CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aida2121

Pengalaman Yang Tak Dapat Dilupakan semasa memasak

meh sinie nak citer....kisah 2 bulan lepas......

adalah beli keropok lekor ready made packing rm 300gm....brand seiko marine kalau tak silap.....kopok lekor nie iena fikir cam kopok lekor biasalah...cuma bentuk dier cam fries yang crittle tuh...so balik tuh gorenglah.....iena biasa goreng kopok lekor tuh lama sikit sebab nak bagik garing....tapi tah camner kopok lekor nie meletup-letup dalam kuali panas....habis minyak merecik kena muka.....sakit woooo....so biler dah meletup-ketup tuh berteraburlah merata-rata......masuk dalam sinkilah, atas lantai....bayangkan kalau kiter amik segenggam buh dalam kuali...last-last tinggal 2-3 ketol jer dalam kuali....hmm mmg merekah lah kopok lekor.....pastuh buang.....yang dalam kuali ngan yang berterabur sekali....

ambik lagik segenggam.....haa macam tuh jugak...goreng lama sikit dier pun meletup berterabur...merecik lagik kena muka ngan minyak panas.....tinggal berapa ketul jer dalam kuali.....haiyark....ambik tgk merekah pastuh buang....yang nie kaup segenggam last sebab dah tak banyak.....dalam pada goreng tuh fikir dan doa jgn jadik camtuh lagik...kalau tak membazir jer beli...dah lah mahal....kali nie malas nak kasik garing..... goreng ala kadar jer....siap standbye tutup periuk kalau meletup lagi.....takut percik kena muka....angkat dapatlah sikit segenggam tuh.....

time makan tuh pelik..... goreng sekejap.....kaler pun cam tak berapa nak tukar tapi kenapa garing sungguh......biler gigit jer kopok lekor tuh dier macam krispy...macam kopok tuh bersalut.....check kat plastik bungkus tuh....tak tulis pun KEROPOK LEKOR KRISPY......hangin sungguh aku.....aku ban kopok lekor nie lagik....belik jer yang dah siap goreng kat pasar malam ker haper.....

lepas tuh kan merecik minyak kat muka...ada satu part area pipi aku cam sakit sikit....tgk kat cermin ada 2-3 dot merah kena minyak panas.....uwaaaa......aku amik ice tekap kasik lega....skang dah ok cuma pipi dah bertanda gelap kesan minyak panas....dah tak comel.....kena buh bedak lebih sikit biler nak kuar.....

kengkadang orang perasan tanyer apasal pipi ada tanda itam.....penatlah nak explain kejadian mistik nie......oh sedih.......

so skang tgh cuba treat kasik gelap tuh ilang.....so far nampak dah kurang gelapnyer tapi ada jugak yang perasan.....

Reply 94# liaolia

terbahak2 aku ketawa baca citer ni. mmg kalau baru kawin tengok resepi mesti tiru bulat2. kalau org kata tak sedap, kita kata 'dah resepi mmg mcam tu', kalau sedap kita kata 'tengoklah sapa masak'...hehe..

aku pulak, sebelum kawin mmg tak pernah siang ikan sbb busuk + mak tak pernah suruh. masa baru kawin tgh siang ikan cencaru, mulut aku mengomel 'eee...busuknya, dahlah payah', kejap2 aku cium tgn aku, sambil kesat airmata. tak sedar suami aku dok belakang dengar aku mengomel. sian kat aku agaknya setiap kali beli ikan dia yg siang. sampai skrg, aku jrg siang ikan. sesekali aku buat, mesti dia ingatkan balik kisah ni...

