CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2475|Reply: 17

Dilema..beli baru atau guna saja apa yang ada?

Aku skang pakai sang Kancil yang dah berusia 12 tahun....dulu hubby beli second hand masa dia tengah belajar...keta tu tahun depan baru habis bayar...loan dengan bank ada lagi dalam RM3k ++...

Skang ada sorang staff hubby nak beli sang Kancil tu...dia nak bagi hubby RM2k then sambung bayar sampai habis...tapi kalau jual Kancil tu kat budak tu, aku kena la beli keta baru...keperluan nak pegi keje dan hantar anak2 pegi sekolah & nursery...lagi2 la kalau hubby kena outstation...aku nak gi keje naik apa kan...

tapi pikir2 balik...sayangnya nak jual Kancil tu...dah nak abis bayar dah...tapi skang pun maintenance Kancil tu letih gak nak layan...maklumlah keta dah lama...setiap tahun sekurang-kurang 3-4 kali kena hantar gi bengkel...kejap prob tu lah..kejap prob ni lah...setiap kali masuk bengkel, minimum RM200 gak kuar...kekadang sampai RM800...prob biasa, drive shaft ...

kalau beli keta baru, RM2000 yang budak tu nak bagi, boleh buat down payment...dalam otak aku pikir nak amik Viva 850cc...sebab nak wat gi keje je...jalan jauh2 naik keta hubby...

Apa pendapat korang...guna saja Kancil tu @ jual Kancil dan beli Viva?

dah lama gak ko pakai kereta tu.

sang kancil tu mungkin akan terburai gak lambat laun.

pendapat aku, beli kereta baru. Viva should be OK.

mmg le kena korek duit lg. tp sbb nak maintain Kancil ko pun dah byk yg kuar, lbh kurang gak kalo ko beli kereta baru.

da abis hutang, nak hutang balik? not a wise decision though. lagipun your hubby ada keta lain kan, so keta ni keta backup la kan. rasanya takyah jual kot. drive shaft tu, klu boleh kumpul duit ckit, beli yang kualiti, lepas tu bawak elok2, jgn ganas sgt. drive shaft baru susah nak rosak. ni skang ni aku pakai lagi keta saga knight tahun '89. ok je. dah 19 tahun da.

[ Last edited by  cluesan at 12-7-2008 11:09 AM ]

see...forumers pun ada dua pendapat berbeza...

aku memang pikir nak pakai kancil tu sampai terbarai...tapi tu lah...tak larat wo maintenance dia...prob bukan drive shaft je...bila aku bawak Kancil tu, macam-macam bunyi akan kedengaran...dari segenap penjuru...pada akal aku yang taktau pasal keta ni..aku rasa cam Kancil tu memang dah hampir nak terbarai pun...yelah..dedulu..masa baru beli, keta tulah transport utama hubby, KL-Kemaman-JB....memang dah lenjan habis dah...cuma 2 tahun ni je aku guna bawak gi keje dekat2...

memang hubby ada keta lain...tapi hubby aku tu selalu outstation..so sang Kancil ni bukan setakat keta backup...tulah keta untuk aku gi keje & hantar anak2...kalau hubby ada, mungkin dia boleh hantar aku gi keje, tapi kalau dia outstation? takkan nak jalan kaki gi keje kot...btw, kawasan umah aku nii bukannya ada public transport...ada pun beca...

ikut kemampuan sekarang, kalu rasa ada kemampuan nak bayar hutang untuk beli Viva baru, tak de masalah...lebih selesa....

tp kalu rasa ekonomi masih tak stabil atau rasa membebankan kalu nak bayar Viva baru, guna ajelah Kancil tu

Ni Saga Knight tahun '89 aku. walaupun da 19tahun, masih teguh berdiri. Walaupun ada keta lain, dan keta ni jadik keta lenjan, tapi ok lagi la. Usia kereta bukan menjadi masalah, yang penting kena pandai jaga, dan cari mekanik yang bagus. kalau mekanik pun bengong, bengong la keta tu. rasanya kak kena carik mekanik yang betul2 mahir.

Follow Us
tanya la org2 A'lim

Reply #6 cluesan's post

CANTIK YE KETE KO..BERSIH JE

keta kalau pandai jaga tak de masalah sebenarnya

..about maintenance tu, saya fikir masi berbaloi biar servis terbang 200-800 3-4 kali setahun, daripada kena fork out 500-600 per month utk bayar ccm keta (tu blum minyak lagi, servis lagi )

Balas #9 sixfullbar\ catat

huhu, tu ar, minyak pun da mahal. nk isi minyak lagi, nk bayar ansuran keta lagi, maintenance lagi. lagipun kancil tu kan save minyak. kancil lama tak pelahap minyak, so jimat.

kalau rajin ke bengkel & duit lebih... maintain je la... kalau stail aku.. malas ke bengkel2 ni... beli je baru...

thanks tu mahathir atas harge keta yg murah

la... skali nick adik aku lak......

regards
-metaLIQUE-

wah..lawa lagik keta ko ye encik clue...keta aku kaler pun dah takde ...

tulah..sayang sebenarnya nak jual kancil tu...

so, ok ke kuar duit RM200-800 3-4 kali setahun, daripada bayar RM350 sebulan untuk Viva baru 850cc plus servis lagi...err...servis Viva bape ek?

mekanik yang aku selalu hantar servis tu bengong ke ape aku taktau...tapi setiap kalu lepas gi hantar bengkel dia, mesti best la sikit bila bawak....tapi tak lama...dalam sebulan dua pastu...akan ada lagik prob lain....

guna aje kancil tu sampai habis bayar..... pas tu suruh husband u keluar downpayment RM3K utk viva baru plak. bulan2 u yang bayar.... so u dah ada 2 kereta....boleh pilih mana nak guna

Reply #14 mukmin101's post

betul2   bukan lama lagi nak habis..baik kasi langsai, kalau teringin nakbuat hutang baru 7-9 tahun lagi, bolehlah apply loan baru

lepas bincang2 ngan hubby...aku taknak jual lah kancil tu...pakai sampai terbarai...

thanks untuk pendapat korang..kalau ikut hati aku...nak je aku beli keta baru...sedap sikit bawak keta baru..pale pun tak pening...tapi pikir2 nak buat loan lagi..maleh pulak...lagi pun aku plan nak beli umah pasni...

dalam keadaan skang...guna sajalah apa yang ada

alang2 da nk jadi rete sendiri...ko byr jelah smpai abis...

pastu simpan buat jadi kete g pasar...

neway...kete tu tgl 3k lagi, pastu bdk tu nk beli? then sambung byr pastu bg ko 2k je ke???

tak berbaloi jek nampak

ok ni pgalaman wa......

wa ada kancil......dah habis byr......

ada wira jugak.......lagi 3 tahun habis byr.....

*stakat ni wa takkan jual kancil ni........byk jasa wooo wlapon kdg2 perit gak...
tp mcm forummer kata kat atas tu mmg btol....cari pomen yg btol2 "efisien"...

mcm wa jika ada benda rosak,pergi beli sendiri brg2 tu,upah pomen pasang....jika kes2 yg tak boleh nak DIY...tq