CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aida2121

Pengalaman Yang Tak Dapat Dilupakan semasa memasak

ish3...........
Originally posted by nhuda at 23-3-2007 02:56 PM
dah lama nak tulis pengalaman memasak, tapi baru skarang ingat...

kejadian berlaku semasa masih dibangku sekolah...

form1 ke form2 mcm tu la...mak xde pegi KL ke mana tah rumah kakak..tin ...

ini kisah aku dolu2 la... time tuh darjah nam kut....
aku nak masak nasik goreng lepas nengok kawan aku masak...pehtu, cam senang jer caranyer..
so, kat umah aku pun amik kuali panaskan, taruh air, masuk nasik, campur cili ngan kicap.... aku nak kacau tapi melekat2 tapi aku still continue sampai ler sume bahan2 tuh sebati....time nak makan jer, memang tak sedap langsung.... huhuhu.... tak tau la pulak aku nak masak kena guna minyak...

tapi sekang aku dah expert wat nasik goreng... and aku dah tak guna air lagi tapi guna minyak masak....

i suka buat kuih tako pki tepung hong kwee utk lapisan bawah tu..mudah & sedap...
tp tiap kali buat tako mesti nak kena refer buku..sbb i jenis x suka ingat recipe
baru2 nie buat, nak cepat + kelam kabut..tgk recipe sekali imbas je..
cam biasa pakai tepung hong kwee..
kacau..punye..kacau..punye..kacau..x jugak tukar2 hijau..
sbb rasanye based on experience buat tako seblm nie lapisan bawah warna hijo..
kejap tutup api, kejap buka balik ..kejap tutup..kejap bukak..sbb takut terpekat sgt..
dah 1/2 jam kacau pun x hijo2 jugak...mmg pelik...dah le makin likat..pastu masa dah suntuk..
makin meggelabah jadinya..
last2 refer balik kat recipe..cheeeehhh suruh pki warna hijau rupanya..padanlaa x hijo2..

bile laki aku makan dgn berselera walopun masakan aku x jadi...
aku terharu sgt.....

first time masak bila mak confinement selepas bersalin adik bungsu 20 thn lepas, sblm ni mmg tak penah tolong mak masak kat dapur. Masa tu cuma pandai tanak nasi, masak air, wat air kopi/teh, goreng telur tu je yg pandai.  Bila cuba masak sayur dan gulai ikan, dah siap hidangkan utk ayah masa tu, bpk rasa sikit je pastu dia keluar, dia kata nak makan kat luar sbb masakan sy hancur semua.. ...teruk gak nangis masa tu, ayah kutuk2 lagi...

so lepas tu baru la minat nak belajar masak dr mak....pengalaman yg begitu berharga sehingga kini masih terngiang2 kutukan ayah di telinga ku ini...

Originally posted by lolaxpdc at 20-6-2008 04:01 PM
bile laki aku makan dgn berselera walopun masakan aku x jadi...
aku terharu sgt.....

iyelah tu..pastu boleh cakap"ok...ok nieee..."
punyelah nak jaga hati bini....siannnyee

Follow Us

mee rebus...

1st time buat mee rebus menjadik...then 1 year later try buat lagi...
masa tgh blend keledek nampak mcm ada yg tak kena...rupa-rupanya terlupa nak rebus keledek tu dulu!!! patutla lain jer teksturnya... mujur sempat beli keledek baru pg tuh.... tgh hari tamu sampai...mujur sempat siap kuahnya...

[ Last edited by  notebook at 20-7-2008 01:22 AM ]

Disebabkan selera yang berbeza..saya suka sambal tumis dan kakak suka sayur..untuk memuaskan hati kedua2 pihak menu yang tercipta adalah sambal tumis sayur sawi...(masa form 1)

Zaman sekolah time masak untuk subjek ekonomi rumah tangga...cikgu ajar buat biskut..time nak bentukkan ikut acuan biskut tu, malas punya pasal nak habiskan adunan tepung,sorokkan separuh kat dalam poket apron...abis kelas terus buang lam tong sampah.. patut la sampai skrang tak pandai buat biskut...huhuhu

hehe..best baca pengalaman org neh..lucu..meh saya fulok!
masa form one mak suh goreng ikan dia dh siap2 bersihkan ikan tuh..so saya yg dgn mcm dh pro nih ambil ikan terus masuk kuali tanpa letak kunyit garam..hehe..habis ikan melekat22 kat kuali hancus ikan tuh..!apalagi kene berleter la...