Teringat masa mula kawin,  nk masak rendang pedas ayam..mak lak pi Mekah masa tuh.. taya makcik.. dia cakap ler bahan2nya.. tp aku yg blur ni kunun faham ler.. blk rumah, basuh ayam letak dlm kuali trus.. ayam tuh ada dlm 500 grm la.. pas tuh cili mesin yg mmg ada dlm peti ais. (masa ni kt rumah mak), hiris2 bwg, campak .. serai lak, aku ketuk2 jer.. buh santan.. dah masak br buh garam.. duk tgk naper pucat jer.. mmg xsedap..tp rasa mmg ada mcm rendang.. hubby mkn pun seketoi jer.. nk jaga ati masa tuh kn... aku ingat betul lah tuh.. sembang dgn mentua dia kata hubby mmg suka mkn rendang... huhu..mesti dlm hati duk ngata aku x pndai masak..huhuhu tp sekrg rendang aku lg sedap dr mentua..hahahaha...

lola pernah masa a few years back, nak grill sosej dalam microwave. tak tau lah, mungkin microwave terlampau panas, atau sosej terlalu sejuk, atau lola salah tekan, tak sempat habis masak lola dah bukak microwave tu sebab sosej tu dah hangit, terbakar dan keras serta hitam. berapi-api you -_- lola tersangat lapar time tu jadi makan le jugak. rasa mcm makan biskut perasa daging black pepper, heh.

First of all.. mod, izinkan ye... hehhehee.. takut bebeno kalu kena jeling ngan mod. Jangan mare shi ...
aida2121 Post at 5-12-2006 21:37
...ada sekali tu...nak masak lauk sadin...bila nak masukkan sadin dalam kuali...termasuklah jugak tin2 sadin tu semua...huhuhu...

aku pn nak share pgalaman aku masa memasak..
1. 1st time masak kari.. masa tu ader ayah jer kat umah..ayah suh wat kari..lpas tnya resepi kat ayah..try la wat karinya..tp bubuh minyak skit jer..dalm baper sudu jer.. lpas tu bubuh rempah kari..tgok2cam dh nk hangit..cepat2 masukan santan.. dh la ngan x pecah minyak nyer..rasa hangit lak tu.. last2 kena marah ngan ayah.. masa tu sekolah rendah yer
2. aku ni slalu lupa skit..haritu ader la tetamu dtg.. masa tu aku ngan my sisters tgoh dok sonok tgok cter sassy girl chun yang kat tv..mak suruh la goreng kopok..last2 aku volunteer la.. dok goreng tp hati dok ingat kat tv.. so lpas jer angkat kopok tu trus aku tudungkan kuali tu. motipnya tkot minyak masuk lalat..
lpas tu smbung balik tgok tv.. tba2 mak jerit'.."api,api" dah menjulang2 apinya..smpai minyk pn dh jd kering.. cuak gak r.. tp naseb bek umah aku x terbakar sebab dpur jenis open.. dua kali lak tu jd insiden camni..
lpas tu..klau lpas masak jer n nk wat keja len pn rsa x tenteram.. sat2 g dapur n cek api segalanya..

Follow Us
aku pulak masa belum kawin duduk dengan kakak.petang tu rasa nak makan roti bakar.so aku bakarlah roti then sapu majerin.lepas tu aku cari gula nak letak gula.ok aku jmpa.aku letaklah banyak2..aku pun makan..nak pitam rasa rupa-rupanya bukan gula tapi ajinomoto..
coz garam aku kenal..ajinomoto tu halus cam gula..
terus aku buang cari air..smpai malam aku takleh telan apa2 coz mulut rasa semacam..

kuikui..

