CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Megikari

Aku yang gemuk

Boleh juga beli basikal.. takot berat kaki kau tak dapat menampung..
aku 162cm berat 93kg...
niat nk berdiet masih belum lagi..
hua hua.. sama la ank kecik n masa mencemburui,,

Bf plak.. skip meal.. mengigil tangan aku..

Huhuuu... I rasa brsemangat sikit. Tq uollssss

Berat aku 96kg, tinggi aku 151cm je????

Yes mmg betul kau dah kira obes ni, jgn makan ubat kurus, kau kurangkan portion makanan dulu, nasi kalau boleh sekali ja sehari, ambil setengah, cover dgn sayuran tanpa minyak...try lahh.

Pagi ambik multigrain roti panggang sekeping dgn 2 biji telur setengah masak. Rajin-rajin exercise tau. Badan gemuk senang datang penyakit kronik, cubalah diet dulu

Edited by Missy_la at 19-9-2017 04:01 PM

Diet + exercise penting untuk turunkan berat badan. Kalau ko kata ko ada heart disease, jangan buat senaman yg cardio tinggi mcm lari or zumba. Mula dgn berjalan. Everyday ko buat brisk-walking 3-5km, pastu gradually naikkan pace ko. Slowly but surely ko akan boleh jogging and then lari. Bila ko dah start boleh jogging tu boleh la buat cardio lebih sikit macam zumba ke, kickboxing ke, hiking ke.

Bab diet tu, aku tgk forumer lain dah bagi food schedule yg ko boleh try. Tips aku senang je - kira kalori. Pastikan kalori yang ko makan kurang dari kalori yang ko bakar insyaAllah berat badan turun. Ko bleh tanya pakcik google berapa kalori yang ko kena ambik sehari untuk kurus sebab ia bergantung pada banyak faktor mcm tinggi, berat semasa ko dan aktiviti harian ko. And also, cuba kurangkan minuman manis. Plain water is your best friend

Satu lagi, aku tak percaya ubat2 kurus ke krim kurus ke apa semua sebab pada aku efek dia sementara je. Bila ko dah x ambik kang potensi naik balik.

Nota kaki: Aku mula fitness journey aku setahun lepas (September 2016). Time tu berat badan aku 93kg. Sekarang berat aku 63kg. So dalam masa setahun aku turun 30 kg.

Rate

1

Hmm phm ur feeling.. hasben haku lagilah terang2 ckp haku gems.. sbb pas bersalin aku mls nk jage..

Ddlu mase nk kawen ni cara aku nk kurus.. insyaAllah jdk.. tt cuba okay?

70% adlh dpd mknan, 30% eksesais (btolkan kalu aku slh).. so kena jaga mkn.. diet atkins kalu kuat smgt boleh.. sbb nti kalu ko dh xnk diet, berat ko akan naik mendadak.. percayalah.. ni aku tgk kwn aku..

Tt kena byk minum air, utk berat ko ni sekurangnya 4l sehari...wajib abiskan.. no air manis.. xblh lgsg... wajib elakkan.. tu je rahsia aku.. eksesais skali skale pon okay jgk....

Kalu rajin bkak blog sususejat.. kat situ byk ajar mkn ikot kalori.. gluck tt!

huhu.. cuma nk ckp aku pun gemuk jugak, tambah sedih buat excise pastu timbang x turun2, beli pil kurus pnya mahal, sikit pun x kurus, skrg ni tgh dok pujuk diri supaya teruskan plan , sbb kecewa sgt

siang aku elok

bila mlm melantak cm hantu raya

Follow Us
tips aku

1- BANYAKKAN MEMBACA FAKTA
2- BANYAKKAN MEMBACA FAKTA
3- BANYAKKAN MEMBACA FAKTA
4- MAKE AN ACTION

ko tak faham cara berdiet dengan betul, then emo bila buat diet ikut ikutan tak menjadi.

