lilydandelion77 replied at 16-1-2017 02:11 PM
Dah pernah buat tester..dah ada feedback semua..ok katanya.tapi tu lah...maybe promosi sekadar kat ...

yo beb. ko duk shah alam kan? meh aku pm ko. kat mana ko patut promote homecooked ko.

Assalammu'alaikum TT.  

I agree with pawie.   TT kena sabar.  He's making money juga kan?  Dia tak duduk melingkar kat rumah mcm suami org lain yg langsung tak bg sumbangan.  Fikir positif, jgn fikir negatif.  Suami saya pun bg duit lepas dpt gaji je walaupun duit tu ada.  Agaknya kalau bagi awal, dia takut kita habiskan terus... org perempuan kan, ada je benda berkenan nak beli.  Fikir mcm tu la.  Jgn fikir yg tak elok je.  

Btw, solat mlm pukul 4 tu namanya solat sunat tahajud, dik.  Masya Allah.  Berbahagialah TT.  Untung betul.  Suaminya rajin bangun tahajud.   Antara kebaikan bertahajud, doa waktu tahajud dimakbulkan Allah tau.   Allah angkatkan darjat org yg bertahajud ke tmpt yg terpuji dan memberinya kemuliaan.  Org bertahajud dijamin syurga dan bakal meraih husnul khatimah di saat kematian.  Jgnlah TT benci kpd org yg Allah mulikan ni.   

Assalamualaikum wr wb dik TT

memula kaka nk kata yg kaka setuju dgn pendapat pawie serta dik Genkidesuka

mcm anak kaka selalu kata
"ma kita kenalah berfikir positif supaya aura positif akan mendekati kita tp klu kita asyik fikir negatif aje dan apa y kita buat semua x menjd jgnlah nk salahkan org lain melainkan diri kita shj"

dik TT, kaka pernah lalui yg mana suami kaka punya pekerjaan, jawatan dan gaji yg best tp akhirnya berhenti sbb dia mmg xnk kerja mkn gaji, dia muakan perniagaan secara kecil2an dgn menjual air soya di tepi jln ,msk pasar tani dan juga jual ms hr jumaat di masjid, hasil bersih yg dia perolehi sehr memula tu hanya RM50 dan ianya meningkat dan jujur kata dr hasil jualan air soya yg kemudian ditambah dgn jual dadih, taufufa serta sedikit kuih muih, kami msh hidup selesa, dia juga yg byr ansuran duit rumah, duit kereta akak, brg dapor dan duit sekolah anak.
untuk pengetahuan adik TT, akak ada 7 org anak dan semuanya tgh belajar, alhamdulillah bila raya kami msh tukar bj br then buka sekolah pun anak2 msh ada bj br serta peralatan br yg lain
walau kaka bekerja tp kaka cuma top up tang education anak cam belikan buku rujukan, htr bengkel utk yg nk pereksa dan utk entertainment anak hujung minggu

jadi dik TT sokonglah suami anda dan berlapang dada, insyaAllah pasti akan dipermudahkan serta dik TT untung punya suami yg bgn tgh mlm utk solat tahajjud dan may be hajat serta taubat, x ramai lelaki muda yg buat begitu dik TT

rasanya tahun 2016 & 2017 tahun yg mencabar,, biz semua slow..jiran2 aku yg kontraktor yg kje sendiri pakat2 nk jual rmh dh sbb xdak job. kalau blh buat 2 kerja tahan la dulu jgn berhnti.

biznes nampak indah bila involve scra part time. time sempit gaji hakiki dok cover tu x prasan. tggu la ekonomi ok bru la ikut kepala sendiri.

nk berhenti ni paling2 kena ada simpanan yg cukup.duit rmh kereta dah sedia paling kurang 6 bln kehadapan... kalau x slack skit je lingkup trs bisnes...

untuk bini. kuasa pujuk je la. kalau gaduh mmg xjalan la.. bentangkan kira2 1 persatu...sila cuba sedaya mngkin untuk bagi dia fikir semula..