CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: heart_violet

Perihal Nak Kawinnn...

Reply #19 heart_violet's post

aku pon tak paham sikap org tua zaman skrg..agaknya terikut2 dengan cara org..bukan mak bapak ko je kot, ramai lagi mak bapak lain yg camtu, termasuk la parents aku gak..

masa majlis tunang kak aku aritu pun aku suh wat sederhana je, alih2 merajuk suh pulangkan semua barang2 yg dah beli..niat aku cuma utk meringankan beban n lagipun baru tunang je, sesuai utk keluarga n kawan2 rapat..lain la kenduri kawen..

aku paling tak setuju nak wat majlis besar2 juz utk bermegah2 n takut org mengata..pada aku buat la cane baik  pun mesti ada mulut tempayan gak nanti..tp tu la, sape la kita sebagai anak nak bagi pendapat...

tunang ko suh wat loan brp ribu?
rm10ribu ke..rm20ribu ke..rm30ribu?

hana pikir mcm nie la..
sbb tunang suh tolong kan?
(org lelak inie bahaya sket.. nnt dia dok kenang jaman2 kita tak tolong dia dulu2.. haa..jgn pikir lelaki tak tahu nak mengungkit dan jenis tak kisah..derang sama ajek dgn perempuan..jenis kisah, berkira & kenang dlm diam2..bukan mcm perempuan..sumer benda nak luahkan..derang tu diam2 ajek..kalau tak puas hati ke rasa apa2 ke..derang pendam2 lama2..sebok nak kawen lagi satu..)

kalau buat loan..katakan rm10ribu..
kasi laa rm3-4ribu kt tunang..another rm6ribu tu..ko simpan dlm asb.nnt dividen yg dpt tu..boleh cover balik bayaran bulan2 ko kt bank wp sket sekalipun..takder laa ko teruk nak bayar balik.
jgn ckp benda benar kt tunang ko..
kena bohong sunat sket..ckp laa..another rm6ribu tu..kasi kt mak utk kenduri kawen..walhal..tak pun..
ko pun..kena laa tahan godaan sket dari tunang & benda2 preparation utk kawen nie..guna duit yg ada ajek.

oh ya..lupa aku nak tambah..
aku rasa..tunang ko tu baik gak..sebab lps belajar..terus dia tunang dgn ko kan wp ekonomi dia tak berapa bagus sbb parents ko or ko desak2 sgt.
kalau org lelaki lain..ingat nak terus tunang ke kalau dia tau.dia takder duit sgt? weyy..kem salam la..lebih baik dia kukuhkan ekonomi dia dulu laa.rather dia bertunang dgn anak org..sbb..lagi lama dia keje..lagi gaji byk..pastu ramai awek2 akan dtg dekat/tackle dia tau..dia takder rugi apa apa pun..

so..hargai ler tunang awak tu..
masa skrg nie critical sket..hana rasa..tunang awak tgh evaluate awak..awak boleh bantu dia ke tak masa dia susah.so, awak pikir la..nak pass ke tak dlm evaluation tu?

ini awak tolong tunang la..bukan tolong bf atau pakwe. itu mmg laa dilarang sama sekali..
lagipun..tunang awak suh tolong since parents awak suh kawen this year kan? sebab itu laa tunang awak suh tolong wat loan. bukannye tunang awak tu awal2 lagi sblum korang bertunang dah siap ckp awal2 awak kena wat loan utk kawen. ada beza tu.

[ Last edited by  Hana at 22-1-2008 10:19 AM ]

pendapat aku : jangan nak buat loan utk dier. tak kira ler tunang ker sayang ker aper. ish.

kawan aku dulu, buatkan loan untuk tunang sbb konon nak tolong tunang bisnes, nanti kawin senang sket, las las putus tunang, dah kawin lain dah beranak pon, tak habes2 lagik langsaikan hutang bekas tunang tue.

bekas tunang dier? awal2 dah cabut lari...maklumlah, bukan loan under nama dier.....kesian member aku tue....

