CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eRiKa

hina sangat ke jadi perempuan geMuk?

Close [Copy link]

Reply #260 admin's post

wah admin pun reply thread ni..hebat..

bagi saya, gemuk boleh dikurangkan..byk cara..yg penting jgn rase rendah diri..saya setuju gemuk tak semstinye berpenyakit tetapi berisiko utk mendapat penyakit..lagipun saya tengok ramai perempuan yg sihat2 ni happy orgnyer..dan ade lelaki tertarik dgn perempuan yg sihat2 ni

pada mimpi takde keburukannya org gemuk janji cukup sifat.. lagi satu kalau gemuk
jgnlah merendah diri buat seperti biasa. kalau org ckp gemuknya ko ni. buat tak tau je.
mimpi kurus tapi selama ini mimpi tak pernah sekali keluar dari mulut mimpi ckp melepas
gemuknya ko ni pada org gemuk. mimpi taknak mereka kecik hati.

I'm not that Fat, But for my height yang cukop2  5kaki, 60kg is not an ideal weight  for me..
so dalm keluarga besar aku ( all the pakcik makcik & sepupus) sumernya ala2 slim belaka, tiba-tiba kat aku ngan adik aku
plum sket..so tiap kali kalau ada kenduri or makan2 they will perli2, " haaa.. budak gomok! belom apo2 lai dah mkan!"
OUCH!nak ajer aku jawab " apasal? kau susah ke?" tapi, aku tak jawab apa2, just tersengih2 jer.. aku tak mahu lawan,
sebab aku tau dorang nih tak faham, and they think that they're perfect in so many ways.. Wrong!

Originally posted by Mimpi at 29-6-2006 03:22 PM
pada mimpi takde keburukannya org gemuk janji cukup sifat.. lagi satu kalau gemuk
jgnlah merendah diri buat seperti biasa. kalau org ckp gemuknya ko ni. buat tak tau je.
mimpi kurus tapi selama i ...

abg sahira gemuk, xde perli die pasal die gemuk tp risau kesihatan die..kalu badan dah berisi cam2 menyakit bole dtg..so tuh yg lebih kite risau..sbb lately muda2 dah meninggal coz badan gemuk n senang kena jantung..
so selalu paksa die pergi wat check up..

best lah topik nie..:tq::tq:
saya nie memang dari gen yg sihat2 masa sekolah2 dulu memang tak kisah sgt benda2 nie janji happy org nak kutuk pun lantak lah tapi memang lah i have very low self esstem.tapi btl lah kata org kalau nak kuruskan badan nie kena tekad,tapi kalo sekali kita dah tekad memang kita blh buat lah and satu lg support from people around u that's is more important..dulu berat saya 110 kg jgn tergezut lah lak...hasil usaha selama setahun saya dpt trn sampai 70kg tapi terpaksa di naikkan coz my mum bising dia kata mcm org sakit so sekarang berat saya 78..:love::love:
tapi serious lah saya ckp i love myself better masa saya gemuk..

Follow Us
aku pun gemuk... takde pun terasa apa..

maybe kena build up self esteem skit ajer?

jangan terasa terasing dengan sesuatu keadaan diri. Mungkin itu hanya perasaan. Asalkan sehat ceria sudahlah. Usah dok pikir pasal owang lain. Janji sehat dan cubacubalah kuatkan semangat utk menguruskannya

[ Last edited by  dilaOHdila at 9-7-2006 11:26 AM ]

tak hina!!!! awek aku lawa! =)

1st and foremost, saya memang tak pernah pandang hina or pandang rendah pada orang gemuk. Kawan2 saya ramai jugak yg dlm category overweight/obese/big/plum. Dlm menjalani kehidupan seharian kita, bila dah kawin and sibuk menguruskan rumahtangga/suami/anak2, ada sesetengah insan tanpa mereka sedari, walaupun dulu badan mereka tidak gemuk, telah membiarkan dan mengabaikan cara2 pemakanan yg sihat, lantas as years goes by, menjadikan tubuh badan mereka menjadi berat. Mula2 tu mungkin dia slim, lepas tu badan dia jadi plum (still okay lah cos still kalau berpakain akan nampak cantik jugak), but still tak buat any effort nak menguruskan badan ke bentuk asal, dengan cara bersenam ke or control diet, (mungkin bagi alasan untuk tidak bersenam cos tak ada masa lah, or sibuk ke or ect). Dalam sedar tak sedar badan terus menaik dan menaik sampai ke tahap obese.

Dalam context ini lah yg di namakan, sengaja membiarkan badan tu menjadi gemuk.  Gemuk semulajadi pulak, yg memang gemuk dari bebudak lagi or dari baby lagi. (kalau yg gemuk dari baby ni, tak boleh lah nak salahkan diri sendiri, salahkan parents lah cos bagi makan anak tu banyak2 masa baby cos nak kan baby montel.  Kalau montel masa baby, memanglah cute but kalau bawak sampai ke besar montelnya, hmmm......hilanglah cutenyer tu, jadi masaalah lak pulak pada budak tu dari segi ketrampilan diri.