dh tuh masa baru kawen suami ske mkn telur itik masak lemak cili api mak dia..so saya pun ambik la resipi dr mak mentua..selang beberapa minggu saya nk buat pulak kat suami..bau dh mmg sedap kecur air liur..suami pulak siap panggil member dtg rmh suh mkn.. member dia pun ckp masin kat suami lepas mkn tapi kat luar la bukan ckp kat saya..bila member dh blk suami tya nape masin yg?saya ckp ntah tak taruk garam pun..pastu suami tya bua mcmana saya ckp la mcm mak awak buat la ambik telur itik..suami tya mana telur itiknyer bila saya tunjuk terus dia bantai gelak kaw2nyer..rupe2nyer saya saya guna telur itik masin!!kwang3!
selama ni saya tataw yg ada telur itik tak masin...heheh! ingatkan sume telur itik derang buat telur masin..mmg saya x penah mkn telur itik pun...hahah!saya pun bantai gelak!!
sampai ke hr nih suami asyik nyebut2 je..jadik bhn lawak pulak kat adikberadik!nampaknyer sampai kertu la dia igt!

[ Last edited by  CikPuan at 20-7-2008 10:35 AM ]

ni nak ceta pengalaman saya lak...

1. masa tu umur 6 thn rasanya...saya duk berdua dgn adik yg umur 3 thn...mak pegi umah nenek...kat sebelah umah jer...
tetiba rasa cam nak minum air milo...ajak adik pehtu buat air sendiri...dah masuk air...masuk milo...cari gula tak jumpa...tgk garam...dlm hati yg ni pun boleh kot...
yelah masa tu bodo2 lg...ingat rasa sama sbb rupa pun seakan sama...pastu tiba time rasa...ishk tak bestnya...bg pulak adik rasa...tak best kan dik...!!
dlm hati terpikir...nak taruk apa yer nak bg rasa dia best...timbullah dlm pikiran...haaa letak sirap...buh sirap...pehtu rasa...masih tak best...tuang sirap byk2...dan rasa lg...mcm nak muntah pun ada....hahaha....
pastu buang air tu dlm sink...tgk lidah adik punyalah merah menyala...
pahtu aku pegi basuh dan tonyoh2....takut mak tau punya psl....

2. ni ceta masa sek rendah...tak ingat umur brp thn...pun mak takde kat rumah...ajak sepupu teman...konon nak hidang sesuatu kat dia...tgk dlm fridge ada     
keropok lekor...bolehla...tgk kuali dah ada minyak...tp mcm minyak masuk air sikit...boleh kot...tiba time panaskan minyak...api menyambar minyak dlm kuali...naik   
tinggi ooo...nak sampai bumbung gak...aku cepat2 amik air nak siram kat kuali...nasib baik sepupu cepat2 tutup api gas....huh...lega...tapi lmbt gak nak hilang dup dap dup dap....

3. ni ceta masa dah tunang...hb ajak g umah mak mertua...semua keluar tggl adik bongsu dia jer kat rumah...dia ckp lapar...tak mkn lg...aku ckp ok...nti akak msk..
tgk dlm freezer ada ikan bwl...ok goreng jelah...ada la sayur sikit...
aku dah siap lumur ikan dgn garam kunyit semua...pehtu goreng sayur dulu...
mak mertua pun blk la...mula la aku gelabah...dia tanya...ikan dah siang ker...?
aku tya blk..aik..!! ikan tu blm siang ker...? ler....blm siang rupanya...sbb kalo kat umah mak aku mesti siang siap2 baru simpan dlm freezer...eee...buat malu jer...

ha'a....lain org lain caranya...
ada yg tak  siang dulu ikan coz katanya tak nak manis ikan tu ilang...

Pengalaman melihat kakakku masak semasa ku berumur 8 thn..

