CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6090|Reply: 45

Dilemma Remaja dgn Kehidupan

Post time 25-1-2018 09:28 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalam semua, Aku tak tahu tajuk tu Sesuai ke tak. Aku luah kan je ape yg brlaku hari ni. First of all aku budak 18 tahun. So senanglah nk fhm kn cerita aku.

Tadi aku gado ngan mak aku. Bukan gado teruk I mean mcm bertekak sikitlah sbb mak aku ajak pegi beli baju untuk wedding cousin aku. First aku mmg jenis tak suka yg tiba2 ni. Sbb kacau plan. Secondly aku dah tawar hati. Kalau org dah janji, tak tepati pastu nk cover balik dgn bnde lain, mmg aku tak brminat dah. Senang cerita, Boyfriend korang jnji hari sabtu nk kuar date nk bwk tengok wayang. Smpai hari sabtu ckp cancel, tunda next week, neek week pon cancel tunda lagi smpai one month after die ajak date ckp tak yah tengok wayang lah, kita mkn kat hotel 5 star.
Bagi aku lah its not about the price, its about the promise. Dlm kes aku psl bju tu lebih kurang lah. Aku ckp tak yah beli pakai je bju apa yg ada. So mak aku ckp lgi bagus takde habiskn duit*sinis sikit*.

Aku bukan dari keluarga berada. Shopping bju setahun skali je tu pon beli bju raya. Mesti korang pelik baju basahan aku? Aku pakai bju lama2 sejak aku skolah ren pon ade lgi. Yg latest2 sume aku kumpul duit beli sendiri. Bju jalan? Ramai org sedekah jeans, baju. So fashion aku sentiasa sama. Jeans, Tshirt, Tudung Crepe Rm5. Bila mak aku nk beli bju baru confirm lah excited tpi bila fikir balik baik save je.

Kdg2 masalah kewangan family mmg sakit. Nk2 remaja cam aku, ade kemahuan, kehendak yg merepek2. Apa boleh buat aku stay hostel. Kwn2 sume loaded. Aku tahu aku tak boleh nk mengeluh, kat   hostel, ade kwn aku yg lagi susah dri aku, mak die suri rumah ayah die asyik kerja berhenti je. Aku mak bpk keje kerajaan. Duit blnja die seminggu rm5 aku? Mak aku murah hati Rm20 klau tak Rm10 je. Kira lgi okay la dri die. Smpai la aku perasan satu bnde. Duit die sikit tpi die cukup, setiap minggu ade stok makanan dlm locker bnyk pulak tu. Stok toiletries cukup, stok alat tulis cukup, stok baju cukup. Die la manusia dri form 2 yg bnyk tolong aku.

Kdg2 aku mkn hati je. Kwn2 tiap kali event baju baru. Aku asyik recycle baju sama je. Lgi susah bila stay hostel sbb sume event kena smbut dua kali, hari raya skolah pstu hari raya asrama pulak. Kerja aku asyik recycle tak pon pinjam bju org. Malu? Ofcourse wei. Bila aku naik form 5 tanak la pinjam lgi. Tpi kena hadap la, raya skolah raya asrama jamuan akhir tahun skolah party hostel n 'hari graduasi' aku sume baju sama. Takpelah aku tak kisah lagi.

Rahsia aku. Aku tak tahu korang pernah buat ke tak tapi aku pernah buat. Sabun guna syampoo sbb sabun dah habis. Takde duit nk beli. Ubat gigi habis, aku guna kayu sugi hrga Rm2. Aku ckp kat kwn aku 'guna ni lgi best, lgi jimat, lgi brsih' mmglah bnde tu btul tpi bau mulut tetap sangsi kan? Hahaa. Pencuci muka? Takyah ckp lah aku sorang je bdk pompuan kat hostel tak pakai 2 tahun dah. Nasib muka aku tak jerawat. Produk muka? Lgi takde. Aku okay lgi. Bila smpai deodarant hbis. No money. Mcm2 aku fikir bau badan aku. Maybe korang ade yg tak pakai tpi aku perluknnya. Aku doa je kat tuhan org tak bau walaupon aku nk pengsan bau badan aku bila balik skolah. Syukur kwn aku yg slalu tolong aku tu, die bgi aku 'bedak ketiak' beli kat kedai jamu rm1.20 je.

