CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5525|Reply: 19

Deposit rumah sewa

Post time 12-7-2018 07:24 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum semua.. Maaf ya saya nak minta pendapat semua kat sini sebab saya ada masalah berkaitan isu rumah sewa dan tuan rumah tu sebelum ni dah pernah burn deposit sebanyak rm200. Mula cerita dia saya cari rumah sewa dan memang desperate kena cari sebab saya ni student je and kena duduk rumah sewa semester seterusnya. Jadi saya jumpa la seorang makcik ni kat WhatsApp dan lepastu dia minta la deposit. Saya pun bagi tapi tak lama lepastu saya tak jadi nak duduk situ atas sebab2 tertentu. Saya pun tanya deposit macam mana pastu makcik tu kata kena cari tenant lain. Masalah sekarang ni tak ada involve surat putih and saya pun tak tahu tentang tu dan ada seorang akak ni nak masuk jadi saya tanya makcik tu balik. Dan dia kata setengah je deposit dan dia akan bagi saya lepas tenant tu bayar deposit. Jadi saya tak kisah asalnya dan satu hari makcik tu minta no akaun nak masukkan duit ok saya bagi. Tak lama lepas seminggu macam tu dia wasap balik kata tenant tu tak jadi and dia minta saya cari yang lain. Saya jadi pelik la ingat dah masukkan duit. Jadi saya wasap tenant tu and saya dapat tahu dia dah bayar deposit then makcik tu suruh cari tenant untuk ganti. Sekarang ni dia dh makan duit deposit kitorang and satu lagi takde surat hitam putih yang involve. Lepastu saya try asak makcik tu suruh bayar deposit semula dan last sekali dia block saya. Dan dia kata saya tak ikut agreement padahal dia  tak penah cakap pun pasal agreement dan urusan ni semua buat dalam whatsapp dan saya tak pernah jumpa makcik tu tapi saya tahu muka dia camne dan tempat dia duduk sebab dia pernah bagitahu. Saya ingat nak buat report polis sekarang ni

Buat je dik... Jgn biarkan org buli ko mcm tu je. Ai sapot u!!

Megikari replied at 12-7-2018 07:57 AM
Buat je dik... Jgn biarkan org buli ko mcm tu je. Ai sapot u!!

sebelum ni ada student dah pernah try saman makcik ni tapi dia tarik balik.. debor rase nak report haha

sekarang saya buntu nak buat apa sebenarnya beside buat report.. harap korang semua boleh tolong (T_T).. Tolong guide saya huhu

cari kawan2 yg berani sket pegi jumpa makcik tu depan2, minta balik duit deposit, kalau dia bekeras gak baru pegi report

report je dulu kat polis atas alasan penipuan..
bagi bukti conversation yang katakan pengganti awak ada bayar deposit dan makcik tu ada kata kalau dapat pengganti dia bayar balik deposit..
pastu forward report tu kat makcik tu untuk minta balik deposit..

actually salah korang jugak..
lain kali bila dah confirm nak masuk rumah tu, baru bayar deposit..
sebab memang ada terms deposit hangus kalau cancel last minute..
kalau owner boleh pulangkan, itu kira budibicara mereka la..
lain kali tanya betul-betul jangan main sauk je..
pastu make sure bila pembayaran ada resit atau agreement..

and jangan sesekali terima terms cari orang ganti deposit..
ujung-ujung orang yang terakhir tu nanti teraniaya..
owner nak penyewa, patutnya dia la cari..
kejadah penyewa dulu pulak kena cari pengganti untuk dapatkan balik deposit..

Follow Us
u ada bukti conversation yg ckp u dah masuk deposit/makcik tu acknowledge dah terima deposit kan? N ada slip bank/transaction deposit tu tak? print semua, bwk time report polis  nnt. pasal u x kenal dia xpe, nnt polis boleh trace melalui phone number dia.

nak lagi jahat,  viralkan je makcik tu, bagi org lain x tertipu lg. hantar kat page2 cm siakap keli ke, page komuniti ke. tapi sbelum viralkan, ckp dgn makcik tu yg kalau u x dpt deposit u dlm masa seminggu, so terbuktilah yg dia tipu, u terpaksa viralkan utk elakkan org lain terkena (jgn bunyi mcm mengugut pulak, kang makcik tu buat report polis lak u ugut dia).

