CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NoorMasri

SUDUT DIY :: BERCUCUK TANAM

Nak tanya sikit kat peladang2 wanita berjaya kat CARI nih...
Mcm mana nak tanam pokok ketumbar? Saya try tanam dlm pasu..layu dan lepas tu kong terus..Ada sesiapa sudi berikan tips?Kena tempat teduh ker atau boleh lanyak jer dlm segala keadaan?

Harap ada yg sudi membantu..

Originally posted by Index at 18-9-2005 06:23 PM
Mcm mana nak tanam pokok ketumbar? Saya try tanam dlm pasu..layu dan lepas tu kong terus..Ada sesiapa sudi berikan tips?Kena tempat ted ...

kak liza rasa jangan siram keterlaluan...sebab akarnya jenis lembek..nanti mudah busuk..
so tanam jer dengan tanah itam tu..
rasanya macam tanam daun sup atau daun bawang kot...

Originally posted by hanieliza at 18-9-2005 06:55 PM

kak liza rasa jangan siram keterlaluan...sebab akarnya jenis lembek..nanti mudah busuk..
so tanam jer dengan tanah itam tu..
rasanya macam tanam daun sup atau d ...

Thanks Kak Liza..nak kata siram keterlaluan tak jugak kot..mungkin ker pokok ni nak kena tempat redup sebab dia tak tahan panas sangat? Tempat saya ni dah berbulan2 tak hujan..kalau hujan pun selenggok jer, tanah pun tak sempat basah.
Takper..nanti saya tanam lain..kalau hidup pokok tu dah boleh saya masak nasi bukhari resepi kak liza tu kan:lol

Ini Daun pegaga dari laman rumah...

ini fresh Oregano Kalau jaga betul boleh gemuk lagi

Ini adalah pokok lengkuas

Originally posted by puansri at 19-9-2005 07:37 PM

Ini Daun pegaga dari laman rumah...

cantiknya pokok2 tu :clap:..mana dpt benih oregano tu..senang ada pokoknya tak yah beli yg kering punya..

Originally posted by Index at 18-9-2005 06:23 PM
Mcm mana nak tanam pokok ketumbar? Saya try tanam dlm pasu..layu dan lepas tu kong terus..Ada sesiapa sudi berikan tips?Kena tempat ted ...

akak baru ni ada gak tanam pokok ketumbar, tapi dah abis akak dah potong wat masuk dlm kari..pokok ketumbar ni mmg
manja  sket...btgnya pung mudoh patah..bila dah naik ianya tahan beberapa hari je..pastu mati la dia.terkulai..

Follow Us
ari tu ada tanam serai. mula2 naik elok je pastu sampai summer terus kering kontang pastu mati. dah jirus air ari2 pun dia kering sgt jugak. waaa....sedih sgt. jaga elok2 masa tu. hari2 tgk pokok tu. skali mati pulak. kat sini susah nak cari serai yg ada jual. so ingat nak tanam la sendiri. ada la tau tempat jualnya tapi dia jual byk2 satu plastik besar sekali. jauh pulak tempat tu. malas nak pegi. hehehe

Originally posted by sweetgal at 19-9-2005 09:11 PM
ari tu ada tanam serai. mula2 naik elok je pastu sampai summer terus kering kontang pastu mati. dah jirus air ari2 pun dia kering sgt jugak. waaa....sedih sgt. jaga elok2 masa tu. hari2 tgk pokok t ...

oh u kat ner ni sweet, akak tak pernah try lak tanam serai sini..org kata ok...agaknya keirng kontang sampai akar tu..bila u jirus masa tu dah terlambat...cian serai tu kehausan..

Originally posted by bunnybucukcomel at 5-9-2005 12:36 AM
dah beli dah pil baja tue.. semalam tak jumpa plak kat tempat kerja.. yg ada cuma yg cecair tue.. so tadi masa break gi aa wilkinson.. tulah tgh pening nie.. byk plak pokok2 yg bunny tanam nanti ke ...

agaknya dah balik M'sia si bunny ni..mana lah dia simpan pokok kesum tu :hmm:

Cik Noor .. kita nak minta pertolongan sikit.

Macamana nak tanam kunyit hidup supaya kita dpt daun kunyit?
- Saya dah beli kunyit hidup utk ditanam. Kita kena rendam kunyit ni sampai akar keluar ke? lepas tu tanam dlm tanah?

Saya dah beli daun kesum
- dah masukan dlm botol dan letak tepi tingkap. Err berapa lama agaknya akar pokok ni akan keluar?

Thank you
Dar

Kak Noor,
  Oregano tu Kawan yg kasi.memang sejak tanam pokok tu kan saya tak belidah oregano kering buang duit aje..fresh punya lagi wangi

Originally posted by puansri at 20-9-2005 12:30 PM
Kak Noor,
  Oregano tu Kawan yg kasi.memang sejak tanam pokok tu kan saya tak belidah oregano kering buang duit aje..fresh punya lagi wangi

Puansri..tanyalah kawan puansri tu kat mana dia dapatkan oregano tu..kita pun nak tanam gak.

