CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: abun74

mrsm or sbp

maksud SBP elit tu macam mana? TKC, SSP, SAS tu ker?

sepanjang pengetahuan saya, begitulah kira-kiranya...
tapi jangan terkujat....
ada jek ex-tunku khurshiah tak perform masa uni...
ni saya nampak dengan mata sendiri n i know her very well...
paling kesian, dia tak grad n dah kena kluar dari uni...

untuk sbp lain, saya tak pasti sebab belum jumpa...

p/s : dari saya yg pernah sekola sbp...

jadi, utk para parents sekalian...

pendapat saya yang cliche adalah...
hantar je anak anda di sekolah mana-mana
asalkan dia dapat diajar dan di didik dengan baik dan sangat baik...

kalau anda yakin para guru di asrama (tak kisah sama ada SBP, MRSM or any kind of boarding schools)
mampu memegang tanggungjawab ini..

sila hantar anak anda di asrama...

jika sebaliknya, anda sebagai parents lebih tahu apa yang patut anda lakukan...
demi kebaikan anak anda...

saya ni bekas student SBP dan MRSM..........

sempat belajar kat SBP selama 2 bulan and then dapat offer masuk ke MRSM batch yang ke-2.

bagi saya better MRSM la sebab:

a) sistem pembelajarannya sama macam universiti e.g sistem CGPA untuk penilaian prestasi akademik. so bila masuk U nanti, xde la shock sgt...
b) sistem Homeroom yang mana para pelajar akan dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil dan seorang guru akan dilantik sebagai penasihat. Lebih kurang macam sistem anak-adik beradik angkat la. Kalau ada masalah akademik atau peribadi...bleh share sama2.
c) Makan 6x sehari.....sedaplicious sungguh....mewah. Compare to SBP yg makan free cuma 3x sehari....dalam nasi atau sayur, bleh jumpa ulat (ni cerita 14 tahun lepas...memang saya jumpa tiap2 hari dalam pinggan nasi, sampai member saya sendiri buat collection, kumpul dalam plastik..nak buat kenangan katanya. tapi sekarang saya xtau).
d) Asrama pun lebih selesa. 4 orang student ditempatkan dlm 1 bilik.

just my 2 posen..

ohh...peluang nak ke oversea, bagi saya sama je....

ramai je kawan2 saya yg cemerlang di sekolah SBP dan MRSM dpt belajar ke luar negara...takde masalah.

cuma yang saya perasan...dan yang saya alami sendiri...

memang diakui, kalau time cuti sekolah atau dapat balik bercuti ke kampung, saya secara automatik jadi malas dan kuat tidur. pantang jumpa bantal, mesti tidur punye la.

bukannya mengada2...cuma rutin harian kat sekolah tu betul2 memenatkan.

seawal 5 pagi dah kena bangun....mandi...pastu nak rush ke surau untuk solat subuh berjemaah & dengar ceramah.

pukul 7.00 pagi kena bersiap2...sebab nak breakfast kat dewan makan. pastu sekolah macam biasa. habis waktu sekolah...lunch...balik asrama...solat zohor then siap2 untuk prep atau aktiviti koko.......then habis prep, siap2 lak untuk riadah..........

begitulah seterusnya.....habis waktu magrib, pergi prep malam.....habis prep malam, solat isyak berjemaah kat surau..........after lights off biasanya akan stay-up sampai mata betul2 tak larat.

haihhh! rindu betul suasana tu

Follow Us
ye la... sama je. Actually bergantung pada budak tu sndiri la. Kalau dok skolah elit, tapi prangai tak brapa nak elit..(mcm i ler..heh..heh.banyak main masa blajo dulu).. kdg2 budak2 skolah biasa lg marvelous result..hu..hu

my daughter still in mrsm, walaupun agak2 tak berapa suka; tp latest result for form4 midyear exam;
dia dpt cgpa 3.57, first in class, 4th in form 4/225.

