CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6679|Reply: 34

nuklear sains dan nuklear fizik

salam..........,

my daughter sgt berminat utk  melanjutkan pelajaran dlm bidang ni.
saya pulak tak de knowledge ttg bidang ni so banyaklah timbul persoalan.
walau pun dah mintak pertolongan en. google masih tak dpt  jawapan
yg dikehendaki. harap sangat ada yg sudi membantu

1. jika berminat utk meneruskan pelajaran dlm bidang ini adakah korea sebagai satu pilihan yg bagus?

2. bagaimana pulak ttg career dlm bidang ni?

3. boleh tak sesiapa berkongsi pengalaman sekiranya anda sedang/telah menceburi bidang ini?

4. tolonglah beri nasihat dan pandangan ttg perkara ini.

pertolongan anda dan nasihat serta pandangan anda amat dihargai.

terima kasih

salam.............

hmm....

menarik ni...

yg menjadi soalan saya ialah how did yoyr lovely daughter treclick yer untuk ambil bidang ni ?

for me this is interesting....
bless her.

Balas #1 arasham\ catat

Cuba tanya Malaysian Nuklear Agency.

Kalau tak salah kerja di Malaysia memang payah untuk bidang ni sebab Malaysia tak perlukan tenaga nuklear buat masa sekarang.

Kena berkerja di negara maju kalau nak menambah pengetahuan dan pengalaman. Jadi anak akan berada lama di luar negara disebabkan pekerjaan. Ok la kalau tak kisah.

Apa-apa pun cuba hubungi Malaysian Nuklear Agency untuk dapat gambaran suasana sekarang.

Balas #2 mbhcsf\ catat

i pun tak tau nak jawab macam mana
really i have no idea about this bidang dan dia pulak
beriya-iya ke bidang ni. b4 dia minat nak buat chemical engine,
so bila dia search ttg chemical engine dia terbaca ttg nuklear fizik
so dia terus suka katanya. I pun tak tau cam ne nak explain.

Balas #3 slug\ catat

tq 4 de info.

Balas #1 arasham\ catat

korea bagus juga..kat sana semua high tech

nuclear ni sangat penting dlm industri.
Malaysia insya Allah akan beralih guna teknologi ni...

kita guna teknologi ni dlm industri pertanian,perubatan,alam sekitar,jana kuasa etc..

scope kerja sangat besar kat inland or offshore...

boleh jadi engineer utk radioactive waste treatment,system engineer utk power plant,boleh jadi safety engineer utk handle nuclear waste,boleh jadi lecturer,boleh jadi researcher,envi officer...pendek kata mcm2 ler..

Follow Us
interesting subject kalau nak study....

even kita masih lagi tak perlu pakai tenaga nuke, tapi talk and preliminary work has been done to identify this energy alternative...

btw, AELB/MINT buat juga kerja berkainan dengan non-ionizing radiation...the one that emitted from handphone transmission tower, antenna ..tak semestinya ianya ionizing radiation (alpha, beta gamma)....

tapi who know esok lusa kita nak pakai nuke as our energy sources that maybe ur daughter can deliver her expertise... so my 2 cents, just let her do it.... yg penting dia minat....

kalau stadi menda tak minat tak best gak.. my dad dulu asked me to be a doctor but i refused and do my engineering instead.....

congrats to her.... mesti buat kat oversea ni

Balas #1 arasham\ catat

hi sham,

sebenarnya nuclear physics sebenarnya kajian tentang nukleus (element lebih kecil dari atom tetapi lebih besar dari zarah/particle). antara kajian yang dibuat ialah kaji

1. stuktur nukleus/nuklear (nuclear structure)
2. tindak balas nuklear - fusion and fission (nuklear reaction)
3. pereputan nuclear  (nuclear decay/radiation)
4. aplikasi nuklear physics i.e penggunaan dalam astrofizik, perubatan etc dan juga nuklear reaktor.

setiap bidang ini sendiri ada sub-bidang masing-masing dan agak kompleks untuk diceritakan disini. saya sendiri terlibat dalam salah satu bidang yang saya listkan diatas.

bidang ni agak luas sebenarnya dan masih ada sedikit salah faham tentang bidang ni di Malaysia. di Malaysia saya tengok lebih popular ke arah bidang radiation iaitu kajian tentang pereputan nuklear dan ia banyak digunakan contohnya untuk carbon dating (nak ukur hayat sesuatu benda).  kalau di mint atau malaysia nuclear agency pada pendapat saya yang tak seberapa ni teknologi yang dipakai tak berapa bagus lagi. kita masih lagi sangat-sangat kurang pakar dalam bidang ni. saya rasa malaysia nuclear agency perlukan lebih ramai pakar dalam nuclear reaction and instrumentation (ini dalam kepakaran experimental nuclear physics) sebelum kita boleh generate tenaga nuklear untuk kegunaan umum. saya tengok kerajaan tak berapa galakkan pelajar ambil fizik lepas tu nak buat nuklear reaktor??? kalau tak salah saya nak dapat scholarship buat nuclear fizik pun payah, ini maksud saya betul-betul study nuclear fizik bukan application (untuk higher degree)

Sepanjang pengalaman saya yang sedikit ni, kalau nak bina nuklear reaktor perlukan team yang sangat besar dan seboleh-bolehnya mesti ada PhD (both teori dan experimentalist) sebab knowledge dan experience sangatlah penting dalam handle benda-benda sensitif ni. Saya dah interact dalam community dalam nuklear fizik ni (err kat luar negara kenal lebih ramai dari Malaysia). Mereka berkerja dalam team yang sangat besar dan berdedikasi.

