CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: maaanaakautau

DIpersimpangan Dilemma...........

maaanaakautau replied at 14-3-2017 06:08 PM
Salam ummi,

sekalilintas boleh Tak manak rumuskan, apa yang ummi nak sampaikan nee tidak lain.. ...

Assalammu'alaikum Manak,

Jgn confuse.  Ok.  Sebagai org Islam, pertama sekali kita yakin segalanya sudah Allah tetapkan iaitu kita beriman dgn Qada dan Qadar.  Kedua, kita mesti yakin yg segalanya boleh berubah dgn izin Allah.  Allah berfirman Kun (Jadilah),  faya kun (maka jadilah ia).  Selaras dgn satu hadis Nabi s.a.w. yg mengatakan sedekah boleh memanjangkan usia. Bila Allah nak ubah sesuatu tu, Dia boleh ubah bila masa yg Dia suka.  Takyah fikir2 mcm mana Allah tetapkan kejap kita buat keputusan betul, kejap buat keputusan salah.  Sbb kita ni makhluk yg lemah, fikiran kita tak terjangkau nak fikir Qada dan Qadar mcm tu.  Kita yakin je.  Kita usaha dan berserah sajalah kpdNya.

maaanaakautau replied at 14-3-2017 06:08 PM
Salam ummi,

sekalilintas boleh Tak manak rumuskan, apa yang ummi nak sampaikan nee tidak lain.. ...

Kalau kau confused, kau better tanya org yg benar2 ahli, Manak.  Aku tk pandai.  

Genkidesuka replied at 14-3-2017 08:22 PM
Kalau kau confused, kau better tanya org yg benar2 ahli, Manak.  Aku tk pandai.

Salam mana Salam???

Jangan nak terlalu Merendah diri asik sebut Tak pandai Tak pandai...orang meluat tau ummi....Dah ummi menjejeh berjela jela diatas tuh apa benda??? Takkan fitnah tang agama lak???

Genkidesuka replied at 14-3-2017 07:01 PM
Assalammu'alaikum Manak,

Jgn confuse.  Ok.  Sebagai org Islam, pertama sekali kita yakin segala ...

Salam ummi
Ummi merepek meraban tahi apek dalam jamban apa Nee ummi???

soklan manak...is there any right or wrong in the decision you make when you are at a crossroad??? Jika apa jua keputusan Yang Kita buat itu sudah tertulis di atas ketentuanNYA??? Samada Kita ambik Jalan kiri atau kanan ini semua bukan atas pretext usaha Kita kah dgn izinNYA????

Ummi kalau masih tak paham soklan manak...Tanya lagik sampai paham...jangan Dah membebel berjela jela pastuh sebut....ummi Tak pandai kehulu Tak pandai kehilir...sorry to say...meluat tau...

Edited by Genkidesuka at 15-3-2017 09:05 AM
maaanaakautau replied at 15-3-2017 06:05 AM
Salam ummi
Ummi merepek meraban tahi apek dalam jamban apa Nee ummi???

Assalammu'alaikum Manak,

Aku rasa soalan yg kau tanya ni kau tahu jawapannya, kan?  Kau pancing2 tapi kau tahu sebenarnya, kan?  

Bila dah dekat crossroads utk buat decisons, Allah bagi kita pilihan.  Dan pilihan kita, right or wrong, akan dipengaruhi oleh iman dan nafsu.  Yg kita doa, istikhara tu sbb kita nak Allah pimpin kita buat right decisions.  So yes, sebagai seorg Islam yg percaya dgn ketentuan Allah dan terbatas akalnya, pd pendapat aku there ARE right and wrong decisions.  Right decisions ialah sesuatu yg kita decide ikut iman.  Wrong decisions ialah sesuatu yg kita decide ikut nafsu.  It's our own freewill.  Allah tahu dah apa akan jadi kalau kita ambil right.  Allah tahu dah apa akan jadi kalau kita ambil left.  Ini pendpt aku.  Wallahua'lam.