Apa kata, suruh family dia je yang buat loan. Dah family dia yang nak sangat kenduri besar kan?

Takpun kalau jarak dekat, buat je kat satu dewan ke apa ke yang membolehkan jemputan dua - dua pihak datang pada masa yang sama.

Kahwin ni sepatutnya dimudahkan, buat apa perlu disusahkan? Akad nikah je terus. Lepas dah stabil nanti baru buat kenduri. Sanggup ke idak tu terpulang le.

Originally posted by Madiey at 22-1-2008 10:42 AM
Apa kata, suruh family dia je yang buat loan. Dah family dia yang nak sangat kenduri besar kan?

Takpun kalau jarak dekat, buat je kat satu dewan ke apa ke yang membolehkan jemputan dua - dua p ...

kenapa pulak famili lelaki yg kena buat loan disebabkan keluarga perempuan paksa kawen thn ini?
kalau ada another choice..pihak lelaki boleh panjangkan tempoh pertunangan atas alasan nak kumpul duit..

kalau hana jadi mak lelaki tu..hana akan mintak panjangkan tempoh pertunangan another 1 year lagi or sehingga anak lelaki hana boleh prepare duit utk majlis perkawenan. tak kisah ler buat kenduri besar ke..kenduri kecik ke..even kenduri kesyukuran ke..itu sumer perlukan duit jugak.
even kalau pihak lelaki tak buat sebarang kenduri pun..still pihak lelaki kena prepare duit hantaran, mas kawen, dulang2..dan duit transportation jugak. tak kan ler sumer tu family lelaki kena tanggung atas sebab anak lelaki tu gatai nak kawen awal2? tak logik laa..

Follow Us
bab nikah kawin ni mmg sensitif sbb melibatkan kedua belah family yg bakal bersatu. Nasib masing2lah dpt keluarga yg mcmana kan. Kalo supportive alhamdulillah, kalo tak, takkan kita x jd kawin kan. So kena gaklah pk cara yg sesuai.Adatlah kalo time ni keluarga kedua belah pihak menilai pihak yg satu lagi. Aku selalu perhatikan kalo dlm my family or in laws family..kalau ada je nak kawin, byk betul cerita. Yg belah sini anggap belah sana cenggitu cenggini, begitulah sebaliknya. Walopun kalo nak dikira keluarga kami dua2 belah pihak ni mmg sempoi dan seadanya saja tp still ada cerita jugak. Kdg2 reasonnya sbb communication breakdown aje. Main bersangka2 aje, tu yg timbul mcm2 cerita. Yg nak menikah tu toksah cerita lah, kalo byk sgt songeh family mana2 pihak, mau jd merajuk plak bakal pengantin. kesian.

My best friend, pernah buat loan utk bakal suami dia yg ntah hape cerita tanpa angin tanpa ribut, p nikah ngan pompuan lain. My fren tu nasib baiklah ada lelaki baik yg ikhlas ambik dia jd bini, dgn perkahwinan yg sederhana aje. Alhamdulillah bahagia. Lelaki bekas tunang dia tu baru2 ni duk contact dia semula (nak sambung cinta kembali agaknya )

nasihat hana pasal loan tu mungkin bleh pakai kot. Tu pun setelah dibuat analisa ttg sikap bakal suami tu mcmana. Kalo ada doubt, toksah buat. kalau percaya sepenuhnya, then bolehlah difikirkan. Tp make sure ada precaution yg sesuai diambil, i.e perjanjian, etc.