Nanti bila saya jumpa dia saya tanya ok.Dia katakan susah nak dapat kat nursery pun cuba la mana tahu ada.

Originally posted by DARSITA at 20-9-2005 01:50 AM

- Saya dah beli kunyit hidup utk ditanam. Kita kena rendam kunyit ni sampai akar kelua ...

kak liza tumpang jawab..
kunyit hidup tu selalunya kak liza tak rendam air..sekadar kasi basah..
kalau rendam..nanti ubi kunyit tu busuk..

daun kesum tu kalau dah tumbuh akar sikit pun ..bolehlah tanam dan siram jangan banyak sangat..
nanti akar terendam boleh jadi busuk dan reput...

Originally posted by hanieliza at 9/20/05 06:51

kak liza tumpang jawab..
kunyit hidup tu selalunya kak liza tak rendam air..sekadar kasi basah..
kalau rendam..nanti ubi kunyit tu busuk..

daun kesum tu kala ...

Thank you kak Liza.

a/kum semua,

long pon nak share jugala...pokok2 yg long tanam ..pokok cili, daun kesum, lengkuas, serai, kunyit, pokok pisang, daun limau purut, pear dll  kat  blakang umah. skrg dah tak subur lagi sebab tuannya asyik sibuk ngan baby, dan nak pindah rumah...(nanti semua ni tinggal la..) insyaallah nak kena tanam balik spring thn depan, skarang tak sgt sbb, kawan melayu kat blakang rumah long pokok2 dia   lagi segar bugar...jadi nak masak tu long pi petik je..dia tu macam k'noor  dan  abe ghostie kita .....green tumb gitu!!!

my malaysian chinese friend pon  rajin menanam dan compose baja  sendiri (organic)....hasilnya...tananaman dia spt tomato, basil, kangkung, serai, cil kacang panjang dan byk lagi.  dia ni pon rajin supply long ngan  hasil  tanaman2 dia ...manis  rasanya tak macam beli kat  pasar.  dia ni kalau bagi long  cili memang  satu bag besar...(tak habis makan 2/3 minggu), long buat camni...... basuhkan cili tu bersih2 pastu keringkan air dia betul2 (tos dan lapkan dgn paper towel) .  cili2 tu boleh di potong kecik2 (macam taruh dlm kicap atau nak  buat sos ikan bakar) atau  dibiarkan sebijk-sebijik (terpulang pd masing2), pas tu masuk dlm  plastic tahan sejuk then masukkan dlm freezer...bila nak makan/guna  tu ambik aja  dr freezer sebab dia tak melekat.  insyaallah elok cili tu tahan lama dan  elok tak spt kita simpan dlm fridge!. aritu long ajar  dia buat camni...sekarang ni...lambat aje sampai cili kat rumahhe!he!he!! (prasangka baik)

macam daun kari, daun kunyit,  daun pandan... di potong  masa fall,  masukkan dlm plastik dan simpan terus dlm freezer (nak pakai baru basuh)..bila keluarkan,  daun tu masih hijau lagi dan baunya pon masih ada...tapi jangan di campur sekali daun2 tu..  long terpaksa buat camni sebab. bila .winter pokok2 ni dormant...until spring baru keluar balik. jadi kalau  musim sejuk boleh la pakai daun2 ni...ada la stok daun kunyit ke...daun kari ke..

w/salam

ghostie, long nak tanya sikit yer......pokok tanduk rusa tu ...kalau long nak tanam kat sini (US) ...ada benih tak? long suka  sgt pokok ni.. tq

Originally posted by long at 21-9-2005 07:22 AM
ghostie, long nak tanya sikit yer......pokok tanduk rusa tu ...kalau long nak tanam kat sini (US) ...ada benih tak? long suka  sgt pokok ni.. tq

Assalamualaikum Long,

ff:
Jom kiter ke thread nie......
http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D1

Wsalam

Originally posted by niceghost2005 at 21-9-2005 08:37 AM

Assalamualaikum Long,

ff:
Jom kiter ke thread nie......
http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D1

Wsalam

wokey!!!!

Originally posted by DARSITA at 20-9-2005 01:50 AM

- Saya dah beli kunyit hidup utk ditanam. Kita kena rendam kunyit ni sampai akar kelua ...

Dar, tahun lepas Noor tanam kunyit terus je tanam ibu kunyit dlm tanah..disamping siram pastikan tanah tak kering..lama2 ianya bertunas lah..tapi tahun ni tak tanam plaks..sbb tak ada kunyit idup fresh yg ada kunyit frozen aje..

btg kesum rendam dlm seminggu dah kuar akarnya pastu dah boleh transfer ke tanam/pasu..