CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: iceng

Tertetas jahitan bersalin..ape yg korg wat??

Originally posted by cikedee at 5-11-2008 11:40 AM

aku baru terbaca thread ni... maknanya bukan ler aku sorang je yg lmbt baik...

baru aku tau x bleh cuci ngan dettol ek sbb benang cepat rapuh. aku dulu masa hari ke-3 atau 4 la aku cuci de ...

dettol mmg utk cuci luka..but aku rs utk situ kulit dia sensitif ma., takleh wooo.....kulit situ jdk mcm merah, inflammed ek?

Originally posted by cikedee at 5-11-2008 03:58 PM
hari tu aku stop pakai minyak mustajab nona roguy tu kat pad... sbb aku rasa luka tu makin perit bila kena air... x tau la kot2 kulit tu makin mengecut nak kering ke.. tp aku x tahan la sakitnya. ...

Terlebih letak ubat agaknye cikede..tmpat luka tu tmbah teruk mcm trbakar ye
Rasanya, ubat2 lain tu elok jgn guna trlalu kerap sapu/pkai dlm sehari, kdg kulit bleh sensitif.
mungkin bkan kerana luka jahitn tu dh, tp alahan kerana ubat.

aku nak join gak la... caya tak? aku smp ni tak tgok pun tmpt luka tu... huhuh takut... aku lama gak baru baik jahitannye.. tu pun aku sapu minyak gamat.. harap ubt kuning tu.. tak jalan.. nak2 ubt yg hospital bekal.. giler sakit nak kencing... eeeee... aku pun mcm cikedee... pas ni kalau termengandung lg.. aku nk c-zer jek... sakit weiiiiiii... nak baik lukanye...

aku dulu beli set bersalin ada pencuci tut tuh..aku pakai jap jek..rs semcm..aku stop ler..pad berherba pung aku takleh...ceduk air suam je ler...then dr kata rendam dalam air garam..hehe...mana plak den nak berendam plak..siram gitu je ler..kalo montot anak merah gitu aku ltk bepanthen ka, nappy cream.kalo org tua nih..nak selamat tanya doc ler..

erkkk..dah sampai ke sini ghupenye citer korg...dulu masa pantang...MIL aku bg daun sirih direndam dgn air panas pastu aku kenelah cuci2 kat situ...takdelah saket...
aku rasa aku nye maybe luar aje yg tertetas..dalam maybe tak tertetas kot..

iceng, ko ckp daun sireh baru aku teringat.. yg tu je aku belum cuba. ada gak org ckp kat aku surh pakai daun sirih letak mcm pad tu. nanti aku nak cuba yg ni lak.

mmg masalah skang luka luar tu je. blah dlm dah ok.

Follow Us
masa awal bersalin dulu aku cuci pakai mustika ratunya pencuci..extrak sireh ke apa ntah. yg tu aku rasa sesuai. x pedih pastu rasa bersih fresh je.

skang time keje le payah skit..mana nak sediakan air suam..kena air paip sejuk, pedih wo..

bila baca korang nya posting.. ngeri ada.. lg2 bab sampai tertetas 2 kali... huuuu
yg luka x senang lebih 2 bulannn... woooo

maybe ni semua nasib badan korang.. ada yg bnasib baik cepat senang... ada yg sebaliknya... kadang bergantung pd cara pemakanan dan penjagaan kat tut... klo korang sambil lewa mmg lambatlah senang... yg penting rajin tukar pad.. dan sapu ubat kuning... satu lg duduk dan jalan tu biar bertertip... mcm org jepun gitu...

Alys.. alhamdulillah... 2 kali bersalin.. dua2 dlm masa 2 minggu dah senang... cara dan amalan.. dlm masa 2 minggu tu.. lauk ikan bilis + sayur bening jer... minum pati ikan haruan... sapu ubat kuning.. tu jer... Alhamdulillah cepat senang...

pas 2 minggu.. pasti luka di tut senang.. brulah mjamah lauk ikan.. ayam dan daging....

pd korang yg still x senang tu.. alys doakan cepat sembuhlah... sian hubby kena tggu lama2...

Reply #68 alysa79's post

alys..
aku  makan ayam....alhamdullilah...tak gatal sangat pun...
TAPI...org kata kalo tak berani jgn cuba..aku dari anak 1st memmeng makan ayam..yg bes, anak 2nd ni hari ke6 aku siap makan nasi ayam (beli)sbb aku kan warded bby kuning..mak tak sempat masak...

Originally posted by cikedee at 6-11-2008 08:58 AM
iceng, ko ckp daun sireh baru aku teringat.. yg tu je aku belum cuba. ada gak org ckp kat aku surh pakai daun sirih letak mcm pad tu. nanti aku nak cuba yg ni lak.

mmg masalah skang luka luar  ...

aku tak letak kat pad...aku rendam dalam air panas pastu cuci...skang jahitan luar ko still saket lg ek??

Originally posted by alysa79 at 6-11-2008 11:00 AM
pd korang yg still x senang tu.. alys doakan cepat sembuhlah... sian hubby kena tggu lama2...

ermm...aku lepas hari yg ke 44 jerk teros leh bersama...aku tak cek langsong...tp masa tu aku rasa memang ketat giler...mcm masa nak lepaskan zaman anak dara dulu tp aku tgk pakai cermin baru2 ni aku rasa mcm dah tertetas...

