CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sin_chan78

Electric Wiring...need help

assalamualaikum...

aku ada soklan skit pasal wiring rumah ni...

kisahnya camni...

aku nak pasang kipas kat siling rumah aku (siling batu) tapi kat silingtu takde hook dan electirc point yg tersedia ada. jadi aku buatkeputusan utk pasang satu hook baru dan buat wiring dari satu lampu ygberhampiran... (lampu ni aku buang terus, aku just tarik wayarnya ajer)

-hook aku berjaya pasang
-kipas pun aku berjaya pasang

so soalan aku...

betul ke cara wiring yg aku buat ni:

warna wayar dari siling yg ada: warna hitam, kuning dgn hijau

sebab aku takde ilmu secara formal utk wiring ni, so aku anggap hitam=live, kuning=neutral,hijau=ground
so aku connectlah wayar2 tu semua ke wayar2 kat kipas:coklat(kipas)+hitam(siling),biru(kipas)+kuning(siling),hijau(kipas)+hijau(siling)
kipas tu pun hiduplah utk beberapa hari sebelum kiok tamau idop2 lagi dah

aku dah check balik dah wayar dari siling tu semua pakai test pen dan aku rasa wayar2 tu semua ok lagi, maksud aku ada power.
adakah wayar lampu yg aku tarik tu tak cukup kuat utk bawak kipas?
lagi satu, kalau wiring silap, leh rosakkan electronic board kipas tutak? sbb kipas tu jenis remote punya, kalau board tu rosak sure kipastu takleh jalan. nak buat direct connection tak reti la plak aku, kangkejung pulak aku memalam ni kang kena karan.

mintak tolong ye...

Originally posted by togeh at 6-5-2007 10:47

lor... cane tu? kitchen cabinet dah ada siap build in oven, tapi wiring tak buat? biasanya, kalau build in oven, point oven terletak belakang oven tu....(thats suppose to) tp  kes hang ni aku ...

Ni dia pakai oven DIY kot...

upz for respond

Nak tanya....kalau kita nak pasang aircond dan water heater... perlu ker point tu di tarik dari ELCB???....Tak boleh ker kita buat loop daripada suis yang dah ada dalam bilik atau guna jer plug yang dah ada dalam bilik....

Originally posted by sin_chan78 at 26-1-2007 03:27 PM
salam semua....

saya nk minta tlg to those yg ade contact org buat wiring.....need it urgently...thanks...

Cuba call no. nie... En Taufik 019 - 9531005 ok gak la dia punya kejer.....

Originally posted by liquidx at 20-6-2007 11:54 PM
assalamualaikum...

aku ada soklan skit pasal wiring rumah ni...

kisahnya camni...

aku nak pasang kipas kat siling rumah aku (siling batu) tapi kat silingtu takde hook dan electirc point  ...

kalau dah boleh berpusing tu biasanye betul yang dah dipasang tu.... cuba cek balik manalah tau kot2 sambungan wayar tu tercabut ke..

point lampu tukar ke point kipas takde masalah...

Follow Us
Originally posted by aptseroja at 1-7-2007 09:51 PM
Nak tanya....kalau kita nak pasang aircond dan water heater... perlu ker point tu di tarik dari ELCB???....Tak boleh ker kita buat loop daripada suis yang dah ada dalam bilik atau guna jer plug y ...

lebih baik tarik dari ELCB. kalau ikut spec la.... sebab aircond n heater starting arus(Amp) nye tinggi... bahaya kalau loop dr suis... kabel x tahan lama n boleh terbakar....

kesimpulannye... tarik je dr ELCB

kalau ader yg nak cari kontraktor elektrik berdaftar kat melaka.... ni nombornye....

019-3084488
012-2756992

nak tanay pendapat org yg pakar...ok ke harga kat bawah ni...

ceiling & wall lighting point      rm85.00/unit

ceiling fan point c/w hook and support          rm120.00/unit

13 amp point                                     rm105/unit

15 amp point wate hater                    rm180/unit

auto gate point                           rm250/unit

20 amp aircond point, w/o stater, w/o socket outlet           rm180/unit

external entrance column lighting point                               rm100/unit

150 mm wide, plasterglass decorative cornice including painting    rm5.50/perfoot  ( total for whole living n dining rm462)

nak tanya... ok ker harga2 ni coz kalau ok nak accept jer buat kat umah saya...