Tapi bak kata org. hendak seribu daya, tak hendak seribu dalih. Kalau dah kegemukan itu, membuatkan tuan punya badan merasa rendah diri, tidak ada keyakinan diri, terasa di asingkan, hendak pakai apa pun tak muat, menyusahkan pergerakan, maka tepuk dada, tanya selera. Buat lah sesuatu untuk menguruskan badan secara sihat.  Memanglah cakap senang, but siksa untuk membuatnya. Tapi kenalah ada strong will power.  Kena yakin, rajin and berdisiplin.  

Di sini, saya nak relatekan satu kisah sahabat saya. Ibu kepada 3 orang anak perempuan dan berumur dlm lingkungan 30an. Sebelum dia kawin, memanglah badan dia slim but after anak ke2, badan dia naik dan terus menaik hinggkan ke tahap obese, apatah lagi selepas anak yg ke 3. Dia terus mengabaikan badan dia sehingga berat badan dia naik ke 110 kg dgn ketinggian hanya 5 kaki 2 inci. Dia tak jaga makan dan malas bersenam. Bab pakaian tak usah cakaplah, kena tempah lah kalau nak pakai baju. Pakaian kat kedai mmg tak muat.

Saya dan kawan2 (kami mmg exercise freak), puas sudah mengajak dia bersenam (jogging/fast walk/gym), but dia buat tak tahu jer and dia bagi alasan yg husband dia tak kisah pun dia gemuk. Memang husband dia jenis baik pun and jenis tak banyak cakap (but tak tahulah kan apa dlm hati dia). Husband dia slim aje. Tapi, me and my frens tak pernah give up dlm menasihati dia supaya dia bersenam. Kami cakap kat dia, kalau dia tak nak kuruskan badan tak apa, but dia kenalah exercise cos kami tengok dia kalau dia berjalan sikit, termengah mengah jadinya. Dia keep on saying dia dah buat medical checkup and badan dia sihat, no highblood/low cholesterol. But we told her, she never know what lies ahead and that she's got to be prepared for worst, should it happened. Sebelum ni, dia memang ada cuba untuk menguruskan badan dgn cara berdiet, but dia tak ada strong will power and cepat give up and goes back to her bad eating habit and sleep.

Then one day, she had a minor accident, and terseliuh kaki dia. At first she thot it was just a minor pain, tapi bila sakit dia berterusan, and susah nak berjalan, dia jadi risau. Bila pi check up, dia kena buat operation kat lutut dia cos di dapati grease kat lutut dia dah kering and sakit bila dia berjalan. Few months after the operation, she got better and was able to drive again, but still dia tak buat anything to overcome her weight problem, walaupun we keep on pestering her to start exercising. We told her, the least she could do is to start with a brisk walking first.

But finally, after months and years of coaxing her to join us at the gym, one fine day, she make her appearance at the gym where me and my frens do our workouts.  It was indeed a surprise for us! but of cos we welcomed her and give her more encouragement and support. It was of cos a difficult task for her for the 1st week to walk on the treadmill for 20 mins, but after the 2nd week, she's beginning to see the impact and losing 3 kgs in 2 weeks really makes her feel so good! She changed her eating habits by eating rice only once a week, eating regularly but only small portion of each meals. She goes to the gym every morning and walks on a treadmill 40 mins a day. She never looked back after that and now after 8 months of exercising and with the right eating habit, from 110kg when she first started. she now weighs 80kg.  She lost 30kgs! It's really an achievement for her.  She's still on a go to lose another 20kg to make it 60kg. We know she's on her way into reaching her goal.

She told us, she feels good about herself now, she's more energetic  and it shows on her glowing face. The best part for her is that, her good husband  silently admiring her new physical look and during one of his trip abroad, he bought her few sets of sexy lingeries!!! Oh wow!

So dear all ladies or guys out there, if you don't feel good about being overweight, don't keep on abusing yr body, do something about it! Where there's a will, there's a way!  cheerio!

Rate

1

Reply #265 sahira's post

tul tu..jiran aku meninggal muda..byk penyakit psl badan dia gemuk..ko bygkan lah umur baru 27 dah kena diabetes..sakit jantung..mcm2 lagilah..aku dgr dia meninggal pasal kena heart attack..

org badan gemuk.. kena rajin jaga kesihatan!!!

biarlah apa org nak kata...gemuk mcm badak ke kurus mcm lidi ke. yg penting kita jgn terlalu ambik pusing pasal benda2 ni. kang sesia je dpt darah tinggi.

bdn i mmg gemuk sejak dari lahir. umur 2 thn, berat dah sama budak darjah 1. gedebab sungguh. pegi mana2 pun pipi ni jadi bahan cubitan org je. tapi rezki tak penah luak. ada je org sedekah duit kalau pegi rumah sedara2 atau kawan2 aruah ayah.

walaupun bdn i gemuk, sekurang2nya i dah ada 2 org anak walaupun yg ke3 tak sempat tgk dunia sbb pregnant luar rahim. i tgk my schoolmate yg selim mcm erra fazira tu takde anak lagi sampai skrg. dia nikah 10 thn lbh awal dari i. 2 bln lepas suami pulak meninggal.

begitu jugak dgn my auntie, tinggi lampai orgnya, bdn punya la seksi....bergetah. tapi nak dpt sorang anak pun bertahun2 pegi berubat. akhirnya dapat la jugak sorang. dah nak kawin pun anak dara dia tu.

skrg ni i rasa bersyukurrr sgt...walaupun i ni gemuk tapi i dah berjaya jadi sorang wanita, seorg ibu! masa seblm kawin dulu asik risau mcm2, takut mandul la...takde org nak buat bini la...mcm2 hal negatif duk fikir.

kalau gemuk n rasa terhina, janganlah biarkan diri tu terus gemuk, usahakan sesuatu. unless kalau mmg tak kisah langsung badan tu gemuk.