Dari dulu die tolong aku, alat tulis? Pen die yg slalu sponsor. Dan aku blajar klau salah tulis jgn guna correction tape tpi potong je. So jimat tak yah beli correction tape. Buku tulis? Tau tak istilah recycle? Buku yg tak abis guna tu aku potong bhgn dpn yg msih
bersih aku guna untuk next year. 3 tahon tak beli buku kat koperasi. Beg? Beg aku pakai yg sama dri form 1-4 tu pon mse form 4 tu dah koyak rabak. Form 4 aku pakai beg free mak aku dpt 'hari pekerja'. Ceh beg aku la unik mne ade brand. Haha. Kasut sukan? Aku dah lah atlit skolah, tpi takde kasut sukan bila game je pinjam org. Aduh!

Bab makanan? Lagilah..aku sorang je takde stok. Ade sorang kwn aku tnye. Knpe kau slalu tido petang? Pastu mlm kau tido awal. Jwpn aku, aku lapar. Duh! Knpe aku menangis pulak ni.
Kdg2 ade je yg bgi jajan tpi biasanye aku simpan untuk wktu break esoknya. Dulu aku boleh tahan, time break aku lepak library bce surat khabar. Smpai ade cikgu tegur 'setiap hari awk kat sini, tak pegi mkn ke?' nk ckp puasa kang kate riak aku ckp jelah nk save duit. Eh die tnye lgi 'untuk ape?' duh time ni trpaksa riak pulak 'future' bhahaha. Sejak tu aku tak pegi library lgi, nnti kena soal pulak. Lgipon aku pernah kena gosip dgn cikgu bru. Die slalu lepak library. Kang ckp aku menggedik pulak, aku pon tak fhm kteorg bergadoh smpai kat telinga org lain ckp kteorg brcinta. Ingt balik klakr je 'gado sbb aku tak turun surau time subuh' mls la nk cite.

Back to the story. Duit belanja aku buat ape? Aku save kdg blnja jgk. Tpi aku save nk beli keperluan aku, korang pernah lalui form5 korang pon tau brpe bnyk duit habis kat buku. I don't ask any from my parents. Kdg2 kluar hang out mesti ade yg kate membazir. Aku pon remaja. Siapa je tanak hang out. Release tension. Bila aku beli baju ade yg kte 'kaya sngt, org hang mkn2 je die shopping'. Ceh aku beli baju aku nk pkai harian. Dorang mak bpk blnja shopping. Phone pulak? Aku 18 tahon dan aku takde phone. Now I'm using my dad's phone. Memang terasa sngt. Tpi takpelah belum rezeki. Tu sbelum aku form 5 la. Bila aku start masuk form 5 kewangan family makin kritikal. Sbb 2 abg aku masih study. No scholarship. Fully mak bpk aku yg tanggung. Skrng ni scholarship ikut gaji parents. Kejam! Tak Adil. Tak semua gaji parents besar hidup senang. Tak perlu diulas kat sini. Aku rse korang fhm ekonomi skrng. Harga rumah mahal.

So nk di jadikan cerita, aku ni bank brgerak family. Family aku ckp akulah yg paling kaya. Bukan kaya ape. Sbb duit asyik save je. Lama2 dlm dompet ade 100-200. Tkde la bnyk. Parents aku start pinjam nk beli lauk. Takdehal la nme pon pinjam kn. Tpi lama2 pinjam tu sume bahasa sopan je. Aku tak mintak sbb dorang nk belilauk untuk aku mkn jgk. Tpi kdg2 terasa. Parents aku bgi duit blnja kat siblings aku dorang guna puas2. Aku ikat perut tak mkn last2 duit tu return balik kat parents. Paling aku sakit hati, abg aku kerja die hang dgn kwn2 je. Duit mintak parents aku. Kdg2 die senyap2 mintak duit kat aku. Kdg aku bgi. Kdg aku tipu ckp takde. Duit topup pon mintak mak aku.