Lagi satu, kena ubah mentaliti diet ari ni minggu depan dah nak tgk result..selagi tak tukar mentaliti, selagi tu cepat emo dan putus asa bila diet kejap tapi tak nampak hasil. Lemak simpan bertahun tahun pastu salahkan diet bila seminggu je tak makan nasik tapi berat tak turun

Rate

1

beloomberk replied at 19-9-2017 01:51 PM
low metabolism may b, may b bleh try mnum green tea.
try jgk amek apple cider vinegar, untuk detox  ...

Green tu my fave, ari2 mesti minum. Tapi tido memang tak cukup la... Dah baby asek bangun nak susu je huhu

Missy_la replied at 19-9-2017 03:57 PM
Diet + exercise penting untuk turunkan berat badan. Kalau ko kata ko ada heart disease, jangan buat  ...

Waahhhh... I'm inspired!!

manehnya replied at 19-9-2017 04:15 PM
huhu.. cuma nk ckp aku pun gemuk jugak, tambah sedih buat excise pastu timbang x turun2, beli pil ku ...

Dulu aku penah try pil kurus. Dtrim rasanya. Tapi side effect dia jantung jadi berdebar2. So tak berani nak teruskan

Edited by kikuri at 19-9-2017 04:48 PM
Megikari replied at 19-9-2017 02:06 PM
Tq korang yg banyak share tips... Insya allah akan try buat slow2. Maybe betul jugak, aku tak cukup  ...

kat sini ur husband pun patut mainkan peranan dia... mcm aku dulu agak berisi lepas beranak ank no 2 memang laki aku rajin tegur. so dia akan ajak aku pegi taman bandar untuk joging dan ajak panjat bukit. aktiviti ni kita boleh buat dengan anak - anak... bawa pegi mana - mana taman jalan la banyak round.... kalau taman takde jalan aje sekitar taman perumahan. meols tak start lagi aktiviti joging pasal 80+ hari lepas beranak anak no 3. insyAllah lepas anak aku dah 3 bulan lebih nak repeat balik aktiviti keluarga ni. itupon kalo laki meols tak gila nak kayuh beskal lah. kalo tak aku jalan jalan sekitar rumah sambil dukung baby jelah. sebab aku masih dalam fasa kuruh ni....

manehnya replied at 19-9-2017 04:15 PM
huhu.. cuma nk ckp aku pun gemuk jugak, tambah sedih buat excise pastu timbang x turun2, beli pil ku ...

entah-entah memang ada saka tak

tiramisuu replied at 19-9-2017 04:19 PM
tips aku

1- BANYAKKAN MEMBACA FAKTA

Setuju yang ni. Ada kawan aku ni dia tengok aku makin kurus dia pun konon2 termotivate nak kuruskan badan jugak. Siap surf internet pastu share macam2 tips ngan aku. Cakap toksah cerita la, pung pang pung pang macam dia tu fitness instructor. Tapi pastu aku tgk kat IG dia ada gambar donat Big Apple yang 6 ketul satu set tu. Xpun set makan Korea (aku pun xreti nak sebut). Aku side eye je la hmmm....
Paling penting dalam proses nak turunkan berat badan adalah semangat kena tinggi sebab dugaan kiri kanan. Disiplin kena tinggi. Kalau xleh nak tangkis dugaan buat la apa pun memang xkan jadi.

sape2 penah try slimming drip? ok ke? ade side effect?

kurangkan carbo, bykkan protien & fruits/vege + exercise..x perlu extreme.. slow2

kikuri replied at 19-9-2017 04:47 PM
kat sini ur husband pun patut mainkan peranan dia... mcm aku dulu agak berisi lepas beranak ank no ...

My asben memang supportive tapi kat mulut je la. Bila ajak gi jogging alasan ngantuk la, letih la. Aku pulak jenis tak percaya laki jaga anak so memang tak berani nak gi jogging sorang2.

