CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAL

"Kalau Nak Bayar Lambat, Sewa Rumah Lain!" - Tuan Rumah

Edited by neo_5050 at 24-2-2017 01:18 PM

Kalau dua-dua pihak bincang elok-elok sure tak timbul masalah. Tak perlu nak vira-viral pun.

Tarikh bayar sewa termaktub pada apa yang tertulis dalam tenancy agreement. Kalau penyewa terlewat, ada masalah nak bayar kena inform tuan rumah awal-awal. Tapi janganlah tiap-tiap bulan bayar lewat. Kalau haku pun angin. Macam penyewa rumah i, time raya & awal tahun memang dia bayar lewat 2,3 hari. Kitorang pun paham sebab tau dia ada anak ramai, sure pening nak buat preparation raya/ naik sekolah. Bulan-bulan lain  memang dia bayar awal.

Mamat ni pun satu, keluar rumah terus mintak deposit balik. Patutnya beri notis dulu kat owner. Dalam agreement biasanya ada tulis kalau nak keluar rumah penyewa kena inform owner sebulan/ 2 bulan lebih awal. I letak tempoh notis ni 2 bulan.

dua-dua bangang.

dunia zaman sekarang..silap sikit viral..

hukhuk (batuk kecil)

memang salah penyewa.. tapi owner tu pon alahai, macam takde adab.

eh eh...mcm penyewa rumah aku lah...

aku letak kat agreement sewa mesti bayar setiap hujung bulan and latest 1hb tiap2 bulan seterusnya...tapi si penyewa minta consider 5hb sbb gaji dia clear 5hb..

la ni dah nak sebulan blm bayar2 lagi sewa bln januari...aku dah fedup dah msg tiap2 minggu...

minggu depan dah due utk sewa bln feb pulak... kalo masih tak bayar aku nak suruh diorang nie kluar..

si penyewa family...

bg aku, tak kisahla gaji ko clear 5hb ker apa.... honour the agreement lah...nie cara ko manage duit..memula mntak bayar 5hb, then lewat 2 -3 hari...last2 mcm kes aku nie pulak, dah lewat sebulan...

mmg penyewa yang problem...

missinpiece replied at 24-2-2017 11:42 AM
Sewa umah pandai nak tangguh2. Loan bank xdenye nak ikut gaji 5hb ke 7hb ke. Kena pndai2 la

entahnya,...
mmg bahasa tuan rumah agak kasar...tapi diadah bagi chan sampai 5hb (atas persetujuan1-4hb) dia dah bg kamu drag sampai 5hb..kamu nak pulak 6hb..klu gaji lambat itu bukan masalah Tuan rumah...kamu yang deal dgn dia mcm tu....

ko tahu tak..bank tu klu lambat jek interest....klu kamu nak byrkan interestnya takpe jugak....pastu pulak bank akan call kita bertalu2...pening lol...

pastu klu kamu keluar terus tanpa notice...ada harapan tak dapat balik deposit..biasakan sewa rumah ada agreement...at least sebulan notice...
(harap2 akak tuan rumah buat agreement)...jgn sewa pakai mulut...xde hitam putih....

dah kamu lambat byr...hadap jek la kena sound dgn Tuan rumah....pastu kuar tanpa notice (walaupun tuan rumah halau)...

Follow Us
aku kan... rmh yg aku duduk aku byr je bila dah dpt gaji, mmg sblm 30hb laa
walau agreement tulis 1-7hb, kira awal dr agreement aku byr

tp.. rmh aku aku yg org sewa pulak
aku buat agreement 1-7hb jg, tp lambat je selalu... paling awal 5-7hb, paling lmbt 13hb.
mm... nasib aku tak halau.

tuan rumah aku lg rilek,aku byr ikut dan aku je... tp byr xde la lewat lebih dr 7hb
bila dh hntr gmbr slip, dia just reply ok je
dan xpnah lgsung jmpe dia

vanillaninja replied at 24-2-2017 12:21 PM
Yang penyewa pun kalau dah janji 5hb, 5hb la bayar. Tuan rumah pun nak pakai duit, sheols pun ada co ...

btul.. min pun buat cara mcm ni...

gamaknya dia ingat tuan rumah tu dh suh dia kuar pas byr kot? Dlm whatsapp tu kan dia suh cari rumah lain lepas ni?
Haha aku stress bc convo whatsapp ni, rs annoying sgt

Confirm sewa rumah takda agreement ni. Kalau ada agreement takkan jadi macam ni. Biasalah manusia pemalas mmg tak suka buat agreement bagai. Tapi bila masalah dah berlaku baru menyesal kenapa takda agreement. Yang kali kalau nak sewa rumah wajib ada agreement. Fahamkan satu-satu clause yg ada dlm agreement tu.