Aku tahu aku ni bukan ank favorite die. Suka membantah. Aku kurang komunikasi dgn parent aku sbb pendapat kteorg slalu lain. Wlaupon prinsip aku 'mom choice is the best choice' aku tak kisah klau bab brng. Klau bab pendapat asyik gaduh je. Nk jdi ank dara ygberjaya pon tidak. Bab akademik aku biasa2 je pulak. Pastu aku sorang jelah ank parents aku yg surat amaran disiplin asyik smpai rumah. Setiap tahun pulak tu. Bpk aku pon dah mls nk msok bilik disiplin. Alah biasalah duk hostel 'fly mamak' Tapi aku takpernah kantoi fly. Kantoi yg lain pernahlah. So aku nmpk ape yg siblings aku takleh sumbang ialah duit. Maybe aku brguna kat situ. Tapi saving aku bukannye bnyk. Pecah tabung ade 200 byr duit PIBG dah 180. Lme2 habis jgk kan.

So hbis Spm mcm2 aku nk buat. Nk kerja semestinye. Mcm2 aku byngkn how great my life after Spm. Bila ade duit sendiri, nk beli produk muka, nk beli mknn yg aku tak dpt sbelum ni, nk pegi holiday dgn kwn2, nk amik lesen(my parents dah janji). Tpi Itu cumalah mimpi dalam mimpi. Everything is lie. Abes je spm, mak aku kte kauduk umah jelah. Mcm mne aku merayu pon mak aku ckp 'kerja ape je kau boleh buat'. Pergh! Menusuk ke kalbu. No Money No Lisence(cmni eh eje, ceh blgk nk speaking) No Holiday No life. Mereput kat umah. Duit aku habis sume aku dah kasi dorang 'pinjam' aku nk kluar rumah tak boleh sbb takde duit!!! Klau ade pon dorang tak suka nk menghantar org lain, bila aku nk bwk kereta sendiri suruh ajar dorang be like 'tunggu nk amek lesen nnti'.

Aku stress gila tak dpt jumpa kwn, mcm aku ckp, aku tak rapat dgn family, problem aku drpd aku kecik aku crita kat nenek aku. Nenek knows everything about me more than my mom. Bila aku skolah menengah mak aku hntr Msuk hostel dari form1-5. My teens day, I live with friends more than family. My friends knows me better. Bila aku sakit kat rumah aku lebih suka tunggu sihat sendiri drpd ckp dgn parents aku(klau yg tak teruklah) sbb dorang busy, no time for clinic. Bila dorang promise, jgnlah brharap, stakat ni never on time.

Aku tahu aku tak patut complain, aku tahu dorang sayang aku cuma aku mintak dorang fham aku, bnyk dah rancangan aku musnah. Dari dulu lgi. Bila pandang future. Aku jdi takut, sbb aku ni cita2 tinggi. Aku takut aku tak dpt capai. Sbb skrng pon kwn2 aku dah mula tanya psl life aku. Bnde yg aku takut ayat kwn2 aku 'tak sbr nk tunggu kau besar, mesti kau dah berjaya' dorang percaya kebolehan aku. Tapi aku paranoid sbb slma ni yg aku jumpa cuma kegagalan. I keep on thinking everyday + risau + stress tak dpt nk luah dekat kwn2. End up aku kurungkan diri dlm bilik. Aku nangis tiba2. Aku takut dgn org. Aku tak boleh dgr suara parents aku sbb aku rse yg kluar cuma complain je. Aku buat ujian kemurungan kat website jabatan kesihatan. Korang boleh try.

Thats it!! I'm on Depression level teruk. Result hntr kat email. So die suruh aku pegi klinik buat rawatan susulan. Korang rse aku bgitau parents ke? Memang taklah sbb dorang akn ckp 'mengada lah kau! Murung ape? Putus cinta?' Aku mesej kwn aku. Nasib ade die. Die yg bagi aku semangat. Advice. A few day then die bgi aku mse. A week later aku diam je lagi. So die hntr gmbr polaroid kteorg. Fhm2 jelah maksud die. Means 'look we happy together, i miss you' ceh andaian aku hahaha. Mse aku murung tu mmg sakit. Insomnia thp teruk aku pernah je tak tidur langsung. 6-7 hari seminggu. Aku depress 3 weeks. Insomnia teruk 3 weeks. Insomnia biasa sampai sekarang ade lgi. Aku demam selsema sakit badan mata bengkak. Aku diam je aku tak bgitau mak aku pon. Mak aku tak perasan ke? Tak, tak langsung wei. Kteorg tak brckp langsong. Mak aku busy. Ayah aku perasan. Die prnh tanya aku demam ke. Aku ckp tak. Skalitu ayah aku bgi panadol. Ceh! Rupanya aku lupa pdm screenshot result tu kat galeri ayah aku. Makne dorang tau je. Tpi tak buat ape2. Aku pulihkan diri aku sendiri. Bgi semangat sendiri. Yup! My dad bgi pinjam phone die setiap hari. Die tak kasi aku tido petang. So aku main phone smpai mlm. Smpai sakit aku hilang, aku dah tak nangis tetiba lgi, aku dah tak fikir masalah aku. And I'm sure I'm healed. Even insomnia aku ade lgi. Suggestion aku kpd insomnia di luar sana klau tak tau nk buat ape, melukis la. Mse tengah depression aku sempat lukis potret crush aku wlaupon at the end takde rupa langsong hahaha.

