CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mYa

Bela Ikan guppy

guppy ni cantik gak kalau bela dalam pot. tp stock jangan padat. jgn lebih bagi makan....macam ni....

Rate

1

salam sume

ikan swordtail putih saya dah beranak..15 ekor + - , sempat diasingkan tapi ade yg degil2 tu dah mati kena patuk ngan ikan besar..

azam,
ikan2 kecik ni dah saya asingkan dlm akuarium kecik...
camana nak jaga ni...aku bagi dia makan flake yg halus2 tu...
sesama yg kecik pun ade bergaduh...ade yg mati gak..skrg dah tinggal 11 ekor ...

Reply #202 mYa's post

haha tak cukup makan kut

mana ada..aku bagi secukup rasa
mak dia lepas beranak 2 hari kap wau jol ..mati daa..aku alih anak2 dia..mak dia lak stress ..takde paham...

zam meh la share ilmu..aku nengok air kotor aku tukar jek ..cepat kotor pasal takde filter...aku pakai stone water jek...tapi cam ok plak....

salam semua..sesiapa yg nak cari hatchery box..bole cari kat giant..rege dlm rm6 ke rm9 --purpose untuk asingkan ibu dr anak yg baru lahir..saya rasa hatchery ni sesuai untuk sekor 2 ekor jek
sian plak nengok ibu dia air punyela cetek..

anyway , ibu tu dah beranak dah pagi tadi..yeahhhhh...

Reply #204 mYa's post

antara guna filter ngan tak guna, baik lagi guna. kalau stok ikan tak banyak dan kita rajin sedut sisa makanan dia hari2 ok gak . tapi kalau nak bela ikan banyak dan malas tukar air, gunakan gabungan chemical n biological filter. kita perlukan kehadiran bakteria utk merawat air.

Follow Us
hmm
azam ilmu itu tinggi..bilogical filter tu camana? mechanical tu aku bleh beli kat kedai kan?

anak ikan tak banyak la.dlm 30 ekor jek..masih bebas berenang ke sana sini tapi makanan dia tu kejap lagi kang berkulat....so aku sedut2 sesampah di bawah tu manual jek la pakai pam...

Reply #207 mYa's post

aku dah pm kau. baca ler.....

Ehhh... ko ade cek suhu tak,  kekadang ikan ni mati dek terlampau sejuk...

salam rdzaccess ..

aku tak cek suhu
tapi maybe jugak la kerana perubahan air...ikan tu dr kedai..masuk dlm akuarium aku...

Sampai je kat rumah ko kena masukkan plastik ngan ikan tu dalam akuarium ko dulu lebih kurang 15-20 minit.

Pas tu barulah ko buka plastik tu dan masukkan ikan.
Ni sebab suhu kat plastik tu ngan akuarium ko berbeza.
Sah lah ikan ko kena demam...

bile kau ckp suhu ni kan..smlm air dlm akuarium aku tu mcm suam2 gitu..
ape lagi aku matikan filter tu..pehtu tukar air..mesti ikan aku tak cukup oksigen ..panas kemain dlm tu..

pastu pagi tadi..walaupun filter & lampu on dr malam sampai pagi..air dia sejuk gile...aku tawakal jekla..kalau dia kesejukan tahla kan...

sape pernah nengok green swordtail..bentuk swordtail tapi warna hijau + oren..

azam
aku tak leh pm kau nape ha?
camana nak buat co2 zam..

Originally posted by mYa at 11-6-2007 09:56
bile kau ckp suhu ni kan..smlm air dlm akuarium aku tu mcm suam2 gitu..
ape lagi aku matikan filter tu..pehtu tukar air..mesti ikan aku tak cukup oksigen ..panas kemain dlm tu..

pastu pagi ta ...

Baik ko cek filter pump ko. aku rasa dah nak k.o tu. Air akuarium panas mungkin ada short circuit kat dalam pam tu.
Pam ni dia seal abis..no serviceable parts..
Kalau ikan kena current tak pe la ,,, kalau ko kena ????? kebas siku di buatnya..walau macam manapun cek suma wiring. utamakan keselamatan...

rdz
kau tau camana nak buat co2..cheap punye..
aku dah cuba tapi ngape plak tak banyak buih2 kat atas tu
kalau air dr botol tu masuk dlm akuarium adeke ikan aku akan kiok?

tolon ler...

adnilsa baru jer bela ikan guppy...smlm baru bela...pastu ikan tu sepasang...sekor jantan cam muda jer pastu yg sekor lagi tu betina..yg betina tu tengah bunting...

camner nak jaga ikan ni klu ikan betina tu dah melahirkan anak2 dia?

dah mati

smlm yg jantan tu dah mati...b4 ni yg jantan tu duk ngn betina tu dalam satu bekas...smlm alik keje tgk ikan yg jantan tu lain mcm jer...mlm tu terus mati...tgk badan ikan yg jantan tu luka2...tp mmg yg betina tu garang ler...ingatkan simptom2 dia tgh bunting tp x sangka sampai mati yg jantan tu

adnil...ikan mati tu biasa. jangan tensen sangat. dah memang ajalnya dah sampai..hehe. Tom sendirik baru minggu lepas beli 8 ekor jantan dan betina...dua dah mati tak sampai 4 ari. Terkilan gak mulanya.

Pastu beli beli 3 betina yang dah bunting. Semalam yg sekor tu dah beranak...ade lam belasan ekor. Tengok2 petang tu, mak dia dah mati...aduhai sian tul. Anak2 dia sempat diasingkan lam bekas lain oleh anak dara Tom. Satu umah hepi dapat cucu..lawaknye..asben Tom pon excited..haha

Reply #218 tomato75's post

yer ke?smlm adnil alik keje tgk2 ikan yg bunting tu plak mati...kecewa giler
xde semngat ler nak bela ikan guppy dah...dlu pun kecewa bela ikan ni sb kena mkn dek kucin...yg tu ikan arowana...aduss..kecewa nyer

hi tomato and adnilsa

bila2 saya fedup nengok ikan mati, saya berenti jap beli..pehtu saya beli lagi..heheh..skrg ni ok dah...ikan gupi saya jarang mati...
kalau saya nengok ikan lain macam jek..cam sukar bernapas jek..saya bagi cpr..eh takdela..saya tukar air..

dah ade pump untuk kuarkan taik2 dan segala kotoran kat dasar akuarium ke? suggestion saya cepat2 dptkannye di kedai..rm8 ..jadik takde susah sgt nak buat water change...cara ini lebih jimat masa dan takde sakit hati pasal nak angkat akuarium pi buang air..cubele...

mak ikan mati sbb stress...saya pernah jumpa anak ikan mati waktu mak dia push 20 ekor anak ikan kuar.. ..pun sbb stress ...rugi 20 ekor ikan....mak dia baru harga 60 sen --kalau idup..dapat 20 ekor ikan besar...