Pengalaman masak kat sekolah yg kelakar...hehe
Peristiwa ni jd time mase i amik PMR...masa tue kan ada kelas Kemahiran Hidup..so bile je kena time kelas memasak..group kitorang ditugaskan masak plain kek...punya la semangat kitorang..1st time ever nak masak kek..huhu  Resepi kek cikgu suruh refer kat papan hitam..group lain kena masak bengkang ngan puding jer...group kitorang la yg plg best sbb dapat masak kek...eksen abis kat kwn2 yg lain..ada chance nak menang pertandingan masak ni...hehe
So kitorang pun start la acara memasak and bahagi2 tugas..i  ngan membe kena  tugas timbang-menimbang bhn2 kek..kami pun wat ngan penuh kejituan..hehe
pastu kwn lagi dua org ditugaskan pukul bhn kek sampai sebati..
then bila dah sebati , adunan pun dituang ke dalam loyang pembakar...gumbira rasa ati tgh belum pun bakar tp adunan dah naik tinggi...gerenti gempak kek kitorang nanti..leh la eksen sket ngan membe lain...huhu
lepas 45 minit, kitorang pun dtg check kek kitorang...rupa mcm dah masak tp...x naik langsung kek kitorang..mcm mana tinggi adunan kek td mcm tu lah jugak tinggi kek yg dah masak..ah,..tak kisah lah..janji rupa kek kitorang cun...hehe
perkara yg ditunggu-tunggu telah tiba..upacara memotong kek..jeng..jeng...jeng..
tetiba kwn i yg potong kek bersuara...''Ya Allah...kenapa keras bebeno kek kita ni??nak potong pun susah..."...yup...kek kitorang mmg keras kematu..kalau gi campak kat ayam..leh pengsan agaknya ayam tue...hehe  rupa2nya ada org dah gi sabotaj resepi kitorang...cait...apa punya kwn la...jeles x dpt wat kek sampai nak sabotaj kitorg..apa nak wat bdk2 lg time tu..mmg bagus betoi semangat berpasukan time tue..hehe tulah kesah kek kematuku...hehe

Reply 101# iena_kindaichi

iena, try sapu evening primrose oil tu kat tpt yg kena minyak panas tu, biasa kan EPO tu dlm kapsul kan, cucuk aje amik minyakt u n sapu je. insya allah hilang parut tu.

saya dulu pun kena minyak panas satu muka tauuuu. sebabnya kepok lekor ni jugakla hahahaha. ganas betullah, dah la petang ni kena esok kena gi kursus kat kedah. abissss sume org tanya kenapa merah menyala muka. doktor yg suggest guna EPO tu. alhamdulillah takde parut pun! cuba tau ;)

bila lengan melecur sebab buka penutup kuali guna sudip.. wap dlm kuali teruk attack lengan aku.. akibatnya.. melecer besar penumbuk... kene balut seminggu.. hari2 kene buat dressing..

hahaa..lawak giler bca korang punya story..

aku pun ada gak..
time tue aku awl sklh mnengah lg.. mak aku p kuar mane ntah..aku pun main kan peranan masak sardin utk ayah aku blik mkn..sblm tu p umah member tgk dia masak letak sohun (betoi x ejaan..?)..pastu tgk kt dpur , yeah ada..letak la dlm kuali sardin tue..
pastu kaco punya kaco, dh ghaib plk..
time angkt letak dlm pinggan atas meja, jd sejuk mcm sardin jely..ermm..
mkn gak la..tp pnas kan dulu time pnas2 bru mkn ngan nasi..sdap gak aku masak (kata dlm hti..hehe)
pastu ayah nk mkn, aku pun panas lg smpi habis..
dh basuh pinggan bru tgk tong samph..
ahhhhh..rupa2nya bukan sohun tp agar2..patut la jd agar2 sardin..
hahahha
gelak la wei..

Syiouk jugak baca citer2 nie. Saya pun nak share gak. Kerja saya memang sebagai tukang masak. Kedai western. Setiap hari saya akan grill chicken chop untuk customer dengan menggunakan Pan Grill. Masa grill chicken chop nie, minyak memang akan sentiasa mercik2 kat tangan. Kalau kena kat tangan pun dah tak rasa sakit sangat sebab dah lali. Satu hari tu (minggu lepas), tiba2 ada satu chicken chop nie meletup lah plak, minyak panas memercik ke muka, tetapi ada satu titisan tu masuk ke mata. Tak sempat nak mengelak dan tak sempat nak pejam. Kena muka tu still ok lagi, tapi yang kat mata ni.. adoiiii... sakitnya. Nasib tak banyak yang masuk mata. Tapi kat mata ada rasa timbul selaput nipis... panik giler... lama jugak lah menggosok mata dengan pejam celik pejam celik... Tapi hari nie Alhamdulillah... dah hilang. Actually nak tau jugak, kalau lah minyak yang terpercik tu bukan setitis, tapi banyak yang masuk kat mata.. apa jadi ek? Ada sesiapa yang ada pengalaman tak?

nak citer gak nie.

masa tu akak umor 10tahun kot.  rajin main lestik n suka lestik cicak n burung.  suka lah makan burung goreng nie bila abang dpt melestik burung.

