CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7450|Reply: 44

Pistol

Naper pistol (revolver/semi-auto) yg dipakai oleh anggota polis kita yg beruniform tidak sama posisinya (maksudnya ada yg pakai di sebelah kanan dan ada yg di sebelah kiri) ini berdasarkan pada pemerhatian saya semasa berada di jalanraya dan dlm bandar ketika terserempak dengan anggota GD atau trafik amnya. Lagi satu, bolehkah anggota yg sedang bertugas dgn uniform penuh contohnya dari cawangan MPV atau GD berhenti sekejap di warung2 atau restoran utk. makan atau minum? Kalau mereka makan atau minum apakah procedure/cara mereka memegang senjata mereka terutama annggota MPV yg bersenjatakan HK MP5, bukan ape saya selalu jugak terjumpa di warung2 ketika minum ada juga anggota yg bersenjatakan MP5 tersebut menghala muzzle/barrell nya kearah pelanggan dalam warung tersebut.......takut juagak kalau2 terjadinya 'AD' walaupun dlm Safe Mode (mungkin).....(dlm kes ini saya selalunya akan menjauhi meja mereka tadi). Ok ....Minta jasa baik pihak2 yg boleh mejawab kemuskilan saya ini...

Reply #1 zannmy's post

Wo..ni SangSaka kena jawab ni.....

itairus This user has been deleted
tunang aku trafik,pistol dia pakai belah kiri..tp sebenarnya kene pakai kanan,di sebabkan dia beser tgn kiri so dia pakai belah kiri r..selalu kalo makan dia mmg r bawak,kalo beruniform r..MPV aku tataw,tak sempat nak tya mbr..tp kalo dia pakai preman (baju biasa) dia bawak gak pistol,letak dalam kete..dengan penuh peluru..takot aku

Dengar citer PDRM nak tukar pistol..betul ker?

Originally posted by itairus at 16-1-2007 12:41 PM
tunang aku trafik,pistol dia pakai belah kiri..tp sebenarnya kene pakai kanan,di sebabkan dia beser tgn kiri so dia pakai belah kiri r..selalu kalo makan dia mmg r bawak,kalo beruniform r..MPV ak ...

dia gi mkn, pistol tinggal dlm kete ka.........  org pecahkn cermin kete tu, samun kang naya..........

Originally posted by IceMallet at 16-1-2007 12:43 PM
Dengar citer PDRM nak tukar pistol..betul ker?

musti ada dah yg berangan-agan nak merasa glock ker, barreta ker, HK ker.......... asyik guna pistol koboi je hari2..... buhsannnn

Follow Us
tu r pasal..ader skali tu pistol dia letak bawah seat driver,dia ader operasi,kete cousin dia bawak g kl,skali ader roadblok trafik jalan bandar,siot...seb bek tak check dalam kete..dah la kete mmg sah2 kene tahan,mekap habis,kalo kene check mmg naya r..bawak pistol dlm kete,penuh peluru lak tuh..aku dah puas cakap..xjalan gak..bapak aku pun bwk gak balik pistol kat umah,tp peluru xder r..

sementara tunggu jawapan dari orang yg buleh jawab soalan pembuka thread, wa bagi selingan sket ye.

nasib badan wa pernah tembak pake pistol army nie (tak tau le model apa), automatik.  target sebesar orang dlm jarak 10 meter kot.  lima peluru sebiji pun tak kena target tu.  lepas tu tak minat lagi nak tembak pake pistol.  tak macam m16.  target plate sebesar batu bata dalam 100 meter pun buleh senang kena.

Reply #7 itairus's post

Menyalahi peraturan tuh..leh dikenakan tindakan tatatertib...

mmg salah pon
abeh nak uat caner
budak degil tuh

Aku rase hal senjata nie dlm mana2 organisasi pun basic rule lebih kurang sama kot, esp senjata tak boleh dihalakan pada manusia w/pun tampa peluru & senjata tu dianggap cam bini mesti dijaga walau apa cara skali pun

hmm... kalo tak kena tu takpe la, tapi kalo dah kena baru la nyesal tak sudah.  

memang betul, senjata tak leh dihalakan pada orang. ia harus dihalakan ke bawah atau ke atas. kalo ada yang hala kat hangpa, hangpa boleh marah dia. kalo dia marah balik, lapor kat ketua dia. biar dia rasa sikit... kalo dia tertarik picu, tak pasal-pasal kita mati katak.

kalo dia kata weapon dia on safe pon, marah dia jugak. sebab dia tak boleh bergantung kepada safety mechanism senjata. banyak Negligent Discharge terjadi sebab terlalu bergantung kepada safety mechanism senjata.