Beware, here comes the 'melalutness' (again).  Andaikata the right decision yg kita buat tadi, mungkin setelah berbulan2 atau bertahun2, tiba2 ia bertukar menjadi nightmare dan sesuatu yg kita tidak sukai, lalu membawa kita ke persimpangan hidup sekali lagi... sebagai seorg yg beriman, yakinlah bahawa yg terjadi itu ialah ketentuan Allah, sesuatu yg di luar kawalan kita.  Bersyukurlah.  Iman kita sdg diuji.  Redhalah dgn nightmare itu.  Jgn jadi org yg zalim, jgn putus harap dgnNya.  Mintalah petunjuk dariNya.  And the cycle goes on and on and on.

Ok, ciao.  Kena out. Jiran aku dah SOS.

Sorry buat kau meluat sekali lagi.

maaanaakautau replied at 14-3-2017 06:11 PM
Berkecamuk ideas hang Nee tau...secomot dressing hang...

Cuba rungkaikan satu persatu ..kejap c ...

Hahaha... whatever la manak.Janji layan syok.

Follow Us
sarahmirza replied at 15-3-2017 03:21 PM
Hahaha... whatever la manak.Janji layan syok.

Hang Nee odah dari dulu manak nasihatkan, nak cakap hang talda  duit, harta simpan bawah bantal, Tapi bab dressing tuh Cuba ler up to date sikit...comot selekeh dari dulu manak perhatikan......kasi muka ler kat laki hang tuh, mentang mentang Dia Tak kisah, hang janganler take things for granted...why must you put laki hang at the persimpangan satu hari nanti dgn sikap bocap hang camnee??

Perlease ler....

Genkidesuka replied at 15-3-2017 09:02 AM
Assalammu'alaikum Manak,

Aku rasa soalan yg kau tanya ni kau tahu jawapannya, kan?  Kau pancing ...

Salam ummi,
wrong decision ikut nafsu, right decision ikut iman...can you elaborate more on this perlease.....

Robinnnnnnnnnnn, singlemum4 and the rest please give your attention........

Assalammu'alaikum Manak,

Astaghfirullahal'azim.  Aku dah tulis dah td.  Anak aku pakai kejap computer utk apply jpa.  Dah tu dia clear hsitory.  Gone la.  Takpa, aku cuba tulis semula.  

Allah dah bagi aturan hidup utk kita kan.  Pd pendapat aku, right decisions ialah yg dibuat mengikut iman.  Jadi mana2 options kat crossroad tu yg menepati syarak, those are the right decisions, go ahead, pilih la mana2 yg kita rasa paling sesuai dgn kita.  Kalau choice yg terang2 menuruti nafsu tu contohnya nak kaya cepat dgn cara haram, sengaja kahwin dgn org tak solat hanya kerana dia kaya/hensem, ha tu wrong decisions.  

See how Allah bg kita pilihan utk memilih?  Dia dah bagi kita buku (Al Quran), Dia dah bagi kita role model (Rasulullah) n dia dah bagi kita cikgu (alim ulama).  Nak ikut, tak nak ikut, itu pilihan kita and it will somehow influence our choice.  Bg yg meminta pertolonganNya di persimpangan jln (by doa and istikhara), jika Dia mahu kenankan, dia kenankan.  Jika tidak diperkenankanNya sekarang, pada lain kali.  Sbb hanya Dia yg Maha Mengetahui bila perkara yg kita nak tu sesuai dpt kat kita.  

I can relate dgn apa yg aku tulis kat atas.  Syukur Alhamdulillah.  Allah sayang kita semua.  Rahmatnya tidak terkira byknya.    

Genkidesuka replied at 16-3-2017 05:39 PM
Assalammu'alaikum Manak,

Astaghfirullahal'azim.  Aku dah tulis dah td.  Anak aku pakai kejap comp ...

Salam ummi,

Amboi sempat menyempat sebut anak applying jpa....... results spm nya camna ?? Dapat 11A+ Tak ummi?

maaanaakautau replied at 16-3-2017 06:04 PM
Salam ummi,

Amboi sempat menyempat sebut anak applying jpa....... results spm nya camna ?? Da ...

Assalammu'alaikum Manak,

Kenalah sebut sbb aku dah taip komen tapi tak sempat post, tiba2 kena buka pula website JPA tu.  Anak aku ambil 9 subjek je, tapi tak dpt stret A.   Alhamdulillah, resultnya way better than trial.  Ok sgtla result tu walaupun dia dari kelas ketiga.   