Untuk anak sham, saya suggest belajar fizik (khususkan dalam nuclear fizik pada tahun akhir) atau ambil nuclear engineering. Kat Malaysia saya tak tau pulak ada tak course nuclear engineering ni. Tapi bagi saya better ambik major fizik daripada engineering sebab akan belajar lebih banyak tentang nuclear fizik ni.

Balas #8 cepheid\ catat

ambil fizik lepas tu nak buat nuklear reaktor??? kalau tak salah saya nak dapat scholarship buat nuclear fizik pun payah, ini maksud saya betul-betul study nuclear fizik bukan application (untuk higher degree)

thanx sebab beri info, cuma tak faham pada ayat yg diboldkan tu
kalau boleh bagi penerangan lanjut amat dialu-alukan

well...salam Puan

Originally posted by arasham at 5-6-2009 17:50

so i am glad that you have obtained so muych info here

well saya rasa nak dapatkan funding untuk post grad studies tu rsanya  yang dimaksudkan oleh forumist di atas.
Tapi ini tak bermaksud peluangtu tertutup , kena cari funding luaq jugak laaaa Puan. Ini juga peluangnya bergantung pada competition dan availability of the offered courses tu.....

tapi kalau Puan survey HUSM ada jugak nuclear medicine tu.....banyak cabang ni ......

so at the moment  elok kalau kita  bagi sepenuhnya your daughter untuk tengok scope disiplin yang she wants and other things related to this field, open up her mind....get her tothink how to  get there and insya ALLAH be good at it....

tapi tulah bebenda nikena call JPA, MINT etc etc ....

hmm...teringat pulak MINt punya research methodology course ...hehheheh

Originally posted by arasham at 5-6-2009 17:50

Kalau tak silap saya kalau nak buat pure nuklear fizik, JPA/MARA memang susah nak bagi scholarship sebab mereka tak dapat tengok value dari bidang tersebut. Saya minta maaf kalau tersalah sebab saya pernah cuba mereka ada beritahu peluang tu susah sikit nak dapat. Macam mbscf kata kalau mintak yang application i.e. nuclear engineering atau nuclear medicine maybe senang dapat sebab bidang tu lebih nampak kegunaannya.

Saya ada sahabat yang kerja di MINT bahagian RIG (Reactor Interest Group) dan juga NDT (Non-Descructive Testing). Kalau kerja di MINT kalau tak silap saya kena tunggu dapat permanent post baru boleh lanjut pelajaran dan seperti biasa ikat 4 tahun kontrak (untuk Master) dan lepas habis kontrak baru boleh sambung ke PhD.

Kalau anak sham berminat, saya tengok peluang nak lanjutkan pelajaran di luar negara lebih tinggi sebab di sini banyak ditawarkan scholarship. Pada pendapat saya di Eropah, US dan Jepun (boleh cuba Mongbukso) bidang nuklear experiment sangat poplular dan amat mudah dapat scholarship. Boleh tanya apa yang anak minat (bidang mana yang saya listkan diatas) .

Well...

hmm... CERN ada tawar scholar ship tak?   hehehe..hmm....

Balas #12 mbhcsf\ catat

Ada (tapi PhD position sahaja) tapi kena mintak melalui universiti yang terlibat dengan research dengan CERN. Except buat post-doc baru boleh minta direct dengan CERN

Balas #9 arasham\ catat

Anak sham umur berapa ye? Saya suggest baca buku ni

"Introductory to Nuclear Physics" by Kenneth Krane (Wiley)

actually buku ni untuk undergraduate + ada technical details tapi buku ni ada buku basic untuk sapa-sapa yang nak belajar nuclear physics

Reply #12 mbhcsf's post

kat switzerland dah panas.. bila nak sambung experiment kat LHC tu?

well.. I beg your pardon?

Originally posted by aarie at 5-6-2009 20:05
kat switzerland dah panas.. bila nak sambung experiment kat LHC tu?

saya dengan rendah dirinya ingin menyatakan bahawa kalau sayalah menyambung pengajian di sana maka there will be a news
one day bearing the title

WHEN COLLIDERS COLLAPSED .....at CERN  ....

gosh, bless you .

This is the most funny post actually, blessyou...
oh yalah kan ..kat sana summer ...tapi laaa ada satu tempat tu gloomy pulak hari ni

Reply #15 aarie's post

so, Encik are you into CERN then?I i may ask? just curious that's all.

Balas #17 mbhcsf\ catat

yeap, waiting for answers to some very old questions..
nak tengok how far can the technology be pushed..
and how much do we really really know....

Originally posted by aarie at 5-6-2009 23:55
yeap, waiting for answers to some very old questions..
nak tengok how far can the technology be pushed..
and how much do we really really know....

you are working in CERN i mean ? seriously?
hmm...it sounded like an excepts from a novel....hehehe...for answers to some very old question...pretty much Langdon and Vettra...

so i gather that you are into  i dunno research ? in subatomic particles?
They have  Malaysian really  in CERN?

Balas #9 arasham\ catat

untuk kak sham kalau kak sham duduk KL boleh pergi jenguk-jenguk PWTC 29 June ni ada International Nuclear Conference

http://online.nuclearmalaysia.gov.my/sems/inc09/

kalau pergi tengok je tak kena bayar

12Next
Return to list New