kalau katakan lah..family lelaki setuju nak fully sponsor (regardless..takder duitpun sebenarnye tapi, sbb anak lelaki nak kawen sgt2..terpaksa sediakn duit)..nnt lps kawen ..kena duduk dgn mertua sanggup ke?
or tak duduk dgn mertua..tapi, lps kawen..mertua mintak elaun tinggi bulanan2..spt rm600-rm1000..sanggup ke tahan diri dari berkata something kt laki spt..ape laa abang nie? keluarga kita ari2 makan kena catu..tapi, abang senang2 ajek kasi keluarga abang duit elaun tinggi..saya sendiri pun takder elaun. (of course laa..laki tu tanak ckp..duit family dia yg support masa kawen hari tu)

aku pikir..kalau bakal laki takder duit lagi nak kawen..jgn kawen lagi la..sbb ini melibatkan keluarga pihak lelaki.
jgn pikir lps kawen..happy ever after mcm citer cinderella or snow white..byk masalah lain pulak nak mendatang tu...

kenkadang benda ni jd susah bilamasing2 nak jaga ego kan. Kalau elok2 dua2 belah pihak bincang, org kata buat baju ukur di badan sendiri, rasanya boleh cari jalan yg terbaik. Terangkan situasi yg sebenar, kalo dua2 pihak boleh pk secara rational, rasanya bende ni boleh settle ngan baik. Yg penting komunikasi

Reply #29 Lily_Savage's post

entah la lily... kenkadang bila di permudahkan ... ada yg x pandai nak hargai bantuan yg diberi....
Tp yg pasti... Nabi SAW... minta supaya urusan nikah-kahwin nie di permudahkan.. supaya barakah...

aper aper pon,

pandangan peribadi aku, kalau tadek duit buat cara tadek duit.

tayah nak loan loan tue sumer. ukur baju dibadan sdirik. kalau saper paksa soh kawin cepat, soh org yg paksa kawin tue yg sponsor. jgn paksa pakai air liur ajek.....no money no talk laa weiii.......

even dah kawin laki bini pon, kalau mampu beli harta2 tue sumer sdirik, tayah nak joint2 loan. harapkan panas hingga ke petang, tup tup hujan di tgh hari, kang ada yg asek turun naik mahkamah sbb nak differentiate harta sepencarian pulak. (kesah benar)...itu yg dah kawin sohih somi isteri..

ini baru tunang ajek......janganlaaaaaa....

Reply #25 Madiey's post

tu la..buat sakit kepala ko je nak ikut ckp dia wat loan...dah wat kenduri belah ko dah cukup dah kot..lagipun biasa belah lelaki cam ala kadar je..

Tak yah la wat loan!...eiii seriau aku nengok owang kawin wat loan...

Aku paham belah lelaki pun memang la nak wat sikit kenduri kendara tapi kalu berhutang tu tak yah la...suh la tunang ko wat secara kecil-kecilan setakat baca doa...satu khemah pun cukup la.

Macam adik lelaki aku yg nak kawin tak lama lagi...memang dia tak nak wat kenduri belah kitorang sebab tak mampu..nih pun dia terpaksa ikat perut nak simpan duit hantaran belah pompuan..

Mak aku nak wat gak tapi wat doa selamat jer panggil org dekat n sedara mara..so aku pun kata takpe la...kitorang pakat adik badik.....alhamdulilah..jadiknya sorang adik aku sponsor khemah, sorang sponsor kad kawin n telur, sorang lagi sponsor barang hantaran  makanan n aku sponsor  duit belanja kenduri n baju melayu dia tiga pasang...insyaAllah..semuga semuanya berjalan lancar...aminn...

Reply #33 namakurahsia's post

Masalahnya makcik, kita ni terlalu takut dengan cakap - cakap masyarakat.
Kang kalau usulkan buat tiga talam dah kata kedekut pulok.

Udah tu kalau tak mo buat tiga talam, buat kenduri mihun goreng je la.
Kenduri jugak kan?

Reply #34 Madiey's post

A'ah kenduri gak tu....tapi goreng bihun tu ada owang buat ker..

Kenduri nih sebenornya kalu gotong royong RM1 ribu lebih sikit  pun cukup la...mcm kitorang nih cadangnya nak wat gulai pisang lemak cili api, goreng ikan masin, ayam goreng..ada tempoyak sikit wat la sambal tempoyak..ulam2..nasi putih..jemputan paling ramai pun 500 org...itu pun sedara mara n jiran dekat2...