Edited by tanak-balik at 19-9-2017 05:13 PM

TT, aku dlu pun gemok jgk..tp permulaan aku mmg makanan..
mmg 80% makanan 20% eksesais.. memula payah sgt nak cut segala mak nenek habit makanan aku..
so, ape aku buat.. 1st 2 weeks tu ape yg aku makan or minum aku amikhalf je..

cth : nasi klau selalunya 2pinggan, aku cut jd sepinggan.. air sirap segelas..aku cut jd stgh gelas..pastu lelain aku minum air masak bebyk..
Make sure kalau tgh makan tu, kalau rasa still lapar walau da abes makan, aku tgu sampai 20min, pas 20 min tu kalau aku lapar lg..aku akan amik wholemeal bread cover lapar tu..tp selalunya pas 20min makan tu da x lapar dah..sbb makanan yg aku makan td da start berkembang. (almaklum la..perut besor lg masa tu..bila da cut separuh rasa mcm x cukup) tp alhamdulillah, pas 20mins mmg x lapar dah..

Mula2 nk buat tu rsa mcm nak mati tp disiplin utk 2 mgu selepas tu..aku try cut sume kejadah junk food, manis..mmg plain water je..nasi makan mcm bse.. pastu ko kena rajin membaca jgk..

Sebenarnya TT, perut kite ni mcm belon tau.. kalau korg cuba masukkan berapa byk food pun ia tetap muat.. memula tu ko kena train perut ko utk terima half drp ape yg ko makan selalu..then slowly ko makin kurang ko makan perut ko xde nk bunyik2 lapar mcm selalu..

Ko kena amik makanan yg boleh buat metabolism bdn ko naik..mcm green tea plain, coffee without sugar..apple cider vinegar.

Pastu kalau ko rajin, ko kena tau kalori intake dlm bdn..berapa byk food sepatutnya boleh ko makan dgn keaddan ko yg jenis bekerja duduk je ke..ape ke..

Ko download apps "my fitness pal" utk permulaan.. Jgn berenti opr cpt putus asa..aku turun 10-15kg dlm masa 6bln jgk.. makan and selang seli ngn eksesais utk dapatkan bentuk bdn ideal..

Byk ilmu psl fitness ni..ko kena rajin belajar and cari la group training yg dekat ngn umah..ramai skg ni buat program kuruskan bdn tanpa supplement.

Good luck TT, aku doakan ko cecepat berubah ke arah yg lebeh sihat yee..

Rate

1

Edited by syhhh88 at 19-9-2017 05:26 PM

tt, dulu i naik berat mendadak sbb stress mkn byk2 sampai terlebih kenyang dan puas..huhu..lps tu start awal tahun lps rasa down dan rendah diri sgt..lagipun mmg doc suggest i turun berat badan..lps tu i nekad..i start diet ikut cara i sendiri..i mulakan dgn stop nasi for 2 months..stop ambil minuman manis dan mmg ternyata turun mendadak..lepas 2 months i akan reward mkn nasi masa weekend je..itu pun portion sikit je..lepas tu i ada target bila sampai certain berat i akan start exercise..lepas dh smpai berat tu, i start jog  dan join outdoor..i set jadual utk fun run setiap bulan..i join cycling..dan semua tu berlarutan sampai skrang..skrang i dapat kurangkan 26kg lepas 1tahun 9bulan..walau pun lambat tapi hasil sgt puas hati..i tak ambil any supplement sbb tak berani..
tapi mmg nekad u..sampai penah  dah sampai dekat kaunter fast food, terus tak jadi and i ckp to myself, tak boleh makan, aku nak kurus..kurus..
tt kena tekad..nak rasa rendah diri pun mmg ada lah..tapi jgn give up..mulakan slow2 dan mind set perlu ubah..biar lambat asalkan selamat..ikut cara yg u mampu buat..all the best tt..

Rate

1

Edited by Amina_Mirza at 22-9-2017 07:40 PM

Beb meh sini iols share pasal diet regime adik i. Dia tinggi 5'2", berat dia at 1 time tu 102kg. Masa tu umur dia 29 tahun. Dia pun mcm uols, shaklee, herbalife, usana, segala mak nenek ubat kurus dia balun. Beribu2 habis uols tapi tetaplah obes.

