CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fahdramli

[Pelbagai] Perbandingan Hidup

Aku pulak dah terbiasa membandingkan sebab aku selalu dibandingkan. Dalam adik beradik aku, mak selalu bandingkan aku dgn kakak aku.. selalu cakap kakak aku lebih cantik, kurus, pandai masak.. sampai aku tanya diri aku macam mana nak buat mak aku nampak aku? Mak jugak selalu bandingkan aku dgn anak jiran dari segala segi sampai aku build rasa diri aku takde apa2 yg hebat pun. Mak cuma nampak aku bila takde sape yg sanggup buat apa yg dia suruh buat. Ya.. aku saviour pada mak aku dan pada adik beradik aku yg lain. Dalam erti kata yg lain, kalau nak bergembira tu bukanlah aku.. tapi kalau dah terdesak dan bermasalah.. carilah aku.

Benda ni mendarah daging dalam diri aku sampai aku dewasa, bekerjaya dan bekeluarga. Aku jadi terbiasa membandingkan kekurangan diri dengan orang lain berbanding nampak kelebihan diri aku sendiri.  Aku jadi sangat low self esteem.. sampai jadi anxiety yg teruk. Aku takut banyak benda dalam hidup.. takut nak mulakan langkah.. semualah. Aku selalu minta maaf dgn anak2 aku bila aku TERBUAT apa yg mak aku buat kat aku.. sebab aku rasa bersalah gila.. nape aku nak teruskan circle tu? Tapi sesungguhnya, aku tak sengaja.. dan perit aku nak hentikannya sbb dah terbiasa..

Rate

1

Selalu, sentiasa. Perbandingan yang tidak adil. Namun akhirnya kembali bersyukur dengan apa yang ada. Insya'allah, semakin kita bersyukur, semakin banyak Allah akan bagi. Sentiasa ingat, apa yang kita ada sebenarnya yang terbaik untuk kita. Bersyukurlah kita adalah kita dan bukan orang lain kerana siapa kita semalam menjadikan kita hari ini. Dan kekurangan kita hari ini adalah kekuatan untuk kita hari esok. Membuat perbandingan tidak salah cuma jangan keterlaluan sehingga menyakiti hati sendiri.

Rate

1

for me.. salah satu sebab buat kita x brenti fikir dan bandingkan hidup dengan org lain adalah soc med... bukak fesbuk, ada plak sejenis sgala hapa nk tayang.. ya... aku bukan jenis nak dengki ke hapa... tp nak elak penyakit hati, rasa kurang syukur nikmat daripada terfikir nape hidup dia ada itu ada ini... aku just avoid buKak pesbuk.. ade la seminggu skali kot buka.. tu pun scroll2 je kot ada info menarik...

Rate

1

sarah82 replied at 6-8-2020 10:26 AM
Hahaha.. Setuju sangatt...chuols tulis apa yg iols rasa tanpa ayat tak senonoh mcm iols.. Hahahaha ...

Heheheh ngak mengapa sis iols dah membaca isi hati cuols.gitchu

green~tea replied at 6-8-2020 03:04 PM
EXACTLY .. setuju sgt sis

Kan sis everyone have their own path. Lambat dgn cpt je. Plus skrg meols cuba menjauhkan diri dr socmed juga sbb sometimes meols rasa socmed its toxic especially instagram. Baikla meols melayan forum takpn bergentayangan dkt fb tu pn group kucing sbb skrg meols nampak skrg ramai tgh menggila beli emas pulak dkt fb sedangkan meols nak beli seurat pn kena berkais kais pastu mula membandingkan diri lg. So meols cpt2 scroll je. Sbb meols takut wpn meols ckp ah peduli apa tp sedikit sebanyak hati kecil meols tetap membandingkan dgn dorg. Agitchew.

Rate

1

Benang yang bagus untuk muhasabah diri iols. Ada juga kadang-kadang terlintas rasa kurang dari orang lain. Tapi betul la macam cakap forummers atas-atas sebelum ni, kita elok tengok orang yang lebih tak bernasib baik dari kita, baru kita rasa ujian kita tak besar mana.

Any d ways, omputih kata don't compare your behind the scene with someone else's highlight reel. Yang kat socmed mostly version dah polished and filtered, dah amik gambo banyak kali pilih yang paling mulus sempurna baru upload. So kita chills sudah

Rate

1

Follow Us
loladaily replied at 6-8-2020 05:59 PM
Heheheh ngak mengapa sis iols dah membaca isi hati cuols.gitchu

Hahahahaa.. Kannnn.

Lagu ni sesuaiiiiiii untuk topik benang ni. Iols layan lagu gini time2 rasa nak pick me up sikit

Rate

1

Selalu !

Tapi bila i perhati & fikir secara dalam, ternyata aturan Tuhan tu Adil dan ujian yg diberi sesuai dgn kemampuan hambaNya.

I perhatikan, ada sorang kawan i ni ....life dia selalu travel. Rumah berderet. Duit berkepuk. Tapi hidupnya sunyi tanpa suami dan anak.

Ada juga kawan i, tuhan bagi dia muka cantik. Bisnes sukses. Ada anak. Ramai kawan. Tapi marriage life dia gagal.

Ada sedara i, hidup susah. Makan apa ada nya. Tapi tuhan bagi dia anak yg baik & mendengar kata. Suami penyayang & rajin cari duit walaupun keje sapu sampah.

Begitulah hidup.
Kena belajar bersyukur.