*n since u pun student lagi, semoga ni jadi experience utk u. bila nak sewa bilik, pastikan u tgk dulu bilik tu n owner rumah tu. dah puas hati, baru bayar deposit. mmg bad experience, tapi lepas ni i'm sure u akan jadi lagi berhati2 n x terlalu naif.

Report polis.
tapi sure ni bukan scammer?

macam ex housemates aku berjemaah kena scam rumah sewa masa bulan satu aritu.
total dekat Rm1k juga burn utk 3 orang.

Buat report pls.

kalau ikut kat sini memang burn dah duit you tu. Tapi ini ada agreementlah, so baca sain faham .. burn duit sebab you dah promis nak sewa, so tuan rumah dah stop cari penyewa.. kemudiannya tak jadi, so kiranya tuan rumah dah hilang potensi penyewa which keuntungan .. so  kira yang burn itu untuk ganti rugi.

Edited by sally03tomato at 23-7-2018 03:07 PM
faraway1 replied at 17-7-2018 12:26 AM
kalau ikut kat sini memang burn dah duit you tu. Tapi ini ada agreementlah, so baca sain faham .. bu ...

sebenarnya deposit boleh refund walaupun ada tulis non refunadble.. boleh menang selagi tidak merugikan si owner.. maksudnya dalam kes rumah, dia sewa x sewa owner tetap ada rumah tu.. so boleh refund ya deposit

Edited by faraway1 at 23-7-2018 11:40 AM
sally03tomato replied at 23-7-2018 02:06 AM
sebenarnya deposit boleh refund walaupun ada tulis non refunadble.. boleh menang selagi tidak meru ...

tidak juga..  tapi boleh dengan Ehsan jika owner nak pulangkan..

bila sain benda yang dah ditulis, ianya dikira ikut undang undang Canada.. me tahu ini sebab ada business rental apartments.

ikutkan my experience mcm awk xdpt je deposit tu balik..sebab sy pon pnh kena..dh byar deposit, pastu x jd duduk..minta owner bg balik, dia ckp sebab x ikut perjanjian bagai la..walhal xde sign apa2 perjanjian..last2 redha je..doa moga2 pasni xde org terkena lg mcm sy

kalau kau rasa kau benar..report jer lah polis n tribunal pengguna..

tapi biasanya bila nak sewa rumah involve 2 perkara..booking and deposit..so kalau dah confirm..biasa owner akan suruh bayar booking fee..sampai masa baru bayar deposit n masuk umah..

booking fee tu maknanya kalau kau cancel..burn lah duit tu..

kalau kau dah bayar deposit pula..means dah confirm lah kau sewa..so kalau kau nak cancel..kena ikut prosedur keluar rumah sewa lah..berapa bulan notice..sepanjang tempoh tu kena bayar sewa..

sally03tomato replied at 23-7-2018 03:06 PM
sebenarnya deposit boleh refund walaupun ada tulis non refunadble.. boleh menang selagi tidak meru ...

rumah memang ada..cuma kalau xsewa..dia rugi lah sebulan sewa..kalau tahu kau memang xnak sewa..dia akan proceed dengan orang lain..

upah org yg garang2 skit pi mtk deposit kat makcik tu.

kalau tak jln jugak, pi buat poster muka makcik tu ala2 poster pilihanraya pi tampal byk2 kt area rumah makcik tu tulis dlm poster - pulangkan deposit rumah kami. biar makcik tu malu skit dgn jiran2.

Momo-kun replied at 12-7-2018 08:41 AM
sekarang saya buntu nak buat apa sebenarnya beside buat report.. harap korang semua boleh tolong (T_ ...

kan dah ada sejarah tenant lain buat ripot.
maknanya mmg macik tu hamjad laa.

i tau.
u bukan suka kecoh2.
nak suma settle cara baik.

kalu dia dah blok wasap, mmg takde "cara baik" bleh settle.
mmg perlukan kekasaran.
takperlu upah org. citer kat sedara mara yg bleh settle benda nih.
yg sado2 ke...

printskrint wasap tu siap2. bawak sekali.

kakak @noraidil_06 boleh bantu issue ni..

prettyuglybabe replied at 12-7-2018 10:36 AM
report je dulu kat polis atas alasan penipuan..
bagi bukti conversation yang katakan pengganti awak ...

Tt ni good advice. Sy x de advice for now. Sbb br nk baca thread

x ada hitam putih susah ckit dik.....