So 1 day entah apa yg merasuk dia, dia berubah uolssss. Dia ubah diet dia giler2 punya. Menu dia :

Pagi dalam pukul 7am, dia akan makan oat dulu. Samada instant oat atau overnight oat. Letak buah2 kering mcm kurma, kismis, buah tin & letak low fat/fresh milk. Lepas tu baru dia makan mee goreng/nasi lemak/anything yg mmg dia suka mkn. Tp dia takkan boleh mkn byk bertimbun mcm dulu sebab perut dia dah penuh dengan oat yg kembang dalam perut dia tu. Nampak tak cheat dia? Then around 11.30/12noon, dia mkn oat lagi (1 kali mkn oat tu dia ambik 6-7 sudu). Dia tak letak honey utk kasi manis sbb gula penghalang nak susut. Stevia @ pal sweet pun dia tak letak. Buah2 kering tu dah manis. Then kul 1pm dia lunch. Sama mcm pagi, dia tak boleh mkn byk eventho dia mmg suka makan. Pukul 6 dia mkn oat lagi then dia ambik nasi setengah bowl soup tu mkn dgn sup sayur aje uols. Pukul 10pm nak tido dia mkn oat lagi.

I tell u, seminggu turun 2-3kg uolssss. Now berat dia dah 60kg+ & period dia pun regular. Feature muka & figure bdn dia pun nampak lebih cantik. Plus nampak dia lebih confident dari dulu. Nak kurus kena kuat semangat uols. Memang susah nak tolak keinginan nak mkn aje. Another thing is, adik i cerita, dia buang air besar keluar minyak2 uols. Oat tu serap lemak2 degil dia. Sakit perut memang teruk for first few wks. Lapar jgn ckp lah tp dia akan mkn oat everytime dia lapar. Pegi mana2 bekal oat mesti ada. Tp lepas dah buang air besar tu ok aje dia kata. Oh lg 1, air manis is a big no no. Dia minum air putih manjang. Berliter2 i tengok. Dia malas exercise lgpun takde masa. Buat cycling aje dekat rumah. Now dah setahun lebih dia diet mcm tu. Kdg ada cheat day jugak tp nnt dia mkn oat extra lah. Hrp cerita adik i ni dpt bantu uols. Gd luck, TT!

Ok i dah dapat permission dari adik i. Dia allow i bgtau penyebab dia semangat nak reduce weight. Dia ada pcos, dia takut kalau kawin nnt ssh nak conceive, then period dia mmg haywire, asyik keluar masuk hospital sebab overbleeding. Period dia 2-3 bulan sekali. Tiap kali period mesti masalah overbleeding tu datang-period sampai 2-3 weeks.

Rate

1

Edited by eenhemo2 at 19-9-2017 06:06 PM

Berat een naik 30kg sejak een start keje sebab makan merapu & tinggalkan exercise. Pastu tiba2 timbul kesedaran nak diet sebab dah start sakit lutut.. time tu baru umur 25. Berat 80kg tinggi 184cm.

Mula2 een kurangkan pengambilan nasi. Sebelum tu makan bertambah, kali ni makan sepinggan aje. Pastu een makin kurangkan portion nasi tp lebihkan sayuran. Lauk pun een pilih2 jugak. Een makan ayam & ikan aje. Kalau x ada pilihan baru ambil daging. Dinner paling lewat kul 7. Minum air kosong banyak2. Een banyakkan jalan kaki.

Genap seminggu, een tukar buat atkins pulak. Memang seksa gila time tu sebab een mmg penggemar nasi & roti. Kawan2 lak jnis kaki makan & een start dengan phase 1 atkins. Time melepak ngan member, teguk air kosong aje. Nak order lauk, tak tahu ingredients apa yang tukang masak guna. Kira memang strict habis la..

Genap sebulan een diet + exercise (walaupun jalan kaki aje), een dapat kurangkan ke 69kg. Lutut pun dah tak sakit.

Pesan een kat tt, nak diet ni, mental kena kuat!! Baru aje nak diet, nampak orang makan sedap. Bukak socmed, melambak org post gamba makanan.. telan air liur ajela

Lagi satu, jangan lupa consult doctor sebelum tt decide nak diet yang macam mana.. takut nanti makin teruk lak sakit tt.  & jangan consume apa2 pil / supplement utk kurus ye tt. Bahaya tu...

Good luck ye tt

Rate

1