CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6065|Reply: 30

pantang sendiri..

I rase tajuk ni dah ada dulu, tp i could not find in this thread anymore.
if moderator tau camner nak merge..pls do assist me ya..
just need info or tips for those yg akan or pernah ada pengalaman kene pantang sendiri..
without any help of your mother or maid..mcam mana ya you alls start your morning day, kene mandi baby..masak lagik untuk kita yg tgh pantang nih nih...

im expecting 2nd baby , my 1st baby dah nak masuk 3 taun ni..
saya punya due on JUne, bila my 1sy baby..i pantang kat umah my mom..mase tu pun my mom masak jer utk i..
yg lain semua i buat..dr mandi baby..kemas bilik semua i buat..ye la my mom pun tak larat dah pun
nak pegang2 baby nih...
so now i tgh peknen 2nd baby ..rase cam kene pantang sendiri la ..my main concern nih..tang nak masak tuh..
bab2 nak mandi kan baby ni i leh buat...should be no problem....
so just nak tips2 dr para2 ibu yg sgt pengalaman bila kena pantang sendiri..apa yg u all fist buat bila pagi2 nih..
my 1st baby ni dah besau..do u all think boleh ker pantang sendiri without any help sesiapa..parents or maid nih..
thanks...

i pon dulu pantang sndiri. mula mula rase cam tak confident tp ada maid yang agak berumur so dia ada pengalaman jage baby, masak lauk pantang selain dari uruskan rumah. suami pon bnyk tolong in terms of beli2 brg, jemput mak bidan datang rumah dan anta balek. mak bidan pon sangat membantu i dan baby. even masa i sakit pon die dtg jage i.

nasihat i, klo u nak pantang sendiri, elok ada pembantu. lagi lagi ni anak kedua. u tak leh wat keje berat..

aku takda experience berpantang sendiri..tapi pada opinion aku perlu ada bantuan dari seseorang..ibu dlm pantang perlukan rest yg cukup..larat ke you berdiri lama2 utk masak
lepas tu nak handle baby lagi..get someone tengokan you at least for a week..lepas rasa diri dah kuat sket insya-allah you can manage all by yourself

rase mcm susah je nk pantang sndiri.time mula2 tu lah..
bila dh masuk minggu ketiga/keempat..rase mase tu dh ok.
mase awal2..badan kiter masih lemah lagi..nk kena rest yg cukup..
larat ke nk handle baby lagi..diri sndiri yg nk kena pakai barut smua..
basuh baju smua...

ade plak anak yg besar...terkejar sana sini pun tak elok..
nantikan...terabai plak anak yg first tu..

sy dulu ms 2nd baby pun pantang sendiri... ms tu anak sulong umur 3 thn plus. pagi, anak yg sulong tu, htr umah bbsitter, ptg br dia balik. so, tinggal sy ngan bb je kat umah... semua keje sy buat. basuh kain, ngemas, n masak.... Alhamdulillah, x rs sakit ke apa ke.... cuma kene jaga makan je.... urutpun sendiri je.... masa 1st dulu, mak ada ajar cara nak urut peranakan, bertungku, semua buat sendiri jer lah.... hehehe

Pernah ada pengalaman berpantang sendiri masa anak ke3. Masa tu anak 1st 4thn, 2nd 3thn. Husband jaga utk 1st week shj sb cuti. Lepas tu segala urusan masak n jaga anak2 saya buat sendiri. Tapi buat ala kadar ajelah. Masak pon jenis yg mudah2. Urusan kemas rumah byk huby yg tolong lepas balik keje.
Tapi part yg paling bahaya bile anak2 yg besar tu mintak dokong. Kene explain walaupon mereka x paham sgt.
Sebenarnya saya lebih selesa berpantang dirumah sendiri, walaupon ada mak yg boleh jaga sebenarnya.

Follow Us
thanks sapa yg kasi feedback...ramai juga eh yg pantang sendiri..
saya kalo bab2 nak mandi kan tu ok jer leh jer...tp tang masak tu laaa..kang time nak masak tu..time tu lah baby nangis...kalam kelibut kang...hahahaha..ada yg melompat kang..

aku pn mybe bpantang sndiri...tp suami aku le byk mbantu..kita nk buat totally sumenye sndiri rasanya x mampu kot..apath lgi mggu ptama lepas bsalin tu..mmg hsbnd aku cuti kije la utk handle aku bpntg 2 weeks..

kalau bersalin normal..no hal blh rasa nya survive.and anak yg 1st tu tak nakal sgt ok laa.blh aje

kalau bersalin normal..no hal blh rasa nya survive.and anak yg 1st tu tak nakal sgt ok laa.blh aje
LiliSam Post at 18-1-2010 13:42

mcm ku x sesuai nk pantang sndiri...utk 2nd baby ni, ku 1st 2 weeks kt rumah parents...lepas tu balik rumah sndiri...tp ade makcik teman n tlg jage kot..sbb anak 1st tgh buas sgt la ni...x dpt imagine cmne la kalu dua2 mau susu serentak..

haha mmg tui..anak ku yg1sttu tak la buas sgt..tp kalau adik dia nk susu..dia pun sibuk nk jugak..dh tu..takleh nk tunggu tunggu lak tu..kalau lmbt marah jgk..kalau mood dia tak baik ler

10# umie_ayin

untungnye umie..... makku dah tua, x larat lg nak bantu....
MIL plak, masih keje... x kan nak suh dia choti kowt....

mak ku pun keje..mil pulak jauh kt johor...hubby xnk berenggang pulak mase pantang...dia kt kl kite kt johor kan...mujur ade makcik nk tlg jage...dia keje sndiri so x kisah...

itu pasal la, last2 pantang sendirik jer.... mak ku jauh, kat kelantan. MIL kat NS. last2, pantang jer la kat KL... nak2 skunk ni... anak ku yg sulong pun dah besau. dia dah buleh tolong la skit2 ... nak preksa upsr tahun ni, x kan nak choti skolah kowt...

