CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6612|Reply: 37

UNDANG-UNDANG ITU BUTA...is Justice blind???

:hmmi India...beratus-ratus wanita yg marah kerana seorang lelaki
kasta tinggi yg telah merogol lebih 40 org wanita dilepaskan- setelah
menyogok pihak2 yg berkenaan- telah beramai-ramai menikam mati dan
memotong kemaluan lelaki tersebut...

J:cak:ust like in the Indian movies...real colour version...do you agree with
them for taking justice in their own hands? their reason being- we don't
want him to rape us anymore!!!:agr:

Rate

1

Reply #1 seribulan's post

FILEM KITA WAJAH KITA :cak:
apa yg ada dlm filem hindi atau tamil.. mcm tu ler rupanya realitinya...

bagi sara ler...
Undang-undang yg sedia ada tu tak salah
yg salah ialah pengamal undang2 dan penguatkuasaan undang2 yg longgar..
dan juga gejala rasuah yg bermaharajalela...

p/s: teringat sara filem2 Tamil lakonan Vikram, Vijay, Sarath Kumar.. penuh dgn aksi yg 'mencabar' pihak2 yg 'memperkosa' undang2 hingga 'terbogel' maruah dan 'tertutup' kebejatan.

Rate

1

undang-undang jadi buta sbb ader yang membutakannya..... soo kl aku pong nak jer buat reformasi beramai2... kasi celik skit..

Cinta ialah undang2 yang terbaik.

Reply #4 ajinomotonosuga's post

hehehe.. piar hei.. piar hei :bgrin:
mcm dlm filem hindustan tuh

Originally posted by mysara at 26-1-2006 04:05 PM
hehehe.. piar hei.. piar hei :bgrin:
mcm dlm filem hindustan tuh

apaa tu piar heh piar heh cikgu sara?

love love me do..u know i lap u gitu ka?

Follow Us

Reply #6 ajinomotonosuga's post

habis tuh.. dah pak aji kata ttg love..
sara asosiasikan ngan bhs hindi hei lar..
kan ke ideanya kisah undang2 yg diperlekeh di India :bgrin:
kasi le pendapat bernas pak aji..

Originally posted by mysara at 26-1-2006 05:11 PM
habis tuh.. dah pak aji kata ttg love..
sara asosiasikan ngan bhs hindi hei lar..
kan ke ideanya kisah undang2 yg diperlekeh di India :bgrin:
kasi le pendapat bernas pak aji..

kalo nak padan tajuk dengan aku kata tu..maknanya undang2 tu tak perlu(tidor, mata pejam cam oang buta) pasal cuba sarah tenguk matahari bangun ari ni timur esok barat luse tenggara ka? seolah undang2 tu buta buat matahari..matahari tak perlu undang2 ..dia main ikuttt jekk dah pencipta jadik cam tu dia ikutttt jek..btui dak?

masalahnya kalo manusia..susah gitu pasal ada aqal ada napsu..so ada peperangan dalaman gitu. matahari tak berperang dengan diri dia..selagi ada kuasaNYA dia bangun ler timur tidor di barat saaaaaaaampai berkecai or kuasa di amik balik aa gitu so undang2 buat matahari tu bukan takdok tapi kita istilahkah nature laws..undang2 SEMULAJADI..sunatullah..hukum alam etc ler.

so kalo saya nak padankan pada manusia..saya kene guna konsep cam ni dan istilah terbaik ialah CINTA. bila ada cinta ada taat ada kesetiaan ada pasrah ada ceria memacam lagik ler. jadik kalo ada cinta undang2 tu tak perlu dah pasal cinta tu undang2 terbaik. So macam mana bercinta yang dikatakan undang2 terbaik tu aaaaaaaa tang tu kene fikir. So kalo kita buat apa pun undang2 ciptaan kita misal ibu bapa pada anak2 or guru besar di sekolah, SEBAIK BAIK undang2 tu ada NILAI CINTA..macam matahari tu..lagik dekat pada nature bermakna lagi dekat pada ketuhanan pasal dalam ilmu falsafah ada sengah filosuf anggap nature tuhan..sandaran gitu macam manusia dulu sembah matahari..kire sandaran itu tuhan gitu kan? saya lebih suka istilah cam cinta ni rather pakai label2 agama..pasal once pakai label2 agama ni kita dah mengecilkan peranan cinta. Bila mende ni 'percuma' kita tak APPRECIATE. Macam oksijen ler kita tak nampak lebih penting dari makanan yang kene basuh tlur tuu..btui2..tapi oksijen kotor ada monoksida seme tu kita tak pedulik ..btui dak? Mende2 tak nampak ni to me lebih penting dari yang kita nampak..kita nampak undang2 tertulis...undang2 tak tertulis..cam manusia di selubungi oleh Cinta kita tak sedor. Orang2 sufi, dunia sufi memang tepat anjuran depa bab pembersihan hati, mendidik nafsu.