Aku tak nk tulis lagi. Dah cukup panjang. Tujuan aku bukan nk complain psl life aku. Aku cuma nk share kat korang ape yg aku rse. Psl msalah kewangan tu, aku tau ade yg lagi susah dri aku. But my story for those yg lgi senang dri aku. Supaya sentiasa beringat masa depan belum sure you guys hidup senang. Aku pon pernah mewah dulu. Mintak ape sume dpt. Kwn aku yg susah tu pon lgi kaya dri aku dulu bpk die keje kapal. So be prepare. Saving duit bnyk2. Incase korang jdi mcm aku, hehe boleh la guna kayu sugi. Pengalaman ni bnyk mengajar aku jdi manusia yg brsyukur yg fikir future. Dulu beli maknn tak habis buang. Skrng sayang gila nk buang. Aku pon slalu nasihat kwn2 aku yg ank sulung supaya save sbb zaman dorang blom lgi, tunggulah bila dorang start masok Uni nnti kesian kat adik2 zaman remaja kat skolah, bnyk bnde takleh buat sbb mslah kewangan.

Psl parents aku tu. Aku tetap syng dorang. Dorang tungkus lumus cari duit. Aku pernah tak sengaja 'termenangis' dpn kwn aku bila dpt mesej(mak aku mesej kwn aku suruh bgitau aku) ayah aku tak dpt dtg hostel hntr duit sbb skrng ni ayah aku busy kerja kat restoran something2. Aku sebak tak tahan gila sbb Ayah aku buat 3 kerja sehari smpai demam2. Dlm mesej tu jgk mak aku tulis mak aku bru kluar hospital. Bila aku nangis sume ingt kn psl mak aku. Aku diam je. Kat surau mlm tu, kwn aku yg sama tnye knpe aku suka tidur tu die jgk tanye knpe aku nangis. Ye die sorang je tau. Ha die sngt baik. Papepon aku sayang kawan2 aku sngt2. Selalu belanja makan.

Okeylah tadi kte tanak tulis pnjng dah terpanjang pulak. Aku nk ckp terima kasih pde mereka yg sudi bace dari atas smpai bawah. Sbb aku tahu tak semua bace sampai habis. TAHNIAH!!

Assalamualaikum..hai adik..adik sebaya ngan adik bongsu akak...sweet 18..thn ni dh nk masuk 19.how i miss her..dia sekarang matrik..sebagaimana akak doakan adik akak berjaya..akak turut sama mendoakan adik..ayah kami meninggal waktu dia umur 10tahun..sikit pun dia tak menangis depan kami (keluarga)..akak yang sulung ni pulak menangis bersungguh2..tapi tiba waktu malam dia masuk bilik, kunci pintu dan nangis sorang2..

Adik..hidup ni ibarat roda..kadang kita diatas..kadang kita dibawah..kalau kita rasa kita susah, banyak masalah..di tempat lain ada lagi orang yang susah dari kita..adik kena kuat dan tabah..orang2 yang berjaya/senang sekarang pun bukannya asal dari orang senang..akak doakan adik kuat dan berjaya..adik boleh..

Hugs

Rate

1

akak setuju sangat bab duit, kalau awk adik sy tentu sy protect kaw2 kari kepala kambing.

bab emosi cita2 tinggi. sometimes jodoh u dh tertulis dengan someone u xkenal dan someone u xpernah terfikir. jadi redha  dan move on.

kita tak boleh ubah orang kita ubah diri kita sendiri.

