CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: 1mas2ra

PAVLOVA

serikandi_gurl posted on 8-5-2014 01:04 PM
tak sekata maybe suhu oven kot. atau lum cukup masak betul maybe

kalau suhu takde masalah.. sebab dah dekat 2 jam bakar
warna pun dah kuning2.. pakai suhu 150 , mula2 bakar 1jam 30 min.. tapi bila sentuh rasa lembut kulit luar.. tmbah lagi 15 minit smpai perang dah sket wrnanya... rasanyalah sebab saya kaup balik tak rata kot cuka tpung jgung n esen.

cik_dahlia posted on 8-5-2014 01:27 PM
kalau suhu takde masalah.. sebab dah dekat 2 jam bakar
warna pun dah kuning2.. pakai suhu 150  ...

Ada kurangkan gula tak? Pakai api atas dan bawah?
Saya eksperimen kurangkan gula dia akan ada prob sikit.
Kalau tak kacau rata maybe dia takkan naik betul. atau naik lepas tu lesut
Kalau ikut oven letrik yg ada api atas bawah tu 150c mmg dah cukup kuat dalam 1jam 10 min dah masak tu.
Tapi depends juga, suhu oven lain2

serikandi_gurl posted on 8-5-2014 02:08 PM
Ada kurangkan gula tak?  Pakai api atas dan bawah?
Saya eksperimen kurangkan gula dia akan ada  ...

tak kurangkan gula pun , pakai 1 cawan.. mungkin sebab guna telur gred A kot.. adunan pon banyak.. bila telur putih dah kental dia takdelah kental sangat.. macam sesetengah orang buat meringue jadi cam berkilat n padu gituu.. tapi sy guna telur gred A jadi mcm nak kena tambah gula tapi tak tambah pn , malas lagipun tanak manis sangat..

yang sy buat ni dia sebelah2 jer jadi crispy , yang sebelah lagi lembut n tak crispy... bila dah sejuk sebelah yang lembut tu cam berkedut2 giteww
yang sebelah crispy tu elok je tegang n licin..

cik_dahlia posted on 8-5-2014 02:34 PM
tak kurangkan gula pun , pakai 1 cawan.. mungkin sebab guna telur gred A kot.. adunan pon banyak.. ...

Eh, mmg seeloknya kene pakai grade A. Saya pakai grade A.
Maknanya suhu dalam oven maybe tak sekata la tu.

Saya dah buat eksperimen kurangkan gula dan tak kurangkan gula.
Kurangkan gula memang akan nampak pavlova kurang cantik sikit. dan bila masak dia macam berkedut. Silap gaya lesut camtu.
Saya kurangkan gula cthnya dari 200gm kepada 150gm tak cantik. Kurangkan jadi 160gm pun tak cantik, 170gm terbentuk sikit. 180gm~200gm elok cantik. Outcome dia tak memuaskan hati. Byk eksperimen berakhir ke tong sampah huhu...
Sampai la buat yang terbaru saya buat ikut resepi cuma kurangkan 20gm dari sukatan asal resepi. Baru jadi puas hati.
Nak kurangkan gula boleh tapi jangan byk sangat. Tapi pavlova ni mmg jenis dessert yg manis. Sebab tu kene bubuh buah banyak atas dia utk balancekan rasa

Putih telur memang kene pukul sampai kental. Sampai stiff dan glossy. Lagi stiff lagi bagus dia bertahan.

serikandi_gurl posted on 8-5-2014 04:38 PM
Eh, mmg seeloknya kene pakai grade A. Saya pakai grade A.
Maknanya suhu dalam oven maybe tak sek ...

mungkin suhu tak sekata kot.. lama tak buat.. pastu sebelum ni buat pavlova saya bantai pukul tepung cuka n esen ngan mixer jer.. elok menjadi.. pastu buat bberapa hari lepas , try buat style kaup balik adunan bila dah masuk tpung apa smua tu .. jadik lembut sebelah pulak bila dah masak... ehehe
lagi satu kan.. kalau kita buh cuka n cream of tartar ada effect apa2 tak kat pavlova... ? contohnya dia mengembang pastu dah sejuk kuncup sekuncup2nya ker

pernah sekali tu buat mini pavlova.. guna 2 biji telur je..pastu setengah cawan gula... adunan memang betul2 kental n padu.. bila masak walau dah sejuk pn pavlova tetap maintain bentuk macam baru masak.. warna pun putih je.. cantik , rasanya yang tu la pavlova paling cantik pernah saya buat menjadi selama saya hidup ni......

cik_dahlia posted on 8-5-2014 05:42 PM
mungkin suhu tak sekata kot.. lama tak buat.. pastu sebelum ni buat pavlova saya bantai pukul tepu ...

2 biji putih telur + 1/2 cawan gula mmg follow recipe la kan. Sbb asal kan 4 biji putih telur + 1 cawan gula.
Memang kalau kalau betul2 ikut resepi gula tu pavlova mmg jadi. Cantik je nanti dia jadi
Tapi memang manis sikit la

Follow Us
serikandi_gurl posted on 8-5-2014 05:54 PM
2 biji putih telur + 1/2 cawan gula mmg follow recipe la kan. Sbb asal kan 4 biji putih telur + 1  ...

a'ah.. memang betul2 ikut recipe ...tapi kalau yang baru ni punya yang lembut sebelah tu rasa sebab kacau adunan tak sebati kot.. sis pernah tak buat choc pavlova ?

cik_dahlia posted on 8-5-2014 06:00 PM
a'ah.. memang betul2 ikut recipe ...tapi kalau yang baru ni punya yang lembut sebelah tu rasa seba ...

tak pernah buat lagi tapi pernah gi sekali je kelas dulu chocolate pavlova tapi tak pernah rasa.

serikandi_gurl posted on 9-5-2014 11:21 AM
tak pernah buat lagi tapi pernah gi sekali je kelas dulu chocolate pavlova tapi tak pernah rasa. : ...

kalau serikandi pernah rasa nak gak tanya mana sedap choc pav dgn yg ori pav...
pernah sekali try buat choc pavlova tapi tak menjadi.. bila dah masak n sejuk.. pavlova tu turun n nipis seinchi je silap teknik mengadun mungkin.. apa2 pun tq utk tips yang srikandi bagi..

cik_dahlia posted on 9-5-2014 07:35 PM
kalau serikandi pernah rasa nak gak tanya mana sedap choc pav dgn yg ori pav...
perna ...

