CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3079|Reply: 19

Retrenchment Benefit, Maternity & Bonus

salam sume..

nak tanye sket la.. skg ni company aku ada problem sket. diorang nak retrench some of the staff. dengarnye pertengahan bulan 2 ni la baru sape2 yg involve dpt surat dari HR.

aku skg tgh peknen, expected due date pertengahan bulan 3. aku pun mungkin salah sorang yg akan di'retrench'kan la nanti.. tp aku pun still not sure psl belum ada black n white. td bosses from HQ dtg explained the situation to us. so aku amik chance tu n tanye diorg, "if im affected, do i get maternity leave benefit?" tp bos tu ckp "No, u will only get ur bonus but we will change the terms from bonus to so-called retrenchment". FYI, bonus tahun lepas punye memang company aku blum kasi. biasenye diorang kasi bulan 2 sekali ngan gaji bulan 2.

soklan aku skg ni:

1) tak layak ke aku dpt maternity nyer benefit from company since company yg nak retrench bukan psl masalah disiplin aku or aku kene terminate.

2) bonus klau ikutkan penat lelah kite yg tahun lepas punye bukan tahun ni. boleh ke company tukar term dari bonus ke retrenchment just because diorang tak blum bayar bonus??

3) klau aku tak accept retrenchment yg company bagi (katakan aku tak puas hati psl bonus yg ditukar terms tu), ape yg company boleh buat kat aku?

4) apape lagi info klau ada pls tambah..

[ Last edited by  HoneyD at 30-1-2008 04:12 PM ]

Rate

1

Not sure pasal maternity benefit tu tp pasal bonus tu lak pada aku, bonus is bonus la..mane leh tukar suke2 hati jadik retrenchment bonus..Sebab aku pon bakal di retrench bulan 3 ni, company aku bayar previous year bonus + 2mths retrenchment bonus + 1 month severence pay..
Better check ngan labour office sis..

Reply #2 girlfriend's post

hak ah la..kalau bonus tu bonus la...mana leh tukar-tukar..tapi kalau pasal meternity leave tuh, memang rasanya tak leh dapat dah if kite dah kena retrench...even though bukan masalah disiplin pun...tengok mana yang lebih banyak dapat la..kalau bonus lebih berbanding maternity, better amik jek bonus tuh...

Reply #1 HoneyD's post

better terima .....  nanti dia tukar u punya job descriptions

bonus tu hak majikan melainkan sudah dinyatakan dalam kontrak pekerjaan yang anda berhak dapat # bulan bonus setiap tahun.  kalau majikan tak mau bagi, itu hak dia.  anda berpenat-lelah sepanjang tahun, itu adalah memang tanggungjawab anda kepada majikan.  sebab itu, gaji dibayar sebagai consideration in monetary value.
maternity benefits juga akan terhapus bila anda bukan lagi pekerja syarikat itu.

retrenchment exercise, tak boleh ditolak.  apakah maksud anda, skim vss sebenarnya?  fahamilah, ada beza antara kedua-dua ini.

cuba rujuk dengan yang lebih arif dalam bidang human resources, samada bolehkah retrenchment exercise dilakukan terus atau mesti adakan skim vss terlebih dahulu...

Rate

1

Reply #5 Gemukkkkkkk's post

ok, saya faham psl bonus yg gemukkkkk explain tu. n psl retrenchment also. tp dari info yg saya dapat, instead of retrenchment, company akan tukar ke terms lain iaitu EXCRETIA. saya tak pasti terms ni macam mane tp klau ikut ape yg saya dgr, bile company tukar terms from retrenchment to excretia, that means diorang tak perlu bayar kite apa2 pampasan mcm retrenchment. boleh bgtau details tak psl excretia ni?

Follow Us
ex-gratia.  gratitude dari majikan for the years put in for the company.  biasanya hanya akan dibayar selepas retirement age.  tak tau samada boleh atau tak diorang buat sebegitu.  dari segi undang-undang, aku tak reti le nak komen.  ni kena tanya yang lebih pandai.

Reply #7 Gemukkkkkkk's post

owh spelling yg betul is ex-gratia.. thanks gemukkkk..

klau ada sape2 yg boleh huraikan psl ex-gratia ni, pls..

Kat wikipedia :-

Ex gratia (sometimes ex-gratia) is Latin (lit. 'by favour') and is most often used in a legal context. When something has been done ex gratia, it has been done voluntarily, out of kindness or grace. In law, an ex gratia payment is a payment made without the giver recognising any liability or legal obligation.
Compensation payments are often made ex gratia when a government or organisation is prepared to compensate victims of an event such as an accident or similar, but not to admit liability to pay compensation, or for causing the event.

Errmm...aku rase la kan...aku rase kalau die tukar terms from bonus to ex-gratia, kire untung la coz ex-gratia is not subjected to tax ( ni ape yg company aku practice), kalau retrenchment bonus kene tolak tax..

Reply #9 medangmru's post

thanks medangmru..

fuh patut la ada org yg dah dapat surat from company, diorang cuma dapat current month salary + 1 month pay jek.. teruk nye camni..