Maap la dik. Tak mampu nak baca sampai habis, tapi i paham u punya cita

Dalam dunia ni mcmni la. Kita banyak berkorban untuk org lain, sedangkan diri kita susah. But dun worry, dgn pengorbanan kita tu inshaAllah Allah akan gantikan dgn something yg kita tak jangka. Bersabarlah, doa banyak2 agar diri kuat

I pun lalui jugak dulu mcmtu. Daripada keluarga biasa ja. Kawan2 semua pakai baju baru, i dok ulang baju tu ja. Even nak mintak duit beli buku pun i segan. Jenis segan nak mintak duit kat family, pastu pendam sorg2. Now alhamdulillah, hasil usaha sendiri, beli macam2. Takyah bergantung kat org dah. Beli barang yg kita nak drp duit kita sendiri lagi seronok.

I doakan u berjaya suatu hari nanti. Jgn sedih2. Cari org utk u luahkan apa yg ada dalam hati. Jgn pendam sorg2, nanti u yg tak tahan. Tapi cari org yg betui2 paham n pecaya kat u

Rate

1

What a challenging time for u. However, i thk j handled ur matters better than i was. When i was ur age, i felt so lost. Apepun, my dear jgn lupa Allah. Pegang kalimah Allah dekat2, rapat2, kemas2 dlm hati. Nothing lasts forever. Be strong and this will not go on forever, ull get thru this. In shaa Allah.

I feel u.

I pernah jgk ikat perut zaman belajar
I bkn jenis memintak mintak kat parents sebab i ade rasa malu dan tak nak sushkan dorg. If ade problem, i setelkan sendiri diam diam. I kadang kadang pendiam kat rumah nak nak bile dah masuk zaman tua bangka ni.

Dulu i celebrate birthday pun sorang dgn roti gardenia. Tengok member kawan2 celebrate, parents dorang datang asrama hantar kek..sape yang tak teringin macam tu?
Ape yang i beli kebanyakkan hasil penat lelah i. Trust me, bile u dah rasa susah dulu, u tak kan jadi seorang yang kedekut kemudian hari,

My advice for u,
Bersabarlah. Bukan u sorg ade parents yang kaki kondem. Just masuk telinga kiri keluar telinga kanan. Not worth it untuk u sedih dan depressed. Yes, memang akan down, sedih dgn life sendiri but its your life. U yang corakkan hidup u. Bile u stress, try as hard as u can untuk happykan diri sendiri. Love urself more.

Macam i, setiap benda buruk yang jadi i akan pujuk diri dgn cakap "ade hikmah and ade benda yang lebih baik akan jadi untuk i" also i xpernah let down setiap pertolongan yang kawan2 mintak sebab i pegang prinsip "kite mudahkan urusan orang, Allah akan mudahkan urusan kita"

Teruskan berharap walau org bagi negative vibe kat u. This is ur life, u yang tentukan kaler dalam hidup u. Make it cheerfull rather than sad and sorrow.

Be strong and never looked down. I know its easier to say than be done but trust me, i ve been in your shoes before but maybe on diff level of difficulties

Stay safe, and be positive

Rate

1

Follow Us
ujian manusia ni berbeza2 dek..

kamu dah berjaya melaluinya..maka ujian yg kita hadapi tidak seberapa. ada yg lebih teruk..jika diingatkan.

all these issues will make u a stronger person later. dont fall back wards but fall forward.

there's more challenges to come later.

Hai dik, akak baca sampai abis dik
kisah hidup kita byk yg sama.. stress sedih semua ada. Memang banyak nangis. Byk berkorban, jaga hati org tapi hati sendiri merana.

Sampai la satu tahap dah tak tahan, akak luahkan semua apa yg terpendam dari kecik2 smpai dah besar. Kadang2 kita kena bagitau family apa yg kita lalui, kita terasa hati..

Akak harap adik sabar dan kuatkan semangat. Lagi satu adik kena tegas pasal duit tu.. sapa2 nak pinjam, cakap jek takda duit. Adikk kena fikirkan diri sndiri juga.  Semoga adik lebih kuat dan dimudahkan life k...

Rate

1

Hi tt... i baca sampai abis tau sbb cam boleh relate je part kena dok hostel dari form 1-5 dan rapat ngan kwn2 drpd family.... umur 18 mmg challenging kalau dok rumah... sambung lah study atau keluar lah kerja... insyaAllah, moga berjaya lah seperti yg diimpi kan...

