CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4618|Reply: 20

MOHON PERTOLONGAN KALIAN DI SINI.

Hari ini begitu perit berita yang aku terima di mana 2 Surat Saman dari bank bakal datang. Itulah berita yg aku terima dari rakan tempat aku nak buat loan. Loan itupun nak seleesaikan masalah 3 Credit Card. Segalanya berpunca apabila 3 orang rakan aku mohon aku jadi PENJAMIN mereka.
Mereka pinjam ngan ALONG, yg kononnya nak bagi kat anak yg sedang bel;ajar kat IPt, ada yg nak bantu isteri yg sakit. jadi aku bantu jugalah jadi penjamin. Setelah dapat aku ditinggalkan dan aku tukang bayar. selepas tu aku cari jalan nak selesaikan masalah aku ngan Credit card pula tapi silap cara yg akhirnya ku terjerat kali ke dua. Aku sekarang benar-benar bingung. Seorang anak aku nak UPSR tahun ni dan sorang lagi ambik SPM dan kedua-duanya pelajar cemerlang. Aku sendiri dah mula dihingapi Diebetes dan Kol;estrol tinggi lagi. hah. hutang keliling pinggang. Apakah ada pihak kewangan seperti Bank Negara boleh membantu menyelesaikan masalah begini? saya fikir saya nak buat loan seterusnya nak selesaikan masalah kad kredit yg tertunggak  ttp malangnya bank dah hantar surat saman. Oleh kerana pihak tersebut dapat menolong pada waalnya ttp bank negara dah block jadi tak dapatlah nak selesaikan masalh tersebut. Dah lah masa nak selesaikan masalah aku kena saman trafik dijalan lagi....entahlah apakah Dosa aku ni... TOLONGLAH ...bagi idea, saranan, nasihat atau ape ape jer lah yg terdaya...

Rate

1

payah gak ni....cuba ko selidik teruk tak kalu diishtihar muflis...kalu rsa nya ko b'sedia melaluinya ok ler.

cam kwn aku dia kna nak court psal utang keta t'tunggak...keta pun dah kna bwk lari dgn org utang dia kna tanggung. naik court dia kta dia mampu byr RM50 jer sebulan kat bank. byar ler dia RM50 sbulan smpai utang abis. kesan paling ktara..lngsung x leh nak buat loan kat mna2 jua...

kenapa tak cari orang yang u jamin tu????? hilang kemana 3 orang tuh????? cari sampai dapat itu je caranya.....tanya semua sedara mara dia pindah kemana.........dah dapat gunalah akal camana nak buat....paksa dia suruh dia bayar credit card tu.......takan biar jek dia lesap begitu sahaja.....

idea aku ni may be nampak cam tak msk akal @ brutal...

Tapi kalo tak buat cam tu...susah jugak nak trace kawan ko tu kat

mana...

Apa kata ko pegi buat advertisement kat paper...(bukan mahal

sangat pun)

Diminta si polan bin si polan yg telah membuat pinjaman pada bank........

pada tarikh........

tampil menjelaskan bayaran pinjaman tuan krn saya selaku penjamin

tuan telah terpaksa menanggung beban atas pertolongan yg diberikan.

Saya merayu si polan bin si polan supaya tidak menganiayakan saya &

keluarga.

(Masukkan nama penuh, alamat terakhir, alamat opis, no I/C dan gambar
peminjam jika ada)

Manusia begini perlu kasi malu sikit...baru jalan!!!

Originally posted by zailani3524 at 23-4-2007 01:31 PM
Hari ini begitu perit berita yang aku terima di mana 2 Surat Saman dari bank bakal datang. Itulah berita yg aku terima dari rakan tempat aku nak buat loan. Loan itupun nak seleesaikan masalah 3 C ...

ehem...kalau jadi guarantor untuk pinjaman along...aku tatau le cemana nak tlg...

TAPI...bagi pinjaman kereta....

Guarantor ada hak untuk saman hirer...tapi ramai tak tau pasal ni...

Hal ini mungkin sama jugak dgn credit card

cuba ko cari maklumat pasal ni....