Rate

1

Aku disini sekadar nak menegur geng cybertrooper baik BN or PH. Kita fahamlah reputasi tu penting bagi you so pakai fake account fake id, fake job, fake stories

But golongan trooper nilah yg banyak buat onar dalam forum since years before Im in. Banyak terlibat kes PA forumer lain. Banyak betul masa dia. Pastu lepas kena expose buat dajal kat forumer gigihlah keluar post penyucian banyak2 supaya orang lupa perbuatan dia

Dalam hidup ni, kita berkongsi space tapi jangan sampai menjadikan diri sendiri protagonis dan pesaing yg kita nak jadi tu sebagai antagonis. Kita asyik banding diri dengan dia saja, play victim

Pilihlah kawan yang boleh diharap masa orang pijak, humban, masa kita berjaya, untung dan dirahmati dia turut bertepuk tangan gembira. Kawan dengan orang pandai2, jangan jauhi ulama walaupun mulut org menyindir

Rate

1

Edited by rayriff at 6-8-2020 08:51 PM

masing2 ada kelemahan dan kekuatan. yang buat sesetengah orang berjaya ialan diorang sedar kekuatan dan gunakan untuk berjaya.

pernah compare kecik2, member tak belaja pon boleh score sedangkan kita baca buku banyak kali, x faham2. bila masuk form 5, member lain pulak cakap, ko ni asyik tido tapi boleh dapat A.

hakikatnya, org luar tak nampak sebelum berjaya tu ada susah payahnya..so focus kat diri sendiri kalau x masa anda akan lagi banyak terbuang..

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

Tgh melaluinya skrg ini. Rasa down plk

Rate

1

Sangat pernah dan dulu berduka lara sebab terlalu memikirkan benda ni. Lepas grad, kawan2 semua ckp senang je nk secure kerja, tapi aku berhempas pulas hantar resume sana sini belum dapat hasil. Alhamdulillah dah dapat kerja, kerja siap lebih masa sbb nak siapkan kerja sendiri n kerja org lain yg boss assign last minute, tup2 org tu dapat promotion. Pastu dok bercinta bagai nak rak 8tahun, tahun ke 8 tu baru dapat tau boipren curang selama ni siao kawen dgn perempuan tu. Umur pun dah dekat 30 masa tu hidup takde sesapa. Kawan2 lain dah beranak pinak hidup happy2. Pengalaman paling besar aku dpt, hidup kena sabar dgn dugaan. Perjalanan kita xsama, rezeki kita xsama. Compare tu yg buat kita sedih, hati tak tenang & redha

Rate

1

Bandingkan untuk jadi better takpe kot.. As benchmark

Sbb islam sendiri suruh kita ibadat ibarat mati esok dan bekerja ibarat kita hidup 1000tahun..agar kita bandingkan dan cermin diri kita adakah hari ini lebih baik dr smlm

Klu semalam tak maki tak fitnah..
Hari ni maki, fitnah org sana sini..

Surely hati tu mmg ada something wrong
Perlu ditukar cuci dgn clorok

Rate

1

putu replied at 6-8-2020 10:54 PM
Tgh melaluinya skrg ini. Rasa down plk

It is okay untuk rasa down, tapi jangan lama2 okay... Bangun dan berjalan....semua akan baik2 nanti.

Edited by adelea at 7-8-2020 10:35 AM

selalu je terdetik , knp la hidup aku x sebanding org lain
kenapa la perangai aku ni x manis mcam org lain ...
pendek kata apa yg aku struggle org lain dapat dgn senang .. ...

tapi aku percaya , kita semua ada bahagian masing2

Rate

1

Kadang2. Especially bile mood tgh swing. Ble nk something tp x dpt.

Time tu mula la rasa mcm 'kenapa la hidup x mcm org lain.. Bla.. Bla.. Bla..

Tp pk balik, ada org lain yg lagi susah dri Ai. Mengucap bnyk2. Lama2 sejuk la hati

Rate

1

normal kot terbanding hidup sendiri dengan hidup orang. tapi aku memang kerap banding. terus rasa down. dan rasa “wah beruntungnya...” tapi lepas tu cepat cepat pujuk hati jugak. diri sendiri pun sebenarnya ada benda tu. kalau tak der pun, sebab sendiri tak nak.
macam-macam la...
tengok kawan - kawan keluar reramai.
tengok kawan ada gelang coco.
tengok kawan ada plan nak beli kereta baru.
tengok laki kawan belikan gift.
tengok kawan opis kurus.
ntah la
kalau diikut life kita jauh lebih baik dari semua tu. tapi nakkkkkk jugak banding
pas tu sendu sensorang

Rate

1

pernah juga rasa gitu. tapi kita akan jadi positif dan redha bila kita tgk org yg lebih kurang dari kita. Kat malaysia ni ramai yg lagi susah dari kitakan. cuma jadi susah bila orang lain yang sibuk bandingkan hidup kita. terutama makcik2 la... nak cakap lebih tak guna orang tua ni tak ada kat tempat kita. si redha dan kita cubala tunjukkan kita happy je dengan hidup kita ni walaupun tak sama dengan expectation orang lain..

Rate

1

Mungkin selalu diterapkan sentiasa bersyukur dengan rezeki yang ada. Redho setelah berusaha. Kalau dah berusaha tapi tak dapat juga, mesti ada asbab sebaliknya. Hanya Dia yang tahu. Tak usah serabut kepala nak fikir. Gembira dengan segala rezeki kurniaanNya.

Kita Enjoy bak kata drama Nora danish dulu dulu tu