dalam2 tak nak, resultnya lebih baik drpd dulu..
tapi masih kedengaran nak keluar mrsm..
saya bukan pujuk dia atau paksa dia stay; cuma saya katakan; peluang yang cerah sedang menanti, dalam tempoh yang singkat sahaja sbb next year dh form5 / spm..
ada sesetengah perkara harus di korbankan untuk masa depan yang baik, insyaallah.

cuma saya tidak mahu dia menyesal, jika dia berpatah balik ke sekolah lama, kerana walau di mana2 pun pasti ada cabaran..

buat masa sekarang; saya cakap stay dlm mrsm, byk sabar, kerana cita2 yg tinggi memerlukan semangat/kesabaran/ yang tinggi juga.

Post Last Edit by haitt at 21-6-2011 16:40
SBP, ade prep, nak tak nak, kene dok gak kat kelas. Tp ramai gak yg dok ajer, x study, x buat homewo ...
MrsJohn Post at 2-2-2009 09:13

mrsm pun ade prep  kat kelas.
    pastu ade PNG & CGPA mcm sistem kat universiti.
    ada konvo mrsm juga...

boleh je kalu nak tolak tawaran mrsm - x de masalah la...
    bagi aku hidup kat sekolah berasrama (x kire mrsm or sbp) la yg membuatkan aku jadi "orang"
    sbb didikan dunia & akhirat sama rata...

kalu aku jd tt, aku prefer mrsm..

dalmaz posted on 21-6-2011 08:30 AM
my daughter still in mrsm, walaupun agak2 tak berapa suka; tp latest result for form4 midyear exam;
...

my daugther yg dulu ura2 kata tak best di mrsm sekarang dah habis belajar di situ, she is in INTEC ke Ausi. Dia ke Intec pakai result trial. sekarang my second child ,anak lelaki mengikuti jejak kakaknya ke mrsm juga. sy apply mrsm selepas sgt berpuas hati dgn mara(namun cabaran dan ujian tetap ada).

dalmaz posted on 21-6-2011 08:30 AM
...

eh 3.47 dpt no 4 in form? 3.97 kut.... sbb budak2 ni dapat 4 flat pun ada... 3.90 pun dah no brapa dah...

dalmaz posted on 27-8-2013 10:33 PM
my daugther yg dulu ura2 kata tak best di mrsm sekarang dah habis belajar di situ, she is in INTEC ...

wah tahniah anak dpt INTEC via trials. Anak saya yg f5 MRSM pun aim utk ke INTEC. Boleh saya tahu anak dalmaz ambil course apa dan trials dapat berapa?

my eldest pun INTEC jugak tapi under JPA.

alhamdulillah anak Mak Bee pon kat MRSM..cita2 mama dia dulu x kesampaian..lebih satu point nak ke MRSM.
MRSM ni lebih terbela skit.Anak Mak Bee pon dah Form 3 thn ni PMR.setakat ni pointer tak kurang dari 3.80pts.Mudah2an PMR ni dpt lah straight A plus.
mmg la kita kata mana2 pon campak mana kalau pandai tetap akan pandai.tp kalau tak terkawal pon susah..mcm MRSM ni terjaga skit.bukan boleh pulang bermalam suka2 mcm SBP lain.rasanya setahun tu boleh pulang bermalam 5-6 kali je.kalau balik rumah je kang asik ngadap games.kitapon asik kesian aje, bg chance main games which yg sebenarnya dah tersasar dari apa yg terdidik di MRSM.

salam

sekarang baru terfikir, kelebihan anak2 masuk asrama ni bukan dr segi acedemik semata

self-regulated, anak2 belajar bawa diri dr segi emosi...
my anak dah kena sampuk hormon teenage...berangin saja, penat nak melayan

kalo duk asrama, balik jumpa kita sekali sekala...ada rasa rindu kot
taklah gaduh manjang, even dgn adik beradik...

but its too late now..