Kakak dulu skolah vokay, time cuti balik kg, dia mmg rajin msk..
Satu hr tu mak nak gi kenduri kawen, pesan kat kakak, kalo nk msk telur, nnti amik telur ayam (ayam kg) kat belakang rumah (situ ada mak sediakan tmpt utk ayam btelur).
Sampai mase nk msk, kakak pon gi blkg rumah amik telur ayam 5 bijik.  Kakak ckp die nk msk sambal telur. so rebus dulu telur tuhh

Dah rebus, tibalah mase utk kupas telur tu lak, so tugas tu diserahkan pd Mul.. Mul pon ketuk sket telur tu kasik retak, dan mulakan kerja mengupas.. Tup2 nmpk cam ade hitam2.. kopek lagik, uwaaaaaaaa... nmpk bulu ayam!
Huhuu.. kakakku telah merebus anak2 ayam yg tak berdosa.. Ciannnn... 5 ekor anak ayam yg belum smpat melihat dunia telah terkorban.. Mul terus tak lalu nk mkn.. terbyg2 jek tgn ni menyentuh bulu2 ank ayam mati yg bsh tuhhhh

nak gak cite beberapa kejadian yg eda paling ingat la.. byk lg ler, almaklum xreti masak ++ penakut
kecik2 dulu klu masuk dapo slalu kena halau ngan mak suh main ngan adik kt depan sampai dh masuk asrama lg ler kemalasan bercampur gaul

1. ni alkisah kt kg, kakak dr jb blk time ni eda skolah menengah kakak pon bujang lg.. nak jd cite dia nak mkn kopok lekor goreng tp dia mls nak goreng.. dia soh eda goreng, tp eda ckp awal2 xmo la goreng nnt minyak tu meletup kena muka eda (ni psl penakut la bab2 menggoreng) kakak ckp xpe, letak minyak byk x meletup.. caya la kite ni, dia dh siap potong tinggal eda goreng jek.. dia bersenang dok tunggu kt meja.. tgh nak g balik2 kan kopok tu, tiba ble meletup.
kena sebijik kt atas idung btul2 pastu yg byk kt tgn la.. dh menangis x ingat dh.. kakak ckp letak kicap bg dia sejuk..
psl time tu x nmpk kt mana kena, yg eda tau 1 tgn kiri (coz kidal) rasa panas perit.. eda tuang jek la kicap abis kt tgn..
pastu nangis2, bebel2 kt kakak sambil dok tepi tangga .. tu la org dh ckp xmo goreng, nnt meletup.. nangis pon ble bebel gak tau pastu mak dtg kt dapo tgk tgn anak dia itam dh.. terkejut beruk kejap mak.. mak tye, nape ni??!!!
kakak ckp kena minyak.. lg mak terkejut. itam mcm ni??!!! huhu!!! akak ckp laaa tu kicap la, kena sikit jek baru la mak cool skit, mane x nye.. ngan tgn itam nye, ngan anak dia dok nangis2 nye.. mau x panik nasib la x kuar gelembung air tu, trus kering jek.. dh la kt idung lama nak terkopek, ilang kejelitaan jap

ni plak plak pas kawen nye cite

2. baru2 kawen, konon nak wat kek cekelat kukus.. bahan2 dh beli berbulan2 tp asik x jd koz mil kena warded, tu yg idup jd kalut.. tp dh 1 mlm ni teringat la nak wat pas mkn.. dh la time ni tgh merajuk ngan hubby pas mkn dok la bersilat sorg2 kt dapo.. tp hubby tgk bini dia dok dapo lg pas mkn dia pon nyibuk gak la, sambil2 nak pujuk.. dok nyibuk tye, syg wat ape?
wat kek cekelat.. syg penah wat kek ke b4 ni? dah... (even x penah benarnye ).. sedap ke kek ni syg??? ish, byk soklan tul mamat ni. eda jwb tgk je la nnt bila dh siap tanpa disuruh hubby dok gak bersila, tolong bini dia ayak tepung kacau2 butter (tepung plak salah g amik tepung paling halus instead of nak amik tepung nak sendiri, kes tgk kotak la ni)
dh siap2 segala, cedok koko, gaul2 sume dikukus la kek itu.. celekat topping pon dh siap double boil ni..
skali dh angkat kek.. aik nape padat jek kek ni?? langsung x naik even dh letak serbuk penaik
hubby ckp xpe, la kite makan jek.. janji name kek.. skali dh rasa skit.. erk! hubby tye, btul ke sukat koko td? pahit gile ni   eda plak rasa.. ayoyo!!! ngan pahit nye, ngan terlebih vanila nye.. nak buang mula2 syg, simpan kt 1week gak ler dlm peti pastu buang gak akhirnya koz xde sape sentuh kes salah beli tepung, salah sukat koko.. nasib wat 1/2 adunan jek.