Dulu tigger dah try pantang sendiri masa 2nd baby... memang rasa penat yg amat.. rasa mcm x cukup rehat.. So for this 3rd baby memang dah ambik CL siap2 nak tolong jaga masa pantang.. Lagipon memang masa muda2 nie kita x rasa dia punya effect kat badan.. besok dah berumur baru nak nyesal napa x jaga badan masa pantang..

Patutnya masa pantang la ibu2 ni dijaga mcm permasuri diraja.. rehat kena cukup so that nanti badan jadi kuat & hubungan suami isteri pon harmoni jer.. Itu yg bidan tigger cakap la..

Makan pagi - yang simple macam roti bakar sapu jem/butter/kaya.  Buat sendiri ajer ni ...

Makan lunch - order kat kedai, orang kedai makan/warung makan datang hantar kat rumah, dorang charge mengikut menu yang diambik, kita boleh pre-order contoh "esok saya nak makan sup ayam + sayur goreng campur" .. atau pesan ajer "kak, lak esok buatkan yang sesuai utk saya ekk ...."   So dari sekarang kena survey kedai makan yang dekat rumah, supaya senang bila dah bersalin nanti.  Untuk anak2 balik sekolah pun saya pesan kat kedai makan ... Ini utk bulan pertama ajer, lepas dah 30 hari badan dah kuat, kita dah boleh masak simple2 macam sup ayam, kicap ikan merah, sayur bening fishball .... etc

Makan malam - suami handle.  biasanya dia beli bahan, saya beri instructions dan dia masak ....

Kemas rumah - memang tak kemas, anak2 yang tolong ambik itu dan ini.

Basuh baju - basuh time malam hari ... atau yang besar2 tu macam alas katil, tuala hantar dobi.

Gosok baju suami - hantar dobi ajer ni RM1 sehelai

Gosok baju sekolah anak - suami buatkan ....

Mengurut - Suami jemput makcik urut lepas dia balik kerja, lepas Maghrib dia pick up makcik urut tu.  So memang urut time malam ajer ...

Snacks - Dah siap stok biskut marie, biskut kering, roti etc, so bila lapar, ngappp ajer ...

Keperluan lain - Beli slow cooker, boleh masak sup ayam panas2 ... Masak bubur nasik utk dimakan breakfast & lunch.  Sebelum tidur dalam 11 malam tu, tanakkan siap2 nasik, letak carrot & kentang dadu, isi ayam, bawang putih hiris, bawang merah hiris, halia hiris, lepas tu ON ajer button slow cooking .... 6 pagi dah siap boleh makan .. Anak2 pi sekolah pun tumpang sekaki makan sarapan sebelum diorang naik bas sekolah ...

Beli portable house phone/cordless phone, letak sebelah katil .... senang nak angkat telefon .. ( kalau ada fixed telekom line kat rumah ... )

agak2 lepas kuar sepital tu balik umh mmg kita penat ye?
agak2 kalo amik orang jaga 10 hari ok x?
hari ke sebelas bdn dah kuat ke nak masak sendiri?

mamy masa anak 1st..ada yg in law jaga and ada jaga sendiri..(mak dh tkde). kena jaga sendiri sbb kakak ipar and adik ipar pun beranak same month..huhuhu...so for sure la mak mentua nk jaga anak2 dia dulu kan..tkpe la..mamy tk kisah mana yg mampu buat sendiri..mamy buat lah..tp still dpt merasa ada org jaga..

tapi yg kali kedua ni tk tau lg la..ni br nk msk 5 bln..tgh dok pikir..sbb mak mentua soh balik kmpung dia nun di sabah sana..adeh jauh nye..tambang lg..nk estimate aku beranak bila nanti klu dh beli tiket..awal sgt plak..aduhh..nk cari org jaga kt sini susah la nk cari..so far tkde pun..nk kena tgk plak la berpa charge dia kan...hhmmm...pening den..

wekz dlu pantang sendri...kt umah sendri...xde maid
mandi bb sume wat sendri...
makan je hb yg masak...
pastuh sambung pantang umah mak...mak yg sediakan makanan tp jaga bb sume sendri kene buat pasal mak keje...hb tolong jaga bb hujung minggu je pasal hb keje tmpt len...ok je xde pe2 masalah pon juz kene kuat la skit...wekz pantang dlu pon x macam pantang pon sgala keje umah wekz wat kecuali masak...

Post Last Edit by xette at 27-1-2010 16:55

second baby ...ku pantang sendiri je..kat umah
anak sulung..umo 5thn..
pagi2...yg sulung gi kindie and terus nursery..
ptg kul 6..baru bapak nyer amik..

baby pulak...ku mandikn sendiri...

for 1st and 2nd week...
brekfast...air milo dgn roti jer..
lunch and dinner ..my mum masak kat umah dia.. n hubby gi amik tapau...

3rd week smpai almost 2months...hehehe
lunch... hubby beli...and bawak balik
dinner...sama gak..beli..

kemas umah, basuh kain..basuh pinggang mangkuk...etc...hubby yg uruskan

12Next
Return to list New