1 hari akak melastik dpt burung sekor.  hehehe....suka bukan kepalang.  akak ada bawak penknife, dgn brutal nya ku potong leher itu burung n bawak balik.

smpi umah kasi burung pada kakngah mintak tolong bersih.  meraung kakngah tengok burung yg dah kena sembelih.  siap akak cabut pokok kunyit atok nak ambek kunyit so tt boleh tumbuk n sapu kat burung.

sejak tu akak kena banned masuk dapur n lestik.  so experience nak masak tu tak jadi.  kakngah lagi tudoh akak kejam.

uwaaaaaaa  relevan ker citer nie

masa kecik dulu, suka makan bayam merah, teruja tgk kuah merah kot...
masa tu mak la yg masak...
sekali tu cuti sekolah, mak nak g kenduri umah kawan dia, mak kata lauk dah siap masak tinggal masak sayur je, nti masakkan sayur bayam.
"lps tumis bawang + ikan bilis, masuk air sikit, masuk sayur", kata mak.

masa buat sendiri terpikir gak camne kuah jd merah?
saya pun dgn konfidennya tambah sirap ros setitik dua dalam periuk..
masa mkn adik dah tnya nape kuah ni bau wangi?? nak eksyen lg tu, suruh dia mkn je, xyah sibuk2. bila mak balik adik citer kat mak sayur mcm rasa lain, mak tanya la buat mcmana? bila citer habis kena gelak...
mak kata bayam merah dah masuk kuah akan jd merah sendiri sbb kat daun dia ada merah2 ckit, yang td tu bayam hijau.... mmg la xmerah!!!  

Reply 114# merahsilver

adoii..gelak guling2 aku bace ko nye citer....menitik ayor mate den.....
    btw....bayam merah tu sedap kan.....

aku pun nak cite sikit....
1 ari tu aku masak ikan timah + taucu..
aku letak taucu tu dlm stgh botol....so..masin yg amatlah kan...
nak makan punye pasal aku masaklah....
tapi kan.....lps bapak aku makan....bapak aku muntah2
bapak aku ni ade darah tinggi....tapi aku ni lupe...
sian bapak aku masuk wad...kene tahan 1 ari....masuk air..
pas ari tu..aku dah x masak taucu lagi..
itulah pertama & terakhir aku masak taucu....
belen taucu tu....aku kasik kat org....
aku dah fobia ngan taucu...
tobattttt...........

aku pun nak cite sikit....
1 ari tu aku masak ikan timah + taucu..
aku letak taucu tu dlm stgh bot ...
adifrs Post at 21-1-2011 11:08

sian ler bapak nko tu. btw apa tu ikan timah

sian ler bapak nko tu. btw apa tu ikan timah
minahsaudi Post at 21-1-2011 11:18

tu lah....skang aku fobia nak masak taucu....

ikan timah tu.....
    badannye pnjang....wane putih berkilat....pale runcing.....byk gigi
    ko try google....

Reply 116# adifrs
mak Merah pesan, kalau masak taucu, jgn masuk terus...
tuang kat tapis n lalukan air, mcm basuh la, pas tu masak la cam biasa.
insya allah xmasin sgt, garam pun letak sikit je...
sedapnya masak taucu, letak cili hijau belah n bawang potong bulat byk2.... yummy....

Reply 119# merahsilver

ooo..camtu ek...
    mmg sedap...tapi pas kejadian tu.....
    adif x bleh nak telan ape2 masakan berasaskan taucu....
    t'igt2 pasal kes tu.....