Sebab adik dah biasa susah, Insyaallah adik boleh survive untuk menempuj ujian2 hidop yg akan datang. Semua orang ada ujian hidop masing2. Tapi kita taktau Melainkan tengok depan mata or orang tu bukak mulut bercerita.

Part tolong parent tu, adik cuba ikhlaskan hati. Biasanya anak yg senangkan ibu bapa ni, murah rezeki. Mungkin bukan rezeki tetibe ada orang kaya wasiatkan adik RM 3juta time dia mati. Tapi rezeki mudah dapat kerja ikot bidang yg dipelajari.  Rezeki dapat beli rumah, diskaun 50,000 ke, or terlepas dari bala etc.

Akak harap adik cepat2 duduk menyewa sendiri. Ada family yg jenis bole dok dekat2. Ada jenis family, dok jaoh2 bau wangi. Dok dekat2 bau macam2. Better sewa bilik dr menanggung sakit hati.

Apa2 pon, akak doakan adik berjaya dunia akhirat

I feel you dik. I pun banyak makan hati dengan parents I. Sampai la sekarang, ada je words dari parents I yg buat I terasa. Ikutkan hati nak je cekik2 diorg tapi parents sendiri la pulak. Belum bab pilih kasih antara siblings. I pn jenis selalu kena marah kaw2 even I la org yg byak bantu dan tolong family I. To be honest, I pun hampir2 nak ke psychiatrist sebab I rasa depressed dan pendam rasa marah yg tk boleh nk diluahkan. Tp tk jadi sebab I rasa malu nak pergi hadap sesi kaunseling sebab bila fikir balik apa problem yg I nak cerita pd psychiatrist tu nnt, takde lah teruk mana pun liku2 hidup I, cuma when it comes to heart and feeling, pengorbanan kita tak dihargai especially dari family sendiri yg kita sayang, mesti lah rasa terkilan tahap extreme tu ada.

Cuma my advice pd adik, ingat phrase ni ‘this world is unfair. Get used to it’ by Bill Gates. Dan lagi 1, ‘if u think the world is going to be fair with u just because u r being fair, u r fooling urself. It’s like u r expecting the lion not to eat u, just because u don’t eat them’. So adik, kalau buat baik tu didik diri untuk tak harap balasan dan compare dgan lain. Dan hidup jgan jadi baik sgat dgan sesiapapun kecuali diri sendiri. Kena belajar jd selfish utk situasi mcm ni. Kadg2 kita kena jd kejam utk kebaikan diri sendiri. Menjadi kejam jauh lebih baik daripada jadi lemah.

I harap adik be strong dan adik kena bersyukur sebab adik lalui semua ni sebab satu hari nanti adik akan sedar yg liku2 yg adik lalui akan membuatkan adik jadi org yg kuat di masa mendatang. Live a life adik.

semoga dipermudahkan Tuhan dan murah rezeki.

ujian hidup manusia lain2. adik nanti bila bekerja, umur da 30s above, insya Allah dah kuat nk hadapi cabaran yg bukan sikit, lagi2 kalau dah berkeluarga sendiri nanti. alhamdulillah da banyak pengalaman bersusah-payah demi survival.

Semoga adik dpt menjadi manusia yg bjaya dunia akhirat dan ber bahagia selalu

semoga jd inspirasi utk adik...
rasenya sebaya ngn adik kot, survivor cancer..
apapun yg terjadi, ingatlah ketika adik tidak punya siapa-siapa selain Allah, Allah itu lebih dari cukup.

di hadapan kamu ada batu penghalang dan parasit2.

umur remaja kita mmg tak mampu singkirkan parasit2 dan batu penghalang kerana kita masih muda tak cukup kuat, belum cukup pengalaman belum cukup matang

batu penghalang itu yg menghalang kita berjalan ke hadapan seiring dengan org lain

kamu terpaksa mencari jalan2 lain spt laluan tepi atau laluan belakang walau perjalannan itu sangat jauh dan berliku tetapi destinasi nya tetap akan sampai jua