3. baru kawen gak.. konon nak wat asam pedas, coz hubby suka sgt2.. time blum kawen mil dh ajar skit2 tp dh x ingat sgt, time wat ni main agak2 je la.. mil time ni baru kuar hospital, dh xdok kl psl fil mintak transfer keje kt kg. mlm tu hubby blk keje lmbt, eda blk sendiri.. konon2 nak tunjuk terer la.. wat ayam masak asam pedas.. tp sampai hari ni eda xtau ape yg kurang, asam pedas x rasa asam pedas pon tp hubby dh blk keje tu lapo2 abis gak ler sepinggan, bile tye nak tambah?? xmo dh kompom la x sedap tu, klu x sure mintak tambah lg tp hubby x ckp ape2 la
skang dh 10 bln kawen still takot nak wat asam pedas rencah sendiri.. klu rasa nak makan g beli rencah segera adabi je lgpon malu kt hubby takot x jd lg

4. kisah ni pon time hubby blk lambat gak.. dh eda kena blk sendiri gak.. dh sampai umah tu trus tukar pkai tshirt kecik coz nak masak sambal takot baju keje kotor.. dh siap masak lauk2 sume.. tp nasib ku sungguh malang sekali time nak panaskan ayam goreng semalam yg tinggal seketul jek.. dh siap pon, nak angkat jek.. tiba2 jek minyak meletup, jauh plak tu..
abis bubble2 dr tgn sampai nak sampai bahu bintik2 kecik besar mcm2 saiz.. berair mate tahan sakit sorg2 tp nak wat camane, ada lg yg x siap masak ni...
terpaksa la sambil masak sambil tahan sakit.. elok2 siap masak sume hubby ketuk pintu bgb salam.. trus ngadu2 bubble2 tuh, x sempat kwn tu nak bukak kasut
lama gak la melekat itam2.. nasib x tinggal parut...

itu je la alkisah yg eda ingat.. tp ape2 pon eda mmg penakut bab2 menggoreng ni.. walau skang ada berani skit.. slalu kena ejek ngan hubby, suh sambung sudip panjang2 nnt x yah nak lari2 :@

[ Last edited by  waneeda1904 at 22-7-2008 08:42 AM ]

oooooooo ade talo itik tak masen ek...huhuhuhuhu
Originally posted by CikPuan at 20-7-2008 10:31 AM
hehe..best baca pengalaman org neh..lucu..meh saya fulok!
masa form one mak suh goreng ikan dia dh siap2 bersihkan ikan tuh..so saya yg dgn mcm dh pro nih ambil ikan terus masuk kuali tanpa leta ...

ni cerita masa kat U...  kita orang ada group masak... satu hari tu kami beli ikan, ikan kecik jer, cam ikan bawal rupanya... cadangnya nak masak lemak cili padi... bahan2 semua dah siap... chef dia sayalah... ewah!... ikan pun saya tengok dah siang, bersih... saya pun dah masukkan semua bahan... tunggu nak menggelegak, nak masukkan ikan... saya ada kuliah, saya pesan kat depa, bila menggelegak, masukkan ikan... bila balik kuliah, depa kata dah masak... oklah.. sat gi malam kita makan pukul 8.00... treng! treng! treng!... time makan pun sampai, semua dah ambik nasik ni... dan pakat2 ceduk lauk masak lemak tadi ni... saya pun cubitlah ikan tu... laaa issh!... sapalah yg siang ni, perut ikan dia tak buang!... erk!!! hilang selera nak makan! erk!!!... yg lain semua terberenti jugak nak suap!!! adalah sorang mamat tu... aku yg siang, awat?... awat hang tak buang perut dia? laaa, aku ingat tu isi dia, boleh makan, pasai tu aku tak buang!!! laaaa! tepuk dahi masing2! hang nak pernah siang ikan ke? Mana aku pernah siang ikan...  habis semua tak makanlah masak lemak tu... kesudahnya pe kafe beli lauk lain!... lepas tu mamat tu, saya tak mau sebut nama.... saya ingat nama dia... kami tak bagi lagi dia pesiang ikan ka ayam ka... dia cuma kami bagi siang sayur saja...