Genkidesuka replied at 16-3-2017 06:31 PM
Assalammu'alaikum Manak,

Kenalah sebut sbb aku dah taip komen tapi tak sempat post, tiba2 kena  ...

Salam,

So I Guess she is now at the junction of her next academic pursuance?????

So how much influence have you as parents, on what she wants to do next????

Why JPA when you know there are tens of thousands out there who got straight A's??? Does she make that cut to actually apply??? Or hang galakkan dia utk main tikam tikam aja??? Just Cuba , mana tahu?????

And I am sure you know with the current economic turmoil and Gomen slashing down on education expenses for scholarships and what not, what chance does she have????

Are you not indirectly applying unnecessary pressure on her to apply when she doesn't quite make that cut to even stand a chance against the rest with much power ranger results????

Hmmmmm........

maaanaakautau replied at 17-3-2017 05:25 AM
Salam,

So I Guess she is now at the junction of her next academic pursuance?????

Assalammu'alaikum Manak,

Aku bgtahu ni je la.  Anak aku asalnya dari kelas bwh.  Masa form 5 tahun lepas, anak aku berjaya masuk kelas pertama tapi dia nak masuk kelas ketiga.  Aku kata try la dulu duduk kelas tu tgk mcm mana.  Takkan nak jd parents yg jenis main ikut ckp anak je kan?  Masuk bulan kedua, aku tgk anak aku dah kurang senyum, kurang berckp.  Tanya sepatah, jwb sepatah.  Soalan lazim aku lepas anak2 balik sekolah, "How was your day?"  Lesu je dia jwb, "Hmm".  Tak boleh jd.  Aku pun buatlah surat rayuan.   Lepas anak aku kena interview dgn cikgu2, lepas parent (aku la, suami kerja) interview dgn cikgu yg berkaitan, anak aku dibenarkan tukar kelas.  Happy melompat anak aku.  Naiklah nama dia sekejap di kalangan cikgu2 sbb sengaja nak tukar kelas bwh.  Tp cikgu2 yg kenal dia bg sokongan je.  Ada juga pelajar lain yg kes sama mcm dia yg nak tukar kelas tapi ibubapa dorang tak bg sbb bukan senang nak naik kelas pertama.

Dari kisah di atas, pd pendapat kau la kan, aku dan suami ni ibubapa yg mcm mana?  Jenis paksa anak ke?

Anak aku layak je apply program JPA yg tu, don't worry.  Dia yg nak sgt program tu.  Mmg aim sejak Form 4 lagi.  Aku tak paksa.  Kalau tak layak, takkanlah foolishly nak apply.  Dpt tak dpt, itu lain cerita.  Doa dan tawakal je la.  At least dia dah cuba kan.  Tk dpt yg tu, tunggu result matrikulasi and UPU pula.  I don't mind dia nak belajar agama ke, masak ke, jahit ke, tak nak masuk U ke, itu pilihan dia.  Asalkan dia nak tuntut ilmu yg bermanfaat.

Genkidesuka replied at 17-3-2017 09:08 AM
Assalammu'alaikum Manak,

Aku bgtahu ni je la.  Anak aku asalnya dari kelas bwh.  Masa form 5 ta ...

salam ummi,
Perkongsian ummi ini ber sifat biase...kerana ummi menyembunyikan perkara yang ummi rasa Tak penting utk dikongsi Tapi adalah amat penting utk anaknda manak tahu, sebelum manak boleh chop ummi sebagai parents jenis apa???? ..yakni....apa alasan Yang diberi oleh Anak ummi waktu Dia tidak mahu ke kelas pertama sedangkan she qualified, instead mahu ke kelas 3????

Dan apabila sekarang ini Dia memilih utk apply program JPA kenapa ummi langsung takda hek takda hock???? Just because you think that's the best for her???? Or coincidentally that's also what you want her to do???

Setakat ummi nak sebut ummi Tak kisah dia masuk Uni atau pun tidak...I don't buy........seriously....

Especially bila ummi sebut ummi Tak kisah kalau Dia nak jadik tukang jahit.....tidakkah ini bertentangan dgn prinsip serta jiwa ummi utk anak ummi tidak menjadik designer pakaian  utk para artis baju koyak rabak??? Bersubahat pada perkara mungkar????