No prob. Nanti kita test buat choc pavlova k

aritu buat pavlova nih - 3 rd time kot.. tapi this time cam xmenjadi... kuar oven dia x keras, cam floppy gitu - nak explain pun xreti.. nak kata xmasak dah bakar ikut masa dah... jadinya penyet dan rasa liat liat lah cam marshmallow jadinya.. frust gak lah..

adnil posted on 23-5-2014 04:56 AM
aritu buat pavlova nih - 3 rd time kot.. tapi this time cam xmenjadi... kuar oven dia x keras, cam f ...

biasanya kalo camtu tak cukup masak lagik
dah bakar berapa lama tu?

cik_dahlia posted on 24-5-2014 08:24 PM
biasanya kalo camtu tak cukup masak lagik
dah bakar berapa lama tu?

bakar mmg ikut masa dlm resepi tu la.. mmg pttnya dah cukup masak dah tuh.. tapi tu lah...

adnil posted on 27-5-2014 01:13 AM
bakar mmg ikut masa dlm resepi tu la.. mmg pttnya dah cukup masak dah tuh.. tapi tu lah...

biasanya kalo bakar pavlova suhu 140-150 darjah 1 jam 15-30 minit
hmm byk kemungkinan gak pavlova ni jadi lembik bila dah masak , antaranya guna telur sejuk , putar tak betul2 kental (tapi mesti dah betul2 kental kan? ) , adunan cuka tepung esen tak sebati(cam sy pernah buat dulu) , bila dah putar kental then biarkan meringue (bila dah siap putar meringue kena terus bakar jgn biarkan lama2 nanti meringue akan mencair smula) , tak cukup masak..

tu antara sebab..
mungkin others boleh tambah atau perbetulkan kalo ada silap

apa2 pun pavlova memang manja , saya dulu selalu buat n alhamdulillah menjadi.. bila dah lama tak buat kurang menjadi..
kena prektis selalu.

cik_dahlia posted on 27-5-2014 02:21 PM
biasanya kalo bakar pavlova suhu 140-150 darjah 1 jam 15-30 minit
hmm byk kemungkinan gak pavlova ...

ok nanti akan cuba lagi.. tapi pavlova nih bkn dlm list selalu nak di makan ekekeke...

adnil posted on 27-5-2014 09:13 AM

Adnil bakar pavlova guna oven apa?
Saya pernah ada pengalaman camtu sebab waktu tu takde oven letrik. So mmg cuba bakar pakai oven gas. Oven gas takde api atas cuma api bawah.
walaupun dah set temp pada suhu 130 mmg tak masak walaupun dah dua jam dan pastu dilanjutkan lebih dua jam. Pastu cuba pulak pada suhu 180c ok la sikit tak lama berbanding sebelum tu tapi still tak puas hari sbb pavlova tak naik cantik dan bila makan liat sebabnya bakar dekat dua jam gak nak bagi masak. Dan luar dia tak crunchy sangat.
Lepas tu sejak ada oven letrik yang ada fungsi api atas dan api bawah barulah pavlova naik cantik. Itupun pernah test kurangkan gula dari 200gm jadi 150gm. Memang tak cantik juga pavlova. Bila masak naik cantik, bila dia menyejuk dia kecut dan macam lembik. Pavlova ni takleh nak kurangkan gula banyak sangat. Nak kurangkan leh kurangkan 20gm je. Tu baru naik cantik. .
Kiranya dah byk kali juga la saya cuba buat pavlova ni berakhir ke tong sampah hehe...
Yang terbaru tu baru naik elok. Pastu bila pavlova dah masak tu off power oven, takyah pun renggangkan pintu oven tu. Biarkan je pavlova dalam oven dalam keadaan pintu tertutup sampai dia sejuk sendiri. Macam malam tu masak, esok pagi baru saya kuarkan dan hiaskan

serikandi_gurl posted on 29-5-2014 10:38 AM
Adnil bakar pavlova guna oven apa?
Saya pernah ada pengalaman camtu sebab waktu tu takde oven le ...

oven letrik api atas bawah... sblm nih ada la kot 2x buat - okay jer.. tapi this time xtau la apa yg slek nyer... ingat xnak buat kek utk bday anak tuh sbb buat amongst adik beradik jer.. dah jadik gini... menggelabah gi beli kek huhuhu....

Nak share...nyam..nyam

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Assalam to all former kat sini, sudi2kan ye untuk menyinggahkat blog saya

Maaf ye TT sebab saya tumpang iklan…

Sekian, terima kasih.

Assalam semua.

Nk tny.. ada tak cara@petua unt dapatkan kulit pavlova yg licin?

Masa kita bakar, licin elok kulit luar tu.. tp bila sejuk jadi cm bintik2 pulak. Faktor gula atau apa?

Bole x sape2 share petua@cara yg betul? Sy masih blum dpt rentak yg betul dgn pavlova ni.

Frust kdg2 tu buat xjd, kdg2 jd elok