Kalau takda agreement sewa rumah better jgn sewa rumah tu untuk mengelakkan masalah di kemudian hari.

Tuan umah aku pulak taktau la ada perasaan ke tak.Aku bayar cepat or lambat tak pernah pun dia kisah.agaknye duit die dah banyak kot kadang aku forward slip dah bank in kadang tak.tu pun die tak pernah tanya

untunglah penyewa makin 'naik lemak', penyewa ada yang kadang-kadang ambil kesempatan.  Macam kes my brother, rumah sewa di damansara, dah tau harga sewa mahai, nak juga menyewa area kawasan tu, tapi sewa rajin tertunggak.  punyalah dia lembut hati  dengan penyewa, x bayar empat bulan pun kasi duduk lagi.   Deposit toksah cakap, memang dah burn.  

Ada sekali tu tanya, napa tak tanya ja penyewa suruh bayar untuk bulan ni, boleh diakata, kesian la, bulan februari ni dengan minyak naik lagi 20 sen, nanti bertambah stress penyewa.. erkkk...

nak kata dia senang, idokla pulak, sudah bekeluarga, dengan bini sarat nak beranak, single income pulak tu.  last2 penyewa ambil kesempatan. hurm... geramm pun ada dengan ragam penyewa

dia xnak bayar deposit... keluar je
tapi make sure rosakkan rumah tu kaw kaw

Nasiblah dapat Tuan Rumah yang miskin hina dina semata berharap duit sewa bulan RM360.00 tu
untuk bagi makan anak dengan laki, berjalan merata.

Kesian. Wujudnya manusia begini.

eeeee aku mmg tak kuasa nak sewakan rumah
satu rumah aku dah jual murah ajer sbb stress nak jaga penyewa
dan rumah sekarang aku biarkan kosong ajer sbb aku laki bini kat obersea
dah tak larat nak pening kepala pasal penyewa
rumah yg ada ni dekat dgn mak pak... tiap2 hari depa nak jenguk pun boleh

kalao ada duit banyak pun aku nak simpan bank ajer...
kepala otak tak larat nak pikir kerenah penyewa

Time masih myewa dulu penah kena mcm ni..tuan rumah ni janda..dia nak naikn sewa dr 600 ke 800... masalahnya rumah dia tu banglo lama yg sgt buruk hapak. Nama je banglo tapi dapur dia kat belakang rumah lantai simen + tanah... geli ok hubby n I x penah nak masak... lepas tu tandas uma tu memang kotor dan bkulat...siling bocor air hujan masuk rumah...lepas tu kalau hujan lebat parit buatan manusia dia guna cangkul tu akan penuh tsumbat so air taik ayam itik yg slalu dtg melawat masuk dalam tandas... tapi kitaorg x pena komplen...setiap bulan bayar tepat masa ok...so bila kitaorg minta turun harga 700 bole dia mgamuk maki2 hina2 my hubby... halau kitaorg lagi.. waktu tu sedih sgt sampai hari2 sy doakan dia dapat balasan setimpal... now.. kitaorg aman2 je duduk rumah beli sendiri... rumah dia dari tahun 2014 tak ada orang nak sewa. Padan muka.

tuan rumah meroyan. menepos agaknya

ilya replied at 24-2-2017 05:19 PM
Nasiblah dapat Tuan Rumah yang miskin hina dina semata berharap duit sewa bulan RM360.00 tu
untuk b ...

Tak payah lah nk hina org sampai mcm tu sekali dik....

Klu dia harap sgt duit sewa rm360, tu hak dia...dia ada masalah...sbb tu dia mendesak...

Sekurang kurangnya dia ada jugak rumah utk disewakan....tau lah u ada berbijik bijik kondo & kondom , dok senyap dah lahhh....

dua2 bongok. pling2 bongok pnyewa. xpyh nk nk jd mgsa sgt laaa. aku baca cnvrstion kau pun ayat provok. mmg naik darah la si owner. lain kli smpan je duit sewa kau tu smpai ujung bln wlu kau gaji awal bln sklipun. ke kau jnis asal duit ada tngan trus perabis. jnis sawan babi xleh pegang duit lama2.  sama jgk tiap2 bln pun kau kna sparate kn duit sewa umah tu. blajar respek org, baru org respek ko