How ummi????

Jawab ummi...

Lambat pulak ummi  reply??? Bukak website mara pulak Kah ummi Hari nih???

maaanaakautau replied at 17-3-2017 10:26 AM
salam ummi,
Perkongsian ummi ini ber sifat biase...kerana ummi menyembunyikan perkara yang ummi r ...

Assalammu'alaikum Manak,

Anak aku tak boleh cope kelas tu sbb cikgu2 ajar laju.   Kelas pandai kan.  Aku pesan dah, ni sekolah harian boleh la buat.  Esok kalau masuk U tak boleh buat mcm ni.  Takde dah pilihan nak naik turun kelas.  

Hal JPA tu kan, dia yg nak minta.  Aku tanya betul2 dah, anak aku mmg nak sambung belajar.  Aku tak letak mana yg the best ke apa sbb yg nak ke U ni bukan aku, tapi dia.  Biar dia yg pilih sendiri.  Kau ni sebenarnya tahu ke tak tahu minimum requirements utk apply JPA?  Pi buka website dia tgk.  Stret As students tahun ni 8647 org je, Manak.  JPA offers them mcm2 program biasiswa kalau dorang nak.  Yg tk dpt stret As pun ada program biasiswa lain. Ada rezeki, boleh je JPA squeeze in anak aku dlm program yg dia nak ni.  Insya Allah.  

Hal tukang jahit pulak... Tukang jahit kan ada mcm2 jenis.  Ada tu jahit langsir/upholstery, ada tu jahit baju artis, ada tu jahit baju tutup aurat.  Bukan artis je pakai tukang jahit.  Acik kepam pun cari tukang jahit buat baju kurung, jubah, tudung dorang.  Kalau anak aku minat nak menjahit, bakal2 pelanggan dia ni mostly acik2 kepam je la. Kalau artis nak tempah baju tutup aurat, no problem.  Dialu2kan sgt.  Tapi anak aku yg ni tak minat nak menjahit pun.  Adik dia mcm aku, suka menjahit.

Kau tak percaya aku tak kisah kalau dia tak nak masuk U ye?  Hati kau, pendapat kau luar kawalan aku.  Aku ckp yg benar je ni.  Dah explain beriya pun kalau kau tak percaya, aku kena sabar je la dgn lenggok kau ni.  Aku kena consider juga, kot2 kau ada kisah silam yg buat kau ada trust issues dlm internet ni ke kan, manalah tahu.  So, kau tak percaya ckp aku pun, no problem.  I understand.

terma2nkondisi2 replied at 14-3-2017 06:59 AM
dah berapa kurun dah manak stuck bergentayangan di fd ni?

itu lah sis kalau tak ada manak sendu fd nanti....

maaanaakautau replied at 11-3-2017 06:31 AM
you flying high? Sehingga mendabik dada dgn kemunafikk kan mu????nauzubillah...semoga hang diberi  ...

Oh ya...mekaseh

maaanaakautau replied at 17-3-2017 11:07 AM
Lambat pulak ummi  reply??? Bukak website mara pulak Kah ummi Hari nih???

Assalammu'alaikum Manak,

Pg tadi aku tgh taip komen, member pulak call.  Dia suruh anak aku minta MARA.  Aku kata tgklah mcm mana.  Anak aku tak nak pergi tmpt yg MARA offer tahun ni.  Tahun ni JPA offers Jepun, Korea, Perancis n Jerman while MARA offers Jepun n NZ.  Dah tgh syok dgr member aku berckp (dia je yg cakap, aku ni tukang dgr), jiran aku pulak dtg.  Jiran dtg nak congratulate anak aku sambil main2 dgn kucing2 aku.  Kenalah layan. Tahu2 dah nak tgh hari.  Masak cowboy nasi goreng bo*** je la tgh hari ni.  Mlm karang dah nak gerak kg aku kat Johor plak.  

Ha dah serupa diary dah.  Ciao.  Nak hntr anak masjid.

Dah ye Manak.  Sampai sini je la.  Anak aku pun baca ni.  Dia kata, dah la ibu jgn layan dia ni.