CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 14098|Reply: 69

Anak kucing

Kucing kesayangan aku beranak malam tadi. Aku ni tak  pernah jaga kucing lepas beranak.
Masalahnya ialah anak-anak kucing itu melekat(mungkin terbelit-belit antara satu sama lain).
Soalannya  boleh aku leraikan  atau biarkan saja . Macam mana ye jaga anak-anak kucing?
Betul ke orang kata kalau usik anak-anak kucing tu nanti ibu kucing lari?Siapa boleh bantu ni....

Reply #1 ratubayu's post

anak2 kucing tu melekat mcm mana ek? kembar ke? atau melekat sebab lendir2, uri, darah lepas branak tu?
macam saya dulu, saya pegang je anak2 kucing yg mmg mak dia kucing saya. kalu kucing liar jgn la pegang anak2 kucing tu. kalau kucing sendiri x pe.

kucing liar tapi selalu datang tak apelah aku bawa pegi klinik je .kesian la . aku rasa 4 ekor kucing tu dah berbeli-belit kaki ,tali pusat dengan kain

Originally posted by ratubayu at 27-3-2008 11:20 AM
kucing liar tapi selalu datang tak apelah aku bawa pegi klinik je .kesian la . aku rasa 4 ekor kucing tu dah berbeli-belit kaki ,tali pusat dengan kain

apa kesudahan cerita 4 ekor anak kucing yang di lahir kan dalam keadaan berbelit belit ni? ibu dia tak layan ke? survive tak ratu? You tak try cuba asing2 kan dari tali pusat dan potong tali tu dan ikat dengan benang? tak ada ibu angkat ke kat umah you? kesian nya.

Reply #5 elfreakz's post

Kesudahan cerita semalam aku pegi klinik Dr Vet di danau kota. Dr dah pisahkan mereka tapi pagi tadi keempat-empat ekor tu dah mati. Ibu kucing tu jaga anak-anak dia , bagi susu tapi Dr kata dia tak pandai nak manage .I dah cuba nak asing-asingkan tapi tak dapat.

Sekarang ibu kucing dah sedih lah . Agaknya dia cari anak dia yang empat tu .Monyok je. Tinggal seekor je anak dia.

Follow Us
hok plohh.. mati doh??
tapi masih pelik.. nape lar buleh terbelit2.... tak pernah berlaku kat kucing akak.

Reply #7 leotazz818's post

Sampai sekarang aku heran ! Dr kata Ibu kucing tak pandai jaga. Tak bersikan uri.

maybe 1st time banak kot x pandai lagi..
hmm sian ibu kucing tu..seb bek idup lagi sekor anak die
die susukan tak??

pelik kan. tapi itu dah takdir dia kot, tak dapat melahirkan secara normal.

kalau problem tersangkut aku pernah alami. siap call vet lagi, doktor tolong via tepon. beranak 3, yg last tu dia tak dpt keluar kan. satu kaki je keluar. 45 minit juga aku tunggu tak kuar2.

doktor suruh aku cari petroleum gel atau lubricant water base. nasib baik umah dengan dengan kedai2. jumpa petroleum gel terus beli

doktor suruh letak dekat bahagian kemaluan kucing aku dan kaki anak kucing tu. 5 minit lepas tu keluar separuh badan. letak lagi.. 5 minit terus keluar semua. mak ai! memang yang ke 3 tu lebih besar dari first and second. semua hidup

yang ajaib, ibu kucing tu siap membelakangkan diri dia, macam minta tolong keluar kan anak dia. fuh! dia jaga semua anak anak dia, walaupun first time melahirkan.

Reply #9 ati1402's post

1st time dulu semua mati agaknya sebab dia dtg kat umah berlumuran darah . tak nak makan dan minum.

Ini kira 2nd time lah.Ibu kucing tu masih menyusukan anak dia.

Sekarang ni bila dekat dengan anak dia, ibunya dah keluarkan kuku.Siap peluk-peluk anak dia.