Tak yah la nak wat nasi beriani n lauks seangkatannya..memang la lari budget..

Originally posted by tina^^ at 22-1-2008 01:36 PM
tayah nak loan loan tue sumer. ukur baju dibadan sdirik. kalau saper paksa soh kawin cepat, soh org yg paksa kawin tue yg sponsor. jgn paksa pakai air liur ajek.....no money no talk laa weiii.......

parents perempuan nak cepat.. of course parents perempuan akan sponsor. itu sudah pasti.
masalahnye kt sini..
pihak lelaki takder duit sgt. itu kurang pasti la..takder duit utk hantaran ke..takder duit utk kenduri walimatur urus ke..
(spt mana perlu dihebohkan dikg/pihak lelaki bahawasanye anak lelaki dia dah kawen)

kan..kena war2..kalau tak war2..nnt besok lusa..timbul topik lak..dah sama dgn sorang poremer penah bukak topic yg kenduri bertandang takder pun. pastu jiran2 tak tahu pun anak lelaki tu dah kawen sebenarnye..pastu mak lelaki tu ckp..anak lelaki tu blum kawen..haa..sapa tah penah bukak topic tu..tapi,dia ada masalah lain..masalah umahtangga..pastu kalau tak salah aku..sumer masing2 ckp..kenapa keluarga lelaki tu tak wat kenduri kecil2lan..geli hati aku laa..dgn masyarkat melayu nie )

heh heh teringat dulu, aku nak nikah cepat, duit pun takde.. aku ckp dgn nenek aku "kita kenduri air sirap dgn goreng pisang sudahle mak".. jam2 tu jugak aku kena lepuk..

sejak jadi mak bapak ni, aku paham le jugak perasaan org2 tua ni.. dia nak majlis kawin anaknye tu meriah.. at least bolehlah dia bercerita kat org.. kita ni je pikir "alah.. siket lebih kurang apa salahnye". utk cik rumah, toksahlah pinjamkan utk tunang tu, lebih baik berbincang dgn famili je camna nak kurangkan perbelanjaan kedua belah pihak.. apa yg adalah.. asal ada kenduri, pakaian sepasang dua, cincin, hantaran ala kadar.. udah..

tingat plak kat kawan lama aku.. nak kawin, pinjam bank rakyat.. anak masuk 3org baruuuu habih bayo..

Reply #35 namakurahsia's post

Ada tu memang ada makcik. My officemate.

Lagipun sekarang ni kan semuanya pakat mahal belaka, itu mahal ini mahal. Sebab tu hantaran pun makin mahal.

Memang kenduri kecik camtu kos mungkin dalam seribu lebih. Tapi bila dah buat kenduri camtu, kos sampingan nanti akan turut serta.

Antaranya, set kelengkapan bilik le, bunga rampai le, bunga telur le, cenderahati le.
Last - last kedebuk - kedebak, grand totalnya hampir bersamaan tiga hingga empat ribu.

Originally posted by namakurahsia at 22-1-2008 03:12 PM
A'ah kenduri gak tu....tapi goreng bihun tu ada owang buat ker..

Kenduri nih sebenornya kalu gotong royong RM1 ribu lebih sikit  pun cukup la...mcm kitorang nih cadangnya nak wat gulai pisang  ...

ada..penmerah laa sebut. kawan laki dia..wat kenduri bihun goreng.

tapi..kita tak penah jumpa pun.
kita penah jumpa kenduri..tapi, lauk biasa mcm lauk pauk lunch la..sedap gak..alah..janji aku kenyang ajek..
makanan lunch free pun dah cukup baik..

Hana n Madiey....penmerah tu ofismate korang ker...?

Aku setuju gedebak gedebuk memang tak lari RM3 ribu...seeloknya belah lelaki just makan2 jer la..tak yah la nak berpelamin bagai...itu yg aku caka kat adik aku..utk tetamu sib baik adik yg sorang sponsor telur..bungkusan tu beli kotak jer...