Edited by ninja boy at 29-1-2018 01:06 AM

apa status kamu, da sambung belajar or menganggur duk rumah.
kalau duk bandar boleh kerja part time ka, kalau duk kampung ada tanah tanam apa2 tanaman makanan bela ayam ikan. atau jual2. kerja tempat yang sediakan hostel. kalau sambung belajar cuti sem sila bekerja. kemudian abis belajar bekerja bekerja aja
apabila sudah bekerja memiliki harta ada wang byk kita sudah lagi tak dikongkong org dan kita boleh mengurus kehidupan kita tanpa diganggu. kita sudah boleh buat apa saja, nak beli baju tgk wayang nak pergi mana2 sbb ada kereta ada wang semua boleh.
cari bf rajin cari wang yg kerja tetap. beranak jgn ramai. jgn repeat kesilapan mak bapak kamu yg beranak suruh anak sulung bekerja sara adik2 dan family.kais duit sana sini. atau dipaksa kawen sbb utk melepaskan beban
sbb i lihat kiri kanan rata2 masih repeat kesilapan ibubapa, hujung2 kemiskinan itu tak dapat diatasi.spt manjdi janda beranak ramai memikul suami biawak, menyara org tak bekerja, menyara anak2 ramai dan org tua yg dah stop bekerja takde pencen atau simpanan wang atau kebun atau rumah sewa

salam. dik, maslaah u simple je nk bading ngn kesusahan org lain.

setakat adegan duk hostel kena recycle baju hinggakan takde baju nk pakai bila event, its normal. nk malu ape?

setakat tdo awal, takde duit beli mknan, its normal.

cuma part u saving tp pegi bagi kat parent/adik beradik tu kenapa.. its ur money. kita nk tlg org lain pun, kite kena tgk life kite jgk.

jgn terlalu byk bercita2, skg ni dik u perlukan duit, so nt cari la part time kije kat mana2. jgn tgk life org lain yg dh berjaya hingga u rse down (org lain tgk life kawan2 dia rse nk sama berjaya tp i think u lg rse terkebelakang, down n asik takut gagal). so slow2 cari duit sb sy rse u bermasalah dari segi  kewangan berbanding hal2 lain.

sy suke komen @ninja boy kat #17 so jgn jadikan org lain sbg penghalang utk kite berjaya dan jgn jadikan org lain sb alasan utk kita meletakkan mereka sbg penyebab kegagalan.

tt minat apa,

kalau minat bertani, cuba masuk belajar kat sini:
http://www.moa.gov.my/program-la ... _count=1&page=2

kemahirab:  giat mara
http://giatmara.edu.my/language/ms/permohonan-online/#  ada elaun lagi

kemahiran kolej komuniti.
http://www2.mqa.gov.my/mqr/akrbykomuniti.cfm

kerajaan dah sediakan macam2 supaya takde remaja yang keciciran samada yang result bagus atau yang so so je.  Cari peluang selagi masih muda, jangan bazirkan usia muda dengan lepak kat rumah.  Parents kerja kerajaan sepatutnya tahu ada banyak tempat anak boleh sambung belajar tanpa fees yang melambung.

aku baca sampai habis
dan aku rasa sebab kita hidup di zaman berbeza...lain penerimaan aku
aku dulu lagi susah...adik beradik ramai...ayah je keje

tapi aku suka sgt membaca buku pasal asrama
jadi bila stress kat rumah...aku doa sgt dapat duduk asrama
Allah makbulkan doa budak2 ni...aku dapat masuk sekolah asrama penuh yang terkemuka jugak la
baju kurung 3 pasang jek...kasut sekolah sepasang jek...sampai koyak2

tapi aku boleh mingle around...ngan anak menteri pon ok
bila dah senior, baju sekolah aku beli kat bundle sekolah je...aku x mintak mak bapak aku
aku x fikir sgt pasal susah...nak makan kat kantin aku tau duit x ckp..
so...aku makan kat dewan makan jek...
kalau duit biasiswa persekutuan masuk baru la merasa nasi ayam kantin

banyak keinginan tu aku pendam...
n yes..aku cipta impian..n aku yakinkan diri aku..satu hari nanti semua tu aku boleh dapat
so..jgn risau...jgn fikir sgt apa yg ko x dapat...fikir apa yg ko ada...
yang penting cemana nak teruskan hidup hari tu..
ikhlaskan lah diri nak tolong mak ayah...
diorg pon ada masalah diorg...bukan suka2 nak mintak duit tu

sabar yer dik...banyakkan berdoa moga Allah permudahkan urusan kita hari2