soerang yang hidup dan setiap perbuatannya ada nilai cinta adalah kekasih tuhan. tiada apa undang2 untuk dirinya dari tuhan. macam di sorga walo di dunia. dia seronok kecuali ditakdir dia jadik pemimpin..pesai tu manusia btui ada cinta depa takmo..takut jadik pemimpin pasal ujian berat..dah sonok2 gumbira takdak undang2..dia kene pikio kene pikir apa bagus untuk rakyat dia..kene adil amanah kalo tak mampus dia..alaa sedih ler busan lerr..aku dah sedap2 idup BEBASSSSSS takdok undang2 apo pun..idup cam burung tu haa cam matahari tu haa cam ikan dalam air tu haa..ni depa suh jadik moderator alaaaaaaaa.

tu baru mod..apa lagik perdana menteri hihihi. saya padankan dari kisah nabi adam a.s. gak cikguk. idup disorga takdok apa undang2..tup2 tuhan kata jangan wat satu mende nih..undang2 ..satu jek. Actually bermaksud UJIAN dariNYA yer dak? Semulajadinya manusia BEBAS. kene kenai btui2 maksud erti bebas nih. tenguk post saya bab kebebasan tu saya tulis pendek jek k?

kebebasan, cinta, kebenaran, ketuhanan, kasih sayang bukan ke seme ni tadak langsung berkaitan undang2? kat mana nak selit undang2 berkenaan nilai tu seme ? kalo disekat..manusia meronta pasal kebebasan tu nilai asasi depa, cinta tu perlu kebebasan untuk di fahami, ada cinta pada setiap perbuatan baru berasa nilai kasih sayang tuh..seme berkait..so jadiknya undang2 tu sebenonya UJIAN..ujian tu bermaksud mendidik ..didik untuk supaya manusia tu faham apa itu taat setia patuh esp pada pencipta mereka..taarif beribadat padaNYA cam quran kata tuh hah. tapi nabi adam a.s. pun tak tahu masa depannya di uji cam tu so too apa pun ciptaaan walo matahari tuh btui dak? cabaran manusia..camna kita memahami kebebasan, cinta seme tu dalam akur taat yang ikhlas demi pencipta bahwa yang disuruh tu untuk kebaikan kita jua? cuma saya simpulkan seme tu begini

cinta ialah undang2 terbaik.
cinta ialah agama terbaik.
cinta ialah pelajaran yang terbaik.
cinta ialah obat yang terbaik.
cinta ialah employer yang terbaik
cinta ialah hamba yang terbaik.
cinta ialah sukan yang terbaik.
cinta ialah segalanya yang terbaik.

apa ada dengan cinta?

lupe nak kasik tau..takut cikgu salah paham, cikgu kene faham dari per se duluk k? yakni perseorangan, yakni individual duluk. bukan tuhan tak berkuasa nak cipta truih sepasang manusia tapi pesai di jadikan adam dulu kendian di jadikan hawa? maksud saya UNDANG2 wujud paling kurang bila ada 2 manusia, tak kire ler homo ke lesbo hihihi but ASASnya bila ada 2 jantina..so wujudlah undang2 nikah aaa undang2 itu ini ok? dalam pada berdua at least tu pun manusia masih tetap mau bebas macam seolah cuma dia soang hidup di dunia..now ni ler pentas lakunan manusia cam Shakespeare kata ..paham? kalo takdok manusia lain..wat pe nak berlakun..btui dak cikgu? control ayu gitu kee semata ada shah rokh khan sebelah dia kan..? hihihihi cuma ada oang utan..ada kontrol ayu ka hihihi so tu ler maksud saya. bila dalam diri terlalu penuh cinta..terlalu terang , cuma cahaya cinta jek wujud yang lain seme tu kire buta, terkasima terkebil2 dek terlalu bersinarrr cahaya cinta. Jadik kalo sudah ada cinta apa perlu kata kata?:kant:.hihihi wsalam.

[ Last edited by ajinomotonosuga at 26-1-2006 06:51 PM ]

Rate

1

the law - human law is but justice?? in a sense never blind - it's God's driven yer tak?