.......................................................................edited

[ Last edited by  zamna at 6-8-2006 04:55 PM ]

seronok baca citer korang semua...

akak skrg dlm process diet nih... mmg dr lahir dah seadanya badan berisi sampai skrg. maintain je 85kg... tp dah mulakan misi diet dr bln lepas...  mintak2 menjd la.  bkn la nak kurus melidi.  tp nak sihat sbbnya... skrg darah tinggi pun dah kat border, dah tu utk nak dpt baby.  dpt turun dlm 10kg pun okla tu...  bole la melawa sket utk hubby.  kalu tak asik pakai baju kurung je.  nak pakai kebaya ke blouse ke malu...  terbonjol2 plak.

kalau sesapa yg hina kt yg berbadan besar ni, buat tak tau je... sbb bkn dia yg bg kt makan...

but yg penting kena make sure kt ni sihat...  yg dah kawin tu... mcm sy le... takut gak kang hb pandang pompuan lain... ye la, bini dia xbole nak dressing mcm yg dipandang tu...

dlm masa 3 bln... mission mesti dicapai...  sesapa nak sesama turunkan berat badan... meh kt support each other...

Rate

1

Segelintir masyarakt mmg bila pandang org gemuk especially perempuan derang akan fokus pada fizikal sahaja.    Contoh conversation yg aku dengar la ye...

Amboi2 sihatnya, tembamyaaa....  instead of Assalamualaikum apa khabar
Nko kalau kurus kan cantik, nnti ramai lelaki yg nak
Nko ni gemuk mesti makan banyak
Kak Long makan nasik biasa berapa pinggan???  

All these berkaitan dengan fizikal.. Apa sahaja kualiti dan kelebihan lain yg ada pada org gemuk ni cam tak wujud or tak penting.

And masyarakat kita terus mengiyakan dan membiarkan women (lelaki biasanya org tak kisah sangat) dilayan cam brainless merchandise.   

Kalau tengok kt cerita, and ada org gemuk berlakon.. mereka digambarkan sbg seorang yg pelahap kuat makan.  COntohnya cerita Cinta Kolesterol and Puteri Impian tu.  

And artis perempuan gemuk pulak selalu disindir and diketepikan cam Adibah Noor.  Oh, aku teringat ttg satu siaran anugerah apa ntah kt tv, di mana Badul and Syanie naik pentas and present nomination. Badul tak abis abis komen pasa badan si syanie.  WHat the f**K! Gigi dia yg terjulur dengan airliur selekeh tu cam la lawa sangat ke?  Ngape la si Syanie tu tak hentak jer muka si badul tu kt atas simen bagi patah seme gigi dia tu. PAdan muka.

Baru ni AF4... Velvet tu selalu kena komen pasal her weight.  Apa masalahnya?  Cam industri hiburan hanya layak diceburi oleh si petit gediks jer.  SHe is good and talented, and why not accept her as she is?  But then, it all goes down to the acceptance in society.  Entertainment industry will only sell wht ppl buy.  SO cannot blame them totally.

SOmetimes, fat women are seen as freaks, and they are supposed to live in hidings away from people.  

From my experience, Fat women are happier in America.  They laugh and smile more.

Rate

1

aku paham apa erika lalui.. org2 gebu nih have to work extra hard tau to be accepted in this world.. they have to be extra jovial so as to be said cheerful.. they have to be extra nice so as to be said friendly.. to be extra clever so as to be excepted in this world.. tapi cuba tgk yang kurus2 tu.. muka masam macam cuka pun org kata elegant.. otak zero pun org kata unique and list goes on and on.. where is the justice..

kat tempat kerja akak pun macam tu. Even boss pun macam diskriminasi orang yang ow ni.Sakit hati. kalau ada upacara atau apa-apa, orang gemuk langsung tak dipandang. Kursus pun tak pernah dapat offer.Kita sedar semuanya kerana kita gemuk. Sekarang kita pun sedang dalam usaha menurunkan berat badan. Kita nak buktikan, kita ada displin diri yang tinggi dan kita boleh. Meh ms teratai, kita challenge, sapa cepat turun within 3 months. Buktikan kita boleh. Meh semua, kita buktikan kita bukan sehina yang mereka pandang. Kita ada harga diri.

Tadi akak ke supermarket beli seluar dan baju yang lebih kecik sebagai dorongan untuk menurunkan berat badan. Selagi tak boleh pakai baju tu selagi tu akak akan berusaha.