Originally posted by itairus at 16-1-2007 02:18 PM
mmg salah pon
abeh nak uat caner
budak degil tuh

Pulas la tinga dia, cubit ke. tak pon, cuba tak becakap dengan dia 2-3 hari. sayang memang la sayang, tapi kalo dah kena tindakan tatatertib ke, eksiden ke, terbunuh member sendiri ke, waktu tu, hapah pon tak guna.

Originally posted by ferryman2393 at 16-1-2007 01:20 PM
sementara tunggu jawapan dari orang yg buleh jawab soalan pembuka thread, wa bagi selingan sket ye.

nasib badan wa pernah tembak pake pistol army nie (tak tau le model apa), automatik.  target ...

tembak guna pistol memang susah. tangan kena kuat dan stabil pastu tarik picu tak boleh sentap. cakap senang tapi praktikal dia cukup memang susah.

Originally posted by tin at 16-1-2007 02:32 PM
hmm... kalo tak kena tu takpe la, tapi kalo dah kena baru la nyesal tak sudah.  

memang betul, senjata tak leh dihalakan pada orang. ia harus dihalakan ke bawah atau ke atas. kalo ada yang hal ...

Basic firearm rule 101-never aim a weapon (loaded or not) at other people, unless you have the intention of shooting at those people..

Reply #1 zannmy's post

Peraturan mengatakan kalau beruniform mesti pakai hoslter dan pistol disebelah kanan disamping diikat dengan rapi pada lanyard... (bukan klip saja) dan holster hendaklah dilekatkan butang. Kalau semua ini dipatuhi, amat-amat sukar untuk senjata boleh dirampas oleh penjenayah. Tak kira samada tangan besar sebelah kanan atau sebaliknya.

Boleh makan minum(rehat semasa bertugas).... tetapi laras senjata hendaklah dihalakan ke lantai bagi mengelakkan sebarang kemungkinan.

Jarang anggota beruniform yang membawa senjata selepas bertugas - terutama ketika berpakaian preman. Hanya anggota SB, CID atau Narkotik sahaja yang membawa senjata di luar waktu bertugas. Kalau ada anggota lain membawa senjata diluar waktu bertugas, barangkali sedang stand by 24 jam atau sedang off duty semasa operasi atau tugasan yang besar.

Memang pernah kereta dipecahkan dan senjata ditinggalkan dalam kereta dicuri. Ini berlaku semasa anggota berkenaan meletakkan kenderaan untuk bersembahyang Jumaat.

Maaf, tak dapat beri penjelasan secara terperinci. Rasanya dah cukup untuk mereka yang bertanya.

Rate

1

betul la tu saka..time dia stanby 24jam,kalo aku ajak kuo mmg dia bwk r pistol tuh,pas operasi ker..rehat jap jpa aku then operasi blk mmg dia bwk..tp kalo dia mmg cuti,kol 7 pg dah ajak aku p balai nak pulang pistol..

Shahril n Suriati

Originally posted by SangSaka at 16-1-2007 03:30 PM
Peraturan mengatakan kalau beruniform mesti pakai hoslter dan pistol disebelah kanan disamping diikat dengan rapi pada lanyard... (bukan klip saja) dan holster hendaklah dilekatkan butang. Kalau  ...

gud xplaination sangsaka......

Reply #16 SangSaka's post

Ooo...macam tu ke.
Terima kasih banyak tuan SS atas maklumat anda.
Bukan apa, sebab selalu terserempak ngan anggota (terutamanya squad yg "muda-mudi" ni) yg. sedang minum dgn senjata tapi menghala ke arah saya dan keluarga....takut jugak. (lari jauh-jauh......malang tak berbau).