Rate

1

apa nak dihairankan...undang-undang dunia ni kan ciptaan tangan manusia..... kekadang undang2 dunia ni memang tak adil....
kekadang yang salah pun boleh senang lepas dari tuduhan sebab kesilapan teknikal masa perbicaraan..... kita pun dah tengok dgn mata kepala sendiri macamana judiciary syst kat negara sendiri kan.........???

Rate

1

Reply #10 blackpurple's post

kadang kala undang2 yg digubal itu nampak mcm berat sebelah kpd suatu puak..
maklumlah.. si penggubal undang2 ini pun manusia biasa
ada naluri, perasaan dan nafsu
jadi manusia tiada yg sempurna
apa2 yg dibuat mesti ada cacat celanya.
namun demikian, mana2 undang2 yg nampak lompong di sini sana
harus diperbaik secepat mungkin.

Lagi satu, pelaksanaan undang2 setelah diwartakan dan dikuatkuasakan haruslah selari dgn penguatkusaan undang2 itu sendiri.
jika penguat kuasa tidak bertindak sejajar dgn garis panduan yg ditetapkan, natijahnya undang2  tersebut kurang berkesan.

Rate

1

macam citer runaway jury je ...

betul kata onyang, lebih byk manusia, undang2 itu menjadi perlu, jika kita bersendirian, adakah undang2 itu perlu?
namun, dalam melaksankan undang2, wajarkah kita mengetepikan undang2 yg kita rasakan tidak adil lantaran undang2 itu tidak menurut kemahuan kita, sedangkan kita adalah penggubal undang2 tersebut secara tidak langsung.

Originally posted by mysara at 19-2-2006 10:26 AM
betul kata onyang, lebih byk manusia, undang2 itu menjadi perlu, jika kita bersendirian, adakah undang2 itu perlu?
namun, dalam melaksankan undang2, wajarkah kita mengetepikan undang2 yg kita rasa ...

kalo cigu buleh garap meaning kebebasan sebenar aku salu mention tu...cigu buleh tau ler kalo aku kata undang2 seme ni tak perlu..ikutkan pun mende paling akhir

undang2 tidak membentuk akhlak..takboleh punye kerna undang2 ni dari luar bukan bab dalaman.

kalo cigu buleh rasa tak sedap kalo buat salah (tahu salah btui seme tu, ilmu), tak payah undang2..cigu sendiri btuikan diri, cam robot self auto gitu kan? but robot tadak ego, manusia ada. kalo wujud suami isteri anak mana mungkin ego nak terima manusia tu salah..oang tua selalu btui? mana buleh kan? so ego tu exist kerna ada ciptaan lain namely manusia lain. kalo adam tidak di cipta, azazil boleh jadik tak ego..kan? pasal tu komunikasi ni penting. akhlak tu actually komunikasi, sesama ciptaan. kalo akhlak baguih pokok pun sayang, rumput pun sayang harimau pun bleh tunduk respect, gunung langit malaikat malah tuhan sendiri puji akhlak nabi kita aaaaa tu dia k? yang heran saya, apasal tuhan sendiri bleh puji ciptaanNYA aaa hihihihi so disini saya nampak ruang KEBEBASAN yang saya cerite tu ler.

takdok masalah ketepikan undang2 or peraturan..seme tu berfungsi nak menetapkan lorong tu lurus buat kita kire macam lampu isyarat jek..kalo sila merah kalo btui hijau gitu, mengingatkan so i think undang2 ni tujuan utama ialah memberi ingat pada kita bukan mendidik but membetulkan bengkuk akibat jahil. Tapi kalo kita sampai berani langgar walo tidak jahil...ni bab paling susah kerna ni bab education or pembentukan habit.

Reply #14 ajinomotonosuga's post

sara lebih faham akan disiplin diri atau akhlak utk manusia secara individu dan undang2 utk manusia sbb manusia tidak akan mempunyai disiplin yg sama, akhlak yg serupa kerana setiap individu itu berbeza sifatnya

Originally posted by mysara at 19-2-2006 01:59 PM
sara lebih faham akan disiplin diri atau akhlak utk manusia secara individu dan undang2 utk manusia sbb manusia tidak akan mempunyai disiplin yg sama, akhlak yg serupa kerana setiap individu itu be ...

