CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai siswazah masih menganggur sebab terlalu memilih lokasi tempat bekerja

vender replied at 16-9-2020 11:48 AM
Aku dah lama kerja frankly speaking aku rasa zaman skrg tak sama dgn zaman 10 years ago kalau gene ...

ko caya tak kalau aku cakap dulu aku penah sewa rumah kt penang, sebelah hiway je, rm280 utk flat 3 bilik? bukan flat ppr ye, sbb bangunan ni 3 tingkat je.  pastu aku pindah rumah landed, corner lot rm 380 je?  tp ni citer 10thn yg lalu la. hari tu aku saje singgah situ, jiran2 aku cakap diorg bernasib baik sbb dah duduk situ lama, jadi owner tak sampai ati nak naikkan sewa. rumah2 lain yg kosong tu skrang dah naik rm500 ke rm700, siap ade yg caj ikut bilik.  alasan diorg sbb tmpt tu dah naik, ade kfc ada pizza hut, walaupun aku rasa kawasan tu still kg lg.

astro time tu pun, aku ingat lg, aku pakai pakej yg rm50 tp aku dpt yg basic pastu 2 channel tambahan. skrang pakej yg sama dah rm100. tu baru asteruk. cuma dulu internet mahal kan? 1gb pun dah brape. skrang je nampak murah. hakikatnye gaji tu yg majikan perlu naikkan. kekdg aku rasa unfair la bile org kaya dok fleks kekayaan masing2, tapi ape guna kalau gaji pekerja masih mcm 10thn yg dulu?

dodolgemok replied at 15-9-2020 05:55 PM
Senang kerja menteri, apa semua benda salahkan rakyat. Diorang ilek2 jah siap langgar perintah kuara ...

Rakyat kena ikat perut..jangan dengki pada org kaya. Kata bapak kepala menteri.

sarah82 replied at 15-9-2020 07:25 AM
Aku dulu kerja penang.. Tak ada kenderaan.. Aku cari kilang yg sediakan pengangkutan.. 1st job aku k ...

I dulu masa memula keje....i takde transport....u tau mana i dapat transport ?
Bos i belikan. bos i bayarkan duit muka moto. RM 750. takde potong gaji moto atas nama sendiri.
lepas dapat moto bos i suruh pergi jalan jambu belakang bremmall tu ( masa tu bremmall tiada lagi )
so dia lukis atas kertas A4 gitu gitu suruh masuk lorong gitu gitu

i pun angguk angguk je la

sekali start moto ....jalan punya jalan mmglah sampai...tapi sampai dataran merdeka.

bos i dah bengang dia pergi pickup sendiri. dia pergi pickup sendiri pastu balik dari pickup
i tak balik balik lagi dari Dataran merdeka. .....i masuk dataran pukul 2petang. keluar 5 petang.
nak datang pun sesat nak keluar pun sesat..

masa tu bukan macam sekarang ada GPS , Smartphone bagai. Internet pun mahal waktu tu.
kejadian berlaku tahun 2006

gigahertz replied at 16-9-2020 01:06 PM
I dulu masa memula keje....i takde transport....u tau mana i dapat transport ?
Bos i belikan. bos ...

Hahaha.. Kejadian kat intel tu tahun 2009....lepas spm aku kerja dulu.. Kerja kedai kasut.. Gaji rm600 sebulan.. Pukul 10 am sampai 9.30 pm.. Rushing ke pekan Rabu sebab bas last pukul 10 pk ke shahab perdana. Makan aku beli nasi ekonomi.. Org lain bergaya mcm2 baju.. Aku pakai baju tu saja...duit gaji utk sara aku dan tok.. Tu pun makcik aku asyik kata aku ni main duit.. Sedangkan duit tu la aku nak byr bil elektrik semua.. Duit tu nak byr rumah.. Duit tu nak belanja makan.. Dan kalau mama aku tak ada duit.. Duit tu juga nak bagi kat dia.. Tapi aku tetap juga jahat.hahaha.

sarah82 replied at 16-9-2020 05:11 AM
Hahaha.. Kejadian kat intel tu tahun 2009....lepas spm aku kerja dulu.. Kerja kedai kasut.. Gaji r ...

masa i keje dengan tauke tu dulu....dia tu dah tua. umur dah 60 lebih. bila next day kena turun rawang sebelum next day tu i dah siap siap turun rawang cari jalan tu sendiri. punya la perit sebab waktu tu
mana ada maps / gps macam sekarang. actually google maps dah wujud since 2003 tapi smartphone
tak macam sekarang. so bila tengok maps mmg kena tengok kat dekstop. lepas tu pandai2 la.

masalah dengan tauke i tu kalau pergi berdua dengan dia. masuk 10 minit tapi nak keluar confirm jadi berjam-jam
sebab dua dua tak tau jalan.

i ni nama je duduk KL/Sel. u jangan tanya jalan kuching. jangan tanya jalan duta i mmg tak tau....
i masuk Petaling Jaya pun masa umur i 23. ...tu dulu la 10 tahun lepas punya cerita...

sekarang... salak tinggi pun i turun tau.

gigahertz replied at 16-9-2020 01:20 PM
masa i keje dengan tauke tu dulu....dia tu dah tua. umur dah 60 lebih. bila next day kena turun ra ...

Keperitan tu buat kita matang.

Follow Us
surat tawaran i kerja dulu dulu.

eyansss replied at 15-9-2020 08:32 PM
memandangkan kita kat topik bebudak cari keje, sape tau pasal elaun kedatangan eh?  ni elaun apa?  s ...