Tak terai tanya kat bod finance /ekonomi sana ker..Kot-kot org kejer bank yg ada berporum leh tolong..

Follow Us

TERIMA KASIH

JUTAAN TERIMA KASIH  di atas pandangan dan saranan anda semua kat sini. Insya Allah saya akan mengikut kesesuaian dan keadaan. Mungkin saya akan ke Bank Negara untukminta khidmat kaunseling kat sane.

Terima kasih. wasalamualaikum

opppsss... jgn setop sampai sini jerrr... ceritalah lagi tindakan dan hasil nya... supaya boleh menjadik teladan kepada kami semua

kchadif This user has been deleted

tolong

saya pula ada masalah percaya kwn lame dia kt KL saya kt luar KL .saya nk bli kereta baru,dia lak nk kansil saya tuh.kami janji tukar nama ckp 3 tahun,tup2 stlh bg kereta dia x pernah byr,xpula pi cek kt bank diabayo ke tak.percayala katakan.ni dh 2 tahn di janji nk buat surat law, bhw dia nk byr, tp xmau pi ttgn lg surat dh siap.saya nih dh blck list.nk buat camne yer..dia asyik bg alasan je..pyh nk jumpa.kancil tu dh kena tarik lelong tp utang tertangguh kt bank 13ribu tolong la bg pangdangan.

inilah masalahnye kalau niat nak menolong... kita terjerat!!!

berat gak kes ko nie eh...aku pn xtau nk ckp ape...

jgn ler sesekali menjadi penjamin untuk sebarang loan....melainkan kepada adik beradik..
menyesal tak habis nanti...

Originally posted by wira_wirawan at 25-4-2007 10:09 PM
jgn ler sesekali menjadi penjamin untuk sebarang loan....melainkan kepada adik beradik..
menyesal tak habis nanti...

Malangnya ramai yang kurang arif tentang tanggung jawab menjadi penjamin. Ramai yang menjadi mangsa dan hidup menderita kerana padah kena saman.
Kawan2 dan adik beradik pon kita kena timbang dulu tentang kemampuan mereka untuk membayar balik hutang. Jangan  sandarkan emosi dan belas kasihan sabagai alasan untuk rela menjadi penjamin. Hidup kita munkin menjadi musnah dan yang berumah tangga akan menjadi porak peranda.
Be realistic. Kalau tak mampu kita  misti berterus terang dengan bakal peminjam.

Kesan orang yang jadi muflis amat berat. Harta benda terpaksa di rujukkan kapada jabatan insolvensi dan segala pendapatan kita terpaksa dibuat deklirasi untuk di tadbirkan.  Kita tidak layak lagi membuat sebarang pinjaman dari mana-mana bank, buka current account, membuka perniagaan, menjadi ahli pengarah syarikat dan dokumen perjalanan kita atau pasport di tarik balik. Berat beb berat.

Dari segi psycology kita akan mengalami stress dalam berkerja, fikiran isteri atau suami juga terganggu dan kalau hilang kerja amat susah untuk mendapat kerja baru sabagai seorang muflis( Company can terminate your employment while in probation when it discovers that you cannot open bank account for banking of your monthly salary).
Ramai yang terjebak dalam keadaan sebegini kerana  ' take life for granted and ignorant of the bankruptcy law' dan kurang displin dalam 'personal financial management' saperti salah guna kad kredit. Bagi saya tujuan kad kredit  adalah  kegunaan dan kemudahan khusus untuk travelling ( air passage dan hotel) dan boleh claim  bukan untuk shopping  spree  dimusim  Mega  Sales. Elok settle semua jumlah yang tertunggak dalam  monthly statement bukan 5% yang disyorkan.

Perlepasan dari hukuman muflis juga berkehendakan banyak wang ( sila baca akta insolvensi). Hukuman makamah di perlukan dan ini akan mengambil masa yang agak lama selagi hutang tidak lansai. Maka janganlah kita sia-sia kan hidup muda kita kerana hutang.