[ Last edited by  mamatubbies at 1-8-2007 12:58 PM ]

nak tanya skit,saya baru renovate rumah,pastu wiring lampu saya
sambung dari lampu yg sedia ada,jadi ada satu fius tu dia guna 8 lampu
dan 2 kipas syiling.ok ke saya buat camtu,takut gak jadi over load ke.sapa sapa yang pakar leh bagi pendapat.

Originally posted by mamatubbies at 31-7-2007 10:40 AM
nak tanay pendapat org yg pakar...ok ke harga kat bawah ni...

ceiling & wall lighting point      rm85.00/unit

ceiling fan point c/w hook and support          rm120.00/unit

13 amp point   ...

cost buat wiring nie ...tanam dalam dinding ker atau pakai casing jer..?

saya juga nak buat wiring nak masuk umah baru..kalu ader forumers yang ada experience..leh share  @ leh bagi quo ke emel saya : tiniqdip@yahoo.com

Tq

Balas #32 tiniqdip\ catat

masammanis pun in dlm process nak masuk umah baru... memula tu memang first priority extend dapur... lepas tu buat wiring.. kena kira berapa lagi plug point yg nak tambah, point lampu, point kipas, plug water heater, built in oven dan ekon... kalo projek perumahan biasa, plug point utk ekon dia bagik utk masterbedroom ajer... so kena la tambah and amik dari/tarik wire db box.. so kontraktor akan jalan wiring tu ikut kesesuaian... kalo later nak pasang plaster ceiling/cornice, diaorg akan jalan wiring ikut siling.. kalo tak kena tanam ikut dinding la...  lepas tu diorg akan suggest la kalo ekon sekali pakai lebih dr 4 bijik,diaorg suggest pakai 3 phase... sekarang ni tgh tunggu approval frm TNB utk pakai 3 phase....

Reply #32 tiniqdip's post

Kalau nak yang berdaftar senang jer..  Tiniqdip telefon TNB yang berdekatan bagi tau rumah kat mana.. minta dorang recomend.  TNB selalunya ada senarai nanti dorang akan bagi a few nama dan telefon number tinggal pilih jer.  Dorang ni tak semestinya buat projek yang besar-besar jer wiring sikit-sikit pun dorang buat gak...

Reply #29 mamatubbies's post

kalu tanam and barang dia beli ok doh kot......

Originally posted by melati00 at 4-7-2008 09:08 AM
Kalau nak yang berdaftar senang jer..  Tiniqdip telefon TNB yang berdekatan bagi tau rumah kat mana.. minta dorang recomend.  TNB selalunya ada senarai nanti dorang akan bagi a few nama dan telef ...

YE KER...ORG TNAB LEH BUAT..MMG NO IDEA..TIMA KASIH YANG BAGI JALAN ...

nasihat masammanis, kalo nk buat wiring bebetul biaq la carik yg berdaftar... pepehal leh refer balik ngan diaorang... ada satu kes kawan masammanis, tekan satu suis, satu rumah trip... tapi tak tau apa punca.. call kontraktor yg buat dulu tak angkat... bila check, baru la tahu diaorg share wayar sana sini and tak leh detect punca dia.. so kena buat wiring baru satu rumah....

nasihat masammanis, kalo nk buat wiring bebetul biaq la carik yg berdaftar... pepehal leh refer balik ngan diaorang... ada satu kes kawan masammanis, tekan satu suis, satu rumah trip... tapi tak tau apa punca.. call kontraktor yg buat dulu tak angkat... bila check, baru la tahu diaorg share wayar sana sini and tak leh detect punca dia.. so kena buat wiring baru satu rumah....

Originally posted by mharry at 3-6-2007 05:50 PM
kalau nk buat wiring boleh la pm saya...tapi sekitar lembah klang je..harga boleh dirunding...tengok bajet anda la.

Boler kasi contact no. Urgent installation...!!
Nak tambah point kat dapur + psg kipas + pasang lampu2. Rumah kat Puteri Subang (area kg melayu subang)

Originally posted by azirahh at 14-7-2008 12:19 AM

Boler kasi contact no. Urgent installation...!!
Nak tambah point kat dapur + psg kipas + pasang lampu2. Rumah kat Puteri Subang (area kg melayu subang)

I guna kontraktor elektrik kat kg melayu subang.... rumah kat subang bestari... kalo pepehal senang nak carik diaorang nih