Iols rasa elaun kedatangan ni mcm utk org keje kilang, sbb kakak yg sewa rumah mak iols dulu, seboleh2nya taknak cuti taknak mc. Kalau cuti, tolak sehari 10 ke 15 ringgit. Namanya dulu elaun rajin kalau kt kilang. If exec n above, ade ke elaun ni? Mcm pelik je. Unless keje shift la kan, tu mmg akan ade elaun shift.

aku bersyukur jah lps grad aku keje kat KL, duk umah parents (KL) and gi keje naik lrt je sbb opis kat area klcc
dr rumah gi stsn lrt naik bas jah

LadyCarefree replied at 16-9-2020 09:38 AM
Alangkah indahnya kalau benar semua orng kelantan duduk kelantan

haha lain mcm ayat sis ni.rasa macam paham haha

Dwdrum replied at 16-9-2020 11:07 AM
Quite same seperti my sister cakap... Ramai grad archithect tapi tidak ramai otak architects.. Aut ...

Dan juga, gila amik gambar (selfie, wefie etc) sampaikan gambar model bangunan yg sepatutnya P&C pun dia pegi upload dlm Facebook. Tak pasal pasal Chairman kena mengadap client kena jawab. Terus budak tu kena buang kerja.

annehuda replied at 16-9-2020 11:24 AM
tp aku pun taknak salahkan la fresh grad skrang ni.  ye btul masalah pengangkutan tu nampak kecik tp ...

Uishh Penang area Mana tuh murah sgt? Zaman stadi Penang dulu, mkn kt cafe uni pun x dpt murah camtu..aku asal kampung, masuk uni kt Penang mcm kejutan budaya suma benda terasa Mahal...milo ais kt jamilah kot nama kedai mamak tu rm2.50...tu lah last order milo ais... actually tu lah last mkn situ

rukia2 replied at 16-9-2020 03:50 PM
Uishh Penang area Mana tuh murah sgt? Zaman stadi Penang dulu, mkn kt cafe uni pun x dpt murah cam ...

Ni 10thn lepas dik hahaha. Ni kt area sg 2 yg kt belah butterworth tu. Yg kt plaza tol sg 2 tu. Tu jln dlm tu kalau taknak lalu tol kalau nk pegi kedah area2 sp tu ha

sarah82 replied at 16-9-2020 11:51 AM
Gaji 1200 tu aku sara arwah tok aku.. Bayar bil ayaq api rumah.. Jadi jangan ingat aku kerja sara  ...

yg sara diri sendiri tu aku... takde pun aku mengata org lain tak sara sesapa.

kawan2 aku yg lain masa tu sara diri mak ayah juga, and they berjimat cermat sgt. itu yg buat aku fikir, sedangkan zaman aku dulu pun budak baru kerja dah sesak mcm tu kerja dari pagi balik malam takde saving apa lagi zaman skrg  

and main point cerita aku, gaji majikan beri zaman skrg ni tak setimpal langsung dgn kos sara hidup kat bandar. malah tak cukup. unless budak tu mmg born in bandar and duduk rumah mak ayah.  

ezacbee replied at 16-9-2020 11:17 AM
Ko duduk rumah kedai kat jalan zirkon e7/e ke?
Aku pun dok situ gak tapi kat atas kedai makan lon ...

Eh macam mana tahu? Budak Uitm jugak ke sebab situ memang port pun....hehe....masa duduk kat situ kawasan di tak macam sekarang....kadang kadang terpaksa ambil taxi dari seksyen 2 kalau takde bas.....

tipuware replied at 16-9-2020 10:40 AM
Omg. Part free parking space tu, Teringat salah seorang candidate tmpt keje aku. Alasan dia, pasal ...

Wah memang perasan bagus....nasib baik kena reject....

damsel_fiji replied at 15-9-2020 03:06 PM
harusla memilih..setakat gaji minima nak dok bdr besar buat apa, baikla carik keje yg dekat2 dgn fam ...

SG setuju kalau keje luar KL...less pressure...if have opportunity should go

allshares replied at 16-9-2020 01:39 PM
Iols rasa elaun kedatangan ni mcm utk org keje kilang, sbb kakak yg sewa rumah mak iols dulu, sebo ...

ok, kalau kilang tu macam make sense la jugak kan...  tapi company aku ni bukan kilang...  hehehe...  jawatan pun exec kot...  jammed kepala bila dia tuntut elaun kedatangan...  rasa nak lempang aje...  laki aku geleng kepala layan karenah bebudak baru nak naik ni...

Innrukia replied at 16-9-2020 12:03 PM
attendance allowance tu utk improve attendance employees. Slalu kalo MC, UPL la yg kena deduct. Yg ...

ok, kalau kilang tu mungkin make sense jugak...  customer service aku tak sure sebab zaman aku keje cs takde pun elaun ni...  cuma company aku ni bukan kilang...  hehehe...  jawatan pun exec...  jadi pelik bila ditanya pasal elaun ni...

annehuda replied at 16-9-2020 11:25 AM
amboihhh?? motep? habeh tu kalau kene covid kene dtg opis gak ke smbl sebar virus flu kt opismate  ...

hahaha...  ye la tu kot supaya dapat elaun ni...  maaf la kalau kata aku ni dah tua oldskol segala...  tapi aku macam kenot brain kena ada monthly elaun kedatangan (kecuali kilang mqacam forumer lain explain)...  sebab ko dibayar gaji untuk datang keje selama 26 hari sebulan (ikut akta buruh)...  pastu polisi syarikat pun dah bagitau business hour camne...  huhuhu...

aci tak kalau bebudak baru nak up ni demand elaun kedatangan, pastu aku counter balik: ye, kami akan bagi tapi kalau u mc atau u amek cuti, kita potong gaji...  hahaha...