This is my advice to all my  friends around here. Jangan syok punya pasal kita terjebak dalam situasi sebegini. Amnya orang2 Melayu amat kurang arif tentang financial matters ( borrowing money costs money). Wang over-draft atau credit-lines bukan free. Ia diberikan kerana tujuan tertentu saperti untuk 'working capital' atau 'trade financing' bukan untuk belanja pribadi atau beli kereta mewah. Its all bloody common senses.

lenkali jgn jd penjamin tk kire sape pon yg mintak .... kenape nk bersusah kerna org lain .... lgpon mmg nature manusia ...bile ade masalah jer cabut ....

wowowowo.....risaunya aku kalo camni....aku ade pakai penjamin masa study dulu....kalo setakat ada tertunggak kurang dr seribu, tp aku ttp bayar utang bulan2, ada risiko tak penjamin aku kena blacklist?? aku pakai penjamin sedara mara....risau nih.....

Originally posted by ungu_lavender at 1-9-2007 08:11 AM
wowowowo.....risaunya aku kalo camni....aku ade pakai penjamin masa study dulu....kalo setakat ada tertunggak kurang dr seribu, tp aku ttp bayar utang bulan2, ada risiko tak penjamin aku kena bla ...

Adik! Kalau seribu tu kita tak lah diheret kemakhamah dan di beri penghukuman muflis...tepi elok kita runding dan langsaikan sikit-sikit.
Tentang study loan ni, kalau ada surat tuntutan dari pihak peminjam atau dari peguam kita kena cepat-cepat pergi runding jangan sampai penjamin bari tahu kita suruh ambil tindakaan. Kita jangan berdiam diri kerana mahkamah boleh menjatuhkan hukuman muflis walau pon kita tidak hadir disana bila sebutan dibuat. Silap haribulan penjamin2 boleh hilang kerja kerana angkara kita. Penguatkuasa tentang tuntutan pinjaman 'study loan' semakin kuat sekarang. Tidak kemana kita nak lari. Kalau ingat nak lari keluar negeri pon mereka boleh tahan di immigresen. Elok pergi dan runding atau dapatkn 'consent agreement'.

Reply #16 thamrong's post

ooo.....kire blom tahap bahaya la ni ye....   sbb penah dpt surat dr TPK ckp hutang sy dh tertunggak n kena settlekn sblm tarikh sekian sekian...tp sy xbayar pun yg tertunggak...sy trus bayar utang mcm biasa bulan2.....

sbb sy dpt keje lmbt skit so, ada yg tertunggak masa lom dpt keje...bile dh stabil ni baru leh start bayar...heran ngn member2 yg leh relax je tggu surat warning sampai baru nk bayar... :re:

(sori tuan rumah tumpang lalu.....   )

dempol This user has been deleted
Originally posted by zailani3524 at 23-4-2007 13:31
Hari ini begitu perit berita yang aku terima di mana 2 Surat Saman dari bank bakal datang. Itulah berita yg aku terima dari rakan tempat aku nak buat loan. Loan itupun nak seleesaikan masalah 3 C ...

minta la pertolongan Datuk Micheal Chong..Biro Pengaduan MCA...dia suke tolong orang..banyak dah orang Melayu yg dia tolong..sampaikan kes tak dapat gi umrah kerana ditipu agen pun dia tolong gak...ari tu aku ada tengok Buletin Utama cover kes along..dia tolong mangsa tu setlekan hutang dia ngan along berjumlah RM 2k...cuba la minta nasihat dia tengok.. ..semoga berjaya

Originally posted by ungu_lavender at 1-9-2007 10:03 AM
ooo.....kire blom tahap bahaya la ni ye....   sbb penah dpt surat dr TPK ckp hutang sy dh tertunggak n kena settlekn sblm tarikh sekian sekian...tp sy xbayar pun yg tertunggak...sy trus b ...

Don't worry my dear, you are ok. Pastikan maklumat yang kita belum dapat kerja lagi sampai kapada TPK. Semua bisa dipertimabangkan. They are also human(Ils sont 間alement humain...) like us...bertimbang rasa. Yang kena ni yang hard-core dan yang tidak ambil kisah hendak berunding.

Reply #19 thamrong's post

lega..........

thanks 4 ur advice.....

12Next
Return to list New