undang2 arise bila at least ada 2 manusia (dalam kes manusia lah) or 2 kejadian or 2 ciptaan. perhati btui2 cigu..renungggg jauh. masa nabi adam solo jek tuhan tak larang tak kasik undang2 apa pun kan? adammm..ko nak apo buat la suka ati ko..ko nak makan ko nak jogging lam sorga tu buat laa..so ada tak undang2?

but NOTICE..bila hawa muncul..now tuhan cakap pe? aha. adamm weiiii..ko buat laa seme cam dulu TETAPIKKKK jangan ko dekati ini pohon..nanti ko jadik golongan rugi..syaitan tu penuh tipu daya.

aaa so adam kata wokeyyyy..now dah BERDUA..now iblis masuk jarum camna? nabi adam alone buleh tepis tipu daya iblis..pergikkkkk ko..ko jangan nak goda pujuk aku..pergikk pergikk..but now ada HAWA..sapa hawa disisi adam a.s.?

pasal tu aku salu bawak istilah proses, istilah sistem, sebab mende2 ni berkaitan satu part dengan satu part lain, cam sistem ekoloji, so depa ada UNDANG UNDANGNYA kita sebut hukum alam sunatullah or fizik. pendapat aku bila tuhan cipta satu ciptaan, ciptaan tu by itself ada sistem or part part dia tersendiri. kalo tadak ciptaan lain pun, ianya boleh self destruct by itself nak buktikan bahwa ciptaan tu ada kelemahannya tanpa dia sendiri sedar aaa gitu k? undang undang menunjukkan bahwa manusia lemah bukan menunjukkan manusia kuat but kita faham terbalik..bila kita beri undang2 nak tunjuk kita kuat or nak menten kuasa or kekuatan kita ..tu namanya menzalimi. pasal tu kebebasan ni mulia nilainya. kalo manusia tak buat undang2 pun meke tertakluk pada undang2 semulajadik..meke tetap lemah.
now cigu renung fikir analisa apa itu undang undang dan kepentingannya pada manusia aa k?

Rate

1

Reply #16 ajinomotonosuga's post

:ah: sara dapat tangkap maksud onyang...
jadi asalnya manusia adam ini baik.. sbb dia hanya sorang,
lepas tu ada hawa,
lepas tu Allah kasi amaran akan kewujudan Iblis
lepas tuh berlaku le pelanggaran larangan :ah:

Apa cerita pun, manusia tidak boleh mendahului undang2 negara, akhirnya nanti diri sendiri jugak disabitkan oleh undang2 juga.

Rate

1

Originally posted by Anak_Nogori at 19-2-2006 03:11 PM
Apa cerita pun, manusia tidak boleh mendahului undang2 negara, akhirnya nanti diri sendiri jugak disabitkan oleh undang2 juga.

masalahnya AN..kalo kita tenguk cite Musang Berjanggut..cam menteri hukum hakam negara tu..si janggut kata yang buat undang2 tu dia..kalo dia mau dia buleh padam semua itu tak jadik masalah pun aaaa

jadik AN kata tu baru half truth jek..pasal tenguk jenis manusia yang mendahului undang2 negara manusia buat tu gak..kalo puak sama jenis sebulu or tok dia buat law tu..buleh dahului gak btui dak?

akhlak yang mendahului segalanya. islam turun untuk akhlak. nabi turun untuk tunjukkan akhlak. kalo yang buat undang2 apa pun selagik akhlak dia baik undang2 dia baik semua baik..kalo jadik masalah itu ujian untuk perbaiki apa pun ler yer dak?

tapi kalo cam paklah suruh jangan rasuah jangan kroni jangan itu ini tapi bila ditanya pembabitan koge dia adik dia menantu dia seme2..dia kata i am not involved..saya tak tahu..itu dah masuk bab akhlak dah. akhlak leader yang dipersoalkan..susah ler tak gitu AN?

Originally posted by ajinomotonosuga at 19-2-2006 03:23 PM

masalahnya AN..kalo kita tenguk cite Musang Berjanggut..cam menteri hukum hakam negara tu..si janggut kata yang buat undang2 tu dia..kalo dia mau dia buleh padam semua itu tak jadik masalah p ...

Tapi Aji..undang2 dibuat utk keadilan semua..cuma dalam pada itu tentu ada bermacam2 hangki pengkinya..so..bukan salahnya undang2 tersebut..salah pelaksana..sanggup menerima sogokkan..dan kalau kita pkkan baik2..apa hak kita utk mengambil undang2 dalam tangan kita sendiri sehingga memotong kemaluan lelaki tersebut.

12Next
Return to list New