CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3021|Reply: 27

Kenapa jualan buku sendu sekarang?

Ramai penjual-penjual buku merungut yang jualan buku sejak akhir-akhir ini agak sendu. Kenapa agaknya keadaan ini berlaku? Adakah kerana harga buku mahal, atau memang rakyat negara kita buka kaki membaca atau buku-buku yang berada di pasaran kurang menarik?

Bagi saya, jualan buku sendu sebab ekonomi sekarang tidak membenarkan orang ramai membeli buku. Buku adalah satu nice to have dan bukan keperluan.

penjual2 buku tempatan ke yg min maksudkan?

Tengok kat Big Bad Wolf ramai je orang.

Rasanya faktor yang paling banyak menyumbang kesenduan ini = Harga Mahal

BOHadaUmph replied at 29-12-2017 12:53 PM

Bukan aje kat Big Bad Wold... kat mana-mana aje.. kedai-kedai buku terutamanya.  

BOHadaUmph replied at 29-12-2017 12:53 PM

Harga mahal ini disebabkan kos menerbitkan juga dah mahal. Harga kertas dah naik. Tu sebab harga buku mahal. Tapi ada juga buku yang murah. Yang di jual pada harga bawah RM20.

Kalau nak bancian.. ni input saya la:

1. Saya lebih suka pergi Big Bad Wolf berbanding kedai2 biasa. Tak kisah la cover buku terkoyak ke hape.. janji content masih ada dan murah.

2. Saya lebih suka Baca novel luar negara daripada tempatan. Kalau Luar negara punya saya tengok sinopsis dulu. x kisah sapa penulisnya. Kalau tempatan saya tengok author dulu baru tengok sinopsis.. mcm Ramlee Awang Murshid  tu saya suka. Mungkin sebab reputasi.. sebab tempatan banyak cintan cintun yang hampeh  dan meloyakan tekak(bagi saya). tengok pun x selera.

3. Ada kemungkinan juga sebab nilai membaca x dipupuk. Dulu masa zaman sekolah ada program nilam.. dipaksanya bebudak membaca.. masa tu sbb kene paksa kan... jadi benci baca buku. tengok buku pon rasa loya. sekarang dah habis sekolah takda org sibuk2 nak paksa2 baru start berjinak2 dengan buku. sekarang addcited

Follow Us
BOHadaUmph replied at 29-12-2017 01:03 PM
Kalau nak bancian.. ni input saya la:

1. Saya lebih suka pergi Big Bad Wolf berbanding kedai2 bia ...

Terima kasih bagi feedback.

1. Big bad wolf memang bagus kalau nak cari buku-buku. Saya pun suka ke sana kalau nak beli buku especially buku-buku english

2. Saya baca semua jenis buku melayu. RAM memang saya suka. Begitu juga novel mainstream tapi saya masih mencuba membaca buku-buku indie ini.

orang beli buku bila ada duit lebih jer...lagi satu pasal sekarang banyak dah buku online dan blog2 boleh baca....so buku pun akan pupus macam surat khabar bentuk fizikal...malang lah sapa yg kerja industri ni..so korang kena berevolusi utk sustain tak lama lagi...huhu

cairel_azlie replied at 29-12-2017 01:19 PM
orang beli buku bila ada duit lebih jer...lagi satu pasal sekarang banyak dah buku online dan blog2  ...

Memang banyak bahan bacaan yang available online tapi bagi saya  memiliki buku secara fizikal lagi best... bau buku tu sendiri...

Maybe ramai yg baca secara on9..mcm iols baca novel on9 free n ezy access gitew.

virgocircus replied at 29-12-2017 02:00 PM
Maybe ramai yg baca secara on9..mcm iols baca novel on9 free n ezy access gitew.

Banyakkan site yang offer online ni. Kat Wattpad tu banyak

virgocircus replied at 29-12-2017 02:00 PM

Selalu baca buku online guna apa? Phone ke atau tab atau ebook reader?

arzai replied at 29-12-2017 02:04 PM
Banyakkan site yang offer online ni. Kat Wattpad tu banyak

Yup..betul tu..now Radish pon dah popular...ctu bolehla writers n novelist nk buat duit sbb readers nk baca kne bli coins..

virgocircus replied at 29-12-2017 02:15 PM
Yup..betul tu..now Radish pon dah popular...ctu bolehla writers n novelist nk buat duit sbb reader ...

Radish ni saya tak pernah dengar... nak gi skodeng jap apa yang diorang offer.

Aku masih beli buku tapi taklah sebanyak dulu. Tahun ni tak lebih 30 pun. Dulu 50 buah tu benda biasa.

Bila dah selalu membaca (or maybe sebab dah semakin kertu ) aku jadi selective nak pilih bahan bacaan yg kena dgn selera sendiri.

Dah tak kuasa beli buku sekadar sebab nak baca buku yg tgh in/hot seller/popular. Sekarang ni stick dgn genre yg aku suka je & itu pun narrow it down lagi kepada jalan cerita yg aku rasa menarik. Ada la few authors yg aku tak kisah nak beli buku dia tak kisah apa jenis buku or jalan cerita dia tulis.

Sebab lain, maybe financial la kut. Aku pun kumpul2 dulu buku yang nak dlm shopping cart & proceed bila tiba waktu sale je

p.s Aku tak prefer online books. Ada something pasal physical books yg tak ada kat online books. Kejadian buku tu sendiri, bau & rupa dia bila hang tengok kat almari, mmg tak boleh explain perasaannya

gerbera.memopad replied at 29-12-2017 02:30 PM
Aku masih beli buku tapi taklah sebanyak dulu. Tahun ni tak lebih 30 pun. Dulu 50 buah tu benda bias ...

Saya setuju yang kita become more selective bila umur makin meningkat. Memilih bahan bacaan yang kena dengan jiwa kita. Baru-baru ni pun masa di Eksp Buku Malaysia hanya beli dalam 4 buah sahaja...

arzai replied at 29-12-2017 02:17 PM
Radish ni saya tak pernah dengar... nak gi skodeng jap apa yang diorang offer.

Ok, sila2...huhu

dulu suka beli buku juga, tapi mmg faktor umur ni, sekarang beli buku kanak2 je la untuk anak...novel2 dah jarang beli...kekangan masa untuk baca

Faktor umur memang mempengaruhi bahan bacaan kita.

Sebab dah ada smartphone. Dulu orang membaca sebab hobi. Isi masa lapang. La ni handphone dah 24jam kat tangan. Jadi hobi dh bertukar. Minat dah berubah. Ilmu semua di hujung jari.

12Next
Return to list New