Originally posted by nazha at 6-11-2008 11:42 AM
alys..
aku  makan ayam....alhamdullilah...tak gatal sangat pun...
TAPI...org kata kalo tak berani jgn cuba..aku dari anak 1st memmeng makan ayam..yg bes, anak 2nd ni hari ke6 aku siap makan nas ...

aku hari yg pertama dah makan nasi ayam...sbb masok wad lambat giler nak tunggu makan malamnye...lapo giler dr subuh ari tu...tp masa pantang mmg takde rasa2 gatal

masa bersalin thn lepas, anak ada jaundice sket n air kencing dia cam merah2. so kena tahan wad. masa tu baru 7hari kot. nurse kt situ tanya, ada sesape yg xbaik lg ke jahitan. aku pun offer diri suh check.... rupanya2 jahitan tertetas. ada dlm 2cm. rasanya sbb sehari lepas bersalin aku sembelit. huhhu.. masa tu mana la tau seme pasal ubat sembelit ni. pulak tu mandi pakai air suam. doc kt situ ckp mandi air biasa je. xyah air suam.. nanti benang cepat reput. mana la aku tau..

masa dia jahit ni, dia ckp letak bius. tp aku rasa xpun. lama giler nak baik. pastu sakit sgt rasa, nak jalan pun sakit. huhhu.. .. jalan kena kepit2 je... masa jahit lps bersalin tu, aku xde la plak rasa sakit kt jahitan tu.. siap leh jalan2 lagi lps settle seme.. sampai org marah aku xreti dok diam.

Originally posted by iceng at 6-11-2008 12:02 PM

aku hari yg pertama dah makan nasi ayam...sbb masok wad lambat giler nak tunggu makan malamnye...lapo giler dr subuh ari tu...tp masa pantang mmg takde rasa2 gatal

samalah.. lepas bsalin duk kat wad derang sedia lauk Asam pedas Ayam.. + kangkung grg + buah betik... aku bedal jer... sok nyer balik umah trus kena pantang.. alhamdulillah x gatal...

alys rasa tgok badan gak.. klo jenis x tahan.. tu yg payah.. kena jg mknlah jawabnya....

uiiih... kesian siot aku baca kisah cikedee tak baik2 luka lepas 2 bulan.. aku yg baik after 16 days ni pun masih teringat kelecehan luka tu.. seriaauu!

cam aku, masa misi check, dia kata jahitan memeri.. camner nak ckp ek.. tp aku rasa korang faham memeri ni.. jahitan tak rapat, katanya, so kulit merenggang. hasilnya longgarle nanti.. aku risau kalu dia suh g spital jahit smula. tp selamattt..

aku ni byk berjalan masa dalam pantang, so bila byk kali bergesel, yg belah kanan mcm tak selesa.. aku risau kalu jahitan terbukak.. tp so far so good.

bila 'membuang' masa awal2 tu, berdiri.. posisi macam org naik moto. korang masa awal2 beranak dulu, ble duduk ek kat toilet seat? aku seriauuuu.. taklehh. After 2 weeks baru aku berani dan ble rasa jahitan kat bawah

[ Last edited by  Oomie at 6-11-2008 04:32 PM ]

Reply #76 Oomie's post

me duduk atas toilet seat mcm duduk atas pelamin. kaki kapit rapat jer... duduk pun kaki tak tegak, i mean, me duduk sendeng la... korang paham ke? hehhehehe

tandas umah aku cangkong...kakak ipar aku kata kene duduk...nasib baik tandas cangkong aku tu tinggi skit..leh duduk...sampailah skrg aku duduk...tp aku still rasa mcm jahitan luar yg tertetas...

wahhh.. pagi korang ekkk.. hebatt!

seriauu kan kalu tetas.. sbb bila pikir doc. akan toreh balik tu.. ishhh.. dahla lepas beranak dulu, biusnya(rasa) ilang masa nak jahit.. terpekik terlolonglah akuu! punca, lepas bius tetiba tumpah darah.. doc. setelkan.. by the time na jahit, rasa biusnya dah takder.. kalu bius lagi nnti lambat baik..

kalu masa anak pertama tertetas dan tak repair, luka tu akan baik sindri.. pastu bila beranak ke2, dok akan jahit bagian yg baru jer.. yg lama dia tak usik dah.

katanye...

huhu..aku ade pglaman jahit 2x. dh la bsalin forsep..luka byk..so jahitan sgt la byk..
awal2 tu..baby mragam je, so aku byk duduk bgn..duk jga bb..sgt susah duk diam.
so apa lg jahitan tbuka blk. time tu hari ke 7..aku rasa lain mcm..bau xbest n bengkak.
esoknye nurse mai cek..tgk2 jahitan paling luar dh tbukak n jahitan dlm yg ke-2 dh meregang. padahal masa ari ke 5 tu..elok je luka..kering dh.
tpaksa pi hspital blk..gi private hospital sbb nk suruh jahit cepat. klu pi hspital gov kena stay 1mlm kt hspital dlu..xnk la.
3 klinik swasta aku gi, jwpan doc sungguh menakutkn aku..huhu..siap nangis beb. dh la hubby duk jauh.

last2 pi hspital bsalin yg ni..doc dia ok, bg smgt..ckp dia bg antibiotik dlu..kasi cantum blk n hilangkn bengkak..
then nxtwek pi sana blk n jahit.

jahitnye sgt sakit b'banding 1st dlu walaupn dh bius byk..1jam lbh gak jahit. huhu...myb dlu sakit bsalin lbh lg.