Tetiba teringat lak zaman masa blajar kat UK dulu... Dulu selalu jugak beli croissant yg dah siap pack (12 pcs per pack). So, utk breakfast chejah panaskan dalam oven jap baru dia flaky balik. Panas2 kan sedap makan. Apasal tah satu kali tu lupa lak diri ni tak kebal... Dengan tangan yg tak pakai glove tu, chejah keluarkan tray dari dalam oven... Ha kau... Seminggu gi kuliah tapi tak dpt nak menyalin. Photocopy notes kawan2 je.

aku ingat g 1st tym aku cuba2 nak menerai main masak2 ni...masa umur 13 tahun....waktu tu tym pom one gitu....umur baru naik muda tu.....

nak dijadikan cerita....masa tu saya tgal sorang....oleh sebab saya terliur sangat nak makan mee goreng...so kunun2 nak mempersembahkan masakan ku sendiri...ewahh

masa tu yg dalam fikiran aku...mee tu warna hitam....grenti guna kicap..so aku sediakan kicap....pas atu sediakan telur.....

1st aku rebus mee....set..siap......pas atu aku masuk minyak...pas tu masuk telur.....godek2 telur..pas tu masuk mee tadi...siap......

simpan lam pinggan...pas tu tuang kicap....gaul2 rata....punya lah bangga aku tym tu.....konon2 masak mee goreng sendiri......

dah tu siap dgn sudu garfu..aku pun makan mee goreng istemewa aku tuh....hhahahahaa...dalam hati aku..apesal tawar + pelik rasa mee ni....tak pun macam mee goreng mak haku...... nasib baik aku sorang jer tinggal kat rumah ..kalau takk malu bosar den........

cerita kedua aku lak....aku cuba g masak mee goreng mee hoon lak.....(main masak2 setelah cubaan pertama gagal...hehehe).............

kali ani aku ikut prosedur..siap ada buku resepi masakan lgi.... ....dah semua perfect......bau pun dah sama mcm mak haku buat.....masuk bahan....masuk garam....masuk kicap....

dgn kali ke 2 aku punya lah bangga...siap serve mee hoon kat family....ermm.....bapak aku siap cakap..wah...anak dara bapa dah pndai masak sekarang.....skali tym diaorang suap mee tu.....uweeekkkk....MASINNN.............brapa kilo ko tabur garam ni...... wuarghhhhhh gagalllll g.........

ermm...sian mee hoon aku..paksa buang mee tu...tak der sapa nak makan.....aku buang lah mee tu..siap kasik kat kucing....wuanrgghhhh ...kucing aku pun tak nak makan.......... dasyhat nya masakan aku......

Balas #16 Cintamanis\ catat

bahaya eh ................... takut gak dengar............

mine nya cerita..

wayyy wayyy back masa sekolah menengah form 1 rasanya..
masa tu nak buat biskut raya..
sebelah tangan pegang mixer
sebelah tangan pegang sudu
ingat nak kuit2 la adunan dalam mangkuk tu
(mixer tengah on)
then sudu masuk celah mixer..
mixer lintang pukang..
apa kenangkan..
adunan yang lembik2 lagi tu
bertepek2 la kat dinding n siling

sadis betui ..

hehe... tak tau mcmana nak di define kan samada den kejam atau bodoh.
umur masa tu 12 tahun.. lapar nak makan mak tak balik kojo lagi..
den pun pegi ngendap kat reban. hah ada tolo. tapi adolak ayam betino duk atas tolo2 tu. den mintak caro baik .. dio marah. habih di catuk tangan den..
peghut dah makin lapa.. den pun bosilat dan dapat eggnap 2 bijik.

banggo. kuali den idupkan...dan prak.. den pocahkan tolo...
plum !kelua anak eh yg mcm kombalang tanah bolom cukup sifat.den tojorit2 mcm pontianak lapar(memang lapar pun)...
nak tutup api kuali pun takut..apolagi nak cuci kuali tu..
omak den balik dio lak mongilai2 maghah mcm kono sampuk.
lamo gak lah den tak makan tolo...heheh

[ Last edited by  orgutan at 31-12-2008 09:17 PM ]