macademia posted on 29-8-2013 01:49 PM
eh 3.47 dpt no 4 in form? 3.97 kut.... sbb budak2 ni dapat 4 flat pun ada... 3.90 pun dah no brapa ...

di mrsm dia tak ada budak dpt 4 flat pada masa tu. mrsm baru buka. dia murid sulong utk mrsm tu. rata2 student puratanya biasa2 saja. yg 1st pun tak dpt 4 flat. tapi masuk form 5 mereka cemerlang.

macademia posted on 29-8-2013 01:52 PM
wah tahniah anak dpt INTEC via trials. Anak saya yg f5 MRSM pun aim utk ke INTEC. Boleh saya tahu  ...

ambil engineering ke royal melbourne university. dia under mara. bulan januari 2013 dia daftar.
bagaimana dgn anak tuan/puan?

dalmaz posted on 4-9-2013 08:58 AM
ambil engineering ke royal melbourne university. dia under mara. bulan januari 2013 dia daftar.
b ...

ini lah antara sbb utama saya 'agak-agak paksa' anak kekal di mrsm(disbbkan dia memang bercita2 nak ke oversea cuma ada cabaran dimrsm yg dia alah..hehehehe...). peluang utk ke oversea lebih luas berbanding student sekolah harian (walaupun student harian lebih handal,tp keutamaan biasanya pada student mrsm/sbp). dalam trial anak saya bukannya semua A+, tp semua A (A+,A,A-). tambahan pula hanya beberapa orng student je yg apply apply oversea(Skim pelajar cemerlang). yg lain2 apply dalam m'sia. ada juga yg tidak layak apply spc.

sweet xmrsm... one of mrsm bitara..
tyme tu mrsm ni mmg top. skg ni xtau.

walaupn dlu nak sgtt msuk sbp.. tp dpt masuk mrsm jer.
tp.. ble da msuk mrsm..
best sgt..

coz sistem pembelajaran die lain..
mcm forumer lain ckp, ikut sistem cgpa..
kelas pn xde beza kelas corot ke, kelas terbaik ke..
means, dlm kelas ade budak bijak sgt, sederhana. yg bijak sgt leh la tolong2 yg sederhana tu..

tyme nak SPM.. ade program mentor mentee kot.
student dibahagi ikut grup of 4, salah sorg, top dlm subject core (add math/fizik/kimia).
tyme prep, dorg study dlm grup ni.. so, msing2 ajar msing2..

yg best skali...
everytime abis exam.. ktorg ade 1 week off dri pikir psal study..
minggu sukan la.. keusahawanan la.. siap leh menjual2 dpt income sndri..
mmg xyah msuk kelas lgsung..

study kt situ, mmg moment pling best dlm hidup..
best duk asrama..
mcm2 pengalaman dpt.. kne bsuh bju sndri, flying (muahaha), ponteng prep.. handle org kne rasuk..

jgn pelik... student paling nakal dlm mrsm sweet tu.... jd top student tyme spm..
giler x giler..

betul ke kalau mohon sbp ( tarikh tutup 10 oktober nie) , x bole mohon mrsm sbb nama pemohon tu nanti link antara moe dan mara???

forex posted on 6-9-2013 11:35 AM
betul ke kalau mohon sbp ( tarikh tutup 10 oktober nie) , x bole mohon mrsm sbb nama pemohon tu nant ...

Boleh je cuba 2-2. Tp kalo nak msk MRSM hari keputusan UPSR keluar tu terus g pejabat mara,utk dpt kan pin no..baru leh access web site MRSM..& apply...Kalo SBP bkn ke kita online sblm keputusan keluar lg..pastu hantar resume ke sekolah. Kalo SBP..KPM  akan panggil dlm bulan 12 camtu la..kalo MRSM dlm bln Feb...tu 1st intake la...Cuma kalo anak uols dpt surat tawaran dr KPM ambik jer, x kan dpt MRSM lagi dah...salah satu jer yg dpt..