CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tictactoe

PERTANYAAN TENTANG KUCING

Salam / selamat sejahtera ...

I pun ada beberapa soalan utk kawan2 yg dah lama bela kucing ni..

I baru2 ni kehilangan seekor anak kucing (yg dalam my profil avatar).. org buang di opis ... i kesian dan belikn dia susu dan botol serta whiskas utk kitten yg daalam pouch tu ... then i bawak balik rumah dan membesarkannya selama hampir 2 minggu ... ahad lepas my kitten hilang akibat i saje lepaskan dia di halaman rumah .. dua malam sebelum tu mmg dah letak luar rumah ..tapi dia tak lari pon .. pepagi tgk dia ade je kat luar tidur atas sofa luar .. ahad lepas i balik shopping dgn my wife .. cari dia dah takde.. hingga kini tak balik.. sedih sgt rasanya sbb dia manja dan sgt manja ngan anak i ... sampai anak i ngigau malam sebut "meow ... meow ...meow"..

i ask my neighbour .. dia kata dia nampak my kitten ikut kucing lain .. betul ke kucing boleh ikut kucing lain... i suspek my jiran buang kucing i sbb anak dia takut kucing ... huhuuh ...

dua hari lepas ... ada kawan bg 4 ekor lagi kitten.. dia kata ada org buang dkt kedai dia .. anggaran usia tak sampai sebulan sbb kaki pon belum kuat nak berdiri dan berjalan ... semua i tgk mcm mix persian sbb telinga pendek dan lengku besar.. bulu panjang2 ... i nekad ngan wife nak bela 4 ekor sampai besar .. jdkan diorang family ... nak tanya u ols... ape nak buat kalau nak bela sampai besar?? kalau bawak ke dokor haiwan tu utk ape?? kena bawak selalu ke??

semalam baru i beli cage 3 tier utk kittens  tu.. i sayang mereka ..mcm anak i gak..huhuhu ....

Macam mana nak tau baka kucing kita??

Salam semua ..

I baru dapat 4 ekor kitten ... kawan bagi.. dia kata ada org buang dkt kedai dia.. cuma saya taktau baka apa ni?? sbb tgk telinga kecik je .. muka besaar .. bulu panjang ... harap kawan2 bleh info saya .. nanti saya upload gambar lain .. tq all ..

Rate

1

Walau apa pun baka, ia tetap dipanggil DSLH..domestic semi long hair kerana tiada certificate.

owh ..Domestic Semi Long Hair ..

even mix dgn baka2 tertentu? saya tak tahu ape2 la asal kucing atau baka2 ni.. yg tau kucing siam..kucing parsi dan kucing kampung ..

Ce tanya kucingtomey..dia mesti tau

Aizat-Rahim posted on 23-11-2012 05:01 PM
i nekad ngan wife nak bela 4 ekor sampai besar .. jdkan diorang family ... nak tanya u ols... ape nak buat kalau nak bela sampai besar?? kalau bawak ke dokor haiwan tu utk ape?? kena bawak selalu ke??
Rajin2 la jenguk kat forum ni untuk dapatkan tips penjagaan kucing ye, aizat.
Go through posting2 lama dan baca tip2 dari forummer. Banyak yang berguna...

Follow Us
Aizat-Rahim posted on 23-11-2012 07:09 PM
Salam semua ..

I baru dapat 4 ekor kitten ... kawan bagi.. dia kata ada org buang dkt kedai dia.. ...

Seperti forummer firdaruddin bagitau di atas, kucing2 ni walaupun berbulu panjang ataupun jika ianya mix dengan breed lain ianya tetap dikenali sebagai Domestic Semi Long Hair (DSLH) atau Domestic Long Hair (DLH).
Kalau nak yang betul2 pedigree Persian, memang kena ada certificate.
Mungkin kitten tu dibuang sebab dia dah mix dengan baka kucing lain menjadikan ianya mix breed.
Ini selalunya dilakukan oleh breeder yang tak bertanggungjawab yang cuma nak duit jer breed kucing.
Also, bukan semua kucing bulu panjang tu kucing Persian, ada juga dipanggil baka Exotic, Maine coon, Burmese dan macam2 lagi.
Rajin2 la baca thread tentang baka kucing dalam forum ni, ye...

Aizat-Rahim posted on 23-11-2012 07:09 PM
Salam semua ..

I baru dapat 4 ekor kitten ... kawan bagi.. dia kata ada org buang dkt kedai dia.. ...

olololololo, tiut nya... kejap...dh boleh mamam ke tuh??

rna kan baru je pas raya ritu foster kitten. tp tak reti mkn minum sendiri lagi...tetiba rindu pulak nk jaga budak kecik..haha

ok...rina nie sbb byk benda tak tahu, so rina prefer tanya vet apa2 hal. Memang better you bawak pi vet dulu..bukan untuk vaksin, tp untuk check - up. Vet rina klo bawak kitten, check2 je, dia xcharge unless ada ubat kene bawak balik..baru charge. Vet nk check perut mata tinga etc je.. macam kes baby muk muk, sbb dia baru nk masuk 8 hari, mmg tinga kecik lagi.