Reply #10 elfreakz's post

woahhh! tu mmg complex sungguh complications masa banak tuhhhmy3:
great effort there,elf! alhamdulillah selamat kittens tu..panjang umo

Reply #11 ratubayu's post

kebykan kucing 1st time banak mmg x pandai my Dumu pun x pandai gak..
but after a long hard work and training baru die boleyy
ibu kucing lau are for her kittens,mmg care btul..x nmpk dpn mata je bising panggil

Nanti ratu suruh ibu kucing beranak lagi

Reply #5 elfreakz's post

Nak tanya potong tali dan ikat dengan benang tu macam mana? ikat benang simpul atau riben je.Untuk apa ye?

Reply #14 ratubayu's post

uish..neuter laa..kang byk pulak unwanted litter ni

Reply #1 ratubayu's post

lepas kelahiran .. cuba arr .. potong lebihan talipusat tu .. dengan gunting .. tak perlu pun nak ikat .. tapi kalau nak ikat ok gak .. btw aku x pena ikat ..
buh sket iodine .. kalau ade ... kat tapi pusat tu ...
hanya precaution .. kalau leh jangan pakai bare hand handle anak2 kucing ..
2 sebb ..pertama .. nak elak .. oppurtunistic bacteria yg ade kat tangan atau jari korang ..
seken sebab nak elak .. ibu tak leh nak bau anak dier .. kang dia anggap budak tu bukan anak dier... (ade ibu kucing mmg tak suka ade bau lain kat anak dia)
Dr. tu kata ibu tu tak reti nak jaga anak dia .. well .. tak tau la .. stakat tengok time consultation .. time is too short nak determine pandai jaga .. atau tak pandai .. ade ibu time ornag nampak tak nak jaga .. dia bio .. ade gak .. ko nak rapat dier marah .. tak tentu .. cam manusia gak ..
ape pun ... bab neuter .. tu aku tak stuju sangat .. esp kalau ko leh jaga ..
nak senang .. neuter je .. less kitten .. less cat .. less problem ..

Macamana nak ajar kittens benti isap susu ibu dia ek??
ke mmg nnt naturally dorg akan benti nyusu? sbb,my kittens dh ley mkn kibbles pun still cari ibu die tuk nyusu..adeii i sian btul tgk the mother kurus and weak..
walopun i dh kasi supplement,etc..
i bwk die sekali ke vet kene injek..tp doc ckp normal.
tp today nmpk cam makin teruk je..mkn tidak,terbaring je..kurussss sgt sgt
camno tu!

Originally posted by ati1402 at 30-3-2008 01:28 AM
Macamana nak ajar kittens benti isap susu ibu dia ek??
ke mmg nnt naturally dorg akan benti nyusu? sbb,my kittens dh ley mkn kibbles pun still cari ibu die tuk nyusu..adeii i sian btul tgk  ...

bila ati tanya soalan ni, tersenyum lak saya

kucing berhenti menyusu sendiri, atau ibu dia lari kan diri. sebab ibu lari - ye lah, gigitan tu kan sakit. ibu mana yang tahan.

sebab apa tersenyum. kucing kawan aku, umur 7 bulan menetek ibu nya. heheheheh ibu nya memang tak de produce susu lagi dah. tapi macam baring menyusu. memang nampak manja. tapi si ibu akan tepis anak nya. ye lah, sakit kena geget eheheh.

as for small kitten, memang dia akan menyusu. makan kibble, minum air kosong, pun still akan menyusu ibu dia. ianya akan berhenti dengan sendiri, atau ibu mengelak untuk memberi susu lagi.

ada baca kat internet dia kata umur 8 minggu ke atas boleh di asing kan dari ibu, jika ibu mempunyai masalah lah. like your case tu, ibu nampak kurus sebab tak larat menyusukan anak kan. so lepas 8 weeks, biar lah ibu berehat dari menyusu. kesian juga dia. anak dia dah boleh makan sendiri kan.

good luck!

Reply #19 elfreakz's post

cane nak asingkan..depa mmg duk satu tempat..iaitu lamumah ati lah
umah flat so xde lah nak gi memana pun..
hujung mgu nnt nak kasikan si ibu.anak2 die pun dh umo 3 bulan.
so mmg sesuai tuk kasikan dah..hopefully pasni anak2 die akan benti nyusu.
dah kurus and weak gle dah Dumu ni..kdg tu anak2 die nak nyusu die hissing kt anak2 die