Reply #10 girlfriend's post

untung ke? rugi la.. takat tax tu brape jek.. klau retrenchment diorang kasi byk punye.. tp ex-gratia kite la yg rugi.. tp smpai skang aku blum dpt surat lagi dari company. kebanyakan org lain kat HQ dah dapat.. harap2 aku tak dpt la.. rugi beb.. dah la tak dpt bonus.. bonus hangussssss...

setahu aku, ex-gratia hanya tak taxable jika ianya diberi upon retirement.  sebab itu lah jarang dengar pemberian ex-gratia sebaliknya skim pemberhentian sukarela atau paksa lebih selalu digunakan.  struktur tax untuk ex-gratia boleh tahan jugak kerana ianya dianggap pendapatan bergaji.

personally aku rasa pelik kenapa skim ex-gratia digunakan dan bukannya vss/retrenchment.  entahkan dibenarkan dalam sistem undang-undang atau tak, aku pun tak pasti.  atau, adakah ini corporate tax evasion, aku tak tau.

Rate

1

pelik kan?? alhamdulillah smpai skg aku tak dpt surat. org2 yg dah dpt surat diberi notis hari terakhir bekerja 29/02 ni. tp org2 yg dah dpt surat ckp, dlm surat yg company bagi tu, title dier NOTICE OF TERMINATION OF CONTRACT.

n dlm surat tu pun takde tulis berapa company akan bayar, dier just inform yg last date is 29hb, pastu later baru dier kasi surat yg mengatakan berapa bulan dier akan byr n etc. aku pun tak faham la ngan company ni.. tak faham terms ape yg diorang ni nak gune sbnrnye..

Reply #1 HoneyD's post

Salam HoneyD

Sekarang ni rasanya dah pregnant 7-8 bulan kan? Sekiranya gaji anda di bawah 1.5K, anda tertakluk dibawah employment act. Ikut akta, kalau anda dah kerja at least 4 bulan dalam tempoh pregnant, anda layak mendapat maternity benefit. kalau anda berhenti kerja sendiri, tak kena retrench pun anda masih boleh claim. Itu hak anda.

Tapi kalau gaji lebih dari 1.5K, kena tengok company policy. kalau sebelum ni orang lain yang bergaji lebih 1.5K dapat maternity benefit, anda layak.

Cuba tanya kat Labour Office. Kalau bukan dibawah kuasa mereka, mereka akan redirect ke IR office.

Rate

1

Minta maaf ye HoneyD, nak tumpang tanya soalan kat thread awak ni jugak...

Saya baru bagi notis berhenti kerja pada 18hb Feb hari tu dan hari terakhir bekerja ialah pada 15th March nanti.

Baru baru ni company saya ada mengeluarkan surat kepada staff staff yg layak, mengenai kenaikan gaji dan sales comission utk tahun 2007.

Saya diberitahu oleh rakan rakan yg nama saya tersenarai sebagai penerima sales comission tu dan surat pun dah prepare tapi disebabkan saya resign, comission saya dibatalkan/ditarikbalik dan surat tu tak diberikan kepada saya.

Soalan saya:
1. Boleh ke company buat macam tu..sedangkan saya rasa saya layak menerima comission sebab sales tu dilakukan pada tahun 2007 dimana saya telah performed dan meet sales target?
2. Kalau company tak mahu bayar commission saya boleh ke saya buat lapuran ke IR dan menuntut comission saya tu..

Terimakasih.

info anda tak cukup.  lagipun, sila rujuk staff code atau kontrak kerja anda dulu.  biasanya, syarikat ada perenggan yang nyatakan hak mutlak untuk beri komisen.  disebabkan anda tak terima surat tu, jadi ini bermaksud anda dianggap tak layak dan tidak dijanjikan apa-apa.  
jika ada surat pekeliling am yang nyatakan mana-mana pekerja yang mencapai tahap jualan tertentu akan layak terima komisen, anda boleh gunakan ini sebagai bukti tuntutan anda.

Reply #17 Gemukkkkkkk's post

Offer letter mmg tak ada tulis pasal sales commission sebab masa saya join belum ada lagi tapi last october saya ada menerima surat drp HR yg mengatakan sales commission akan diberikan kepada sales staff yg meet at least 75% of the target.  Saya dapat surat tu dan kemudian pada awal Februari ada another surat yg revised the comission scheme.  So officially mmg ada surat offer of comission.  Saya punya target is RM14.5 million for 2007 dan saya dah meet RM12 million last year so 75% target to mmg saya dah capai.  Official surat yg mengatakan saya dapat commission tu mmg dah dipreparekan cuma tak diberi kpd saya sebab saya resign sebelum surat tu di distribute.

surat yang katakan staff akan dapat komisen jika penuhi 75% sasaran dan surat yang katakan ada perubahan skim tu,boleh dipakai.  
namun begitu, jika tiada dokumen kepada semua pekerja yang nyatakan amaun komisen yang akan diberikan, syarikat masih boleh lepaskan diri dengan bayar komisen RM1 saja.

Reply #19 Gemukkkkkkk's post

oooo kisahnya...

tapi komisen tu bila schedule payout?