Rina takkan terpedaya dgn kecomelan kucing.. Kitten mmg semua shomel2... tunggu derang dh masuk umo 4 - 6 bulan. haa.. baru pasan betapa lonjong nyaa muka dia, betapa comot nya muka dia(isk..isk..isk...)

back to our main topic

nnti vet akan advise apa yg kene buat bla..blaa..blaa... .. slow2 baru kenalkan kibble yg dh direndam dlm susu..lama2 dia akan belajar sendiri

benda yg kene ada klo ada kitten kecik
1) syringe / botol kecik.
2)heat pad
3) susu utk kitten/puppy(rina bg pets own milk)

kene sll bg susu. every 2 hr- 3 hr.  pas bg susu(b4 pun ok)..kene bg dia poo poo n pee pee...apa lagi..rina terpaksa bedung budak kecik tuh sbb susah nk susukan klo xbedung. Tak reti duduk diam

Rate

1

Update.

Anak kucing tu dah pun mati jumaat lepas. Saya rasa susu yang saya bagi tu tak sesuai dengan dia. So, kepada Aizat-Rahim kalau nak bagi susu untuk anak kucing awak tu bagilah susu yang bagus walaupun mahal sikit. Ada jual kat petshop veterina kalau tidak anak kucing awak akan mati dalam masa 2 hari kalau bagi susu murah macam anak kucing saya nih.

Fyi, saya beli susu kat vet tak ingat brand dia tapi susu yang harga RM10+- sepeket 300gm tuh.

zalco posted on 26-11-2012 02:35 PM
Update.

Anak kucing tu dah pun mati jumaat lepas. Saya rasa susu yang saya bagi tu tak sesuai den ...

alaa...sedihnya...

kitten yg rina jaga kejap tuh pun mati after 3 days bersama ibu susu.. rina pk once dh dpt ibu susuan, dia blh survive.. adalah dlm 8-9 days rina jaga dia... pas tuh bg pada ibu tumpang. nk kata ibu tumpang xde susu, check ada. vet kata kitten ni xblh nk di jangka. Mebi dia mmg dh sakit sejak rina foster dia

TQ kawan2 ..

saya dah bawak baby ke vet.. mmg disarankan susu yg dalam kotak tu..dan bukannya susu powder ...katanya susupowder tu tak sesuai sbb kalau salah bancuh mybe baby bleh sakit .. so i beli petsown milk yg dlm kotak tu... alhamdulillah dan seminggu i bela ... sihat2 semua.. dah pandai guna pasir utk poopoooo ...

Aizat-Rahim posted on 26-11-2012 05:08 PM
TQ kawan2 ..

saya dah bawak baby ke vet.. mmg disarankan susu yg dalam kotak tu..dan bukannya su ...

waa..beshnya dgr..dh pandai poo poo sendiri

paling manja ni...

nampak daddy balik terus semua menerpa ke pintu.. hahaha

Rate

1

anizarina posted on 26-11-2012 05:16 PM
waa..beshnya dgr..dh pandai poo poo sendiri

yup.. just sekor lg je blum boleh ... yg 3 tu dah tau toilet kat mana..hehehe

Gambar2 baby saya yg sangat aktif..

Last edited by Aizat-Rahim on 26-11-2012 05:35 PM

Rate

1

Aizat-Rahim posted on 26-11-2012 05:31 PM
yup.. just sekor lg je blum boleh ... yg 3 tu dah tau toilet kat mana..hehehe

aaaaa...comel nya.... tp plzz laa erk...jgn tertipu tertipah dengan derang..kecik2 comel jeee

tul tu Rina ... kdg2 kalau biar derang main kat living hall... takut berak atas lantai.. sure ibu marah ...hahaha

Aizat-Rahim posted on 27-11-2012 10:02 AM
tul tu Rina ... kdg2 kalau biar derang main kat living hall... takut berak atas lantai.. sure ibu ma ...

haha...derang kecik lagi tuh.... lama2 ok laa tuh...

anizarina posted on 27-11-2012 11:16 AM
haha...derang kecik lagi tuh.... lama2 ok laa tuh...

i ade prob sikit.. last night terpaksa letak my kittens kat luar .. wife tak tahan bau makanan diorang ... tepaksa gaak letak.. buat tirai kat cage supaya tak sejuk waktu malam.. huhuhu ...

Aizat-Rahim posted on 28-11-2012 11:18 AM
i ade prob sikit.. last night terpaksa letak my kittens kat luar .. wife tak tahan bau makanan  ...

alololol..cer beli heating pad...at least tak sejuak sgt